پرتال دانشگاهی کشور پرتال دانشگاهی کشور
University Portal of Iran

کلمات مرتبط

    نتایج کارشناسی ارشد 98 نتایج ارشد 98 دفترچه کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد امریه سربازی استخدام تامین اجتماعی استخدام شرکت نفت استخدام آموزش و پرورش استخدام بانک پذیرش بدون کنکور منابع کارشناسی ارشد منابع دکتری استخدام شهرداری آگهی استخدام پليس استخدام نیروی انتظامی لیست همایش های بین المللی لیست سمینار لیست کنفرانس سالن همایش مقاله ISI دانشگاه پيام نور استخدام بانک پاسارگاد سازمان سما استخدام بانک شهر استخدام بانک گردشگری آگهی استخدام بانک صادرات استخدام بانک پارسیان پودمانی علمی کاربردی 98 استخدام دولتی استخدام استانداری استخدام آتش نشانی استخدام وزارت نيرو استخدام ديپلم استخدام برنامه نویس استخدام حسابدار نمونه سئوالات کارشناسی ارشد نمونه سئوالات دکتری ارزشیابی مدرک دانشگاه پیام نور فراگير دانشپذير مدرک دیپلم مدرک کارشناسی انتخاب رشته کنکور سراسری 98 عدح.هق daneshgah پردیس دانشگاهی شهریه دانشگاهها آگهی استخدام تهران azad karshenasi arshad kardani peyvasteh azmoon konkoor mba مجازی mba یکساله مدرک mba
 اخبار دانشگاهی کشور / اخبار دانشگاه          30 امرداد 1398 - 21 August 2019


معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران از مشارکت پایین اساتید و دانشجویان در فعالیت‌های فرهنگی دانشگاه‌ها خبر داد و گفت: اعضای هیات علمی، رغبتی برای حضور در کرسی‌ها از خود نشان نمی‌دهند.

پرتال دانشگاهی به نقل از مجید سرسنگی در گفتگو با خبرنگار مهر، با اشاره به برگزاری جلسه معاونان فرهنگی دانشگاه های سطح یک در تشریح موضوعات مورد بحث در این جلسه اظهار داشت: یکی از موضوعاتی که در این جلسه بر آن تاکید شد، این بود که حوزه فرهنگی باید در دانشگاه ها به رسمیت شناخته شود؛ چرا که حوزه آموزش و پژوهش در دانشگاه ها موضوعی جا افتاده و رسمی است اما حوزه فرهنگی آن چنان که باید به رسمیت شناخته نشده و فقط به عنوان برنامه ای فوق برنامه از آن یاد می شود.

معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران با اشاره به اظهارات رهبر معظم انقلاب مبنی بر اینکه «فرهنگ مثل هواست»، بر جدی دانستن حوزه فرهنگ در دانشگاه ها تاکید کرد و گفت: توجه به موضوعات فرهنگی در دانشگاه نباید صرفا در سخنرانی ها تاکید شود بلکه باید به صورت عینی و عملی اجرایی شود.

ارتقا جایگاه معاونت فرهنگی در دانشگاه‌ها

وی یکی دیگر از موضوعات مورد بحث در این جلسه را جایگاه معاونت های فرهنگی در دانشگاه ها عنوان کرد و افزود: جایگاه معاونت های فرهنگی در دانشگاه نباید دست چندم و در رده های پایین قرار داشته باشد بنابراین باید فکری برای ارتقای این معاونت در دانشگاه ها کرد تا اقدامات فرهنگی با اعتماد به نفس بیشتری انجام شود.

انتقاد از بودجه نازل فرهنگی

سرسنگی با اشاره به اینکه معاونان فرهنگی دانشگاه ها نسبت به بودجه نازل دانشگاه ها در بحث فرهنگی انتقاد داشتند، گفت: بودجه فرهنگی در دانشگاه ها کافی نبوده و آنقدری نیست که بتوان با تکیه بر آن خیل عظیم دانشجویان را به سمت کار فرهنگی هدایت کرد.

معاون فرهنگی دانشگاه تهران با اشاره به مشارکت پایین اساتید و دانشجویان در فعالیت های فرهنگی دانشگاه ها، اظهار کرد: سطح مشارکت دانشجویان به شکل ناراحت کننده ای تقلیل یافته و درحال حاضر تعداد دانشجویان فعال در حوزه فرهنگی و سیاسی، در مقایسه با کل دانشجویان دانشگاه ها اندک است.

عدم مشارکت اعضای هیات علمی در مسائل فرهنگی

وی میزان مشارکت اعضای هیات علمی در مسایل فرهنگی را نیز بسیار کم و تقریبا هیچ عنوان کرد و گفت: تاکنون نتوانسته ایم به خوبی از ظرفیت اعضای هیات علمی استفاده کنیم که این مساله، از جمله نقاط ضعف در دانشگاه های سطح یک کشور به شمار می رود.
 
سرسنگی یادآور شد: اگر اعضای هیات علمی به سمت فعالیت در موضوعات فرهنگی و اجتماعی چرخش پیدا کنند، بسیاری از مشکلات حل می شود؛ چرا که اگر این افراد که الگوهای دانشجویان هستند، بینش فرهنگی و اجتماعی داشته باشند، دانشجویان نیز به تبعیت از آنها، به این سمت سوق پیدا می کنند.  

نگرانی اعضای هیات علمی از حضور در کرسی‌های آزاداندیشی 

معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران با اشاره به اینکه معاونان فرهنگی دانشگاه ها خواستار توجه جدی به کرسی های آزاداندیشی در سال تحصیلی جدید هستند، گفت: البته باید به این نکته توجه داشت که در جریان برگزاری کرسی های آزاد اندیشی باید به این افراد اطمینان داد که حضور در این کرسی ها، هزینه ای برایشان ندارد.

وی ادامه داد: متاسفانه در شرایط فعلی، اعضای هیات علمی رغبتی برای حضور در کرسی ها از خود نشان نمی دهند؛ چرا که نگران هستند شاید سخنی به زبان بیاورند که فرداروزی به آن ها تهمت و یا نسبت های ناروا زده شود.   

سرسنگی با تاکید بر اینکه کرسی های آزاد اندیشی را نمی توان بصورت گلخانه ای اداره کرد، گفت: طرفین باید با صراحت حرف هایشان را بزنند. اگر زمینه های قانونی فراهم شود و افراد برای حضور در این کرسی ها نگرانی نداشته باشند، خروجی آن قطعا برای دانشگاه و جامعه مفید خواهد بود. چرا که به نظر می رسد از ظرفیت دانشگاه ها برای رفع چالش های کشور استفاده نشده و کرسی ها می تواند در این مسیر مثمرثمر باشد.

انتقاد از دخالت جناح‌های سیاسی در دانشگاه‌ها

معاون فرهنگی دانشگاه تهران با اشاره به تاکید مقام معظم رهبری مبنی بر الزام حضور دانشگاه ها در فعالیت‌های سیاسی، افزود: در این مسیر متاسفانه گاهی، برخی جناح‌های سیاسی در دانشگاه و تشکل ها دخالت‌هایی می‌کنند که منجر به تشویش و سردرگمی در فضای دانشگاه می‌شود.   

وی با بیان اینکه دانشگاه ها باید الگوی سیاسی جامعه باشند، بر استقلال تشکل های سیاسی تاکید کرد و گفت: مسولان باید در مقابل دانشجویان و عملکرد آن ها سعه صدر داشته باشند، چرا که یک جوان ۲۰ ساله قطعا نمی تواند درک خوب و کاملی از همه مسائل داشته باشد و درست عمل کند. به همین دلیل طبیعی است که  امکان بروز خطا و اشتباه از سوی آن ها وجود دارد.   

سرسنگی در پایان گفت: در جلسه اخیر، مجموعه پیشنهادات معاونان فرهنگی و اجتماعی دانشگاه ها تبدیل به بیانیه ای شد که برای بحث، بررسی و اتخاذ تصمیمات لازم به دبیرخانه اجلاس رؤسای دانشگاه‌های سطح یک کشور، ارسال شد.جدیدترین اخبار دانشگاهی - استخدامی و کنفرانس های علمی را در پرتال دانشگاهی مشاهده کنید. 
با عضویت در خبرنامه های تخصصی ، اخبار را در ایمیل خود دریافت کنید . 
کانال تلگرام پرتال دانشگاهی را  به نشانی https://telegram.me/unpir دنبال کنید.

پر بازدیدترین اخبار دانشگاه

خبرنامه - شبکه های اجتماعی

آمار سایت

    تندیس جشنواره

    pagerank