پرتال دانشگاهی کشور پرتال دانشگاهی کشور
University Portal of Iran
کلمات مرتبط

    نتایج کارشناسی ارشد 1402 نتایج ارشد 1402 دفترچه کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد امریه سربازی استخدام تامین اجتماعی استخدام شرکت نفت استخدام آموزش و پرورش استخدام بانک پذیرش بدون کنکور منابع کارشناسی ارشد منابع دکتری استخدام شهرداری آگهی استخدام پليس استخدام نیروی انتظامی لیست همایش های بین المللی لیست سمینار لیست کنفرانس سالن همایش مقاله ISI دانشگاه پيام نور استخدام بانک پاسارگاد سازمان سما استخدام بانک شهر استخدام بانک گردشگری آگهی استخدام بانک صادرات استخدام بانک پارسیان پودمانی علمی کاربردی 1402 استخدام دولتی استخدام استانداری استخدام آتش نشانی استخدام وزارت نيرو استخدام ديپلم استخدام برنامه نویس استخدام حسابدار نمونه سئوالات کارشناسی ارشد نمونه سئوالات دکتری ارزشیابی مدرک دانشگاه پیام نور فراگير دانشپذير مدرک دیپلم مدرک کارشناسی انتخاب رشته کنکور سراسری 1402 عدح.هق daneshgah پردیس دانشگاهی شهریه دانشگاهها آگهی استخدام تهران azad karshenasi arshad kardani peyvasteh azmoon konkoor mba مجازی mba یکساله مدرک mba
 اخبار دانشگاهی کشور / اخبار دانشگاه          19 مهر 1393 - 11 October 2014باید عقب ماندگی را در علم جبران کنیم


سیدمحمد تقی بطحایی با اشاره به وضعیت علمی دانشگاه ها گفت در رابطه با زندگی اجتماعی ما مدیون انسان های دانا و پاک  هستیم وسه عامل است که منجر به ایجاد انسان های پاک و دانا  می شود که یکی از آنها کانون خانواده مدارس و دانشگاه ها هستند که نقش دانشگاه‌ها و وزارت علوم بسیار حائز اهمیت است.

وی با بیان اینکه استمرار انقلاب مدیون دانشگاه‌ها است، افزود اگر دانشگاه‌ها عملکرد درستی داشته باشند، جامعه نیز درست می شود.

عضو هیات علمی دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی گفتدر رابطه با دانشگاه‌ها زحمات زیاد کشیده شده و باید این شتاب علمی و پژوهشی با شرایط دنیا سریع تر شود.

وی به شرایط منطقه اشاره کرد و یادآورشد در حال حاضر شرایط منطقه طوری است که فاجعه جهل مقدس درحال رخ دادن است که ما باید نسبت به این مسایل خیلی هوشمند باشیم.

بطحایی به سیاست های کلان علم و فناوری ابلاغی مقام معظم رهبری اشاره کرد و افزود با توجه به سیاست های علمی و فناوری ابلاغی مقام معظم رهبری که عصاره سند های بالادستی از جمله نقشه جامع علمی کشور، سند چشم انداز، قوانین مجلس و مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی است باید براساس آن برنامه ریزی جدی داشته باشیم که به موجب آن شیب شتاب علمی ما سریع تر شود.

وی تاکید کرد ضرورت دارد سیاست‌های ابلاغی از طرف مقام معظم رهبری در 6 محور مذکور برنامه ریزی شود چرا که امور دانشگاهی با برنامه می تواند موفق باشد.

عضو هیات علمی دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی افزود برای بهینه کردن فعالیت ها به یک مساله و مدل نیاز داریم که وزرای سابق ما در وزارت علوم که از مهمترین وزات خانه ها است مدل خاصی دراین زمینه نداشتند.

وی افزود ما گرچه حدود 60 سال است که سازمان برنامه داریم ولی همواره برنامه ها کوتاه مدت بوده و برنامه دراز مدتی تدوین نشده است که باید به صورت جدی برنامه درازمدت داشته باشیم.

بطحایی افزود در برنامه پنجم توسعه باید آسیب شناسی کنیم که چرا به مقام نخست علمی و اقتصادی در منطقه دست نیافتیم درصورتی که باید به این مقام نائل می آمدیم باید برنامه داشته باشیم تا این عقب افتادگی در برنامه ششم، افق 1404 جبران کنیم .

وی ادامه داد تمام کشورهای دنیا در رابطه با برنامه ریزی سیاست‌ها، مدل دارند ما نیز باید یک مدل علمی و عملیاتی داشته باشیم و مرتب براساس این مدل روند موجود را ارزیابی کنیم، این‌طورنباشد که مثلا اگر برنامه پنجم توسعه تمام شده، 60 درصد برنامه ها عملیاتی شود و 40 درصد برنامه ها باقی بماند، برنامه باید براساس، منابع، نیروها، نقاط قوت ، ضعف، فرصت و تهدیدها ایجاد شود .

این استاد دانشگاه افزود مدلی که مربوط به فرصت ها و قوت ها در مقابل ضعف و تهدید ها مدل ساده ای است، مدل مربوط به وزارت علوم باید یک مدل علمی بسیار قوی باشد که متاسفانه همه وزرای سابق از اول انقلاب تا کنون برنامه ریزی کوتاه مدت داشته اند ، امیدوارم این بار طوری برنامه ریزی صورت گیرد که بتوانیم براساس سند چشم انداز و افق 1404 از نظر اقتصادی و علمی نفر نخست منطقه باشیم.

وی در خصوص سیاست زدگی در دانشگاه ها نیز افرزود: سیاست عین دیانت ما است ولی سیاست زدگی نباید باشد سیاست و سیاست مدنی جز رفتار ما مسلمانان است در زمینه سیاست باید اعتدال را پیش گرفت تندروی و کند روی محکوم است.

بطحایی تاکید کرد شرایط فعلی منطقه، وظایف مهمی را بر عهده دانشگاهیان و حوزویان به ویژه دانشگاهیان گذاشته است که باید وظایف خود را به خوبی انجام دهند.
تگ ها باید عقب ماندگی را در علم جبران کنیم دانشجویی دانشگاهی علوم وزارت علوم

پر بازدیدترین اخبار دانشگاه

خبرنامه - شبکه های اجتماعی