پرتال دانشگاهی کشور پرتال دانشگاهی کشور
University Portal of Iran
کلمات مرتبط

    نتایج کارشناسی ارشد 1402 نتایج ارشد 1402 دفترچه کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد امریه سربازی استخدام تامین اجتماعی استخدام شرکت نفت استخدام آموزش و پرورش استخدام بانک پذیرش بدون کنکور منابع کارشناسی ارشد منابع دکتری استخدام شهرداری آگهی استخدام پليس استخدام نیروی انتظامی لیست همایش های بین المللی لیست سمینار لیست کنفرانس سالن همایش مقاله ISI دانشگاه پيام نور استخدام بانک پاسارگاد سازمان سما استخدام بانک شهر استخدام بانک گردشگری آگهی استخدام بانک صادرات استخدام بانک پارسیان پودمانی علمی کاربردی 1402 استخدام دولتی استخدام استانداری استخدام آتش نشانی استخدام وزارت نيرو استخدام ديپلم استخدام برنامه نویس استخدام حسابدار نمونه سئوالات کارشناسی ارشد نمونه سئوالات دکتری ارزشیابی مدرک دانشگاه پیام نور فراگير دانشپذير مدرک دیپلم مدرک کارشناسی انتخاب رشته کنکور سراسری 1402 عدح.هق daneshgah پردیس دانشگاهی شهریه دانشگاهها آگهی استخدام تهران azad karshenasi arshad kardani peyvasteh azmoon konkoor mba مجازی mba یکساله مدرک mba
 اخبار دانشگاهی کشور / اخبار دانشگاه          03 مهر 1393 - 25 September 2014


دکتر میرزاده: با برخوردهای حذفی مخالفان دانشگاه آزاد، موافق نیستم

به گزارش ایسنا، دکتر میرزاده با سخنرانی در افتتاحیه نخستین اردوی تشکل‌های دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی با گرامیداشت هفته دفاع مقدس گفت: موضوعیت دانشگاه دارای بالاترین سطح از دموکراسی و آزاد اندیشی است و جنس تصمیم‌ها باید از نوعی باشد که با روحیه دانشجویان و اساتید همخوانی داشته باشد.

رئیس دانشگاه آزاد با بیان اینکه تنگ نظران مخالف توسعه تحصیلات تکمیلی دانشگاه آزاد، سربازان گمنام آمریکا هستند گفت: مخالفت با توسعه تحصیلات تکمیلی دانشگاه آزاد باعث خروج دانشجویان از کشور و تقویت دانشگاه‌های درجه دو و سه کشورهای منطقه می‌شود.

 با برخوردهای حذفی مخالفان، موافق نیستم

 وی با تاکید بر اینکه با برخوردهای حذفی با مخالفان موافق نیستم گفت: با برخوردهای حذفی با افرادی که با ما مخالف هستند اما افراد دلسوز و شریف هستند مخالفم چرا که این برخوردها طرز تفکر یک اقلیت تمامیت خواه است که صدایش از 90 درصد جامعه بیشتر است و اگر می‌توانستند می‌گفتند چرا وزرای دولت قبل وزیر نشده‌اند؟
عزل و نصب‌ها و تدوین قوانین بر اساس گرایشات سیاسی انجام نمی‌شود

 

میرزاده با بیان اینکه عزل و نصب‌ها و تدوین قوانین بر اساس گرایشات سیاسی انجام نمی‌شود، گفت: معتقدیم فردی که شایستگی لازم را دارد و کارنامه مفیدی داشته است، توسط هر کسی هم منصوب شده باشد، دلیلی ندارد از کار خود برکنار شود، اما اگر مدیری بخواهد آرزوهای سیاسی خود را پیگیری کند با او برخورد می‌کنیم کما اینکه مواردی وجود داشته و با آنها برخورد شده است.
 
تغییر مدیرانی که با برنامه‌های ما هماهنگ نیستند در دستور کار قرار دارد


میرزاده با تاکید بر اینکه در کمیته انتصابات همواره حجت قانونی و شرعی را رعایت می‌کنیم، گفت: در طول این مدت حدود پنج الی شش درصد تغییرات داشته‌ایم و بیشتر مدیران خود را با اندیشه مدیران جدید وفق داده‌اند اما برخی از مدیران نیز هستند که راه خود را می‌روند و با برنامه‌های ما هماهنگ نیستند و رغبتی برای همکاری با ما ندارند که تغییر آنها در دستور کار قرار دارد.

رئیس دانشگاه آزاد با تاکید بر اینکه کار کردن با این افراد همچون شنا کردن در قیر است گفت: ما از همسویی سیاسی گذشته‌ایم اما از همسویی برنامه‌ای نمی‌توانیم بگذریم و با جدیت و رعایت تقوا انتصابات را پیگیری می‌کنیم.
 
دخالت حراست در امور اجرایی دانشگاه ممنوع است

 وی در باره گلایه‌های برخی از تشکل‌های دانشجویی در زمینه دخالت حراست دانشگاه در امور تشکل‌ها گفت: در این زمینه بخشنامه‌ای صادر شده که دخالت حراست در امور اجرایی دانشگاه ممنوع است و از تشکل‌ها درخواست داریم تا اطلاعات خودشان را از ما دریغ نکنند و به عنوان مشاوران دانشگاه آزاد از طریق ایمیل با من و معاونین در ارتباط باشند و اگر احساس می‌کنند مدیری از نهاد خارج از دانشگاه ماموریتی دارد یا کج دستی صورت گرفته و خارج از برنامه توسعه دانشگاه عمل می‌کنند به ما اطلاع دهند.
 
حراست حق دخالت در امور شخصی دانشجویان را ندارد

میرزاده با تاکید بر اینکه حراست حق دخالت در امور شخصی دانشجویان را ندارد، اظهار کرد: حراست تنها در چارچوب وظایف قانونی خود می‌تواند فعالیت کند و حق دخالت بیشتر را ندارد و نمی‌تواند در امور شخصی دانشجویان دخالت کند. در این زمینه بخشنامه‌هایی صادر شده که می‌توان به بخشنامه عفاف و حجاب اشاره کرد.

 رئیس دانشگاه آزاد با تاکید بر اینکه هیچ نهاد خارج از دانشگاه حق دخالت در امور دانشگاه را ندارد افزود: در جلسه هیت نظارت مرکزی نیز حجت الاسلام محمدیان رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها تاکید داشتند که هیچ نهاد خارج از دانشگاه حق دخالت در امور دانشگاه را ندارد و اگر موردی دیده شود قطعا با آن برخورد خواهیم کرد.

 انتصابات هیئت نظارت دانشگاه‌ها را با دقت و وسواس پیگیری می‌کنیم

وی درباره انتصابات هیئت نظارت دانشگاه‌ها نیز اظهار کرد: در این زمینه با دقت و وسواس کامل این موضوع را پیگیری می‌کنیم و فعلا از معاونین روسای دانشگاه‌ها درخواست کرده‌ام که این مسئولیت را قبول کنند تا به زودی افراد جدید منصوب شوند و تا پایان سال در تمام واحدها نمایندگان دانشجویان این مسئولیت را بر عهده بگیرند.

رئیس دانشگاه آزاد با بیان اینکه همواره پشتیبان حق دانشجویان هستم گفت: ما همواره مطابق قوانین پیگیر حقوق دانشجویان هستیم و هر موردی که حق دانشجویان در آن تضییع شود پیگیری و برخورد می‌کنیم.

 
میرزاده با اشاره به دغدغه تشکل‌های دانشجویی در زمینه بودجه گفت: در این زمینه دکتر طاها هاشمی و قدمیاری پیشنهاداتی را مطرح کردند و بودجه تشکل‌ها ظرفیت این را دارد که افزایش پیدا کند اما باید با یک مدیریت دقیق صورت بگیرد تا این بودجه در امور تشکل‌ها هزینه شود چرا که مدارکی وجود دارد که در دوره گذشته بودجه تشکل‌ها خرج موارد غیر از تشکل‌ها شده است.

 

وی افزود: تشکل‌های دانشجویی باید با یک هم افزایی بیشتر در امور مختلف مدخلیت بیشتری داشته باشند چرا که حضور در تشکل‌ها یک نوع تمرین مدیریتی کشور است. تشکل‌ها باید از راس تا ذیل تمام موارد دانشگاه‌ را رصد و مورد نقد قرار دهند.

 
مخالفان می‌گویند توسعه تحصیلات تکمیلی یک فاجعه است

 

به گزارش ایسنا، میرزاده با اشاره به بحث تحصیلات تکمیلی و شهریه‌ها که مورد نقد مخالفان دانشگاه آزاد قرار گرفته است، گفت: دانشجویان باید از تمام جزئیات و شرایط دانشگاه باخبر باشند. مخالفان می‌گویند توسعه تحصیلات تکمیلی یک فاجعه است. کسانی که این حرف‌ها را می‌زنند عملا دانشگاه‌های درجه دو و سه منطقه را آباد می‌کنند.

 
وی افزود: با همین تنگ نظریها در اوایل انقلاب این افراد باعث شدند تا سواحل جنوبی کشورمان آباد نشدند و با خروج سرمایه‌ها از کشور، کشورهای سواحل جنوبی همچون امارات آباد شد. امروز نیز همین مسئله در توسعه دانشگاه آزاد اسلامی دوباره در حال تکرار است.


رئیس دانشگاه آزاد با بیان اینکه این مسئله باعث می‌شود تا بار بر دوش دولت سنگین تر شود گفت: دانشگاه آزاد می‌تواند باری از دوش دولت کم کند. در اوایل انقلاب همین افراد مخالف توسعه کمی دانشگاه آزاد بودند که با مخالفت امام راحل روبرو شد. امروز نیز دوباره این بحث در مورد توسعه کیفی دانشگاه در حال تکرار است.

وی افزود: در حال حاضر 2600 دانشگاه متفرقه در کشور وجود دارد که این دانشگاه‌ها در دولت قبل بدون برنامه تولید شده‌اند فقط با این هدف که رقیب دانشگاه آزاد باشند و دانشگاه آزاد را تخریب کنند. به عبارت دیگر یک بار سنگینی بر روی دولت گذاشتند و از بیت المال هزینه کردند تا ظرفیت‌های دانشگاه آزاد نصف شود تا به هدف خود برسند.


رئیس دانشگاه آزاد با بیان اینکه سال گذشته زمانی که دانشگاه را تحویل گرفتیم 235 واحد زیان ده وجود داشت گفت: حقوق کارمندان این دانشگاه‌ها از تهران پرداخت می‌شد و زیان ده بودند.
 
در جایی که بخش خصوصی می‌تواند وارد شود، دولت حق دخالت ندارد

 میرزاده با بیان اینکه در حال حاضر از یک میلیون دانشجو فقط 100 هزار نفر رایگان تحصیل می‌کنند، گفت: اقداماتی که در دولت گذشته انجام گرفت باعث شد تا هم بار دولت افزایش پیدا کند هم دانشگاه آزاد تضعیف شود در حالی که مطابق قانون در جایی که بخش خصوصی می‌تواند وارد شود، دولت حق دخالت ندارد.

 
75 درصد دانشجویان دکتری پشت در ماندند

میرزاده با بیان اینکه امسال 75 درصد دانشجویان دکتری پشت در دکتری ماندند گفت: مطابق قانون اساسی مگر می‌شود جلوی تحصیل افراد را گرفت. این افراد از کشور خارج خواهند شد و این سرمایه‌های کشور است که از کشور خارج می‌شود و به عبارت دیگر با پول ایران دانشگاه‌های کشورهای دیگر تقویت می‌شوند.

 هر دانشجو در صورت خروج، 160 هزار دلار از اقتصاد کشور خارج می‌کند

 
به گزارش ایسنا، رئیس دانشگاه آزاد با بیان اینکه طبق اعلام وزارت علوم سال گذشته 150 هزار دانشجو قصد خروج از کشور را داشتند گفت: سیاست‌های این افراد باعث شده تا جوانان مملکت آواره شوند. هر دانشجو 160 هزار دلار از اقتصاد کشور خارج می‌کند و با جمعیت 150 هزار نفری رقمی حدود 24 میلیارد دلار هزینه خروج این دانشجویان است که اگر این هزینه در داخل کشور انجام شود، دانشگاه‌های داخل پیشرفت خواهند کرد.

وی با اشاره به تاکیدات مقام معظم رهبری مبنی بر توسعه علمی کشور گفت: ایشان در جلسه‌ای تاکید داشتند تا سالانه 30 درصد تحصیلات تکمیلی رشد داشته باشد. اگر رهبری سیاست‌ها را تعیین می‌کنند پس این افراد چه کاره هستند؟

 وی افزود: سوال اینجاست که اگر بنا باشد فرمایشات رهبری اجرا شود باید جوانان را به دانشگاه‌های درجه دو و سه ترکیه و آسیای میانه بفرستیم یا دانشگاه‌های داخل را تقویت کنیم؟
 
آمریکا در برنامه پنج ساله خود 100 هزار دانشجوی Phd از جهان سوم جذب خواهد کرد

 

میرزاده با تاکید بر اینکه تنگ نظران مخالف توسعه تحصیلات تکمیلی دانشگاه آزاد سربازان گمنام آمریکا هستند اظهار کرد: آمریکا رسما اعلام کرده است که در برنامه پنج ساله خود 100 هزار دانشجوی Phd از جهان سوم جذب کند. این به این معناست که پنج میلیون دلار به ازای هر نفر در آمریکا ذخیره می‌شود چرا که هر فرد از ابتدایی تا دکترا پنج میلیون دلار هزینه برای او صورت می‌گیرد. چرا باید پول مردم را خرج پیشرفت اروپا و آمریکا کنیم.
شیوه دانشگاه آزاد توسعه تحصیلات تکمیلی بر اساس نخبه پروری است

 

رئیس دانشگاه آزاد با بیان اینکه مطابق قانون چشم انداز باید 50 درصد سرمایه کشور را اقتصاد دانش بنیان تشکیل دهد گفت: برای این منظور نیازمند دانشگاهیان و نخبگان هستیم. اما دافعه را آنقدر زیاد کرده‌ایم که غرب آنها را جذب می‌کند. شیوه دانشگاه آزاد توسعه تحصیلات تکمیلی بر اساس نخبه پروری است.

وی با اشاره به اخذ مجوز دوره‌های دکترای پژوهش محور گفت: در این دوره‌ها دانشجویان علوم انسانی باید معدل بالای 18 و دانشجویان علوم پایه و مهندسی معدلی بالای 17 داشته باشند. فارغ التحصیلان دانشجویان برتر معدل آنها با ضریب 1.5 ملاک عمل قرار خواهد گرفت و گرندهای تحقیقاتی از سوی اساتید به آنها داده خواهد شد و دانشجو ذره‌ای هزینه نخواهدکرد. بر اساس این دوره‌ها دانشجویان طرح‌های صنعتی و خدماتی ارائه می‌کنند که این مسئله می‌تواند باعث ارتباط صنعت و دانشگاه شود.

 وی افزود: در این طرح‌ها 50 درصد هزینه را دانشگاه متقبل می‌شود و 50 درصد دیگر را اساتید از صنایع مختلف تامین می‌کنند و یک سوم آورده اساتید سهم خود استاد می‌شود.

 

میرزاده با بیان اینکه توسعه تحصیلات تکمیلی ماهیتا کیفیت را در پی خواهد داشت گفت: در حال حاضر دانشگاه آزاد حدود 40 درصد آموزش عالی را عهده دار است و در پژوهش کشور 30 درصد سهم دارد.

 

میرزاده خطاب به مخالفان دانشگاه آزاد گفت: برخی مخالفان سعی داشتند تا به اشکال مختلف به دانشگاه آزاد لطمه وارد کنند تا آقای هاشمی رفسنجانی را از صحنه خارج کنند اما مخالفان بدانند مدیریت دانشگاه پیچش سفت است.

 
چرا حقوق اساتید دانشگاه آزاد باید نصف اساتید دانشگاه‌های دولتی باشد؟
 
افزایش 15 درصدی شهریه‌ها نصف تورم است
به گزارش ایسنا، رئیس دانشگاه آزاد با اشاره به بحث شهریه‌ها گفت: درآمد دانشگاه آزاد حدود 100 درصد از شهریه تامین می‌شود و در شرایطی که کشور تورم 40 درصدی داشت برخی آقایان در دوره گذشته اصرار داشتند که شهریه‌ها فقط سه درصد افزایش پیدا کند. دانشگاهی که در کشوری با 40 درصد تورم حیات دارد، چگونه می‌خواهد بدون افزایش شهریه به حیات خود ادامه دهد؟

 

وی با بیان اینکه بسیاری از تجهیزات دانشگاه آزاد مربوط به 20 سال پیش است گفت: اکنون اقتصاد دانش بنیان را آغاز کرده‌ایم اما در زمینه پارک‌های علم و فناوری و شرکت‌های دانش بنیان نزدیک به 10 سال از بخش دولتی عقب هستیم.

 

وی افزود: چرا حقوق اساتید دانشگاه آزاد باید نصف اساتید دانشگاه‌های دولتی باشد؟ در این شرایط چگونه ما می‌توانیم اساتید خود را حفظ کنیم؟

 

میرزاده با بیان اینکه افزایش 15 درصدی شهریه‌ها نصف تورم است گفت: مطابق قانون، وزارت علوم ما حق 25 درصد افزایش شهریه را داشتیم اما 15 درصد ملاک عمل قرار گرفت و حدود 400 میلیارد تومان مابه التفاوت 15 تا 25 درصد است.

 
شهریه برای دانشگاه آزاد همچون نان شب است

 

رئیس دانشگاه آزاد با تاکید بر اینکه شهریه برای دانشگاه آزاد همچون نان شب است، گفت: با این وجود اگر واحدی بیش از 15 درصد از دانشجویی شهریه دریافت کند تخلف انجام داده و باید آنرا بازگرداند.

 

وی با بیان اینکه در تعریف شهریه ثابت اشتباهی رخ داده است گفت: در کجای کشور هزینه‌های ثابت، ثابت مانده‌اند. در برنامه بودجه دو نوع هزینه وجود دارد. یکی هزینه سرمایه گذاری ثابت و دیگر هزینه‌های جاری. هزینه‌های ثابت شهریه‌ها مربوط به هزینه‌های جاری می‌شود. هزینه ثابت یعنی هزینه‌های تشکیل یک کلاس همچون آب و برق و غیره. افرادی که می‌گویند شهریه ثابت نباید افزایش پیدا کند در پاسخ به آنها باید گفت مگر هزینه‌های آب و برق افزایش نیافته است؟

 وی افزود: هزینه‌های متغیر مربوط به واحدهای دانشجویان می‌شود. دانشگاه آزاد برای حفظ خود ناچار است شهریه‌ها را افزایش دهد.

 میرزاده با بیان اینکه در حال حاضر 12 هزار استادیار و 7000 مربی در دانشگاه آزاد وجود دارد گفت: امسال 5000 نفر نیز استخدام شده‌اند و در حال حاضر نسبت استاد به دانشجو یک به 49 است که تا سال 96 این رقم به یک به 35 خواهد رسید.

 
افزایش سه درصدی شهریه‌ها در دولت گذشته باعث تعطیلی تمام پروژه‌های عمرانی شد

 

وی با بیان اینکه افزایش سه درصدی شهریه‌ها در دولت گذشته باعث تعطیلی تمام پروژه‌های عمرانی شد، گفت: با تصمیمی که در دولت قبل مبنی بر افزایش سه درصدی شهریه صورت گرفت 800 میلیارد تومان بدهی برای دانشگاه آزاد ایجاد کرد. دانشگاه آزاد در آن زمان 235 واحد زیان ده داشت اما اکنون این رقم به 171 واحد رسیده است و قول می‌دهم با دو پذیرش دکترا و ارشد در امسال تعداد واحدهای زیان ده تا پایان سال به زیر 100 برسد و در سال 1396 هیچ واحد زیان دهی نداشته باشیم.

 
تا پایان امسال، 500 هزار دانشجوی تحصیلات تکمیلی خواهیم داشت

میرزاده با بیان اینکه با پذیرش در مهرماه و بهمن ماه وضع اقتصادی بهتر خواهد شد، گفت: امسال 12 هزار دانشجوی دکترا و 220 هزار دانشجوی ارشد پذیرش شده‌اند و به کوری چشم دشمنان انقلاب، دانشگاه آزاد تا پایان سال 93، 500 هزار دانشجوی تحصیلات تکمیلی با احتساب دانشجویان در حال تحصیل خواهد داشت.

 

میرزاده در پایان مجدد خطاب به مخالفان دانشگاه آزاد گفت: شما می‌خواستید دانشگاه آزاد را تضعیف کنید و هاشمی را از صحنه خارج کنید. دیدید که خداوند نگذاشت شما به هدفتان برسید. هاشمی رفسنجانی دانشگاه آزاد را بر اساس یک کار خیر ایجاد کرد و خداوند همواره وعده داده که نمی‌گذارد کار خیر دیگران از بین برود.

 

به گزارش ایسنا، در ابتدای مراسم افتتاحیه نخستین اردوی تشکل‌های دانشجویی دانشگاه آزاد، روسای 11 تشکل دانشجویی به ارائه مشکلاتی همچون بودجه تشکل‌ها، دخالت معاونت‌های فرهنگی و حراست در امور تشکل‌ها، سنگ اندازی مدیران دوره‌های قبل در تشکل‌های اصلاح طلب و اجبار چادر برای خانم‌ها در برخی واحدها اشاره کردند.

پر بازدیدترین اخبار دانشگاه

خبرنامه - شبکه های اجتماعی