پرتال دانشگاهی کشور پرتال دانشگاهی کشور
University Portal of Iran

کلمات مرتبط

    نتایج کارشناسی ارشد 98 نتایج ارشد 98 دفترچه کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد امریه سربازی استخدام تامین اجتماعی استخدام شرکت نفت استخدام آموزش و پرورش استخدام بانک پذیرش بدون کنکور منابع کارشناسی ارشد منابع دکتری استخدام شهرداری آگهی استخدام پليس استخدام نیروی انتظامی لیست همایش های بین المللی لیست سمینار لیست کنفرانس سالن همایش مقاله ISI دانشگاه پيام نور استخدام بانک پاسارگاد سازمان سما استخدام بانک شهر استخدام بانک گردشگری آگهی استخدام بانک صادرات استخدام بانک پارسیان پودمانی علمی کاربردی 99 استخدام دولتی استخدام استانداری استخدام آتش نشانی استخدام وزارت نيرو استخدام ديپلم استخدام برنامه نویس استخدام حسابدار نمونه سئوالات کارشناسی ارشد نمونه سئوالات دکتری ارزشیابی مدرک دانشگاه پیام نور فراگير دانشپذير مدرک دیپلم مدرک کارشناسی انتخاب رشته کنکور سراسری 99 عدح.هق daneshgah پردیس دانشگاهی شهریه دانشگاهها آگهی استخدام تهران azad karshenasi arshad kardani peyvasteh azmoon konkoor mba مجازی mba یکساله مدرک mba
 اخبار دانشگاهی کشور / اخبار دانشگاه          29 فروردین 1398 - 18 April 2019


معاون آموزشی وزیر علوم گفت: در ساماندهی مؤسسات آموزش عالی به جمع بندی رسیده ایم و ساماندهی رشته‌ها در مرحله بعدی آغاز می‌شود.

به گزارش پرتال دانشگاهی و به نقل از خبرنگار مهر، دکتر مجتبی شریعتی نیاسر صبح امروز در گردهمایی اعضای کارگروه تخصصی برنامه ریزی و گسترش آموزش عالی که هم اکنون در دانشگاه تربیت مدرس در حال برگزاری است، گفت: در حال حاضر ۱۵ گروه از علوم انسانی در شورای تحول و ارتقای علوم انسانی در حال بررسی رشته‌ها هستند. ۵۵ تا ۶۰ درصد حوزه‌ها مربوط به علوم انسانی هستند و باید کار بیشتری در این زمینه انجام گیرد. اساتیدی که در حوزه علوم انسانی فعال هستند نسبت به اساتید دیگر حوزه‌ها بیشتر هستند.

معاون آموزشی وزیر علوم در بخش دیگری از صحبت‌های خود به دانشگاه پیام نور اشاره کرد و گفت: دانشگاه پیام نور به دلیل مأموریتی که دارد باید از دوره‌های کاربردی و عملیاتی که نیاز به آزمایشگاه دارند، فاصله بگیرد.

شریعتی نیاسر در ادامه به روند جمعیت دانشجویی از سال ۶۷ تا ۹۷ اشاره و خاطرنشان کرد: تا سال ۹۳ سیر جمعیت دانشجویی افزایش داشت و از سال ۹۳ به بعد سیر جمعیتی دانشجویی کاهش پیدا کرد و بخشی از آن به علت کاهش جمعیت دانشجویی و بخشی دیگر نیز به دلیل سیاست‌های آموزش عالی بود.

معاون آموزشی وزیر علوم در ادامه به مصوبات شورای گسترش در سال ۹۲ تا ۹۷ برای مراکز دولتی و غیر دولتی صادر شده است، اشاره کرد و گفت: روند صدور مجوز مصوبات مراکز دولتی، روند کاهشی بوده فقط در سال ۹۵ بنا به دلایلی این روند افزایش داشته است و بعد از آن با روند رو به کاهشی مواجه بوده است. یکی از سیاست‌هایی که ما آن را پیگیری می‌کنیم به خاطر رشد بی رویه برخی از حوزه‌ها، مهار وضعیت موجود است. در بخش غیر دولتی نیز صدور مجوزها روند کاهشی داشته و افزایشی نداشته است.

وی افزود: در مجموع مجوزهای صادر شده در بخش دولتی و غیر دولتی از سال ۹۲ تا ۹۷ مسیر کاهشی داشته است.

شریعتی نیاسر در ادامه به شیوه شکل گیری کارگروه‌های تخصصی برنامه ریزی آموزش عالی اشاره و تصریح کرد: از سال ۹۴ و ۹۵ به بعد بخش عمده‌ای از برنامه ریزی ها به دانشگاه‌ها واگذار شد و بعد از آن شورای گسترش و برنامه ریزی با هم یکی شده و کارگروه‌های آنها نیز یکی شد و رویکرد ما در دوره جدید یکپارچه سازی در عرصه آموزش و پژوهش است. باید مرتبطین این حوزه به مسائل و مشکلات اجتماعی و نقش تأثیرگذاری در تصمیم سازی و کمک به تصمیم گیری منطقی را مدنظر قرار داده و این افراد ارجاع حداقلی به مصادیق اجرایی داشته باشند.

وی در ادامه به آئین نامه اخیر دکتری که به دانشگاه‌ها ابلاغ شد اشاره کرد و گفت: یکی از بندهای این آئین نامه این است که رشته‌ها دارای پیوست شغلی باشند و اعضای کارگروههای تخصصی برنامه ریزی و گسترش آموزش عالی در دانشگاه‌ها باید پیوست شغلی رشته‌ها را به خوبی تعریف کنند تا ما بتوانیم اجازه ایجاد این رشته‌ها را بدهیم.

معاون آموزشی وزیر علوم افزود: برخی از رشته‌های مقطع دکتری به صورت غیر هدفمند است و بیش از ۱۰۰ هزار دانشجوی دکتری در کشور داریم که به این تعداد نیاز نیست.

شریعتی نیاسر یادآور شد: باید به سمت روش‌های نوین حرکت کنیم و از روش‌های سنتی خارج شویم. روش‌های جدیدی را تعریف کنیم. من برخی از ویژگی‌های نظام حوزوی را می‌پسندم مبنی بر اینکه اساتید توسط دانشجویان انتخاب می‌شوند. دانشجو می‌تواند از یک دانشگاه به دانشگاه دیگر برود.

وی ادامه داد: باید رشته‌های بین رشته‌ای تقویت شود و به بخش غیر دولتی توجه ویژه ای شود. در خصوص بخش غیر دولتی حرف‌های زیادی زده می‌شود مبنی بر اینکه ضعیف هستند اما به نظر من بخش غیر دولتی ما ظرفیت بسیار خوبی دارد که باید در مسیر هدایت شده و از آنها استفاده شود.

معاون آموزشی وزیر علوم در بخش دیگری از سخنان خود، خاطرنشان کرد: باید ظرفیت‌های پذیرش با تعداد اعضای هیئت علمی متناسب شود. رشته‌ها و حوزه‌های جدید بین رشته‌ای ایجاد شود. ساماندهی رشته‌ها منطبق با طرح آمایش آموزش عالی انجام گیرد.

وی افزود: ساماندهی مؤسسات از سال گذشته شروع شده و به جمع بندی نهایی رسیده ایم و ساماندهی رشته‌ها در فاز بعدی قرار دارد که آن را آغاز خواهیم کرد.

شریعتی نیاسر در بخش دیگری از سخنان خود گفت: ما حدود ۲۸۰۰ برنامه درسی داریم و مدرکی که براساس اینها قصد داریم به دانشجو بدهیم باید مدرکی باشد که دانشجو بتواند با آن کار کند. برخی از عناوین این برنامه‌ها طوری طراحی شده که دستگاه‌ها دانشجو را نمی‌پذیرند. این رویه باید تغییر کند.جدیدترین اخبار دانشگاهی - استخدامی و کنفرانس های علمی را در پرتال دانشگاهی مشاهده کنید. 
با عضویت در خبرنامه های تخصصی ، اخبار را در ایمیل خود دریافت کنید . 
کانال تلگرام پرتال دانشگاهی را  به نشانی https://telegram.me/unpir دنبال کنید.

پر بازدیدترین اخبار دانشگاه

خبرنامه - شبکه های اجتماعی

آمار سایت

    تندیس جشنواره

    pagerank