پرتال دانشگاهی کشور پرتال دانشگاهی کشور
University Portal of Iran

کلمات مرتبط

    نتایج کارشناسی ارشد 98 نتایج ارشد 98 دفترچه کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد امریه سربازی استخدام تامین اجتماعی استخدام شرکت نفت استخدام آموزش و پرورش استخدام بانک پذیرش بدون کنکور منابع کارشناسی ارشد منابع دکتری استخدام شهرداری آگهی استخدام پليس استخدام نیروی انتظامی لیست همایش های بین المللی لیست سمینار لیست کنفرانس سالن همایش مقاله ISI دانشگاه پيام نور استخدام بانک پاسارگاد سازمان سما استخدام بانک شهر استخدام بانک گردشگری آگهی استخدام بانک صادرات استخدام بانک پارسیان پودمانی علمی کاربردی 99 استخدام دولتی استخدام استانداری استخدام آتش نشانی استخدام وزارت نيرو استخدام ديپلم استخدام برنامه نویس استخدام حسابدار نمونه سئوالات کارشناسی ارشد نمونه سئوالات دکتری ارزشیابی مدرک دانشگاه پیام نور فراگير دانشپذير مدرک دیپلم مدرک کارشناسی انتخاب رشته کنکور سراسری 99 عدح.هق daneshgah پردیس دانشگاهی شهریه دانشگاهها آگهی استخدام تهران azad karshenasi arshad kardani peyvasteh azmoon konkoor mba مجازی mba یکساله مدرک mba
 اخبار دانشگاهی کشور / اخبار دانشگاه          01 آذر 1394 - 22 November 2015


  سلامت روان عامل موثر در تقویت بنیه علمی دانشجویان


سید مرتضی موسوی خوشدل ضمن تاکید بر اینکه عملکرد مراکز مشاوره دانشگاه‌ها تا کنون رضایت بخش بوده است گفت: عملکرد این مراکز تاکنون خوب بوده است و می‌تواند بهتر باشد اما بهبود این عملکرد به برنامه ریزی کلان، بودجه و مسائلی از این دست نیاز دارد.

وی افزود: مراکز مشاوره در دانشگاه‌ها دارای دو عملکرد هستند. عملکرد اول مربوط به دانشجویانی است که مشکلات خاص دارند و اگر به آن‌ها کمک نشود نمی‌توانند ادامه تحصیل دهند و موفق باشند که در این زمینه مراکز مشاوره دانشگاه‌ها موفق عمل کرده‌اند.

موسوی رویکرد مهمتر مراکز مشاوره دانشگاه‌ها را توانمندسازی دانشجویان دانست و تاکید کرد: اگر بتوانیم به سلامت روان دانشجویان کمک کنیم دانشجویان در تحصیل، پژوهش و مسائل علمی تقویت می‌شوند.

رئیس مرکز مشاوره دانشگاه علم و صنعت اظهار کرد: در زمینه مراکز مشاوره در دانشگاه‌ها به نظر می‌رسد که در بین کشورهای منطقه ایران تقریبا از رتبه اول برخوردار است و عملکرد این مراکز در بسیاری کشورها مانند ایران نیست.

موسوی «مهارت نه گفتن» ، مدیریت زمان، کنترل بحران‌های عاطفی را از جمله مهارت‌های توانمندسازی دانشجویان خواند و گفت: در بحث توانمندسازی دانشجویان مجموعه‌ای از مهارت عمومی به دانشجویان آموزش داده می‌شود و مهارت‌های عمومی آنان و راندمان کاری دانشجویان افزایش می‌یابد.

وی گفت: اخیرا مراکز مشاوره دانشگاه‌ها مهارت‌های پس از دانشگاه از جمله روشهای کارآفرینی، پیدا کردن شغل و مسائلی از این دست را نیز آموزش می‌دهند.

رئیس مرکز مشاوره دانشگاه علم و صنعت درباره پیگیری دانشجویانی که پس از مدتی دیگر به مرکز مشاوره مراجعه نمی‌کنند نیز بیان کرد: اگر در مرکز مشاوره دانشگاه احساس شود مشکل دانشجو حاد است و نیاز به پیگیری دارد مشکل وی را پیگیری می‌کنیم.

موسوی ادامه داد: طرح «استاد مشاور» سه سال است که در دانشگاه علم و صنعت اجرا می‌شود. در این طرح درسی به نام «مهارت دانشجویی» به دانشجویان تدریس می‌شود که مهارت‌های مربوط به سلامت روان و مهارت‌های آموزشی را به دانشجویان آموزش می‌دهد.

وی اظهار کرد: درس «مهارت دانشجویی» در کارنامه لحاظ می‌ود اما نمره‌ای به آن اختصاص داده نمی‌شود.در عین حال کلیه دانشجویان ملزم به گذراندن این درس هستند.

رئیس مرکز مشاوره دانشگاه علم و صنعت درباره طرح استاد مشاور افزود: در این طرح هر 15-10 دانشجوی ورودی جدیدی به یک استاد مرتبط می‌شوند و این دانشجویان می‌توانند در زمینه‌های درسی،‌روانشناسی، مالی و فرهنگی از استاد خود کمک بگیرند.

موسوی گفت: برای اساتید کارگاه‌های مختلف برگزار کرده‌ایم و دانشجویان تا دو سال به شکل رسمی می‌توانند از حمایت این اساتید برخوردار شوند که البته معمولا پس از پایان این دو سال ارتباط دانشجو و استاد استمرار می‌یابد.

وی تبلیغات داخلی محیطی را عامل جذب دانشجویان به مراکز مشاوره دانشگاه خواند و گفت: مرکز مشاوره دانشگاه علم و صنعت در سالهای 91 و 93 به عنوان مرکز مشاوره ملی برگزیده‌ کشور شناخته شد و این مسئله به دلیل تعامل خوب و افزایش حجم فعالیت‌های مرکز مشاوره دانشگاه علم و صنعت شده است.

رئیس مرکز مشاوره دانشگاه علم و صنعت ارائه خدماتی از جمله برگزاری برنامه‌هایی در داخل دانشگاه، مسابقات مختلف و کارگاه‌های مشاوره را از دیگر عوامل مراجعه به مرکز مشاوره دانشگاه برشمرد و بیان کرد: مرکز مشاوره دانشگاه علم و صنعت تلاش می‌کند ارتباط خوبی با دانشجویان برقرار کند.

موسوی از ارتباط مرکز مشاوره دانشگاه علم و صنعت با سایر ادارات دانشگاه این دانشگاه خبر داد و اظهار کرد: به دلیل ارتباط خوب با دانشجو، حجم و تنوع فعالیت‌ها و کیفیت آن‌ها موفق عمل کرده‌ایم.

وی ادامه داد:‌بر اساس قوانین دانشگاه هر دانشجوی کارشناسی که دو ترم مشروط شود به مرکز مشاوره دانشگاه ارجاع خواهد شد و اگر این دانشجویان به مرکز مشاوره رجوع نکنند اجازه‌ ادامه تحصیل ندارند و ما نیز برای پیگیری این مسئله از حمایت معاونت آموزشی دانشگاه برخورداریم.

رئیس مرکز مشاوره دانشگاه علم و صنعت علل مشاوره دانشجویان در فصول مختلف را متفاوت دانست و اظهار کرد: مشکلاتی مانند اضطراب در ایام امتحانات و مشاوره ازدواج شاخص‌های مراجعه دانشجویان به مرکز مشاوره دانشگاه است.

موسوی همچنین گفت:‌در مرکز مشاوره دانشگاه علم و صنعت از لحاظ هزینه مشکلی نداریم و توانسته‌ایم مشکلات مالی را حل کنیم. دلیل این مسئله هم این است که مرکز مشاوره دانشگاه علم و صنعت تحت حمایت معاونت فرهنگی این دانشگاه است و نه معاونت دانشجویی، از این رو کلیه‌ خدمات مشاوره‌ای در دانشگاه علم و صنعت به صورت رایگان ارائه می‌شود.

وی در پایان ضمن اشاره به افزایش مراجعات دانشجویان رویکرد توانمندسازی مراکز مشاوره دانشگاه‌ها را مورد تاکید قرار داد.تگ ها سلامت روان عامل موثر در تقویت بنیه علمی دانشجویان سلامت روان بنیه علمی دانشجویان

پر بازدیدترین اخبار دانشگاه

خبرنامه - شبکه های اجتماعی

آمار سایت

    تندیس جشنواره

    pagerank