پرتال دانشگاهی کشور پرتال دانشگاهی کشور
University Portal of Iran

کلمات مرتبط

    نتایج کارشناسی ارشد 95 نتایج ارشد 95 دفترچه کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد امریه سربازی استخدام تامین اجتماعی استخدام شرکت نفت استخدام آموزش و پرورش استخدام بانک پذیرش بدون کنکور منابع کارشناسی ارشد منابع دکتری استخدام شهرداری آگهی استخدام پليس استخدام نیروی انتظامی لیست همایش های بین المللی لیست سمینار لیست کنفرانس سالن همایش مقاله ISI دانشگاه پيام نور استخدام بانک پاسارگاد سازمان سما استخدام بانک شهر استخدام بانک گردشگری آگهی استخدام بانک صادرات استخدام بانک پارسیان پودمانی علمی کاربردی 95 استخدام دولتی استخدام استانداری استخدام آتش نشانی استخدام وزارت نيرو استخدام ديپلم استخدام برنامه نویس استخدام حسابدار نمونه سئوالات کارشناسی ارشد نمونه سئوالات دکتری ارزشیابی مدرک دانشگاه پیام نور فراگير دانشپذير مدرک دیپلم مدرک کارشناسی انتخاب رشته کنکور سراسری 95 عدح.هق daneshgah پردیس دانشگاهی شهریه دانشگاهها آگهی استخدام تهران azad karshenasi arshad kardani peyvasteh azmoon konkoor mba مجازی mba یکساله مدرک mba
 اخبار دانشگاهی کشور / اخبار دانشگاه          27 بهمن 1390 - 16 February 2012


جاي خالي دانشگاه‌هاي ايران در اتحاديه جهانی مخابرات


وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات با بيان اينكه تقويت ارتباط دانشگاه و صنعت نيازمند رويكرد فراسازماني است از حمايت اين وزارتخانه از دانشگاهها‌ براي حضور در اتحاديه جهاني مخابرات خبر داد.

به گزارش ایسنا، تقي‌پور كه در افتتاحيه پانزدهمين‌ كنگره سراسري همكاري‌هاي دولت، دانشگاه‌ و صنعت در دانشگاه صنعتي اميركبير سخن مي‌گفت، اظهار كرد: در دنياي امروز هر لحظه شاهد افزايش دانش بشر و روند پرشتاب تبديل آن به فناوري و ورود آن به جامعه و چرخه اقتصاد جوامع هستيم كه رقابت‌هاي پيچيده وسختي در سطح فناوري در جريان است.

وي با بيان اينكه علم، فناوري، صنعت، بازار و توليد ثروت (سرمايه) از جمله عناصر چرخه (اكوسيستم) تبديل علم به ثروت است، تصريح كرد: سهم ايران در برخي از عناصر چرخه‌ تبديل علم به ثروت بيش از كشورهاي ديگر است، اما اين سوال مطرح مي‌شود كه چرا با اين همه فعاليت‌هاي صورت گرفته و قوانين مدون نوشته شده و سرمايه‌گذاري‌هاي مناسب، شاهد نتايج و خروجي‌هاي درخور آن نيستيم. به نظر مي‌رسد مشكل در انتخاب الگوي بومي در كشور براي اين چرخه است كه بايد به نواقص اين چرخه توجه كرده و با آسيب‌شناسي درست به دنبال مدل بومي باشيم.

وزير ارتباطات ادامه داد: تحقيقات به عنوان يك لايه در بين عناصر چرخه علم به ثروت جاري و ساري است و به نظر مي‌رسد كه يكي از مشكلات اين چرخه مسائل عمدتا مديريتي بخش تحقيقات است.

تقي‌پور با بيان اينكه در صورت در نظر گرفتن دانشگاه‌هاي كشور به عنوان مراكز صرف علمي و آموزشي مي‌توان به آنها نمره قابل قبولي را داد، اظهار كرد: اين در حالي است كه بايد در راستاي تكميل چرخه علم به ثروت، نواقص بسياري را برطرف كرده و حلقه‌هاي اين چرخه را كامل كرد.

وي با اشاره به اينكه در تكميل چرخه تبديل علم به ثروت به الگوهاي فراسازماني و فرابخشي نياز داريم در خصوص برخي از فعاليت‌هاي انجام شده در وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات در زمينه ارتباط صنعت و فناوري خاطر نشان كرد: انعقاد قراردادهاي بسيار با دانشگاه‌هاي كشور و استفاده از پايان‌نامه‌هاي كارشناسي ارشد و دكتري جزو اقداماتي است كه در اين زمينه صورت گرفته، اما هنوز اين ارتباط به نحوي كه بتواند بين اين دو بخش پيوند برقرار كند، وجود ندارد.

وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات اضافه كرد: در برقراري ارتباط صنعت و فناوري چندين مانع و مشكل وجود دارد كه مي‌توان به آموزش محور بودن قالب دانشگاه‌ها و قائل بودن امتياز بيشتر براي انتشار مقالات علمي در برابر فعاليت‌هاي صنعتي در آمار علمي اساتيد و اعضاي هيأت علمي دانشگاه‌ها اشاره كرد.

وي با بيان اينكه همانطور كه برخي از دانشگاه‌هاي خارجي بخش‌هايي به عنوان بازاريابي داشته و نيروهاي زبده در اين حوزه را جذب كرده‌اند، در دانشگاه‌هاي كشور نيز بايد به اين نكته توجه داشت، ادامه داد: تشكيل معاونت فناوري و صنعت براي برقراري و گسترش و ارتباط صنعت و دانشگاه‌ها يكي از پيشنهاد‌هايي است كه مي‌تواند در اين زمينه مطرح شود و به نظر مي رسد با توجه به اينكه ماموريت اصلي حوزه فناوري اطلاعات، مديريت دانش است، مي‌توان از اين پتانسيل براي به گردش درآوردن چرخه تبديل علم به صنعت كمك گرفت.

وي افزود: ارتباط صنعت و دانشگاه بايد از يك رابطه خشك و قراردادي خارج و به رابطه اي پايدار و استراتژيك تبديل شود تا بتوان يك مدل مشخص بومي شده را الگو قرار داد.

وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات، الزام بخش‌هاي دولتي و خصوصي به داشتن مراكز تحقيق و توسعه را يكي از راهكارهاي تقويت ارتباط صنعت و دانشگاه برشمرد و عنوان كرد:‌ در اتحاديه جهاني مخابرات 37 دانشگاه از 27 كشور حاضرند كه متاسفانه دانشگاهي از ايران در آن وجود ندارد و وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات از داوطلبان حضور در اين اتحاديه حمايت مي‌كند.

تقي پور ادامه داد: در حال حاضر 50 درصد از صادرات غيرنفتي به محصولات پتروشيمي اختصاص دارد كه ناشي از توسعه اين صنعت در كشور است و اشتغال‌زايي و پيشرفت صنايع مرتبط با پتروشيمي را به همراه داشته است. همچنين در حوزه ارتباطات و فناوري اطلاعات در بخش نرم‌افزاري و امنيت حرف هاي زيادي براي گفتن داريم كه ناشي از نيروي انساني ماهر و دانش بالا است كه اميدواريم بتوانيم در راستاي دستيابي به اهداف سند چشم‌انداز توسعه گام برداريم.

تگ ها دانشگاه‌ ايران اتحاديه جهانی مخابرات

پر بازدیدترین اخبار دانشگاه

موسسه پژوهش MBA
ترجمه تخصصی دانشگاهی
مقاله نویسی ISI

خبرنامه - شبکه های اجتماعی

آمار سایت