پرتال دانشگاهی کشور پرتال دانشگاهی کشور
University Portal of Iran

کلمات مرتبط

    نتایج کارشناسی ارشد 95 نتایج ارشد 95 دفترچه کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد امریه سربازی استخدام تامین اجتماعی استخدام شرکت نفت استخدام آموزش و پرورش استخدام بانک پذیرش بدون کنکور منابع کارشناسی ارشد منابع دکتری استخدام شهرداری آگهی استخدام پليس استخدام نیروی انتظامی لیست همایش های بین المللی لیست سمینار لیست کنفرانس سالن همایش مقاله ISI دانشگاه پيام نور استخدام بانک پاسارگاد سازمان سما استخدام بانک شهر استخدام بانک گردشگری آگهی استخدام بانک صادرات استخدام بانک پارسیان پودمانی علمی کاربردی 95 استخدام دولتی استخدام استانداری استخدام آتش نشانی استخدام وزارت نيرو استخدام ديپلم استخدام برنامه نویس استخدام حسابدار نمونه سئوالات کارشناسی ارشد نمونه سئوالات دکتری ارزشیابی مدرک دانشگاه پیام نور فراگير دانشپذير مدرک دیپلم مدرک کارشناسی انتخاب رشته کنکور سراسری 95 عدح.هق daneshgah پردیس دانشگاهی شهریه دانشگاهها آگهی استخدام تهران azad karshenasi arshad kardani peyvasteh azmoon konkoor mba مجازی mba یکساله مدرک mba
 اخبار دانشگاهی کشور / اخبار دانشگاه          31 امرداد 1391 - 21 August 2012عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر از ممنوعیت تحصیل دختران در رشته معدن انتقاد کردعضو هیات علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر نسبت به ممنوعیت تحصیل دختران در رشته مهندسی معدن انتقاد کرد.

به گزارش دنیای صنعت به نقل از ایسنا، دکتر مرتضی اصانلو که بنیانگذار کارشناسی ارشد و دکتری معدن در ایران است، با اشاره به ممنوعیت دختران از تحصیل در رشته معدن، گفت: تجربه چند سال گذشته در مورد پذیرش دانشجویان ممتاز برای مقاطع ارشد نشان می‌دهد درصد پذیرش دانشجویان دختر قابل توجه و در بعضی موارد بیشتر بوده است.

وی افزود: دانشگاه‌ها چگونه می‌توانند از پذیرش دانشجویان ممتاز و رتبه بالا و علاقه‌مند و با استعداد صرفا به دلیل دختر بودن خودداری کرده و به جای آن اقدام به پذیرش دانشجویان یا متقاضیانی کنند که از استعداد و رتبه کمتری برخوردارند.

وی تصریح کرد: امروزه به دلیل دسترسی آسان به اطلاعات، بسیاری از خانم‌ها می‌توانند رشته مورد علاقه خود را با توجه به شرایطی که دارند انتخاب کنند. اگر آنان تشخیص دهند که رشته مهندسی معدن برای شرایط آنها مناسب نبوده یا مورد علاقه‌شان نیست، قطعا رشته دیگری را انتخاب خواهند کرد، اما تجربه چند سال گذشته نشان می‌دهد که متقاضیان دختر این رشته رو به فزونی است؛ به‌ویژه وقتی که اطلاعات آنها در زمینه مهندسی معدن زیادتر می‌شود.

اصانلو گفت: فعالیت‌های معدنکاری شامل اکتشاف، برنامه‌ریزی، باز کردن معدن (دسترسی به مواد معدنی)، استخراج، بستن و بازسازی است. در بخش اکتشاف، تخمین ذخایر معدنی، مدل کردن ذخایر توسط خانم‌ها با دقت قابل توجه همراه است. در زمینه بستن و بازسازی معادن که در ارتباط با توسعه پایدارند و در دو دهه گذشته به وظایف مهندسان معدن اضافه شده خانم‌ها عملکرد خوبی داشته‌اند، از جمله دانشجویان دختر مهندس معدن ایران مطالعات مفیدی در این زمینه داشته‌اند.

وی گفت: در مرحله استخراج تجارب بسیاری از معادن در دنیا مثل سوئد، برزیل و شیلی نشان می‌‌دهد که خانم‌ها نه تنها در مدل کردن، ذخیره و برنامه‌ریزی موفقند، بلکه در بخش اجرا و اپراتوری نیز عملکرد خوبی داشته‌اند، حتی به دلیل دقت در اجرای پلان‌ها اپراتور ماشین‌آلات مثل شاول، بولدوزر، لودر و گریدر نیز از میان خانم‌ها انتخاب شده‌اند.

اصانلو خاطرنشان کرد: هر چند متاسفانه آمار بیکاری در میان اقشار تحصیلکرده بالا است، اما ربطی به جنسیت ندارد. اتفاقا به طور نسبی وضعیت شغلی برای فارغ‌التحصیلان رشته معدن در قیاس با سایر رشته‌ها در ایران بهتر و در جهان به طور مطلق بهتر است. در ایران هم بانوان زیادی در بخش‌های مختلف معدن چه در قالب کارفرما، کارشناس و مشاور مشغول به‌کارند. اگر ملاک تحصیل اشتغال آنها در صنعت باشد، ممکن است اگر روند به همین صورت پیش رود دو تا سه سال آینده 98 درصد فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌ها بیکار باشند (اعم از دختر یا پسر) آیا در آن صورت دانشگاه‌ها باید از پذیرش دانشجو خودداری کرده و تعطیل شوند؟

وی افزود: گفته می‌شود که محیط معادن برای خانم‌ها نا امن است، اما آنگونه که بنده از برخی فارغ التحصیلان خانم این رشته پرسیده‌ام، شریف‌ترین کارگران و انسان‌ها در معادن مشغول کارند و کار کردن در معادن به مراتب امن‌تر از خیلی از مکان‌ها برای خانم‌ها است.

وی با اشاره به ایمنی معدن برای کار کردن خانم‌ها، گفت: براساس آمار منتشر شده از سوی اداره آمار ایران در سال 1386 حدود 97 درصد مواد معدنی به روش‌های معادن سطحی از قبیل روش روباز، کواری و غیرمکانیکی استخراج شده‌اند که عملیات در سطح و در فضای باز انجام می‌شود که از نظر ایمنی کاملا ایمن است و اصولا در بسیاری از کشورهای صاحب معدن نیز درصد تولید مواد معدنی، به روش‌های معادن سطحی در همین محدوده است. برای ایالات متحده آمریکا حدود 96 درصد است. در کشورهای کمی تولید مواد معدنی به روش‌های زیرزمینی صورت می‌گیرد. در کانادا حدود 52 درصد مواد معدنی به روش زیرزمینی استخراج می‌شود.

این استاد دانشگاه افزود: این طرز فکر که بعضی از کارها مردانه و بعضی دیگر زنانه است مربوط به دوره قاجاریه بوده و امروزه خانم‌ها در کلیه زمینه‌ها اگر فرصت پیدا کنند شایستگی خود را نشان می‌دهند. در سال 2008 که به دعوت دانشگاه سانتیاگو و مدرسه معدن کلرادو برای شرکت در کنفرانسی تحت عنوان معادن رو باز مس به عنوان سخنران کلیدی در آن به شیلی دعوت شده‌ بودم، اتفاقا رییس‌جمهور وقت شیلی هم خانمی بود که پس از دوران پینوشه به این سمت انتخاب شده بود و به دلیل مدیریت صحیح در تجهیز و مدرنیزه کردن معادن طی 9 ماه اول سال 2008 بیش از 37 میلیارد دلار از فروش مس درآمد حاصل کرده بود. مدیریت صحیح وی باعث آرامش در جامعه، رشد اقتصادی رفاه و وفور نعمت در شیلی شد. این اتفاق در یک دوره پنج تا شش ساله رخ داد. در همان سال بعد از معدن درآمد دولت شیلی از صادرات میوه حدود هشت میلیارد دلار و درآمد حاصل از صادرات فرآوری میوه‌ کمتر از پنج میلیارد دلار بود.

اصانلو یادآور شد: بچه‌هایی که امروز به دنیا می‌آیند روزانه 60 کیلوگرم کانی مصرف می‌کنند که اگر سقف عمر نوزادهای امروزی را 80 سال فرض کنیم، سالانه حدود 1700 تن کانی مصرف خواهند کرد که با توجه به جمعیت فعلی جهان میزان کل مواد مصرفی مورد نیاز جهان حدود 10 هزار تریلیون تن است. تولید این میزان تناژ با توجه به اینکه بخشی از جمعیت مردان جهان را کهنسالان و بخشی دیگر را نیز کودکان به خود اختصاص می‌دهند که نمی‌توانند در معادن فعال شوند و به اکتشاف و استخراج مواد معدنی بپردازند، توسط مردان به تنهایی امکان‌پذیر نیست. ضمن آنکه جمعیت جهان در سال 2030 از مرز 8.3 میلیارد نفر هم تجاوز خواهد کرد. به‌عبارت دیگر، نیاز به مواد معدنی برای اشخاصی که این روزها به دنیا می‌آیند و 80 سال هم عمر می‌کنند به مراتب بیش از عدد 10 هزار تریلیون تن خواهد بود.

این استاد دانشگاه به آینده معدنکاری اشاره کرد و افزود: در سال 2030، دو سوم جمعیت جهان در شهرها زندگی خواهند کرد و این یعنی تولید خانه بیشتر، راه‌های ارتباطی و زیربنایی بیشتر، محصولات کشاورزی بیشتر، مصرف انرژی زیادتر، مصرف کالاهای صنعتی بیشتر و وسایل ارتباط جمعی بیشتر. کلیه این موارد نیاز به مواد معدنی دارند که باید از معادن تولید شوند. بعضی از مواد معدنی بحرانی‌اند مثل مس، آهن، سرب، آلومینیوم و طلا. بعضی دیگر در گروه ضروری قرار دارند. ایران خوشبختانه در هر دو گروه غنی است. در 50 سال دیگر رشته مهندسی معدن دوران شکوفا و پررونقی را پشت سر خواهد گذاشت.

وی گفت: از پیدایش دانشگاه که در زمان افلاطون اتفاق افتاده و در دهی به نام آکادمی در نزدیک آتن فضایی را اختصاص به افرادی داد که این افراد با پیگیری، جست‌و‌جو و مطالعه مایل بودند سوالاتی را که پاسخ آنها تا آن مقطع وجود نداشت را مطرح و به کمک استادان پاسخ این سوالات را تهیه کنند به این فضا یا مکان امروزه university یا دانشگاه و به افراد جست‌و‌جوگر نیز دانشجو اطلاق می‌شود. بنابراین کار دانشگاه تولید علم است و امروزه هم بر همین اساس دانشگاه‌ها را رتبه‌بندی می‌کنند. ایجاد شغل و تولید کار مربوط به سایر سازمان‌ها است.

به گفته این استاد دانشگاه دولت‌ها باید با توجه به آنکه کلیه امکانات و پتانسیل‌ها از جمله همین مواد معدنی را در اختیار دارند شرایط را برای تحصیل و تحقق جوانان یا آحاد جامعه صرف‌نظر از جنسیت فراهم کنند. به طور کلی کار دانشگاه تولید علم، بالا بردن سطح دانش جامعه و آشنایی افراد جامعه با یافته‌های جدید است که آنها براساس این یافته‌ها بهتر و راحت‌تر زندگی کنند. بنابراین از افراد به دلیل جنسیت نمی‌توان برای ورود به دانشگاهها جهت تولید علم و تبدیل نادانسته‌ها به دانسته‌ها ممانعت به عمل آورد.

<a class=مشاوره تحصیلی" title="مشاوره تحصیلی" style="color: #6f6f6f; list-style-type: none; list-style-position: initial; list-style-image: initial; text-decoration: none; padding: 0px; margin: 0px; border: 0px initial initial;" />


تگ ها عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر ممنوعیت تحصیل دختران رشته معدن

پر بازدیدترین اخبار دانشگاه

موسسه پژوهش MBA
ترجمه تخصصی دانشگاهی
مقاله نویسی ISI

خبرنامه - شبکه های اجتماعی

آمار سایت