پرتال دانشگاهی کشور پرتال دانشگاهی کشور
University Portal of Iran

کلمات مرتبط

    نتایج کارشناسی ارشد 97 نتایج ارشد 97 دفترچه کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد امریه سربازی استخدام تامین اجتماعی استخدام شرکت نفت استخدام آموزش و پرورش استخدام بانک پذیرش بدون کنکور منابع کارشناسی ارشد منابع دکتری استخدام شهرداری آگهی استخدام پليس استخدام نیروی انتظامی لیست همایش های بین المللی لیست سمینار لیست کنفرانس سالن همایش مقاله ISI دانشگاه پيام نور استخدام بانک پاسارگاد سازمان سما استخدام بانک شهر استخدام بانک گردشگری آگهی استخدام بانک صادرات استخدام بانک پارسیان پودمانی علمی کاربردی 97 استخدام دولتی استخدام استانداری استخدام آتش نشانی استخدام وزارت نيرو استخدام ديپلم استخدام برنامه نویس استخدام حسابدار نمونه سئوالات کارشناسی ارشد نمونه سئوالات دکتری ارزشیابی مدرک دانشگاه پیام نور فراگير دانشپذير مدرک دیپلم مدرک کارشناسی انتخاب رشته کنکور سراسری 97 عدح.هق daneshgah پردیس دانشگاهی شهریه دانشگاهها آگهی استخدام تهران azad karshenasi arshad kardani peyvasteh azmoon konkoor mba مجازی mba یکساله مدرک mba
 اخبار دانشگاهی کشور / اخبار دانشگاه          04 آذر 1396 - 25 November 2017


با حضور دکتر افضل ترار وزیر بهداشت پاکستان در ایران زمینه های گسترش همکاری دو جانبه بین ایران و پاکستان در حوزه آموزشی، بهداشتی و درمانی بررسی شد.
به گزارش پرتال دانشگاهی به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت بهداشت، افضل ترار وزیر فدرال خدمات عمومی، نظارت و هماهنگی  بهداشت پاکستان در صدر هیاتی صبح روز شنبه ۴ آبان ماه سال جاری در محل پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران با دکتر باقر لاریجانی معاون آموزشی وزارت بهداشت کشورمان دیدار کرد.

در این دیدار که با حضو دکتر افضل ترار وزیر بهداشت پاکستان، دکتر  اسد حفیظ مدیر کل بهداشت وزارت بهداشت پاکستان و دکتر باقر لاریجانی معاون آموزشی وزارت بهداشت ، دکتر اسدی لاری قائم مقام وزیر بهداشت در امور بین الملل و جمعی از مدیران ارشد پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران برگزار شد، دو طرف در زمینه گسترش همکاری دو جانبه در بخش های آموزشی، بهداشتی و درمانی با هم دیدار و گفتگو کردند.

دکتر باقر لاریجانی معاون آموزشی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی با معرفی دستاورد های حوزه  آموزش  علوم پزشکی کشور و اشاره به نظام ادغام یافته آموزش و پژوهش با ارائه خدمات در کشور گفت: خوشبختانه در کشور ایران حداقل یک دانشگاه علوم پزشکی  در هر استان مسئول ارائه خدمات بهداشتی و مسئولیت های آموزشی است.

وی با اشاره به روند افزایشی نمایه شدن مقالات حوزه علوم پزشکی در مجلات معتبر بین المللی، تاکید کرد: کشور ایران به لحاظ تعداد مقالات نمایه شده در پایگاه SCOPUS در علوم مختلف رتبه ۱۶ را دارد.

معاون آموزشی وزارت بهدشت افزود: ۱۰ درصد از اعضای هیات علمی کشور در حوزه علوم پزشکی کشور فعالیت می کنند و ۳۰ درصد از نشریات علمی کشور ما مربوط به علوم پزشکی است.

لاریجانی ادامه داد: با توجه به گزارش بانک جهانی شاخص توسعه نیروی انسانی در کشور ایران  بالاتر از دیگر  کشور های منطقه است و در طول سه دهه اخیر شاهد  رشد بیش از چهار برابری تعداد دانشگاه ها بوده ایم که این میزان رشد در دانشجویان تحصیلات تکمیلی حدود سه برابر است .

معاون آموزشی وزارت بهداشت با اشاره به افزایش تعداد اعضای هیات علمی که مهمترین پایه برای آموزش حوزه سلامت هستند تاکید کرد: با افزایش چهاربرابری رخ داده در این حوزه هم اکنون کشور از وجود حدود ۲۰ هزار عضو هیات علمی در دانشگاه های علوم پزشکی دولتی و غیر دولتی بهره می برد.

وی به روند افزایش پذیرش دانشجویان علوم پزشکی اشاره کرد و افزود: طی چند دهه اخیر متناسب با نیاز کشور تعداد دانشجویان علوم پزشکی و سعی بر این است تا برنامه ریزی تربیت نیروی انسانی حوزه سلامت متناسب با نیازهای کشور صورت پذیرد.

معاون آموزشی وزارت بهداشت درباره پذیرش دانشجویان بین المللی اظهار داشت: هم اکنون بیش از ۲ هزار دانشجوی غیر ایرانی در حوزه  علوم پزشکی در ایران تحصیل می کنند که از ۴۱ ملیت مختلف در ۳۴ دانشگاه علوم پزشکی کشور در حال تحصیل هستند.

وی ادامه داد: در نتیجه افزایش جذب دانشجویان پزشکی در دهه های گذشته تراکم پزشک در ایران افزایش یافته است که فراوانی این میزان  در استان های مختلف متفاوت است. از همین رو  وزارت بهداشت  به دنبال ایجاد یک مدل مناسب برای غلبه بر این نابرابری در سراسر استان ها است. 

لاریجانی تدوین بسته های تحول و نوآوری در آموزش علوم پزشکی را گامی مهم در ترجمان و اجرایی شدن  اسناد بالادستی کشور در حوزه آموزش خواند و گفت: تمرکز زدایی در نظام آموزش عالی سلامت، بهره مندی از فناوری های نوین در آموزش عالی سلامت، حضور در عرصه های آموزشی منطقه ای و جهانی، نهادینه سازی اخلاق حرفه ای و همچنین  افزایش پاسخگویی و آینده پژوهی از اصلی ترین سیاست های مندرج در این برنامه هستند.

وی تدوین سند ملی بیماری های غیرواگیر را یک موفقیت بزرگ برای سیستم بهداشتی ایران خواند که با همکاری  خوب بین بخشی ارگان های مختلف صورت گرفته و در راستای نیل به  اهداف سازمان بهداشت جهانی در کنار برخی اهداف ملی  گام بر میدارد.

معاون وزیر بهداشت افزود: در سایه این سند داده های مربوط به بیماری های غیرواگیر به تفکیک استان ها تهیه شده است که در نتیجه آن موفق شدیم تا با توجه به شرایط بومی هر استان سیاستگذاری های در زمینه کنترل و پیشگیری بیماری های غیرواگیر انجام دهیم.

لاریجانی  با بیان اینکه ایران تجربه موفقی در تدوین  چارچوب ملی ارائه خدمت در بیماری های مختلف از جمله دیابت دارد  ابراز آمادگی کرد که  پتانسیل های  همکاری سازنده ای با کشور  پاکستان در جهت بهره گیری  از تجربیات کشور ایران در تدوین این اسناد برای پیشگیری و کنترل بیماری های غیر واگیر ایجاد شود.

وی همچنین به برنامه موفق  پیمایش ملی عوامل خطر بیماری‌های غیرواگیر در کشور جمهوری اسلامی اشاره کرد و گفت: مرکز تحقیقات بیماری های غیرواگیر پژوهشگاه غدد دانشگاه علوم پزشکی تهران مشارکت چشمگیری در تدوین این برنامه داشته است که  با هدف تعیین شیوع مهم ترین عوامل خطر بیماری های غیرواگیر در ایران بر حسب گروه های سنی در حال تدوین است.  

معاون آموزشی وزارت بهداشت برنامه پزشک خانواده و نظام ارجاع  را نمونه ای  موفق در پاسخگویی و مشارکت دانشگاه های علوم پزشکی کشور در رابطه با نیاز های ملی خواند و گفت: اخیرا برنامه آموزش تخصصی پزشکی خانواده در کشور ایران آغاز شده و درصدد هستیم تا نیازهای کشور در این حوزه را برطرف کنیم.

لاریجانی همچنین به معرفی پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران و دستاورد های ملی و بین المللی آن به عنوان قطب منتخب علمی کشور در زمینه بیماریهای غدد از جمله دیابت و استئوپروز پرداخت.

وزیر بهداشت پاکستان نیز بر لزوم شکل گیری شبکه ای منطقه ای با مشارکت دو کشور دوست و همسایه ایران و پاکستان تاکید کرد و با اشاره به مشکلات مشابه ای که از نظر شیوع بیماری های غیرواگیر در کشور پاکستان وجود دارد ابراز امیدواری کرد که کشور پاکستان بتواند از تجارب موفق ایران استفاده کند.

وی ابراز امیدواری کرد پاکستان بتواند از تجارب موفق ایران در زمینه تدوین سند ملی بیماری های غیر واگیر،  به روز رسانی کاریکولوم های آموزشی، برنامه موفق پزشک خانواده، پذیرش دانشجو در رشته های مختلف پزشکی در ایران و تاسیس مراکز تحقیقاتی چند رشته ای مشابه پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم بهره مند شود.

در صورت نیاز به راهنمایی در رابطه با این مطلب و یا هر مشکلی در زمینه تحصیلی
از خط ثابت با شماره 9099071612 ( از سراسر کشور ) تماس بگیرید 
پاسخگویی کارشناسان ما از 8 صبح الی 12 شب

پر بازدیدترین اخبار دانشگاه

خبرنامه - شبکه های اجتماعی

آمار سایت

    تندیس جشنواره

    pagerank