پرتال دانشگاهی کشور پرتال دانشگاهی کشور
University Portal of Iran
کلمات مرتبط

    نتایج کارشناسی ارشد 1402 نتایج ارشد 1402 دفترچه کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد امریه سربازی استخدام تامین اجتماعی استخدام شرکت نفت استخدام آموزش و پرورش استخدام بانک پذیرش بدون کنکور منابع کارشناسی ارشد منابع دکتری استخدام شهرداری آگهی استخدام پليس استخدام نیروی انتظامی لیست همایش های بین المللی لیست سمینار لیست کنفرانس سالن همایش مقاله ISI دانشگاه پيام نور استخدام بانک پاسارگاد سازمان سما استخدام بانک شهر استخدام بانک گردشگری آگهی استخدام بانک صادرات استخدام بانک پارسیان پودمانی علمی کاربردی 1402 استخدام دولتی استخدام استانداری استخدام آتش نشانی استخدام وزارت نيرو استخدام ديپلم استخدام برنامه نویس استخدام حسابدار نمونه سئوالات کارشناسی ارشد نمونه سئوالات دکتری ارزشیابی مدرک دانشگاه پیام نور فراگير دانشپذير مدرک دیپلم مدرک کارشناسی انتخاب رشته کنکور سراسری 1402 عدح.هق daneshgah پردیس دانشگاهی شهریه دانشگاهها آگهی استخدام تهران azad karshenasi arshad kardani peyvasteh azmoon konkoor mba مجازی mba یکساله مدرک mba
 اخبار دانشگاهی کشور / آزمون          24 اسفند 1399 - 14 March 2021


به رغم اعتراضات داوطلبان آزمون دستیاری، معاونت آموزشی وزارت بهداشت بر ضرورت برگزاری بدون تاخیر آزمون دستیاری تخصصی در فروردین ماه سال ۱۴۰۰ تاکید کرد.

به گزارش پرتال دانشگاهی و به نقل از خبرنگار مهر، پس از اعتراضات بسیار داوطلبان آزمون دستیاری، زمان برگزاری دوره چهل و هشتم آزمون دستیاری از اسفندماه ۱۳۹۹ به ۲۰ فروردین ماه سال ۱۴۰۰ موکول شد. این زمان هم هنوز با اعتراض برخی از داوطلبان روبرو است.

با این وجود معاونت آموزشی وزارت بهداشت در واکنش به تقاضای تعداد قابل ملاحظه‌ای از داوطلبین که مصرانه خواهان برگزاری آزمون پذیرش دستیاری تخصصی در موعد مقرر هستند، تاکید کرد که این آزمون در تاریخ تعیین شده برگزار خواهد شد.

در اطلاعیه معاونت آموزشی وزارت بهداشت با اشاره به تقاضای تعدادی از داوطلبین امتحان دستیاری برای تأخیر مجدد این آزمون آمده است: بعد از تعویق آزمون دستیاری از اسفندماه به بیستم فروردین ۱۴۰۰، بسیاری از داوطلبان به این موضوع اعتراض داشتند و آن را مخل برنامه ریزی درسی و موجب از دست دادن تمرکز و آرامش روانی خود می‌دانستند.

در هفته‌های اخیر هم تعداد قابل ملاحظه‌ای درخواست از سوی داوطلبین این امتحان دریافت شده که مصرانه تقاضای برگزاری امتحان در موعد مقرر دارند.

دلایل وزارت بهداشت برای برگزاری آزمون دستیاری بدون تأخیر

دلایل زیادی وجود دارد که بر اساس آن باید این آزمون بدون کوچک‌ترین تأخیری برگزار شود. از جمله اینکه نامشخص بودن وضعیت اپیدمی کرونا می‌طلبد که در اولین زمان ممکن امتحان برگزار گردد چرا که تغییر وضعیت به سمت نامطلوب می‌تواند آسیب زا باشد. ضمن اینکه حضور بموقع دستیاران سال اول در بخش‌های بیمارستانی در شرایط اپیدمی ضروری است.

پیچیدگی‌های امتحان و زمانبر بودن اعلام نتایج نهایی به خصوص در رشته‌های دارای مصاحبه و ضرورت مشخص نبودن رشته محل قبولی داوطلبان موفق در امتحان قبل از شهریورماه ۱۴۰۰، تأخیر بیشتر امتحان را نا ممکن می‌کند و قطعاً عقب افتادن مجدد باعث آسیب به کیفیت و برگزاری روال قانونی امتحان خواهد زد.

تقاضای تأخیر مجدد بر پایه چند ایراد حقوقی مطرح می‌شود که از نظر وزارت این ایرادات وارد نیست و پاسخ ایرادات به صورت متواتر و مبسوط به سازمانهای نظارتی ارائه شده است و روال رسیدگی قانونی خود را طی می‌کند.

در این اطلاعیه معاونت آموزشی وزارت بهداشت در خصوص عدم رعایت فاصله قانونی و منطقی بین زمان برگزاری آزمون قبلی و فعلی که توسط تعدادی از داوطلبین مطرح می‌شود تصریح کرده است: به استناد بند (ب) ماده (۴) آئین نامه شورای سنجش و پذیرش دانشجوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، ابلاغی ۲۷ خرداد ماه ۹۷، مرجع تصویب تقویم آزمون‌های علوم پزشکی شورای مذکور است.

دراین راستا هر ساله تقویم کلیه آزمون‌های علوم پزشکی درسایت مرکز سنجش آموزش پزشکی جهت اطلاع رسانی به داوطلبان قرار می‌گیرد و زمان آزمون دوره ۴۸ پذیرش دستیار تخصصی بالینی، در زمره آزمون‌های سال ۹۹ در آذرماه سال ۹۸ درسایت مرکز سنجش قرار گرفته بود.

همچنین متذکر می‌شود، آزمون دوره ۴۷ باید در اسفند ماه سال ۹۸ برگزار می‌شد که به سبب اپیدمی بیماری کووید -۱۹ و بر اساس مصوبات ستاد ملی مبارزه با کرونا به تعویق افتاده و در مرداد ماه ۹۹ برگزارشد. بنابراین، امتحان مذکور طبق مصوبات، همان یکبار درسال بوده و امتحان دوره ۴۸ مربوط به سال ۹۹ است که قرار بود طبق اطلاع رسانی قبلی، در تاریخ ۷ اسفند ماه سال جاری برگزار شود، ولی جهت رفاه حال و همراهی با داوطلبان آزمون پذیرش دستیاری، به دستور وزیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، زمان برگزاری آن تا فروردین ماه ۱۴۰۰ به تعویق افتاد.

در پیش نویس دستور کار نود و سومین نشست شورای آموزش پزشکی و تخصصی به تاریخ ۷ دیماه ۹۹ تغییر زمان آزمون مذکور پیشنهاد شده بود ولی با توجه به عواقب تعویق زمان آزمون و مشکلاتی که ایجاد می‌کرد (در ذیل آمده)، به تصویب نرسید.

تعویق امتحان پذیرش به موقع دستیاران برای ارائه خدمت مؤثر در بیمارستان‌ها را مشکل می‌کند

لازم به ذکر است، به تعویق انداختن بیشتر این امتحان می‌تواند به شدت در زمینه پذیرش به موقع دستیاران برای ارائه خدمت مؤثر در بیمارستان‌ها ایجاد مشکل کند و به هیچ وجه به صلاح نظام آموزش پزشکی کشور نیست. در عین حال تعداد زیادی ازداوطلبان امتحان پذیرش دستیار تخصصی دوره ۴۸ نیز، نسبت به تأخیر پیش آمده اعتراض داشته و به شدت خواستار آن هستند که بیش از این، تأخیر در برگزاری امتحان مذکور به وجود نیاید.

معاونت آموزشی وزارت بهداشت در پاسخ به عدم رعایت فاصله قانونی بین زمان اعلام رسمی منابع و تاریخ برگزاری آزمون اعلام داشت هدف اصلی ارسال نامه شماره ۴۵۸/۵۱۸ تاریخ ۲۹ شهریور ۹۹ دبیرخانه شورای آموزش پزشکی عمومی و پیرو آن نامه شماره ۴۶۴/۵۱۸ تاریخ ۳۱ شهریور ۹۹ یادآوری دوباره (پس از ارسال نامه دوم اردیبشهت ۹۸) بر منابع مرجع آزمون‌های جامع علوم پایه پزشکی، پیش کارورزی و پذیرش دستیار به دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور و جهت اظهار نظر کارشناسی برای دوره‌های آزمون آتی بوده که طبق روال هر ساله صورت می‌گیرد.

ارسال و اطلاع رسانی این نامه‌ها قبل از برگزاری آزمون دوره ۴۷ (که در مرداد ماه ۹۹ برگزار شد) می‌توانست منجر به سردرگمی داوطلبان واجد شرایط این آزمون باشد. آنچه قابل اهمیت است آگاهی داوطلبان دوره ۴۸ از منابع آزمون است که توضیحات و جزئیات در مورد تغییرات منابع این آزمون، در دوم اردیبهشت ماه سال ۹۸ (نامه شماره ۱۰۳/۵۱۸) در ذیل منابع دوره ۴۷ به صورت شفاف اطلاع رسانی و به کلیه دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور ابلاغ شده و درسایت مرکز سنجش آموزش پزشکی نیز قرار گرفته بود.

بنابر این از زمان آگاهی داوطلبان از منابع، تا امتحان دوره ۴۸، بیش از یکسال (۲۲ ماه) فاصله وجود داشته و اعتراض به عدم رعایت فاصله زمانی حداقل ۹ ماه وارد نیست.

اعلام شرایط منابع و عدم تغییر عمده در منابع

معاونت آموزشی در خصوص عدم پایبندی به مصوبات و اطلاعیه‌های قبلی و اعلام منابع جدید یادآور شده است: تغییر منابع بر اساس نظر بوردهای تخصصی و کمیته تعیین منابع آزمون صورت می‌گیرد و به روزرسانی این منابع در دوره‌های مختلف صورت گرفته است.

در منابع اعلام شده در اردیبهشت ۹۸، برای ۴ درس مینور بیان شده بود که در صورت فراهم شدن بعضی شروط ممکن است تغییر ایجاد شود، اما به سبب همکاری با داوطلبان و در نظر گرفتن شرایط اپیدمی بیماری کووید -۱۹، این تغییرات به دوره بعدی موکول شد تا داوطلبین با کمترین تغییرات مواجه شوند.

همچنین در همان اطلاع رسانی، درمورد دو منبع درسی تاکید شده بود که حتماً تغییر ایجاد خواهدشد؛ یکی از این دو درس بیماری‌های زنان و زایمان است که مشکلی در مورد تغییر این منبع وجود ندارد زیرا منبع قبلی بیش از ۲ سال به عنوان رفرنس بوده است و اعلام تغییر آن هم در اطلاع رسانی دوم اردیبشهت ماه سال ۹۸ صورت گرفته و با برگزاری در سال ۱۴۰۰ نیز، مغایرت آن با نامه مرکز سنجش قابل طرح نیست.

منبع دیگری که تغییر پیدا کرده است، رفرنس درس جراحی است که البته منبع ثابت است و فقط شماره چاپ جدید جایگزین شماره قبلی شده است و به عبارتی آخرین نسخه چاپ شده همان رفرانس قبلی (لارنس ۲۰۱۳ به لارنس ۲۰۱۹) مد نظر خواهدبود.

این تغییر مورد اعتراض است و استدلال معترضین مبتنی بر مصوبه نودمین نشست شورای آموزش پزشکی و تخصصی، تاریخ ۱۱ آذر ۹۷ (اصلاح موضوع ۵ هشتاد و نهمین نشست شورای آموزش پزشکی و تخصصی تاریخ ۲ تیرماه ۹۷) که بیان می‌کند منابع اعلامی حداقل باید برای دو دوره معتبر شمرده شوند ولی لارنس ۲۰۱۳ فقط در یک سال منبع بوده است، است.

در پاسخ باید ذکر شود که در مصوبه مورد اشاره تغییر منبع ذکر شده است و نکته‌ای در مورد تغییر نوبت چاپ در رأی اعلام شده وجود ندارد. لذا بر اساس نظر تخصصی تاکید می‌شود که تغییر نوبت چاپ به معنی تغییر منبع نیست.

معاونت آموزشی وزارت بهداشت تاکید کرده است: بین تاریخ اعلام تغییر دو منبع زنان و زایمان و جراحی، از اردیبهشت ۹۸ تا زمان اعلام شده برای برگزاری آزمون پذیرش دستیار دوره ۴۸، بیش از یکسال (۲۲ ماه) فاصله وجود داشته است. همچنین منابع امتحان پذیرش دستیار تخصصی دوره ۴۸ با منابع آزمون پیش کارورزی شهریور سال ۱۴۰۰ یکسان است که کاملاً منطبق با رأی هشتاد و دومین نشست شورای آموزش پزشکی و تخصصی تاریخ ۲۰ بهمن ۹۴ است که مربوط یک نیمسال تحصیلی است.جدیدترین اخبار دانشگاهی - استخدامی و کنفرانس های علمی را در پرتال دانشگاهی مشاهده کنید. 
با عضویت در خبرنامه های تخصصی ، اخبار را در ایمیل خود دریافت کنید . 
کانال تلگرام پرتال دانشگاهی را  به نشانی https://telegram.me/unpir دنبال کنید.

پر بازدیدترین آزمون

خبرنامه - شبکه های اجتماعی