پرتال دانشگاهی کشور پرتال دانشگاهی کشور
University Portal of Iran

کلمات مرتبط

    نتایج کارشناسی ارشد 95 نتایج ارشد 95 دفترچه کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد امریه سربازی استخدام تامین اجتماعی استخدام شرکت نفت استخدام آموزش و پرورش استخدام بانک پذیرش بدون کنکور منابع کارشناسی ارشد منابع دکتری استخدام شهرداری آگهی استخدام پليس استخدام نیروی انتظامی لیست همایش های بین المللی لیست سمینار لیست کنفرانس سالن همایش مقاله ISI دانشگاه پيام نور استخدام بانک پاسارگاد سازمان سما استخدام بانک شهر استخدام بانک گردشگری آگهی استخدام بانک صادرات استخدام بانک پارسیان پودمانی علمی کاربردی 95 استخدام دولتی استخدام استانداری استخدام آتش نشانی استخدام وزارت نيرو استخدام ديپلم استخدام برنامه نویس استخدام حسابدار نمونه سئوالات کارشناسی ارشد نمونه سئوالات دکتری ارزشیابی مدرک دانشگاه پیام نور فراگير دانشپذير مدرک دیپلم مدرک کارشناسی انتخاب رشته کنکور سراسری 95 عدح.هق daneshgah پردیس دانشگاهی شهریه دانشگاهها آگهی استخدام تهران azad karshenasi arshad kardani peyvasteh azmoon konkoor mba مجازی mba یکساله مدرک mba
 اخبار دانشگاهی کشور / اخبار دانشگاه          26 بهمن 1390 - 15 February 2012نحوه ارائه مجوز به رشته‌های دانشگاهی/ شیب کند تأسیس رشته‌های تکراری

پرتال دانشگاهی به نقل از خبرگزاری مهر :مدیر کل دفتر گسترش وزارت علوم، با اعلام جزئیات اولویت بندی برای اعطای مجوز به رشته های دانشگاهی گفت: برخی رشته ها در دانشگاههای یک استان به دفعات راه اندازی شده اند لذا باید پیش از اعطای مجوز به رشته ها از نظر فراوانی در استانها بررسی شوند.
ابوالفضل حسنی  اظهار داشت: با توجه به فرمایشات مقام معظم رهبری پیرامون توسعه غیرهدفمند آموزش عالی که موجب اتلاف نیروی انسانی و بودجه می شود، طرح آمایش آموزش عالی از 2 سال پیش تاکنون در قالب کارگروههای مختلف اجرا شده است.

وی افزود: با توجه به برنامه پنجم توسعه و چشم انداز 1404 همچنین اسناد بالادستی، در دفتر گسترش رشته ها اولویت بندی و رشته هایی با اولویت 1 تا 3 مطرح شدند تا دانشگاهها برای تربیت نیروی انسانی و ایجاد پایه فناوری در این دسته از رشته ها فعالیت کنند.

مدیر کل دفتر گسترش آموزش عالی با بیان اینکه به منظور توسعه رشته ها باید چگونگی فراوانی رشته در یک محل بررسی شود تا از تکرار ایجاد رشته ای در استانها جلوگیری به عمل آید، افزود: در این صورت نه تنها نیاز آن استان در رشته های مورد تقاضا برطرف می شود بلکه رشته های دارای فراوانی و با اولویت بالا توسعه نمی یابد.

این مقام مسئول در وزارت علوم گفت: از این رو، پیش از اعطای مجوز ابتدا رشته ها از نظر فراوانی در استانها بررسی می شوند. گاهی مشاهده می شود 70 رشته محل از این رشته ها در استانها وجود دارد بنابراین توصیه می کنیم رشته های مورد بحث توسعه نیابد.

به گفته مدیر کل دفترگسترش وزارت علوم، بحث تعطیلی رشته ها اصلاً مطرح نیست اما شیب کند می شود تا رشته ها به سمت برطرف کردن نیازهای منطقه پیش روند با این اقدام، تقاضا برای رشته های کم نیاز هم کاهش می یابد.

حسنی در ادامه با اشاره به اینکه در اکثر موارد یک رشته در تمام دانشگاههای یک استان تکرار شده است، اظهار داشت: این فراوانی قرار است کنترل شود زیرا درخواست خود دانشگاهها است. به عنوان مثال دانشگاه آزاد ادعا می کند که برخی رشته ها در آن به سمت تعطیلی می رود چون تعداد زیادی از این رشته محلها در دانشگاههای دیگر همان استان در حال جذب دانشجوست.

وی خاطرنشان کرد که ساز و کار ارائه مجوز به رشته ها در شورای گسترش هیچ تغییری نکرده اما رشته ها پیش از راه اندازی با حضور نماینده ای از دانشگاه متقاضی آن رشته، بررسی می شوند.


تگ ها مجوز رشته‌ دانشگاه

پر بازدیدترین اخبار دانشگاه

موسسه پژوهش MBA
ترجمه تخصصی دانشگاهی
موسسه پژوهش مدیریت

خبرنامه - شبکه های اجتماعی

آمار سایت