پرتال دانشگاهی کشور پرتال دانشگاهی کشور
University Portal of Iran

کلمات مرتبط

    نتایج کارشناسی ارشد 97 نتایج ارشد 97 دفترچه کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد امریه سربازی استخدام تامین اجتماعی استخدام شرکت نفت استخدام آموزش و پرورش استخدام بانک پذیرش بدون کنکور منابع کارشناسی ارشد منابع دکتری استخدام شهرداری آگهی استخدام پليس استخدام نیروی انتظامی لیست همایش های بین المللی لیست سمینار لیست کنفرانس سالن همایش مقاله ISI دانشگاه پيام نور استخدام بانک پاسارگاد سازمان سما استخدام بانک شهر استخدام بانک گردشگری آگهی استخدام بانک صادرات استخدام بانک پارسیان پودمانی علمی کاربردی 97 استخدام دولتی استخدام استانداری استخدام آتش نشانی استخدام وزارت نيرو استخدام ديپلم استخدام برنامه نویس استخدام حسابدار نمونه سئوالات کارشناسی ارشد نمونه سئوالات دکتری ارزشیابی مدرک دانشگاه پیام نور فراگير دانشپذير مدرک دیپلم مدرک کارشناسی انتخاب رشته کنکور سراسری 97 عدح.هق daneshgah پردیس دانشگاهی شهریه دانشگاهها آگهی استخدام تهران azad karshenasi arshad kardani peyvasteh azmoon konkoor mba مجازی mba یکساله مدرک mba
 اخبار دانشگاهی کشور / اخبار دانشگاه          10 اردیبهشت 1393 - 30 April 2014


چالشهای خرید کتاب دانشگاهی با بن 60 هزارتومانی

نمایشگاه بین المللی کتاب تهران در حالی از امروز کار خود را آغاز کرده که ناشران دانشگاهی هم بخش بزرگی از این نمایشگاه را با تازه ترین کتابهای دانشگاهی به خود اختصاص داده اند اما باز هم دانشجویان و ناشران دانشگاهی در نمایشگاه امسال با چالشهایی مواجه هستند.

به گزارش پرتال دانشگاهی به نقل از  خبرنگار مهر، بیست و هفتمین دوره نمایشگاه بین المللی کتاب تهران از امروز چهارشنبه 10 اردیبهشت ماه در مصلی امام خمینی(ره) به مدت 10 روز کار خود را آغاز کرد.

نمایشگاه کتاب تهران از یک منظر فرصتی است برای افرادی که نمی توانند کتابهای مورد نظر خود را در بازار کتاب پیدا کنند و منتظر بودند این نمایشگاه آغاز شود و کتابهای مورد نظرشان را خریداری کنند.

عده ای هم به امید پیدا کردن کتابی که در روزهای عادی آن را با قیمت بالا می بینند، به این نمایشگاه پا می گذارند و عده ای هم به این امید که بتوانند کتاب گران قیمت مورد نظرشان را با تخفیف خریداری کنند، در این 10 روز به نمایشگاه می آیند.

دانشجویان را شاید بتوان از زمره افرادی دانست که در این دو گروه ذکر شده قرار دارند؛ همانطور که می دانیم امسال به دانشجویان اعلام شده با مبلغ 60 هزار تومان که البته 30 هزار تومان آن را خودشان پرداخت می کنند، به نمایشگاه بیایند و کتاب بخرند. ناشران دانشگاهی بر این باور هستند این 60 هزار تومان با قیمتهای افزایش کتابهای دانشگاهی جوابگوی نیاز نیست.

دانشجویان اما مجبورند با بن یا پول خود کتاب مورد نظرشان را خریداری کنند هر چند می دانند هر روز به صفرهای پشت جلد کتابهای دانشگاهی افزوده می شود.

یکی از ناشران دانشگاهی در گفتگو با خبرنگار مهر درباره گرانی قیمت کتاب تاکید می کند: اصلاً کتاب در مقایسه با سایر کالاها گران نیست اما قدرت خرید دانشجویان پایین آمده است، ما ناشران هم گناهی نداریم به هر حال بخش خصوصی هستیم و هیچ نهاد و دستگاهی از ما حمایت نمی کند بنابراین هر ساله قیمت کتاب را مجبوریم بالا ببریم.

اما عده ای دیگر از ناشران دانشگاهی هم اعلام می کنند که کتابهای چاپ مجدد گران نشده و این فشار را بر خودشان متحمل می شوند تا قیمتها را افزایش ندهند ولی برای کتابهای چاپ جدید به علت گرانی کاغذ و هزینه چاپ، تا 20 درصد قیمت کتاب را برای نمایشگاه امسال کتاب افزایش داده اند.

یک ناشر دیگر که نخواست نامش در این گزارش قید شود درباره افزایش قیمت کتابهای دانشگاهی به خبرنگار مهر، گفت: واقعاً با این شرایط بسیار نامناسب بازار نشر در حوزه دانشگاهی، همکاران رعایت می کنند و تا جایی که برایشان امکان داشته باشد افزایش نمی دهند و قیمت واقعی کتاب این عددی نیست که پشت جلد کتابهای درسی مشاهده می کنید.

اکثر ناشران دانشگاهی در گفتگوی خود با مهر بر این باور هستند که شرایط مالی مردم و اوضاع نشر را در نظر می گیرند سپس قیمت کتاب را اعلام می کنند.

در این باره هر چند ناشران دانشگاهی بر این باور هستند قیمت کتاب دانشگاهی به نسبت سایر کالاها گران نشده است اما دانشجویانی که حق خرید کتاب با مبلغ 60 هزار تومان که 30 هزار تومانش را هم خودشان پرداخت کرده اند، نظر دیگری دارند.

برخی دانشجویان بر این باور هستند، دانشگاههای محل تحصیلشان باید برای آنها بن خرید کتاب در نظر گیرد، به هر حال این کتابهای درسی از سوی استادان آن دانشگاه معرفی می شوند و دانشگاه هم لازم است به دانشجویان کمک کنند.

اما ظاهراً گوش دانشگاهها به این امر بدهکار نیست چرا که حتی وزارت علوم هم در نمایشگاه امسال هیچ کمکی به دانشجویان نکرده است، در این میان تنها وزارت ارشاد یک سامانه ثبت نام برای ارائه بن 60 هزارتومانی به دانشجویان تعریف کرده بود. که این بن نیز در مقایسه با سال گذشته تنها 10 هزار تومان افزایش یافته است.

دانشجوی دیگری که این میزان بن کتاب را برای قشر دانشجوی خواهان کتابهای نایاب دانشگاهی کافی نمی داند، تاکید می کند تنها عده ای با شرایط مالی مناسب تر می توانند کتابهای گران قیمت دانشگاهی مدنظر خود را در نمایشگاه خریداری کنند و ما شاید مجبور شویم از روی صفحات، کپی بگیریم.

 ناشران از یک طرف می گویند به علت خصوصی بودن مجبورند قیمت کتابها را افزایش دهند، از سوی دیگر دانشجویان هم تاکید می کنند که بن 60 هزار تومانی کتاب نمی تواند پاسخگوی خرید یک کتاب هم باشد؛ در این باره هم وزارت علوم هیچ حمایتی از این حوزه فرهنگی نمی کند و تاکنون هم مسئولان فرهنگی اش درباره خدمات و حمایت های احتمالی شان با رسانه ها صحبتی نکرده اند که حاکی از آن است امسال حوزه کتاب دانشجویی از نگاه این وزارتخانه آموزش عالی، مغفول مانده است.

چاپ و قیمت گذاری کتابهای درسی با توجه به تورم موجود در بازار نشر، افزایش برخی کتابها علیرغم میل باطنی، مراعات حال مردم و دانشجویان، عدم افزایش قیمت کتابهای دانشگاهی سالهای گذشته و برخی موارد دیگر نشان می دهند که فقط ناشران دانشگاهی با تحمل هزینه ها به دانشجویان کمک می کنند و وزارتخانه های علوم و ارشاد نقش کم رنگ تری در این زمینه دارند در حالیکه در ده روز نمایشگاه کتاب تهران می توان هر روز شاهد تعداد بیشماری از دانشجویان بود.

با این حال ناشران دانشگاهی امیدوارند در دولت یازدهم مشکلات نشر کاهش یابد و وعده ها تا حدی عملی شود.


پر بازدیدترین اخبار دانشگاه

خبرنامه - شبکه های اجتماعی

آمار سایت

    تندیس جشنواره

    pagerank