پرتال دانشگاهی کشور پرتال دانشگاهی کشور
University Portal of Iran

کلمات مرتبط

    نتایج کارشناسی ارشد 97 نتایج ارشد 97 دفترچه کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد امریه سربازی استخدام تامین اجتماعی استخدام شرکت نفت استخدام آموزش و پرورش استخدام بانک پذیرش بدون کنکور منابع کارشناسی ارشد منابع دکتری استخدام شهرداری آگهی استخدام پليس استخدام نیروی انتظامی لیست همایش های بین المللی لیست سمینار لیست کنفرانس سالن همایش مقاله ISI دانشگاه پيام نور استخدام بانک پاسارگاد سازمان سما استخدام بانک شهر استخدام بانک گردشگری آگهی استخدام بانک صادرات استخدام بانک پارسیان پودمانی علمی کاربردی 97 استخدام دولتی استخدام استانداری استخدام آتش نشانی استخدام وزارت نيرو استخدام ديپلم استخدام برنامه نویس استخدام حسابدار نمونه سئوالات کارشناسی ارشد نمونه سئوالات دکتری ارزشیابی مدرک دانشگاه پیام نور فراگير دانشپذير مدرک دیپلم مدرک کارشناسی انتخاب رشته کنکور سراسری 97 عدح.هق daneshgah پردیس دانشگاهی شهریه دانشگاهها آگهی استخدام تهران azad karshenasi arshad kardani peyvasteh azmoon konkoor mba مجازی mba یکساله مدرک mba
 اخبار دانشگاهی کشور / اخبار دانشگاه          18 خرداد 1393 - 08 June 2014


تعیین رئیس دانشگاه و سکوت شورایعالی انقلاب فرهنگی


تعیین رئیس دانشگاه تهران با عملکردی خلاف معمول حدود ۴ ماه به طول انجامیده است و واکنش شورایعالی انقلاب فرهنگی نیز چیزی جز سکوت نیست.
خبرگزاری فارس: سه عملکرد غیرمعمول در تعیین رئیس دانشگاه و سکوت شورایعالی انقلاب فرهنگی

تعیین رئیس دانشگاه تهران با عملکردی خلاف معمول صورت گرفته و گویا قصد پایان دادن به این روند هم نیست زیرا امروز و فرداها برای اعلام نام رئیس دانشگاه حدود 4 ماه به طول انجامیده و واکنش شورایعالی انقلاب فرهنگی نیز چیزی جز سکوت نیست.

* سرپرستی بیش از 3 ماه امید در دانشگاه تهران

به طور معمول تعیین رئیس دانشگاه‌ها به این صورت است که پس از پایان حکم رئیس قبلی وزیر علوم فردی را به عنوان سرپرست تعیین کرده و نام وی یا فرد دیگری را به عنوان گزینه ریاست به شورایعالی انقلاب فرهنگی ارائه می‌کند تا این شورا صلاحیت‌های فرد موردنظر برای ریاست دانشگاه را بررسی کند و پس از تائید شورا آن فرد به عنوان رئیس دانشگاه حکم می‌گیرد.

معمولا زمان سرپرستی فردی که به عنوان سرپرست دانشگاه اعلام می‌شود بیش از 3 ماه نیست، در حالیکه از زمان سرپرستی محمدحسین امید در دانشگاه تهران 3 ماه و 17 روز می‌گذرد.

* تعیین معاون وزیر به عنوان سرپرست دانشگاه

 بهمن‌ماه سال گذشته حکم فرهاد رهبر رئیس سابق دانشگاه تهران پایان یافت، وزیر علوم پس از پایان یافتن حکم فرهاد رهبر عدم ادامه همکاری با وی را اعلام کرده و محمدحسین امید معاون اداری مالی خود را در یک اقدام غیرمتعارف به عنوان سرپرست دانشگاه تهران برگزید.

پس از این اقدام وزیر علوم، بسیاری از کارشناسان بر این عقیده بودند که وزیر اگر هنوز فردی را به عنوان رئیس دانشگاه تهران در نظر نگرفته بود می‌توانست اجازه دهد تا فرهاد رهبر به کار خود ادامه دهد و پس از درنظر گرفتن فردی برای ریاست دانشگاه، عدم ادامه همکاری با وی را اعلام می‌کرد.

در هر صورت محمدحسین امید در روز 29 بهمن سال 92 با حفظ سمت در معاونت مالی و اداری وزارت علوم به عنوان سرپرست دانشگاه تهران نیز معرفی شد و همزمان به دو مسئولیت مهم در معاونت مالی اداری وزارت علوم و سرپرستی مادر دانشگاه‌های کشور رسیدگی کرد.

امید اعلام کرد که رئیس دانشگاه در یک اقدام جدید و از طریق برگزاری انتخابات در دانشگاه تعیین می‌شود.

* انتخاباتی عمل کردن در تعیین رئیس دانشگاه برخلاف نظر رئیس جمهور

قرار شد در سال جدید کمیته تعیین رئیس دانشگاه تشکیل شده و انتخابات برگزار شود که همین کار صورت گرفت.

کمیته متشکل از 50 نفر از اعضای هیات علمی دانشگاه تهران تشکیل شد و به بررسی گزینه‌های مورد نظر پرداخت.

در همین حین این مسائل مطرح بود که افراد این شورا چگونه و با چه شاخص‌هایی انتخاب شدند، رای گیری‌ها با نظارت چه کسی و بر چه مبنایی صورت گرفت، گزینه‌ها چطور انتخاب شدند.

حتی اعضای شورایعالی انقلاب فرهنگی نیز به نحوه تعیین رئیس دانشگاه به این شکل اعتراض کرده و رئیس جمهور به وزیر اعلام کرد که روسای دانشگاه را به صورت انتخاباتی تعیین نکند.

با وجود دستور رئیس جمهور، وزیر علوم به عملکرد انتخاباتی خود در رابطه با رئیس دانشگاه تهران ادامه داد و از میان 6 گزینه مطرح شده در کمیته تعیین رئیس دانشگاه ( محمدحسین امید، نیلی احمدآبادی، رحیمیان، کمره‌ای، موسوی،حسین حسینی) رای گیری شد.

پس از این انتخابات اعلام شد 3 گزینه که بیشترین رای را داشتند به وزیر علوم معرفی شدند و وزیر علوم اعلام کرد که به زودی نام فرد موردنظر را به شورایعالی انقلاب فرهنگی اعلام می‌کند تا پس از تائید فرد معرفی شده از سوی اعضای شورا، رئیس دانشگاه منصوب شود.

پس از مدتی که از این انتخابات گذشت و رئیس دانشگاه معرفی نشد خبرنگاران در روز 29 اردیبهشت ماه در رابطه با زمان معرفی رئیس دانشگاه تهران از وزیر علوم سوال کردند که وی گفت: در جلسه شورایعالی انقلاب فرهنگی که 13 خرداد برگزار می‌شود نام رئیس دانشگاه تهران را مطرح می‌کند تا اعضای شورایعالی نظر خود را اعلام کرده و تائید یا عدم تائید فرد موردنظر بررسی شود.

وزیر علوم به خبرنگاران گفت: دو هفته صبر کنید تا نام رئیس دانشگاه تهران را بدانید؛ دو هفته گذشت و جلسه شورایعالی انقلاب فرهنگی در روز 13 خرداد برگزار شد ولی خبری از اعلام نام رئیس دانشگاه تهران نشد و خبرنگاران نیز در تماس با مسئولان وزارت علوم و اعضای شورایعالی انقلاب فرهنگی تنها با سکوت رو به رو شدند.

وزیر علوم با وجود دستور رئیس جمهور مبنی بر انتخاباتی عمل نکردن در تعیین رئیس دانشگاه به عملکرد انتخاباتی خود ادامه داد، فردی را که پست مهمی در وزارتخانه دارد به عنوان سرپرست دانشگاهی که نماد آموزش عالی کشور است برگزید و حدود 4 ماه که سرپرست دانشگاه مشغول به کار است هنوز رئیس دانشگاه را منصوب نکرده و حتی نام وی را به اعضای شورایعالی انقلاب فرهنگی اعلام نکرده است.

شنیده‌ها حاکی از این است که محمدحسین امید سرپرست فعلی دانشگاه تهران به عنوان رئیس دانشگاه نیز معرفی می‌شود ولی اینکه چرا وزیر علوم در این رابطه تعلل می‌کند سوالی است که مسئولان وزارت علوم آن را بی پاسخ گذاشته‌اند و اعضای شورایعالی انقلاب فرهنگی باید به بررسی این مسئله بپردازند.

البته محمدمهدی زاهدی عضو شورایعالی انقلاب فرهنگی و رئیس کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی به خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، گفت: مطمئن باشید که اعضای شورایعالی انقلاب فرهنگی به وظایف خود عمل کرده و در این رابطه به وزیر علوم تذکر می‌دهند، انتظار داریم وزیر علوم در نوع تعیین ریاست دانشگاه‌ها تجدیدنظر کند.


پر بازدیدترین اخبار دانشگاه

خبرنامه - شبکه های اجتماعی

آمار سایت

    تندیس جشنواره

    pagerank