پرتال دانشگاهی کشور پرتال دانشگاهی کشور
University Portal of Iran

کلمات مرتبط

    نتایج کارشناسی ارشد 1400 نتایج ارشد 1400 دفترچه کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد امریه سربازی استخدام تامین اجتماعی استخدام شرکت نفت استخدام آموزش و پرورش استخدام بانک پذیرش بدون کنکور منابع کارشناسی ارشد منابع دکتری استخدام شهرداری آگهی استخدام پليس استخدام نیروی انتظامی لیست همایش های بین المللی لیست سمینار لیست کنفرانس سالن همایش مقاله ISI دانشگاه پيام نور استخدام بانک پاسارگاد سازمان سما استخدام بانک شهر استخدام بانک گردشگری آگهی استخدام بانک صادرات استخدام بانک پارسیان پودمانی علمی کاربردی 1400 استخدام دولتی استخدام استانداری استخدام آتش نشانی استخدام وزارت نيرو استخدام ديپلم استخدام برنامه نویس استخدام حسابدار نمونه سئوالات کارشناسی ارشد نمونه سئوالات دکتری ارزشیابی مدرک دانشگاه پیام نور فراگير دانشپذير مدرک دیپلم مدرک کارشناسی انتخاب رشته کنکور سراسری 1400 عدح.هق daneshgah پردیس دانشگاهی شهریه دانشگاهها آگهی استخدام تهران azad karshenasi arshad kardani peyvasteh azmoon konkoor mba مجازی mba یکساله مدرک mba
 اخبار دانشگاهی کشور / اخبار دانشگاه          07 خرداد 1399 - 27 May 2020


مدیر کل دفتر ارتباط با صنعت وزارت علوم از همکاری مشترک صنایع و دانشگاه های کشور برای رفع آلایندگی و حذف جریمه صنایع آلاینده خبر داد.

پرتال دانشگاهی به نقل از محمد سعید سیف در گفتگو با خبرنگار مهر، درباره همکاری‌های میان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و سازمان حفاظت محیط زیست در سال‌های اخیر و خروجی آن توضیح داد و گفت: یکی از مهمترین همکاری‌ها میان وزارت علوم و سازمان محیط زیست، انعقاد تفاهم نامه فی مابین معاونت پژوهش و فناوری وزارت علوم و معاونت محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست بوده که محوریت اصلی این تفاهم نامه بر اساس طرح مپسا (مدیریت و پایش آلایندگی‌های سیستمی) بوده است.

همکاری صنایع و دانشگاه‌ها در مسیر کاهش آلایندگیها

وی افزود: هدف اصلی از این تفاهم نامه، بهره گیری از ظرفیت‌های دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌های کشور و همچنین تمامی زیرساخت‌های موجود علم و فناوری برای کاهش یا رفع آلایندگی‌های زیست محیطی بنگاه‌ها و صنایع آلاینده بوده است. خوشبختانه با تلاش مشترک صورت گرفته بین دو طرف در سال ۹۸ زیرساخت‌های مناسبی برای اجرایی سازی تفاهم نامه صورت پذیرفته است و تاکنون چندین همکاری مشترک میان صنایع آلاینده با دانشگاه‌های کشور برای مشاوره و همکاری در مسیر کاهش آلایندگی‌های زیست محیطی منعقد شده است.

مدیر کل دفتر ارتباط با صنعت وزارت علوم ادامه داد: برای مثال دانشگاه صنعتی اصفهان با شرکت پالایش نفت اصفهان تفاهم نامه مشترکی را منعقد کرده است؛ همچنین یک شرکت صنایع خمیر کاغذ با دانشگاه صنعتی شریف وارد مذاکره و توافق شده است. دانشگاه اصفهان نیز با انجمن آجرسفال شهر اصفهان وارد مذاکره شده است.

وی با بیان این مطلب که در مسیر طرح مپسا، علاوه بر دانشگاه مجری، دانشگاه محور نیز به عنوان نماینده دبیرخانه مشترک مپسا وارد قرارداد سه جانبه به همراه دانشگاه مجری و صنعت آلاینده می‌شود، خاطرنشان کرد: دانشگاه محور، نقش نظارت، ارزیابی، کنترل و مدیریت دانش پروژه‌ها و مستندسازی درس آموخته‌های آن را به عهده دارد.

استقبال صنایع از طرح مپسا

سیف ادامه داد: در مسیر طرح مپسا همچنین صنایع بسیار دیگری نیز اعلام آمادگی و علاقمندی کرده‌اند که به دنبال شناسایی ظرفیت‌های علم و فناوری برای کمک به کاهش آلایندگی‌ها هستند؛ همچنین دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌های بسیار نیز برای کمک و همکاری به صنایع آلاینده اعلام آمادگی کرده و تجارب و توانمندی‌های خود را به دبیرخانه مشترک مپسا ارسال کرده‌اند.

کمک به حذف جریمه صنایع آلاینده

مدیر کل دفتر ارتباط با صنعت وزارت علوم افزود: طرح مپسا فرصت بسیار مناسبی را فراهم کرده است که بتوان بر اساس یک فرآیند شفاف و مشخص، صنایع و بنگاه‌هایی که به عنوان صنعت آلاینده شناخته می‌شوند و در لیست آلاینده‌ها جریمه پرداخت می‌کنند، بتوانند از ظرفیت‌های علمی موجود استفاده کنند تا از لیست آلاینده‌ها خارج شوند.

وی در ادامه تاکید کرد که لازم است صنایع آلاینده ضمن اعلام آمادگی به دبیرخانه مشترک مپسا، با کمک ظرفیت‌های موجود در وزارت علوم، دانشگاه و پژوهشگاه مجری را برای خود انتخاب کنند. پس از آن، دبیرخانه مشترک، دانشگاه محور یا ناظر را برای انعقاد قرارداد سه جانبه به صنعت آلاینده مربوطه معرفی خواهد کرد.جدیدترین اخبار دانشگاهی - استخدامی و کنفرانس های علمی را در پرتال دانشگاهی مشاهده کنید. 
با عضویت در خبرنامه های تخصصی ، اخبار را در ایمیل خود دریافت کنید . 
کانال تلگرام پرتال دانشگاهی را  به نشانی https://telegram.me/unpir دنبال کنید.

پر بازدیدترین اخبار دانشگاه

خبرنامه - شبکه های اجتماعی