پرتال دانشگاهی کشور پرتال دانشگاهی کشور
University Portal of Iran

کلمات مرتبط

    نتایج کارشناسی ارشد 97 نتایج ارشد 97 دفترچه کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد امریه سربازی استخدام تامین اجتماعی استخدام شرکت نفت استخدام آموزش و پرورش استخدام بانک پذیرش بدون کنکور منابع کارشناسی ارشد منابع دکتری استخدام شهرداری آگهی استخدام پليس استخدام نیروی انتظامی لیست همایش های بین المللی لیست سمینار لیست کنفرانس سالن همایش مقاله ISI دانشگاه پيام نور استخدام بانک پاسارگاد سازمان سما استخدام بانک شهر استخدام بانک گردشگری آگهی استخدام بانک صادرات استخدام بانک پارسیان پودمانی علمی کاربردی 97 استخدام دولتی استخدام استانداری استخدام آتش نشانی استخدام وزارت نيرو استخدام ديپلم استخدام برنامه نویس استخدام حسابدار نمونه سئوالات کارشناسی ارشد نمونه سئوالات دکتری ارزشیابی مدرک دانشگاه پیام نور فراگير دانشپذير مدرک دیپلم مدرک کارشناسی انتخاب رشته کنکور سراسری 97 عدح.هق daneshgah پردیس دانشگاهی شهریه دانشگاهها آگهی استخدام تهران azad karshenasi arshad kardani peyvasteh azmoon konkoor mba مجازی mba یکساله مدرک mba
 اخبار دانشگاهی کشور / اخبار دانشگاه          10 اردیبهشت 1393 - 30 April 2014


زیاد بودن تعطیلات دانشگاهی کشور

 رییس دانشگاه آزاد اسلامی در دیدار با روسای واحدهای دانشگاهی استان تهران، به چارچوب و سیاستهای کلی دانشگاه در رابطه با فرهنگ و توسعه اقتصاد دانش بنیان اشاره کرد.

به گزارش پرتال دانشگاهی به نقل از سرویس «دانشگاهی» ایسنا، دکتر حمید میرزاده در جلسه امروز دیدار روسای واحدهای دانشگاهی استان تهران، با اشاره به اینکه چارچوب توسعه آینده دانشگاه شکل گرفته است، اظهار کرد: اکثر زمینه‌های اصلی توسعه دانشگاه در ابعاد اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی به تصویب هیات امنای مرکزی، شورای دانشگاه یا هیات رییسه رسیده است.

وی با بیان اینکه یادآوری دو مساله مهم، در چارچوب سیاست‌های کلی نظام حائز اهمیت است، گفت: سال 93 برای دانشگاه آزاد اسلامی از اهمیت زیادی برخوردار است. از این جهت که مقام معظم رهبری در ابتدای سال، سیاستهای کلی اقتصاد مقاومتی را ابلاغ فرمودند که یکی از وجوه سیاست کلی اقتصاد مقاومتی، پیشتازی اقتصاد دانش بنیان است.

وی با اشاره به درخواست مقام معظم رهبری از مسئولان کشور در سال گذشته، مرتبط با تدوین و تهیه یک نقشه جامع عملیاتی برای اجرای اقتصاد مقاومتی و دانش محور، خاطر نشان کرد: این موضوع باعث خوشحالی ما بود به این دلیل که دانشگاه آزاد از مهر ماه سال گذشته، به این موضوع مهم توجه نشان داد و اولین برنامه‌ای را که به صورت هدفمند و با جدیت دنبال کرد، بحث اقتصاد دانش بنیان دانشگاه آزاد اسلامی بود.

میرزاده با بیان اینکه طبق آمار و ارقام موجود، هزینه‌ها و درآمدهای دانشگاه دارای تناسب نیست و دانشگاه با کسری بودجه مواجه است، تصریح کرد: تا امروز بیش از 99 درصد از منابع مالی دانشگاه، از طریق شهریه دانشجویان تامین شده است. از طرف دیگر دانشگاه آزاد اسلامی در 30 سال گذشته فرصت زیادی برای ورود به عرصه فعالیت‌های اقتصاد دانش بنیان نداشته و بیشترین تلاش خود را به ایجاد زیربنا و تامین نیروی انسانی معطوف کرده است.

رییس دانشگاه آزاد اسلامی در ادامه ضمن قدردانی از دکتر جاسبی که در این سالها با تدبیر توانست طرح بی‌بدیل و ابتکار بی‌نظیر آیت الله هاشمی رفسنجانی را اجرا کند، تصریح کرد: امروز در دهه چهارم عمر دانشگاه که همه امکانات هم فراهم شده، وظیفه ماست که با توجه به مجموعه‌های عظیمی که در سطح کشور گسترده شده، یک اثر بخشی جدی در توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی ایران ایجاد کنیم.

واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی باید ماموریت گرا باشند

وی همچنین با اشاره به اینکه امروز دانشگاه باید یک دانشگاه کارآفرین باشد، افزود: واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی، هرجای ایران و در هر منطقه‌ای باید ماموریت گرا باشند و در اقتصاد، اجتماع و فرهنگ تاثیر گذار عمل کنند.

میرزاده با بیان اینکه در بستر فعلی اقتصاد ایران، با توجه به وابستگی آن به واردات کالا، خدمات و تکنولوژی، خلق ثروت از علم کار سختی است، اظهار کرد: شیرینی ارتباط با خارج و کم حوصلگی ملی در تکیه بر منابع داخلی و نیروهای انسانی سد راه توسعه ملی است و مشکلی نیست که بتوان آن را دست کم گرفت و ما در چنین شرایطی، خطر بزرگی کرده‌ایم که بر خلاف روال رایج سال‌های گذشته، تصمیم گرفته‌ایم از طریق فعالیت علمی به تولید ثروت بپردازیم.

وی با اشاره به اینکه در سال 1392 ریاست دانشگاه آزاد اسلامی را در شرایطی پذیرفت که دانشگاه با مشکلاتی مانند 235 واحد ضرر ده، سه هزار و 700 میلیارد تومان بدهی و دو هزار و 350 میلیارد تومان کسری بودجه مواجه بود، گفت: با همه این ها ما با توجه به شناختی که از اقتصاد ایران داشتیم معین کردیم که تا پایان سال 1393، باید 522 میلیارد تومان، معادل 12 درصد هزینه های دانشگاه را از بودجه ای غیر از شهریه دانشگاه تامین کنیم. این به این معناست که مجموعه دانشگاه باید هر روز یک و نیم میلیارد تومان، غیر از شهریه، درآمد داشته باشد.

وی با بیان این که در بحث مدیریت موضوع مراقبت از زمان و برنامه اهمیت زیادی دارد، گفت: در شرایط فعلی تمام لحظه‌های پیش روی دانشگاه دارای ارزش اقتصادی است.

رییس دانشگاه آزاد اسلامی در ادامه با اشاره به اینکه امسال 12 درصد هزینه‌های دانشگاه باید از منابعی غیر از شهریه دانشجویان تامین شود، تصریح کرد: حدود 220 میلیارد از این 522 میلیارد تومان قرار است از طریق شرکتهای دانش بنیان تامین شود و باقی آن مربوط به سایر فعالیت‌های اقتصادی دانشگاه است.

میرزاده با اشاره به قراردادی که دانشگاه آزاد اسلامی غیر از بانک ملی، با بانک پاسارگاد منعقد کرده است، گفت: شرکت‌های دانش بنیان از طرف دانشگاه آزاد اسلامی و کمکهای بانک پاسارگاد با سود کم و بنیاد ملی نخبگان حمایت می‌شوند.

وی با اشاره به امکانات، پتانسیل‌ها و ثروت دانشگاه آزاد اسلامی، افزود: ما نمی‌توانیم برای همه واحدها نسخه یکسان بپیچیم بلکه روسای واحدها باید با ابتکارات منطقه‌ای در واحدهای مختلف عمل کنند، ما هم هر چه لازم باشد در هیات امنای استان تصویب شود را هماهنگ می‌کنیم.

وی با تاکید بر نامگذاری سال 93 توسط مقام معظم رهبری به عنوان سال اقتصاد و فرهنگ با مدیریت جهادی و عزم ملی، خاطر نشان کرد: اولین کار ما بعد از تشکیل شورای راهبردی اقتصاد و سرمایه گذاری دانش بنیان، تشکیل شورای راهبردی فرهنگی و اجتماعی بود و بودجه فرهنگی را برای اجرای طرح‌های فرهنگی ماندگار به میزان قابل توجهی افزایش داده‌ایم.

میرزاده با بیان اینکه برنامه فرهنگی به واحدهای مختلف ابلاغ شده است، گفت: امیدواریم در سال 93 که به اسم اقتصاد و فرهنگ نامگذاری شده، در این دو شاخص حرکت جهشی داشته باشیم و در اقتصاد و فرهنگ موثر باشیم.

وی با تاکید بر اینکه درست استفاده نکردن از گسترگی فضا و حجم بالای نیروی انسانی دانشگاه آزاد اسلامی، به نوعی کفران نعمت محسوب می‌شود، تصریح کرد: ما انتظار داریم هر واحد با اتکا به توانایی‌های خود، از پتانسیل‌های اقلیمی، جغرافیایی، نیروهای انسانی و نیازهای منطقه‌ای، این کار جدی را در دستور کار قرار دهد و مطمئنیم اگر علاقه و انگیزه کافی باشد، در سال 93 در این دو شاخص، نسبت به سال‌های قبل پیشرفت چشمگیری خواهیم داشت.

رییس دانشگاه آزاد با اشاره به بخشنامه‌های متعدد و مرتبط با دو شاخص اقتصادی و فرهنگی در دانشگاه، گفت: طرح‌های پژوهش محور، فعال کردن واحدها در تابستان، مهارت محوری، آموزش بانوان خانه دار و... از بخشنامه‌های مرتبط با این دو شاخص هستند که انتظار داریم همه واحدها آن ها را جدی بگیرند.

میرزاده با بیان اینکه میزان تعطیلات در دانشگاه‌های کشور زیاد است، افزود: نمی‌توان دانشگاهی با این پتانسیل بالا را شش ماه در سال بدون استفاده گذاشت و با توجه به اینکه بیشتر درآمد دانشگاه از طریق شهریه دانشجویان است، باید تلاش شود که پول مردم حیف و میل نشود.

وی با بیان اینکه بنابر فرمایشات مقام معظم رهبری، اقتصاد، فرهنگ و علم و دانش سه محوری هستند که کشور را حفظ می کنند، تصریح کرد: دانشگاه آزاد اسلامی تا امروز به اندازه کافی پیشرفت کمی داشته و وقت آن است که از نظر کیفی توسعه پیدا کند.

بیشترین وقتم را صرف اثربخشی دانشگاه در توسعه ملی می‌کنم

وی افزود: بر این اساس من بیشترین وقت خود را صرف اثربخشی دانشگاه در توسعه ملی می‌کنم.

دکتر میرزاده در پایان اظهار امیدواری کرد که در میان مدت، با اجرای طرح های جدید، جایگاه دانشگاه آزاد اسلامی از نظر کیفی در سطوح برتر ملی و منطقه ای ارتقا یابد و در سطح بین المللی هم در بلند مدت از رتبه بهتری در رتبه بندی های جهانی برخوردار شود.پر بازدیدترین اخبار دانشگاه

خبرنامه - شبکه های اجتماعی

آمار سایت

    تندیس جشنواره

    pagerank