پرتال دانشگاهی کشور پرتال دانشگاهی کشور
University Portal of Iran
کلمات مرتبط

    نتایج کارشناسی ارشد 1400 نتایج ارشد 1400 دفترچه کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد امریه سربازی استخدام تامین اجتماعی استخدام شرکت نفت استخدام آموزش و پرورش استخدام بانک پذیرش بدون کنکور منابع کارشناسی ارشد منابع دکتری استخدام شهرداری آگهی استخدام پليس استخدام نیروی انتظامی لیست همایش های بین المللی لیست سمینار لیست کنفرانس سالن همایش مقاله ISI دانشگاه پيام نور استخدام بانک پاسارگاد سازمان سما استخدام بانک شهر استخدام بانک گردشگری آگهی استخدام بانک صادرات استخدام بانک پارسیان پودمانی علمی کاربردی 1400 استخدام دولتی استخدام استانداری استخدام آتش نشانی استخدام وزارت نيرو استخدام ديپلم استخدام برنامه نویس استخدام حسابدار نمونه سئوالات کارشناسی ارشد نمونه سئوالات دکتری ارزشیابی مدرک دانشگاه پیام نور فراگير دانشپذير مدرک دیپلم مدرک کارشناسی انتخاب رشته کنکور سراسری 1400 عدح.هق daneshgah پردیس دانشگاهی شهریه دانشگاهها آگهی استخدام تهران azad karshenasi arshad kardani peyvasteh azmoon konkoor mba مجازی mba یکساله مدرک mba
 اخبار دانشگاهی کشور / آزمون          16 تیر 1400 - 07 July 2021


رئیس مرکز سنجش آموزش پزشکی از برگزاری آزمون ارتقای دستیاری پزشکی در یک روز خبر داد و گفت: پیش از این قرار بود آزمون در سه روز برگزار شود که با توجه به شرایط آزمون ۱۸ تیر برگزار می شود.

پرتال دانشگاهی به نقل از دکتر سعید هاشمی نظری در گفتگو با خبرنگار مهر افزود: پیش از این قرار بود آزمون ارتقا دستیاری تخصصی پزشکی در تاریخ ۱۷، ۱۸ و ۱۹ تیرماه سالجاری به صورت الکترونیک برگزار شود که این تصمیم تغییر کرده است.

رئیس مرکز سنجش آموزش پزشکی افزود: آزمون ارتقا دستیاری تخصصی پزشکی در یک روز و جمعه ۱۸ تیرماه همزمان با آزمون گواهینامه تخصصی و به صورت کاغذی در دانشگاه های علوم پزشکی محل آموزش دستیاران برگزار می شود.

وی خاطرنشان کرد: این آزمون در سطح دانشگاه های علوم پزشکی و به صورت غیرمتمرکز برگزار می شود و کارت ورود به جلسه نیز از سوی معاونت آموزشی دستیاری این دانشگاه ها توزیع می شود.

به گزارش مهر، آزمون ارتقاء دستیاران تخصصی بالینی برای ارتقاء دستیاران در مدت ۴ سال تحصیل، از هر سال تحصیلی به سال بالاتر توسط دانشگاه های علوم پزشکی برگزار می شود.

اما در دو ماه اخیر و پس از قطعی شدن برگزاری آزمون ارتقاء دستیاری در روزهای ۱۷، ۱۸ و ۱۹ تیرماه ۱۴۰۰ اعتراض دستیاران در دانشگاه‌های علوم پزشکی شدت گرفت و این گروه با تاکید بر این نکته که در دوران شیوع پاندمی کرونا روزهای بسیار سختی را در کنار سایر کادر درمان گذرانده‌اند و وقت کافی برای مطالعه نداشته‌اند خواستار لغو آزمون شده‌ بودند.

دستیاران دانشگاه‌های علوم پزشکی مختلف تاکید می کنند که به دلیل شرایط ویژه ای که کرونا در بیمارستان ها ایجاد کرده است این دستیاران فرصتی برای قرار گرفتن در مسیر درمانی بیماران غیرکرونایی و به اصطلاح مطالعه «کیس های غیر کرونایی» نداشته اند و با توجه به سختی‌های زیاد در حوزه آموزش و معیشت خواستار لغو آزمون شدند.

در عین حال وزارت بهداشت در مقابل اعتراض دستیاران پزشکی تاکید می‌کند که نمی‌توان آزمون ارتقاء دستیاری را لغو کرد و این آزمون باید سر موعد مقرر برگزار شود.

معاونت آموزشی وزارت بهداشت در اطلاعیه ای اعلام کرد: برای کاهش استرس های دستیاران که به خصوص در بعضی رشته ها از همه گیری کرونا آسیب دیده اند، رایزنی های فراوانی در ماه های گذشته با بوردهای تخصصی، دانشگاه های علوم پزشکی و نمایندگان دستیاران به شکل مشارکت جویانه انجام داده و با هدف کمک حداکثری به ایشان تصمیماتی گرفته شد تا ضمن حفظ کیفیت و رعایت استانداردها، شرایط خاص دوران کرونا نیز مد نظر باشد.

در این راستا تدابیر اصلی اخذ شده عبارت هستند از:

۱. سهم نمرات درون بخشی قابل ملاحظه در نظر گرفته شده و شرایط خاصی اتخاذ شده تا امکان کسب حداقل نمره قبولی در امتحانات درون بخشی افزایش یابد.

۲. در طراحی و تصحیح و اعلام نتایج تاکید شده است امور به گونه ای تدبیر شود که درصد قبولی در امتحان قطعاً از درصد قبولی در سال هایی که کرونا وجود نداشته کمتر نباشد.

معاونت آموزشی وزارت بهداشت تاکید کرده است: عدم شرکت دستیاران در این امتحان عوارض سنگینی به خصوص برای ایشان به دنبال خواهد داشت. همه دستیاران سال گذشته به صورت مشروط ارتقا یافته اند و شرکت در امتحان سال جاری برای دو ارتقا هم زمان است و لذا اهمیت آن بسیار بیشتر از یک امتحان ارتقا عادی در سال های قبل است.

در این بین البته دستیارانی نیز وجود دارند که به دلیل اشکالات آموزشی گذشته، امسال مجبور هستند سه ارتقا هم زمان را طی کنند و عدم شرکت ایشان بر اساس قوانین و آیین نامه های مصوب یعنی طولانی شدن دوره دستیاری به مدت یکسال.

اهمیت جداشدن امتحان گواهینامه و دانشنامه در سال جاری

نکته مهم دیگر جدا شدن امتحان گواهینامه و دانشنامه در سال جاری است.

یعنی امتحان ارتقا دستیاران سال آخر به منزله امتحان گواهینامه ایشان محسوب می شود. لذا این دسته از دستیاران به سرعت تا پایان تیر ماه می توانند وضعیت آینده خود را تعیین و با هماهنگی معاونت درمان و با آرامش طی دو ماه آینده جایابی و در ابتدای مهرماه در محل های تعیین شده تعهدات قانونی خود را شروع کنند.

اما در صورت حذف این امتحان مجبور هستند تا شهریور ماه و امتحان بورد معطل بمانند و در یک امتحان با درجه سختی بیشتر شرکت و قطعاً بدین شکل نمی توانند از ابتدای مهر ماه طرح و تعهدات خود را به سادگی آغاز کنند.

بر اساس آیین نامه های مصوب برگزاری این امتحان الزامی است و برای عدم برگزاری نیاز به مصوبات جدید قانونی دارد که فراهم آوردن این مصوبات زمان بر است.جدیدترین اخبار دانشگاهی - استخدامی و کنفرانس های علمی را در پرتال دانشگاهی مشاهده کنید. 
با عضویت در خبرنامه های تخصصی ، اخبار را در ایمیل خود دریافت کنید . 
کانال تلگرام پرتال دانشگاهی را  به نشانی https://telegram.me/unpir دنبال کنید.

پر بازدیدترین آزمون

خبرنامه - شبکه های اجتماعی