پرتال دانشگاهی کشور پرتال دانشگاهی کشور
University Portal of Iran
کلمات مرتبط

    نتایج کارشناسی ارشد 1400 نتایج ارشد 1400 دفترچه کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد امریه سربازی استخدام تامین اجتماعی استخدام شرکت نفت استخدام آموزش و پرورش استخدام بانک پذیرش بدون کنکور منابع کارشناسی ارشد منابع دکتری استخدام شهرداری آگهی استخدام پليس استخدام نیروی انتظامی لیست همایش های بین المللی لیست سمینار لیست کنفرانس سالن همایش مقاله ISI دانشگاه پيام نور استخدام بانک پاسارگاد سازمان سما استخدام بانک شهر استخدام بانک گردشگری آگهی استخدام بانک صادرات استخدام بانک پارسیان پودمانی علمی کاربردی 1400 استخدام دولتی استخدام استانداری استخدام آتش نشانی استخدام وزارت نيرو استخدام ديپلم استخدام برنامه نویس استخدام حسابدار نمونه سئوالات کارشناسی ارشد نمونه سئوالات دکتری ارزشیابی مدرک دانشگاه پیام نور فراگير دانشپذير مدرک دیپلم مدرک کارشناسی انتخاب رشته کنکور سراسری 1400 عدح.هق daneshgah پردیس دانشگاهی شهریه دانشگاهها آگهی استخدام تهران azad karshenasi arshad kardani peyvasteh azmoon konkoor mba مجازی mba یکساله مدرک mba
 اخبار دانشگاهی کشور / اخبار دانشگاه          01 مهر 1393 - 23 September 2014


تبدیل دانشکده علوم‌اجتماعی به موزه

 رییس دانشگاه علامه طباطبایی از تهیه و تنظیم برنامه راهبردی دانشگاه برای اولین بار خبر داد و گفت: این برنامه براساس اسناد بالادستی موجود در کشور مانند سند چشم انداز، سند دانشگاه اسلامی، جایگاه دانشگاه علامه طباطبایی در نقشه علمی کشور، برنامه‌های رییس جمهور در حوزه دانشگاه و... تصویب شده است.

دکتر حسین سلیمی، در مورد دلیل تصویب برنامه راهبردی توضیح داد: مشکل دانشگاه علامه از بدو تاسیس این بود که چشم‌انداز و برنامه مدون نداشته و با تغییر مدیریت، جهت‌گیری دانشگاه هم تغییر می‌کرد اما با تصویب نهایی برنامه راهبردی همه برنامه‌های دانشگاه از جمله جذب هیات علمی، پذیرش دانشجو و... در مسیر یک برنامه مصوب قرار خواهد گرفت.

رییس دانشگاه علامه طباطبایی ادامه داد: در صورت اجرای این برنامه جایگاه علمی دانشگاه تثبیت شده و این دانشگاه به یکی از پایگاه‌های اصلی تولید دانش بومی تبدیل خواهد شد.

سلیمی با اشاره به فعالیت خود در دانشگاه علامه طباطبایی در طول یک سال گذشته اظهار کرد: تلاش ما در طول این یک سال بر این بوده است که فضای دانشگاه را علمی کرده و آرامش موردنیاز اساتید و دانشجویان برای تولید علم را فراهم کنیم.

پذیرش مجدد دانشجو در رشته‌هایی که حذف شده بودند

وی در ادامه از پذیرش دانشجو در رشته‌هایی که طی سال‌های گذشته دانشجو در آن‌ها پذیرش نمی‌شد خبر داد و افزود: در سال تحصیلی جدید در برخی از رشته‌های مقطع کارشناسی که دانشجو پذیرش نمی‌شد، مجددا دانشجو پذیرش کردیم.

رییس دانشگاه علامه طباطبایی در مورد علت پذیرش مجددا دانشجو در این رشته‌ها نیز توضیح داد: مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه به دلیل عدم پذیرش دانشجو در برخی رشته‌ها در دانشگاه‌های مادر در مقطع کارشناسی با افت کیفیت علمی مواجه شده است ضمن اینکه بسیاری از ورودی‌های مقطع کارشناسی ارشد از رشته‌های غیرتخصصی وارد این رشته‌ها می‌شدند به صورتی که اساتید اعلام کردند ناچار هستند در مقطع کارشناسی ارشد مباحث کارشناسی را مجدد مطرح کنند.

سلیمی ادامه داد: به همین دلیل پذیرش در مقطع کارشناسی را با ظرفیت محدود آغاز کردیم. البته در مقطع کارشناسی با مشکلاتی از قبیل خوابگاه، کمبود فضای فرهنگی و... مواجه هستیم به همین دلیل برای اصلاح وضعیت علمی دانشجویان فقط تعداد محدودی از رتبه‌های برتر را پذیرش کردیم.

جذب هیات علمی در دانشگاه علامه براساس فراخوان وزارت علوم

وی در ادامه در مورد نحوه جذب اعضای هیات علمی در دانشگاه علامه طباطبایی اظهار کرد: 80 تا 90 عضو هیات علمی در شرف جذب در دانشگاه هستند که همه آنها از طریق فراخوان وزارت علوم اقدام کرده‌اند و جذب اعضای هیات علمی در دانشگاه علامه از راه‌های متفاوت دیگر صورت نمی‌گیرد.

رییس دانشگاه علامه طباطبایی با تاکید بر اهمیت تناسب نسبت استاد به دانشجو در دانشگاه گفت: در برنامه راهبردی دانشگاه پیش‌بینی شده است که تا سال 97، 650 استاد جذب هیات علمی شوند تا با توجه به تعداد 16 هزار دانشجو در دانشگاه علامه طباطبایی، نسبت استاد به دانشجو متناسب شود.

سلیمی با اشاره به رعایت مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی و نسبت‌های قانونی که وزارت علوم برای پذیرش دانشجو در مقطع دکتری اعلام کرده، افزود: برای مقطع دکتری در هر رشته 5 یا 6 نفر از طریق آزمون پذیرش می‌شود که یک نفر، در صورتی که وزارت علوم تایید کند به عنوان استعداد درخشان و بورسیه معرفی و پذیرش می‌شود.

وی با انتقاد از نحوه پذیرش دانشجو در مقطع دکتری در دوره‌های قبل اظهار کرد: در سال‌های گذشته تعداد زیادی دانشجو در مقطع دکتری پذیرش شد به صورتی که تعداد دانشجویان در هر کلاس به 16 نفر می‌رسید که امیدواریم این مشکل امسال برطرف شود.

رییس دانشگاه علامه طباطبایی با تاکید بر اینکه نیاز است با اصلاح شیوه پذیرش دانشجو و نحوه تدریس، سطح علمی مقطع دکتری را بالا ببریم، افزود: براین اساس تنها اساتید با سابقه علمی بالا اجازه تدریس در مقطع دکتری را دارند البته اساتید جوان می‌توانند با تایید معاونت آموزشی برای تدریس اقدام کنند اما اولویت با اساتید پرسابقه‌تر با رده دانشیاری است.

سلیمی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه در جهت ارتقای اساتید گام بزرگی برداشته شده است، گفت: با جذب اعضای هیات علمی از طریق فراخوان و ارتقای ساختار، هرم دانشگاه تغییر کرده و ارتقا یافت. تاکنون 50 نفر از اساتید موق به ارتقا شدند.

رییس دانشگاه علامه طباطبایی با تاکید بر لزوم توسعه کیفی تحصیلات تکمیلی بر توسعه کمی اظهار کرد: توسعه کمی تحصیلات تکمیلی در دوره‌ای با کاهش مواجه شد، بنابراین ارتقای آن امری مثبت محسوب می‌شد. اما اکنون به این نتیجه رسیده‌ایم توسعه کمی کافی است و باید برای ارتقای توسعه کیفی گام برداریم. هم‌اکنون دانشگاه علامه طباطبایی در حوزه تولید مقالات علمی فارسی در پایگاه Ise رتبه دوم را در کشور دارد. البته فکر می‌کنیم با ارائه مقالات جدید قادر باشیم به جایگاه اول هم ارتقا پیدا کنیم.

دو خلا دانشگاه علامه در تولید علم

سلیمی با بیان اینکه دانشگاه علامه در تولید علمی با دو خلاء مواجه است، اظهار کرد: اندیشه‌ها، نظریات و مفاهیم تولید شده در این دانشگاه به محیط‌های بین‌المللی عرضه نمی‌شود. تولید مقالات داخلی دانشگاه وضعیت بدی ندارد اما از نظر تولید مقالات بین‌المللی در مقایسه با رشته‌های فنی مهندسی و علوم پایه وضعیت مطلوبی ندارد.

وی ادامه داد: دلیل این امر دشواری تولید مقاله در حوزه علوم انسانی و اجتماعی است، زیرا احتیاط‌های خاصی را می‌طلبد. اما امیدواریم بتوانیم در این زمینه پیشرفت داشته باشیم. آمار موجود در حوزه پژوهش نشان می‌دهد در این یک سال شمار مقالات در عرصه داخلی و عرصه بین‌المللی 25 تا 30 درصد افزایش پیدا کرده است.

رییس دانشگاه علامه طباطبایی در مورد خلاء دوم دانشگاه در تولید علم نیز، اظهار کرد: خلاء دوم ارتباط کم دانشگاه با حوزه اجرا، صنعت و حوزه‌های کاربرد است. در رشته‌های فنی و پزشکی به راحتی می‌توان با حوزه‌های کاربرد ارتباط برقرار کرد، اما در حوزه علوم انسانی و اجتماعی این امر دشوارتر است، اما اگر پیوند برقرار شود بسیار راهگشا خواهد بود و ممکن است جهت‌گیری سیاست‌های کلان کشور را دگرگون کند. به همین دلیل تلاشی برای برقرار ارتباط نزدیک با حوزه‌های مختلف اجرا در زمینه‌های پژوهش‌های کاربردی انجام شده است تا بتوانیم با وزارتخانه‌ها، سازمان‌های دولتی و حتی بخش خصوصی ارتباط برقرار کنیم تا هم با استفاده از دانش اساتید و دانشجویان به حل مسائل آنها کمک کنیم و هم درآمدهای اختصاصی پژوهشی برای دانشگاه ایجاد کنیم.

وی با اشاره به جهش قابل ملاحظه در زمینه برقراری ارتباط با حوزه صنعت گفت: در طول یک سال گذشته سه تا چهار برابر دوره مشابه سال گذشته توانستیم قراردادهای پژوهش با حوزه اجرا منعقد کنیم.

دکتر سلیمی رییس دانشگاه علامه طباطبایی

دانشگاه علامه میزبان روسای دانشگاههای کشورهای فارسی‌زبان

وی در ادامه در مورد برنامه‌های دانشگاه علامه طباطبایی در زمینه توسعه روابط بین‌المللی نیز توضیح داد و گفت: تا چند ماه قبل، دانشگاه علامه در عرصه بین‌الملل ساختار اداری نداشت، فقط دفتر همکاری‌های دانشگاهی داشتیم. با همکاری دوستان در حوزه معاونت پژوهش با مصوبه هیات امنا، دفتر روابط و همکاری‌های بین‌المللی تاسیس شد که تعدادی از کارشناسان و اساتید مجرب در آنجا مشغول به کار هستند و روی تفاهم‌نامه‌ها با دانشگاه‌های مختلف فعالیت می‌کنند.

رییس دانشگاه علامه طباطبایی از برگزاری دو سمینار بین‌المللی در فصل تابستان خبر داد و گفت: یکی از این سمینارها همکاری با کشور ترکیه به منظور گسترش زبان فارسی بود که طی آن بیست دانشجوی زبان فارسی ترکیه به ایران آمده و در دوره‌های ویژه شرکت کردند .در حال حاضر تفاهم‌نامه‌هایی با دانشگاه‌هایی از شبه قاره هند، آسیای مرکزی و اروپا در دست انعقاد است که برخی از آنها امضا شده و برخی دیگر به زودی امضا خواهد شد.

سلیمی ادامه داد: دوره‌های بین‌الملل در پردیس بین‌الملل در حال راه‌اندازی است. همچنین بزودی اجلاس روسای دانشگاه‌های کشورهای فارسی‌زبان را با همکاری مجمع تقریب بین مذاهب برگزار خواهیم کرد. برای این منظور تفاهم‌نامه‌ای با آیت‌الله اراکی امضا کردیم و امیدواریم بتوانیم با همکاری مجمع میزبان این اجلاس باشیم.

وی با تاکید بر اینکه این اجلاس برای اولین بار است که در ایران برگزار می‌شود، افزود: فعلا در حال مذاکره هستیم و تاریخ دقیق برگزاری آن مشخص نیست اما امیدواریم با این فعالیت‌ها دریچه فعالیت‌های بین‌المللی روی دانشگاه علامه گشوده شود. نمونه دیگر این فعالیت‌ها برگزاری اجلاس بین‌المللی ترجمه قرآن کریم به پنج زبان مختلف بین‌المللی است که اساتید برجسته از زبان‌های مختلف در زمینه مباحث تخصصی قرآن کریم به ایران خواهند آمد.

اکثر اساتید به خواست خود بازنشسته شده اند

رییس دانشگاه علامه طباطبایی در ادامه گفت‌وگوی خود با ایسنا درباره بازنشستگی اساتید نیز گفت: اساتید بازنشسته این دانشگاه به سه دسته تقسیم می‌شوند. دسته اول اساتیدی هستند که به درخواست خودشان بازنشسته شدند. تعداد زیادی از اساتید در این دسته قرار دارند و اکثر آنها نیز تمایلی به بازگشت ندارند. دسته دوم اساتیدی هستند که به بازنشستگی خود معترض هستند. این اساتید برای پیگیری به دیوان عدالت اداری شکایت کرده‌اند، اگر دیوان رای به بازگشت این اساتید دهد، دانشگاه برای پذیرش آنها منعی ندارد البته تعداد این افراد انگشت‌شمار است.

سلیمی در مورد دسته سوم اساتید اظهار کرد: تعداد دیگری هستند که تمایل دارند ضمن حفظ وضعیت بازنشستگی به صورت پاره وقت در دانشگاه تدریس کنند که این امر با تصویب هیات امنا امکانپذیر است. آیین نامه‌ای در شورای عالی انقلاب فرهنگی در سال 1385 تصویب شد در مورد تکریم اساتید بازنشسته، در این آیین‌نامه به اساتید اجازه داده شده در صورت تصویب هیات امنا قراردادهایی متناسب با زمان حضور آنها در دانشگاه بسته شود. البته رده این اساتید باید "استاد تمام" باشد.

انجام ارزیابی علمی دقیق درحوره تفکیک جنسیتی

وی درباره درخواست دانشجویان دانشگاه علامه برای لغو تفکیک جنسیتی نیز گفت: نمی‌خواهیم در این مورد تصمیم غیرعلمی بگیریم. این تصمیم در دانشگاه اجرا شده و نظام پذیرش دانشجو براساس آن تنظیم شده است. بعد از چند سال اجرای این طرح یک ارزیابی علمی دقیق لازم است و نباید براساس گفته‌ها و شنیده‌ها و ارزیابی شخصی در این مورد تصمیم گیری کنیم. باید موضوع را در مقایسه با دانشگاه‌های دیگر بررسی علمی کنیم تا متوجه شویم تاثیر تفکیک بر حوزه آموزش، افت یا ارتقای تحصیلی، آرامش روانی دانشجویان و... چه بوده است.

رییس دانشگاه علامه طباطبایی ادامه داد: در حال حاضر دو نفر از اساتید مومن و متخصص از دانشکده علوم اجتماعی در حال بررسی علمی این موضوع هستند. البته جهاد دانشگاهی دانشگاه علامه نیز فعالیتی را در این زمینه انجام داده است اما به درخواست ما نتایج آن را هنوز منتشر نکردند. هنگامی که نتیجه این تحقیقات مشخص شد، نتیجه را به وزارت علوم و دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی منعکس خواهیم کرد و از آنها خواهیم خواست نظر خود را ارائه دهند تا در این مورد تصمیم درست گرفته شود.

دانشگاه علامه محروم از مسجد و کتابخانه مرکزی
سلیمی در ادامه به بحث توسعه عمرانی دانشگاه اشاره کرد و گفت: دانشگاه علامه محصول ادغام حدود 30 مدرسه عالی و دانشکده‌های قبل از انقلاب اسلامی است. برای مثال دانشگاه پیام نور یکی از واحدهای دانشگاه علامه بود که حدود 18 سال پیش مستقل شد.

وی ادامه داد: به دلیل اینکه این دانشگاه از تجمیع واحدهای مختلف تشکیل شده بود در ابتدا نام "مجتمع علوم انسانی" به خود گرفت و بعد از چند سال نام دانشگاه علامه طباطبایی بر آن نهاده شد و هم‌اکنون در سی‌امین سال شکل‌گیری رسمی این دانشگاه هستیم و درنظر داریم مراسمی به این مناسبت برگزار کنیم و سرود دانشگاه نیز برای اولین بار در این مراسم اجرا خواهد شد.

رییس دانشگاه علامه طباطبایی به وجود ساختمان‌های متعدد این دانشگاه در نقاط مختلف شهر اشاره کرد و گفت: این امر پتانسیل خوبی برای دانشگاه ایجاد کرده است اما دانشگاه از پراکندگی و نداشتن یک ساختمان مرکزی رنج می‌برد. از حدود 19 سال پیش، تجمیع دانشگاه علامه مهم‌ترین دغدغه روسای این دانشگاه بود. در اواخر دوره مدیریت دکتر حبیبی، زمینی در دهکده المپیک توسط هیات دولت وقت مصوب شد. وسعت این زمین با در نظر گرفتن فضای سبز 200 هکتار بود.

سلیمی ادامه داد: این زمین سه ساختمان داشت که به عنوان ساختمان‌های اولیه بازسازی شدند. در دوران مدیریت آقای شریعتی این مجموعه توسعه پیدا کرد اما به دلیل اینکه بزرگراه تهران – شمال از بخش عمده‌ای از این زمین عبور می‌کرد حدود 26 هکتار از این زمین به بزرگراه اختصاص پیدا کرد و دانشگاه مجبور شد این زمین را به شهرداری تهران واگذار کند و شهرداری در ازای آن در قراردادی که با دانشگاه بست، زمین دیگری را در روبروی هتل المپیک و در مناطق حاشیه‌ای پردیس مرکزی دانشگاه به دانشگاه واگذار کند. فعلا در این زمینه در حال تعامل با شهرداری هستیم.

وی با بیان اینکه توسعه فضاهای مرکزی دانشگاه در سه فاز در برنامه راهبردی دانشگاه مشخص شده است، توضیح داد: فاز اول این است که در 14 هکتار باقی مانده برای دانشگاه دانشکده‌های مدیریت، علوم اجتماعی و برخی دانشکده‌هایی که فاقد ساختمان هستند مانند الهیات، آمار و ریاضیات، رایانه و... در بازده زمانی یک تا دو سال تجمیع کنیم.همچنین امکانات پایه مانند مجموعه کتابخانه مرکزی و مسجد که دانشگاه‌های دیگر از آن برخوردار هستند و دانشگاه ما از آن محروم است را در این پردیس مرکزی فراهم کنیم.

برنامه دانشگاه برای تبدیل دانشکده علوم اجتماعی و علوم ارتباطات به موزه ارتباطات

رییس دانشگاه علامه طباطبایی در مورد دانشکده علوم اجتماعی و ارتباطات دانشگاه علامه طباطبایی توضیح داد: ما یک نگاه آرمانی داریم که بتوانیم این دانشکده را تبدیل به محلی برای مطالعات و موزه کنیم. البته هنوز برنامه‌ریزی قطعی نشده است. همه برنامه‌ریزی‌ها در دانشگاه علامه طباطبایی با مشارکت استادان انجام می‌گیرد و پیشنهاد جدی که در این مورد ارائه شده است این است که شاید این مجموعه به تبدیل به بنیاد یا موزه‌ای برای ارتباطات شود. البته در این صورت ساختمان دانشکده باید ابتدا بازسازی شود.

سلیمی در مورد فاز دوم گسترش دانشگاه علامه طباطبایی نیز گفت: فاز دوم در زمین روبروی هتل المپیک است. امیدواریم قادر باشیم در این فضا یک دانشگاه بزرگ تربیت‌بدنی تاسیس کنیم. البته این دانشکده وجود دارد اما امکانات آن واقعا نامطلوب است. فازهای بعدی توسعه فیزیکی دانشگاه در این زمین اتفاق خواهد افتاد. برای مثال پردیس بین‌المللی در این زمین که حدود 28 هکتار است تاسیس خواهد شد. البته تاکنون 12 هکتار آن تملک شده است و امیدواریم با همکاری شهرداری تهران همه زمین تملک شود.

شرایط بودجه دانشگاه علامه طباطبائی مطلوب نیست

وی در ادامه با تاکید بر اینکه وضعیت بودجه دانشگاه علامه طباطبایی مطلوب نیست، اظهار کرد: پایه بودجه‌ای که برای این دانشگاه‌ در نظر گرفته شده بسیار پایین است. دلیل این امر هم این است که عقیده دارند که سرانه بودجه دانشگاه‌های علوم انسانی باید پایین‌تر باشد و از طرفی نیز از دانشگاه خواسته شده است بیش از 30 درصد بودجه را از طریق درآمدهای اختصاصی تامین کند. ولی از آنجایی که ارتباط دانشگاه در حوزه پژوهش کم بوده است، بخش عمده‌ای از درآمد اختصاصی از طریق دانشجویان شبانه و پردیس تامین می‌شود که این امر روی سطح علمی دانشگاه تاثیرگذار است. امیدواریم با تجدیدنظر در بودجه دانشگاه و حمایت همکاران در سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی و کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی این مشکلات برطرف شود.


پر بازدیدترین اخبار دانشگاه

خبرنامه - شبکه های اجتماعی