پرتال دانشگاهی کشور پرتال دانشگاهی کشور
University Portal of Iran

کلمات مرتبط

    نتایج کارشناسی ارشد 95 نتایج ارشد 95 دفترچه کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد امریه سربازی استخدام تامین اجتماعی استخدام شرکت نفت استخدام آموزش و پرورش استخدام بانک پذیرش بدون کنکور منابع کارشناسی ارشد منابع دکتری استخدام شهرداری آگهی استخدام پليس استخدام نیروی انتظامی لیست همایش های بین المللی لیست سمینار لیست کنفرانس سالن همایش مقاله ISI دانشگاه پيام نور استخدام بانک پاسارگاد سازمان سما استخدام بانک شهر استخدام بانک گردشگری آگهی استخدام بانک صادرات استخدام بانک پارسیان پودمانی علمی کاربردی 95 استخدام دولتی استخدام استانداری استخدام آتش نشانی استخدام وزارت نيرو استخدام ديپلم استخدام برنامه نویس استخدام حسابدار نمونه سئوالات کارشناسی ارشد نمونه سئوالات دکتری ارزشیابی مدرک دانشگاه پیام نور فراگير دانشپذير مدرک دیپلم مدرک کارشناسی انتخاب رشته کنکور سراسری 95 عدح.هق daneshgah پردیس دانشگاهی شهریه دانشگاهها آگهی استخدام تهران azad karshenasi arshad kardani peyvasteh azmoon konkoor mba مجازی mba یکساله مدرک mba
 اخبار دانشگاهی کشور / اخبار دانشگاه          31 خرداد 1392 - 21 June 2013


برخی از دانشگاه ها اعتبار طرحهای کلان گرفتند و  افزایش سهم پژوهش از درآمد ناخالص ملی

دبیر شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری (عتف) از اختصاص حدود 6 میلیارد تومان برای طرح‌های کلان از سوی معاونت راهبردی خبر داد و گفت: این میزان بودجه در میان 20 دانشگاه که پیشرفت خوبی در اجرای طرح‌های کلان داشتند تقسیم شد.

به گزارش پرتال دانشگاهی به نقل از مهر، دکتر محمد مهدی نژاد با اشاره به حمایت معاونت راهبردی و برنامه ریزی ریاست جمهوری از طرح‌های کلان مصوب این شورا، افزود: در این راستا معاونت راهبردی ریاست جمهوری اعتباراتی را بالغ بر 5 تا 6 میلیارد تومان به اجرای طرح‌های کلان ملی اختصاص داده است.

دبیر شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری اظهار داشت: به منظور تقسیم این اعتبارات در دبیرخانه شورای عتف عملکرد طرح‌های مصوب را مورد ارزیابی و بررسی قرار دادیم و اعتبارات بر اساس عملکرد دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی بر اساس میزان پیشرفت تقسیم شد.

وی با تاکید بر اینکه این اعتبارات از میان بیش از 60 دانشگاه میان 21 دانشگاه که بیشترین پیشرفت را در اجرای پروژه‌های کلان داشتند تقسیم شد، ادامه داد: اختصاص این اعتبارات شور و نشاط را در اجرای پروژه‌های کلان ایجاد کرده است.

مهدی نژاد همچنین با اشاره به بودجه پژوهشی مصوب وزارت در مجلس شورای اسلامی خاطر نشان کرد: بر اساس این بودجه که از سوی ریاست جمهوری ابلاغ شده است، حدود 200 میلیارد تومان منابعی اختصاص داده شده که مشروط نیست و این بودجه برای اجرای طرح‌های پژوهشی به ویژه در حوزه طرح‌های کلان اختصاص داده شده است.

معاون پژوهشی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری درآمدهای مازاد از محل فروش نفت را از دیگر منابع مالی برای اجرای طرح‌های پژوهشی در این وزارتخانه نام برد و در این باره گفت: علاوه بر این اعتبارات ذکر شده، مبلغ 400 میلیون دلار از محل مازاد درآمدهای نفتی پیش بینی شده است که امیدواریم محقق شود.

مهدی نژاد اختصاص این اعتبارات به پروژه‌های پژوهشی را جهش بی سابقه و تاریخی دانست و ادامه داد: اختصاص این اعتبارات در سال جاری در حوزه پژوهشی هم موجب افزایش سهم پژوهشی از درآمد ناخالص ملی می‌شود و هم حجم فعالیت‌های پژوهشی در مراکز پژوهشی را 10 برابر خواهد کرد.

بررسی اولین طرح علوم انسانی در شورای عتف

دبیر شورای عتف از بررسی اولین طرح کلان ملی در حوزه علوم انسانی در این جلسه خبر داد و یادآور شد: طرح کلان ملی "سیر مفهومی فلسفه سیاسی اسلامی" که یکی از دو طرح کلان در علوم انسانی است که دو سال گذشته بدون نام تصویب شد.

وی با بیان اینکه این طرح با محوریت موسسه پژوهشی حکمت و فلسفه تعریف شده است، ادامه داد: این طرح قبلا در کمیسیون تخصصی شورای عتف مورد تایید قرار گرفت و در جلسه کمیسیون دایمی نیز بر ضرورت و اهمیت آن تاکید شد ولی در برخی از جزئیات آن مانند نحوه ارائه، نهادهای بهره بردار و دروس دانشگاهی ایراداتی بود که بر این طرح وارد شد.

مهدی نژاد اضافه کرد: بر اساس ایرادات وارد شده قرار شد طرح در کمیسیون تخصصی علوم انسانی مطرح شود و پس از برطرف شدن این اشکالات به عنوان یکی از دو طرح کلان علوم انسانی اجرایی شود.

به گفته وی برای این طرح اعتبارات پیش بینی شده حدود 1.5 میلیارد تومان است که بخش از اعتبارات آن پرداخت شد.

بررسی راهکارهای استقلال ارزی کشور

معاون پژوهشی وزارت علوم با اشاره به وابستگی‌های کشور به درآمدهای نفتی، اظهار داشتت: این امر موجب شده تا کشور به لحاظ اقتصادی بسیار ضربه پذیر شود و با اقدامات دشمنان باعث شد تا درآمدهای ارزی  نیز کاهش یابد.

وی با اشاره به تاکیدات مقام معظم رهبری در خصوص قطع وابستگی کشور به نفت خاطر نشان کرد: در این راستا طرحی از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت مطرح شد تا بر اساس آن با یکسری اقدامات پژوهشی و عملی در حوزه صنعت و معدن قطع وابستگی به نفت داشته باشیم.

مهدی نژاد با بیان اینکه در این جلسه بر ضرورت این طرح تاکید شد، ادامه داد: در خصوص اینکه آیا همه این اقدامات از جنس تحقیق و پژوهش است یا خیر تردید وجود دارد از این رو این طرح به کمیسیون تخصصی اقتصاد و مدیریت ارجاع شد تا آن بخش‌هایی که وجهه تحقیقاتی و توسعه فناوری دارد با حمایت شورای عتف اجرایی شود و مواردی که نیاز به اقدامات اجرایی دارد در وزارتخانه مربوط و یا با هماهنگی معاونت راهبردی ریاست حمهوری اجرایی شود.


تگ ها طرح کلان دانشگاه ها دریافت کارت طرح کلان کارت طرح کلان چیست؟کارت طرح کلان دانشگاه ها

پر بازدیدترین اخبار دانشگاه

موسسه پژوهش MBA
ترجمه تخصصی دانشگاهی
مقاله نویسی ISI

خبرنامه - شبکه های اجتماعی

آمار سایت