پرتال دانشگاهی کشور پرتال دانشگاهی کشور
University Portal of Iran

کلمات مرتبط

    نتایج کارشناسی ارشد 97 نتایج ارشد 97 دفترچه کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد امریه سربازی استخدام تامین اجتماعی استخدام شرکت نفت استخدام آموزش و پرورش استخدام بانک پذیرش بدون کنکور منابع کارشناسی ارشد منابع دکتری استخدام شهرداری آگهی استخدام پليس استخدام نیروی انتظامی لیست همایش های بین المللی لیست سمینار لیست کنفرانس سالن همایش مقاله ISI دانشگاه پيام نور استخدام بانک پاسارگاد سازمان سما استخدام بانک شهر استخدام بانک گردشگری آگهی استخدام بانک صادرات استخدام بانک پارسیان پودمانی علمی کاربردی 97 استخدام دولتی استخدام استانداری استخدام آتش نشانی استخدام وزارت نيرو استخدام ديپلم استخدام برنامه نویس استخدام حسابدار نمونه سئوالات کارشناسی ارشد نمونه سئوالات دکتری ارزشیابی مدرک دانشگاه پیام نور فراگير دانشپذير مدرک دیپلم مدرک کارشناسی انتخاب رشته کنکور سراسری 97 عدح.هق daneshgah پردیس دانشگاهی شهریه دانشگاهها آگهی استخدام تهران azad karshenasi arshad kardani peyvasteh azmoon konkoor mba مجازی mba یکساله مدرک mba
 اخبار دانشگاهی کشور / اخبار دانشگاه          02 تیر 1393 - 23 June 2014


انتقاد یک استاد دانشگاه از فرصت‌سوزی‌ها در بانک مرکزی


 استاد دانشگاه شهید بهشتی ضمن انتقاد از ساختار بروکراتیک تصمیم سازی در بانک مرکزی، گفت: فرصت‌های زیادی در این حوزه بدست می‌آید که به راحتی از دست می رود و منجر به فرصت سوزی های بزرگ اقتصادی می شود.

 رسام مشرفی، استاد دانشگاه شهید بهشتی با حضور در برنامه پایش این هفته، در تشریح توافقنامه‌های پولی دو و چندجانبه برای انتقال وجوه در تجارت بین‌الملل افزود: با وجودی که تاکنون بیش از 47 پیمان پولی بین کشورهای مختلف امضاء شده است، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران نسبت به این مساله بی تفاوت است.

مشرفی در پاسخ به سوال مجری برنامه که پرسید پیمان دو جانبه و چند جانبه چه فایده‌ای دارد گفت: ورود در این پیمان‌ها می تواند برای فعالین اقتصادی از چند جنبه امتیاز ایجاد کند که اولین امتیاز بحث کاهش ریسک است . دومین بحث، مباحث مربوط به کاهش هزینه مبادله است. به عبارت دیگر، در این گونه معاملات، ارز واسط از بین می رود و دو کشور به طور مستقیم با همدیگر معامله می کنند.

وی افزود: وقتی در حالت متعارف تجارت بکنیم ارز مورد پذیرش باید مورد تایید دو طرف قرار بگیرد، ارزهای فعلی دلار و یورو است در نتیجه باید برای ورود آن کالا ال سی به دلار یا یورو باز کنید ، وقتی که ال سی را به دلار یا یورو باز می کنید این در سیستم بانکداری امریکا مورد رصد قرار می گیرد که فعالیت اقتصادی را قابل پیگیری توسط نهادهای بین المللی می کند که ممکن است از لحاظ اقتصاد مقاومتی برای کشور مشکل درست کند.

مشرفی در پاسخ به این سوال که دلایل بانک مرکزی برای بی تفاوتی نسبت به این موضوع چیست، اظهار کرد: علاوه بر دلایل بروکراتیک، پیمان پولی باعث می‌شود بانک مرکزی مسئولیت بیشتری از خود در زمینه حفظ ارزش پولی نشان دهد و این مسئولیت هم در برابر تجار داخلی و هم در برابر بانک‌های مرکزی خارجی است.

وی افزود: دلیل مهمتر که مانع از فکر استراتژیک در سیستم و حل کردن بحران های خود ساخته مانند نرخ ارز و تورم می شود این است که بانک مرکزی بجای اینکه طراح استراتیک برای هدایت سیستم باشد ، مدیر بحران می شود.

مشرفی در سخنان خود به رییس کل بانک مرکزی ایران گفت: بانک مرکزی در زمینه پیمان‌های ارزی از کشورهای دیگر که حتی تحت تحریم نیز نیستند، الگو بگیرد.


پر بازدیدترین اخبار دانشگاه

خبرنامه - شبکه های اجتماعی

آمار سایت

    تندیس جشنواره

    pagerank