پرتال دانشگاهی کشور پرتال دانشگاهی کشور
University Portal of Iran

کلمات مرتبط

    نتایج کارشناسی ارشد 95 نتایج ارشد 95 دفترچه کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد امریه سربازی استخدام تامین اجتماعی استخدام شرکت نفت استخدام آموزش و پرورش استخدام بانک پذیرش بدون کنکور منابع کارشناسی ارشد منابع دکتری استخدام شهرداری آگهی استخدام پليس استخدام نیروی انتظامی لیست همایش های بین المللی لیست سمینار لیست کنفرانس سالن همایش مقاله ISI دانشگاه پيام نور استخدام بانک پاسارگاد سازمان سما استخدام بانک شهر استخدام بانک گردشگری آگهی استخدام بانک صادرات استخدام بانک پارسیان پودمانی علمی کاربردی 95 استخدام دولتی استخدام استانداری استخدام آتش نشانی استخدام وزارت نيرو استخدام ديپلم استخدام برنامه نویس استخدام حسابدار نمونه سئوالات کارشناسی ارشد نمونه سئوالات دکتری ارزشیابی مدرک دانشگاه پیام نور فراگير دانشپذير مدرک دیپلم مدرک کارشناسی انتخاب رشته کنکور سراسری 95 عدح.هق daneshgah پردیس دانشگاهی شهریه دانشگاهها آگهی استخدام تهران azad karshenasi arshad kardani peyvasteh azmoon konkoor mba مجازی mba یکساله مدرک mba
 اخبار دانشگاهی کشور / اخبار دانشگاه          19 امرداد 1391 - 09 August 2012




اعلام دلایل مسئولان 5 دانشگاه درباره حذف پذیرش دختران در برخی از رشته ها

پرتال دانشگاهی به نقل از خبرگزاری مهر: مسئولان 5 دانشگاه کشور که در کنکور امسال اقدام به صفر کردن پذیرش دانشجویان دختر در برخی از رشته های خود کرده اند، دلایل خود را در این زمینه اعلام کردند.

امسال 36 دانشگاه کشور ظرفیت پذیرش دختران را در برخی از رشته های دانشگاهی در دفترچه انتخاب رشته سال 91 حذف کرده اند.

در کنکور سال 90 تنها دو رشته از ظرفیت دختران حذف شده بود، اما امسال 77 رشته کارشناسی پذیرش دختران ندارند، بنابراین در گفتگو با مسئولان برخی دانشگا‌ه‌ها دلیل این امر را جویا شدیم.
پذیرش صفر نشده بلکه دو ظرفیتی شده است

دانشگاه محقق اردبیلی یکی از دانشگاه ‌هایی بود که بیشترین آمار را در این باره بخود اختصاص داده بود این دانشگاه در 24 رشته پذیرش دانشجویان دختر را صفر کرده است، دکتر مسعود گنجی - رئیس دانشگاه در این باره به مهر گفت: پذیرش دانشجویان دختر در این رشته ها حذف نشده است.

وی ادامه داد: پذیرش در دانشگاه محقق اردبیلی دو ظرفیتی شده است بدین گونه که اگر دو روانشناسی عمومی و بالینی در دانشگاه تدریس می شود مهرماه یکی از این روانشناسی‌ها به دانشجویان دختر و یکی به دانشجویان پسر اختصاص داده می شود و در بهمن ماه پذیرش بالعکس خواهد بود.

رئیس دانشگاه محقق اردبیلی درباره اینکه آیا اختصاص ظرفیت ها به گروه‌های دختران و پسران به دلیل تکریم جنسیتی نیست، گفت: اگر به دلیل تکریم جنسیتی بود که امسال دانشجوی دختر پذیرش نمی کردیم این درحالی است که ما در هر دو نیمه مهر و بهمن ماه پذیرش هر دو قشر دانشجو را داریم.

وی ادامه داد: اگر قرار بود همه دانشجویان را مهر پذیرش کنیم ظرفیت های بهمن ماه خالی می ماند.

98 درصد از فارغ ‌التحصیلان خانم رشته معدن دررشته های دیگر اشتغال دارند

دکتر محمد حسین رامشت - رئیس دانشگاه اصفهان اما دلیل عدم پذیرش دانشجویان دختر در برخی رشته‌ها را شرکت نکردن خانم ها در آن رشته ها و یا شرکت محدود آنها را دلیل اصلی تک جنسیتی کردن برخی رشته ها عنوان کرد.

وی گفت: برخی رشته ها هم که 95 درصد متقاضی آن را دختران تشکیل می دادند، دخترانه شدند.

رئیس دانشگاه اصفهان یادآورشد: در بررسی که صورت گرفت مشخص شد 98 درصد خانم های فارغ التحصیل رشته معدن در این رشته مشغول به کار نیستند  این درحالی است که هزینه ای که در طول دوره دانشجویی صرف دانشجو می شود باید بازگشت داشته باشد بنابراین نیاز است که پذیرش رشته ها ساماندهی شود.

حذف نه،ساماندهی پذیرش

دکتر حسن زمانیان - رئیس دانشگاه لرستان درباره علت صفر شدن پذیرش خانم ها در برخی از رشته‌های این دانشگاه به مهر گفت: برخی رشته ها ماهیت مردانه دارند و باید مرد پذیرش کرد مانند رشته دامپزشکی که ماهیت آنها مردانه است و نیاز است که هر ساعت از شبانه روز برای کار دامپزشکی در روستا حاضر شد و این کار از عهده مردان بر می آید.

رئیس دانشگاه لرستان معتقد است صفر کردن پذیرش دختران یا پسران در برخی رشته ها حاکی از ساماندهی کردن پذیرش ها است نه حذف.

مهیا نبودن امکانات دلیل عدم پذیرش دانشجوی دختر در برخی رشته ها

فرهاد شهرکی - معاون آموزشی دانشگاه سیستان بلوچستان تنها دلیل صفر شدن پذیرش خانم ها در برخی رشته ها را تقاضای گروه های آموزشی و مهیا نبودن امکانات در رشته های مذکور عنوان کرد.

معاون آموزشی دانشگاه سیستان و بلوچستان ادامه داد: سال گذشته هم دانشگاه سیستان و بلوچستان به دلیل اینکه اعضای هیات علمی آن در رشته تربیت بدنی به خارج از کشور اعزام شده بودند، نتوانست دانشجویان این رشته را پذیرش کند شاید دلیل عدم پذیرش خانم ها در رشته های مذکور به دلیل مهیا نبودن امکانات بوده است.

عدم پذیرش دانشجوی دختر دردانشگاه صنعت نفت

و اما دانشگاه صنعت نفت در این میان اعلام کرده است که دیگر دانشجوی دختر پذیرش نمی کند و غلامرضا راشد - رئیس دانشگاه دلیل توقف پذیرش دانشجوی دختر در کنکور امسال را عدم نیاز صنعت نفت عنوان کرد.

وی ادامه داد: سختی شرایط کار و عدم نیاز فعلی وزارت نفت، منجر به حذف پذیرش دانشجویان دختر در مقطع کارشناسی شده است.

رئیس دانشگاه صنعت نفت ادامه داد: البته در سال های پیش هم تنها 10درصد پذیرش به دانشجویان دختر اختصاص پیدا می کرد یعنی از 30 نفر تنها 3 نفر دانشجو دختر پذیرش می شد.

وی ادامه داد: این امر به صورت موقت است و با توجه به توسعه وزارت نفت احتمال می‌رود که در سال‌های آینده دوباره پذیرش دانشجوی دختر آغاز شود.

حذف شدن ظرفیت برخی رشته ها برای دختران درحالی صورت گرفته است که ابوالفضل حسنی مدیر کل شورای گسترش آموزش عالی وزارت علوم در پاسخ به علت حذف پذیرش دانشجوی دختر در برخی رشته های کنکور سراسری اعلام کرد که این شورا دخالتی در حذف رشته ها نداشته است.




تگ ها دانشگاه حذف پذیرش دختران در برخی رشته ها حذف پذیرش دختران

پر بازدیدترین اخبار دانشگاه

موسسه پژوهش MBA
ترجمه تخصصی دانشگاهی
مقاله نویسی ISI

خبرنامه - شبکه های اجتماعی

آمار سایت