پرتال دانشگاهی کشور پرتال دانشگاهی کشور
University Portal of Iran

کلمات مرتبط

    نتایج کارشناسی ارشد 98 نتایج ارشد 98 دفترچه کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد امریه سربازی استخدام تامین اجتماعی استخدام شرکت نفت استخدام آموزش و پرورش استخدام بانک پذیرش بدون کنکور منابع کارشناسی ارشد منابع دکتری استخدام شهرداری آگهی استخدام پليس استخدام نیروی انتظامی لیست همایش های بین المللی لیست سمینار لیست کنفرانس سالن همایش مقاله ISI دانشگاه پيام نور استخدام بانک پاسارگاد سازمان سما استخدام بانک شهر استخدام بانک گردشگری آگهی استخدام بانک صادرات استخدام بانک پارسیان پودمانی علمی کاربردی 99 استخدام دولتی استخدام استانداری استخدام آتش نشانی استخدام وزارت نيرو استخدام ديپلم استخدام برنامه نویس استخدام حسابدار نمونه سئوالات کارشناسی ارشد نمونه سئوالات دکتری ارزشیابی مدرک دانشگاه پیام نور فراگير دانشپذير مدرک دیپلم مدرک کارشناسی انتخاب رشته کنکور سراسری 99 عدح.هق daneshgah پردیس دانشگاهی شهریه دانشگاهها آگهی استخدام تهران azad karshenasi arshad kardani peyvasteh azmoon konkoor mba مجازی mba یکساله مدرک mba
 اخبار دانشگاهی کشور / اخبار دانشگاه          11 اردیبهشت 1399 - 30 April 2020


معاونان آموزشی دانشگاه ها در نشست مجازی معاونان آموزشی و تحصیلات تکمیلی عدم ارائه اینترنت رایگان و کندی و قطعی اینترنت را معضل و مشکل آموزش مجازی عنوان کردند.

به گزارش پرتال دانشگاهی و به نقل از خبرگزاری مهر به نقل از وزارت علوم، نشست مجازی معاونان آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه‌ها، روز گذشته با حضور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری معاونان و مدیران حوزه ستادی برگزار شد. در این نشست تعدادی از معاونان آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه‌ها به بیان نقطه نظرات و پیشنهادات خود درخصوص آموزش‌های مجازی در سطح دانشگاه‌ها پرداختند.  

حسین حسینی، معاون آموزشی دانشگاه تهران، با بیان اینکه همه دانشگاه‌های منطقه یک اقدام به برگزاری کلاس‌های مجازی کرده‌اند، گفت: ۷۰ درصد دانشجویان در استفاده از دروس مجازی که ۹۰ درصد دروس را شامل می‌شود، مشارکت داشته‌اند.

وی افزود: اگر همگرایی و همخوانی در برخی از چارچوب‌ها در میان دانشگاه‌های کشور وجود نداشته باشد، موجب اختلال در روند انجام امور دانشگاهی خواهد شد. از این موارد می‌توان به تخفیف شهریه و حذف ترم اشاره کرد که در میان دانشجویان هم توقع ایجاد می‌کند و هم بر روی سیستم آموزش در ترم‌های بعدی تأثیر می‌گذارد.

معاون آموزشی دانشگاه تهران با اشاره به آینده آموزش الکترونیکی در دانشگاه‌ها گفت: ما وارد ساحت جدیدی از آموزش عالی شده‌ایم که فرهنگ و آداب خاص خود را می‌طلبد و نیاز به برنامه‌ریزی دارد که در این راستا می‌توان به مواردی از قبیل لزوم تفکیک مباحث آموزش حضوری و غیر حضوری، تقویت آموزش‌های الکترونیکی؛ تنظیم سند توانمند سازی اعضای هیئت علمی، اعطای امتیازات تشویقی به استادان و مجاز دانستن و تشکیل درصد بیشتری از دروس به صورت مجازی اشاره کرد.

دغدغه دانشگاه بابل نحوه برگزاری امتحانات پایان ترم

دکتر نوایی نیا، معاون آموزشی دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل با بیان اینکه ۱۰۰ درصد دروس در ۸ دانشگاه منطقه به صورت مجازی ارائه می‌شود، گفت: اکنون دغدغه اصلی دانشگاه‌ها نحوه برگزاری امتحانات پایان ترم است زیرا برگزاری مجازی امتحانات به دلیل نبود زیر ساخت‌ها مشکل خواهد بود که البته در حال بررسی آن هستیم.

وی همچنین با پیشنهاد تطویل ترم و تطویل زمان برگزاری امتحانات گفت: دراین صورت دانشجویان می‌توانند در طول ترم ارزیابی شوند تا بدینوسیله حقی از کسی ضایع نشود.

عدم ارائه اینترنت رایگان و کندی و قطعی اینترنت مشکل آموزش مجازی

دکتر حیاتی معاون آموزشی دانشگاه تبریز نیز با اشاره به ارائه ۹۵ درصد دروس به صورت مجاری گفت: امروز مشکل اصلی درخصوص آموزش مجازی، عدم ارائه اینترنت رایگان و کندی و قطعی اینترنت است.

وی همچنین به معضلات دیگری در این زمینه از قبیل مشکل حضور دانشجویان دکتری به دلیل نبود غذا و امکانات خوابگاهی، چگونگی تخفیف شهریه‌ها و بخشودگی سنوات اضافی و چگونگی پرداخت حق‌التدریس آموزش‌های مجازی اشاره کرد.

دکتر ساریخانی معاون آموزشی دانشگاه بوعلی سینای همدان نیز با بیان اینکه در این دانشگاه ۹۷ در صد دروس به صورت مجازی ارائه می‌شوند، گفت: در این خصوص همگرایی بین دانشگاه‌ها بسیار مهم است و بهتر است وزارت علوم شرایطی را فراهم کند که همگرایی در کل کشور با توجه به شرایط هر منطقه ایجاد شود.

وی همچنین نحوه ارتباط دانشجویان و دسترسی همه آنان به نرم‌افزارها و سخت افزارهای آموزش مجازی را از معضلات ارائه این روش ذکر کرد.

دکتر سلیمی معاون آموزشی دانشگاه رازی کرمانشاه با اعلام اینکه ۹۵ درصد کلاس‌های این دانشگاه به صورت برخط برگزار می‌شود، گفت: اگر کلاس‌های برون‌خط را هم به این آمار اضافه کنیم این آموزش‌ها به صد در صد می رسند.

انتقاد از گرانی و کندی اینترنت

وی با انتقاد از گرانی و کندی اینترنت که موجبات به وجود آمدن مشکل در برگزاری کلاس‌های مجازی می‌شود، تنوع بخشی به شیوه‌های ارزیابی دانشجویان، تأخیر در برگزاری آزمون‌های سراسری و کلاس‌های عملی را پیشنهاد کرد.

دکتر شاقول معاون آموزشی دانشگاه اصفهان با اعلام اینکه تقریباً همه دانشگاه‌های منطقه از اسفند ماه کار آموزش مجازی را آغاز کرده‌اند، گفت: این بیماری برای دانشگاه‌ها یک فرصت طلایی بود و یک کارکرد فرهنگی هم داشت که همه اساتید و دانشجویان مهیای این نوع آموزش شدند.

وی با بیان انعطاف دانشگاه اصفهان در امور آموزشی دانشجویان و جبران خسارات مالی و درسی دانشجویان گفت: با توجه به شرایط کنونی، وزارت علوم در خصوص حضور دانشجویان در دانشگاه‌ها زیاد تعجیل نکند و همچنین اجازه لازم برای تمهیدات آموزش الکترونیکی و ترکیبی برای تمام دروس در تمام مقاطع را فراهم کند.

دکتر افشاری فرد معاون آموزشی دانشگاه شیراز با اشاره به هماهنگی با ۱۲ دانشگاه منطقه درخصوص برگزاری امتحانات پایان ترم به صورت مجازی گفت: همچنین در خصوص حذف دروس و حذف ترم هم وحدت رویه داریم به طوری که حذف ترم را به عهده کمیسیون موارد خاص گذاشته‌ایم و حذف دروس را ۱۲ واحد برای کارشناسی و ۶ واحد برای کارشناسی ارشد اعلام کردیم.

وی افزود: برنامه ریزی کرده‌ایم که با همه دانشجویانی که در سر کلاس مجازی حاضر نمی‌شوند تماس گرفته شود تا مشکلات شأن را برطرف کنیم.

انتقاد از عدم ارائه اینترنت رایگان در دانشگاه‌ها

 افشاری فرد با انتقاد از عدم ارائه اینترنت رایگان در دانشگاه‌ها گفت: در دانشگاه شیراز طرح همیار دانشجو در حال اجراست.

دکتر احتشام زاده معاون آموزشی دانشگاه شهید باهنر کرمان و دبیر منطقه ۸ آموزشی با اعلام اینکه این منطقه شامل مراکز آموزش عالی سه استان کرمان، هرمزگان و سیستان و بلوچستان می‌شود، گفت: لازم است که محتوای آموزش‌های مجازی بررسی و تدوین شوند.

عدم ارائه اینترنت رایگان معضل آموزش مجازی

وی همچنین عدم ارائه اینترنت رایگان و مقاومت برخی از اساتید و دانشجویان با ارائه کلاس‌ها به صورت مجازی را از معضلات این روش اعلام کرد.

دکتر پیش قدم معاون آموزشی دانشگاه فردوسی مشهد با انتقاد از عدم دسترسی برخی از دانشجویان به اینترنت گفت: ما با دانشجویان قرارداد کلاس حضوری امضا کرده‌ایم و لازم است در شرایط کنونی به آنان سهل بگیریم.

وی با بیان اینکه کرونا باعث شده بسیاری از اساتید با آموزش مجازی آشنا شوند، گفت: به دانشگاه‌ها اجازه دهید ارائه پایان نامه‌ها و دروس عملی را به صورت مجازی تجربه کنند.

دکتر پیش قدم با ارائه پیشنهاد لزوم کیفی سازی آموزش مجازی گفت: موارد اصلی در خصوص آموزش مجازی راه اندازی و کمی سازی این نوع آموزش و درگیر کردن کلیه استادان و دانشجویان با ارائه آموزش‌های مجازی است.

جلیلی فر معاون آموزشی دانشگاه شهید چمران اهواز  با بیان اینکه در این دانشگاه سیستم مجازی از قبل فعال بوده و دروس زبان، ادبیات و فیزیک از این طریق ارائه می‌شد، گفت: ما آماده سرویس دهی آموزش مجازی بودیم و در این راستا دستور العمل کاملی منتشر کردیم و از همان روزهای اول وارد آموزش مجازی شدیم.

رایزنی برای حل مشکل نظام وظیفه

وی با بیان اینکه ۱۰۰ درصد دروس به صورت مجازی (۵۰ درصد برخط و ۵۰ درصد برون‌خط) ارائه می‌شوند، گفت: برای ادامه تحصیل دانشجویان که مشکل نظام وظیفه دارند لازم است وزارت علوم با این سازمان هماهنگی لازم را به عمل آورد.

وی همچنین تأخیر در آزمون جامع و آزمون‌های ارشد و دکتری و همچنین پذیرش دانشجویان جدید در نیم سال دوم سال تحصیلی ۱۴۰۰ – ۱۳۹۹ را پیشنهاد کرد.جدیدترین اخبار دانشگاهی - استخدامی و کنفرانس های علمی را در پرتال دانشگاهی مشاهده کنید. 
با عضویت در خبرنامه های تخصصی ، اخبار را در ایمیل خود دریافت کنید . 
کانال تلگرام پرتال دانشگاهی را  به نشانی https://telegram.me/unpir دنبال کنید.

پر بازدیدترین اخبار دانشگاه

خبرنامه - شبکه های اجتماعی

آمار سایت

    تندیس جشنواره

    pagerank