پرتال دانشگاهی کشور پرتال دانشگاهی کشور
University Portal of Iran

کلمات مرتبط

    نتایج کارشناسی ارشد 95 نتایج ارشد 95 دفترچه کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد امریه سربازی استخدام تامین اجتماعی استخدام شرکت نفت استخدام آموزش و پرورش استخدام بانک پذیرش بدون کنکور منابع کارشناسی ارشد منابع دکتری استخدام شهرداری آگهی استخدام پليس استخدام نیروی انتظامی لیست همایش های بین المللی لیست سمینار لیست کنفرانس سالن همایش مقاله ISI دانشگاه پيام نور استخدام بانک پاسارگاد سازمان سما استخدام بانک شهر استخدام بانک گردشگری آگهی استخدام بانک صادرات استخدام بانک پارسیان پودمانی علمی کاربردی 95 استخدام دولتی استخدام استانداری استخدام آتش نشانی استخدام وزارت نيرو استخدام ديپلم استخدام برنامه نویس استخدام حسابدار نمونه سئوالات کارشناسی ارشد نمونه سئوالات دکتری ارزشیابی مدرک دانشگاه پیام نور فراگير دانشپذير مدرک دیپلم مدرک کارشناسی انتخاب رشته کنکور سراسری 95 عدح.هق daneshgah پردیس دانشگاهی شهریه دانشگاهها آگهی استخدام تهران azad karshenasi arshad kardani peyvasteh azmoon konkoor mba مجازی mba یکساله مدرک mba
 اخبار دانشگاهی کشور / اخبار دانشگاه          26 آذر 1392 - 17 December 2013


هزینه های غذای دانشجویی از مشکلات اصلی دانشگاه ها

هزینه غذای دانشجویی کمر دانشگاه ها را شکسته است و بودجه‌های پژوهشی مورد تعرض قرار می‌گیرد

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با تاکید بر اینکه سهم بخش پژوهش هر دانشگاه از کل بودجه‌های دانشگاه کمتر از 10 درصد است، گفت: 10 درصدی که از بودجه‌های دانشگاه‌ها صرف امور پژوهشی می‌شود به دلیل مشکلات تغذیه و خوابگاه‌ها دستخوش تعرض قرار می‌گیرد.به گزارش پرتال دانشگاهی به نقل از: خبرنگار مهر، دکتر رضا فرجی دانا در گردهمایی معاونان پژوهشی دانشگاه‌ها مراکز رشد و پارک‌های علم و فناوری با بیان اینکه در انبوه گرفتاری‌ها و مشکلات پژوهش آخرین موضوعی است که به آن توجه می‌شود، افزود: دانشگاه دو فرآیند آموزش و پژوهش را دنبال می‌کنند و آموزش خوب از پژوهش خوب سرچشمه می‌گیرد.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه سهم بودجه‌های پژوهشی دانشگاه‌ها از کل بودجه‌ها کمتر از 10 درصد است، اظهار داشت: در این راستا پیشنهاد شد تا ردیف مستقل ملی برای بخش پژوهش‌های دانشگاه‌ها در نظر گرفته شود.

وی پژوهش را مغز دانشگاه‌ها توصیف کرد و یادآور شد: 10 درصدی که از بودجه‌های دانشگاه‌ها صرف امور پژوهشی می‌شود دستخوش تعرض قرار می‌گیرد؛ چراکه دانشگاه‌ها درگیر مسایل تغذیه و خوابگاه دانشجویان هستند.

فرجی دانا، با تاکید بر اینکه هزینه غذای دانشجویی کمر دانشگاه‌ها را خم کرده است، ادامه داد: در این میان متاسفانه پژوهش در اولویت‌های برنامه‌ها قرار نمی‌گیرد.

وی در عین حال به دانشجویان دوره کارشناسی ارشد توصیه کرد که برای ادامه تحصیل راهی کشورهای دیگر نشوند، خاطر نشان کرد: برای دانشجویان دوره دکتری پژوهانه‌ای به مبلغ 5 میلیون تومان پرداخت می‌شود که این میزان برای 3 سال آنها است.

وزیر علوم، با بیان اینکه جمعیت دانشجویان دوره دکتری از 12 هزار نفر در سال 1384 به 25 هزار نفر در حال حاضر رسیده است، اضافه کرد: با توجه به ازدیاد جمعیت دانشجویان دوره دکتری باید راهکارهایی برای معیشت و آسودگی آنها اتخاذ شود.

فرجی دانا با تاکید بر اینکه دانشجویان دوره دکتری باید سهمی از گرنت پژوهشی داشته باشد، خاطر نشان کرد: علاوه بر آن در قراردادهای پژوهشی دانشجو باید دریافتی تضمین شده داشته باشد.

وی با بیان اینکه رسیدن به این مطلوب‌ها نیازمند بازنگری در آیین نامه‌ها بدون لطمه وارد شدن به تولید علم است، گفت: در حال حاضر در کشور پارک‌های علم و فناوری و مراکز رشد ایجاد شده است در حالی که در بخش پژوهش که نقطه آغازین فعالیت این مراکز است با مشکلاتی مواجه است.

فرجی دانا، با بیان اینکه در کنار تولید علم باید به تولید فناوری نیز توجه شود، پیشنهاد اعطای جایزه به ثبت پتنت را مطرح کرد و افزود: نگاه به افزایش کیفیت باید آیین نامه‌ها را به سمتی هدایت کند که استاد محوری نهادینه شود و به جایی برسیم که امضای استادان امضای اول و آخر باشد.

وی با تاکید بر اینکه استاد محوری سال‌ها در حوزه‌های علمیه بوده است و در حال حاضر غرب از این روش بهره مند شده است ابراز تاسف کرد که در دانشگاه‌های کشور از اختیار دادن به استادان غفلت شده است.

وزیر علوم همچنین با تاکید بر اینکه دانشگاه‌ها باید بر اساس نیازهای منطقه‌ای خود اولویت‌های پژوهشی خود را تعریف کنند، یادآور شد: دانشگاه‌هایی که در مناطق مرزی هستند باید پای پژوهشگران کشورهای همسایه را به دانشگاه‌های خود باز کنند.


تگ ها بودجه دانشگاهی بودجه غذای دانشگاهی غذای دانشگاهی

پر بازدیدترین اخبار دانشگاه

موسسه پژوهش MBA
ترجمه تخصصی دانشگاهی
مقاله نویسی ISI

خبرنامه - شبکه های اجتماعی

آمار سایت