پرتال دانشگاهی کشور پرتال دانشگاهی کشور
University Portal of Iran

کلمات مرتبط

    نتایج کارشناسی ارشد 1400 نتایج ارشد 1400 دفترچه کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد امریه سربازی استخدام تامین اجتماعی استخدام شرکت نفت استخدام آموزش و پرورش استخدام بانک پذیرش بدون کنکور منابع کارشناسی ارشد منابع دکتری استخدام شهرداری آگهی استخدام پليس استخدام نیروی انتظامی لیست همایش های بین المللی لیست سمینار لیست کنفرانس سالن همایش مقاله ISI دانشگاه پيام نور استخدام بانک پاسارگاد سازمان سما استخدام بانک شهر استخدام بانک گردشگری آگهی استخدام بانک صادرات استخدام بانک پارسیان پودمانی علمی کاربردی 1400 استخدام دولتی استخدام استانداری استخدام آتش نشانی استخدام وزارت نيرو استخدام ديپلم استخدام برنامه نویس استخدام حسابدار نمونه سئوالات کارشناسی ارشد نمونه سئوالات دکتری ارزشیابی مدرک دانشگاه پیام نور فراگير دانشپذير مدرک دیپلم مدرک کارشناسی انتخاب رشته کنکور سراسری 1400 عدح.هق daneshgah پردیس دانشگاهی شهریه دانشگاهها آگهی استخدام تهران azad karshenasi arshad kardani peyvasteh azmoon konkoor mba مجازی mba یکساله مدرک mba
 اخبار دانشگاهی کشور / اخبار دانشگاه          07 خرداد 1399 - 27 May 2020


رتبه‌بندی موثرترین دانشگاه‌های دنیا بر اساس اهداف سازمان ملل از سوی موسسه رتبه‌بندی تایمز منتشر شد و ۱۰ دانشگاه ایرانی در جمع برترین دانشگاه‌های موثر در سلامت و رفاه قرار گرفتند.

به گزارش پرتال دانشگاهی و به نقل از خبرنگار مهر، رتبه بندی موثرترین دانشگاه‌های دنیا بر اساس اهداف سازمان ملل دو سال است که از سوی موسسه رتبه بندی تایمز (timeshighereducation) منتشر می‌شود.

تایمز در این رتبه بندی دانشگاه‌ها را بر اساس اهداف توسعه پایدار سازمان ملل متحد (SDGs) ارزیابی می‌کند. اهداف توسعه پایدار سازمان ملل متحد ۱۷ مورد است که مؤسسه تایمز برای این رتبه بندی از آنها استفاده کرده است.

اهداف توسعه پایدار سازمان ملل متحد شامل ۱: نبود فقر ۲: نبود گرسنگی ۳: سلامت و رفاه برای مردم ۴: کیفیت آموزش ۵: برابری جنسیتی ۶: دسترسی به آب بهداشتی ۷: انرژی مقرون به صرفه و پاک ۸: اشتغال مناسب و رشد اقتصادی ۹: صنعت، نوآوری و زیرساخت ۱۰: کاهش نابرابری ۱۱: شهرها و جوامع پایدار ۱۲: تولید و مصرف مسئولانه ۱۳: عملکرد در خصوص کنترل اقلیم ۱۴: زندگی زیر آب ۱۵: زندگی در زمین ۱۶: صلح، عدالت و قدرت ۱۷: مشارکت در تحقق اهداف توسعه است.

بر اساس معیارهای نظام بین‌المللی تایمز اگر داده‌های مرتبط با هر دانشگاه حداقل با ۳ هدف مرتبط بوده در این رتبه بندی مورد ارزیابی قرار گرفته است. نظام بین‌المللی رتبه بندی تایمز تقسیم بندی نمرات هر یک از اهداف را در متدولوژی خود تشریح کرده است. داده‌های استفاده شده در این رتبه بندی نزدیک‌ترین سال تحصیلی بوده است.

رتبه بندی موثرترین دانشگاه‌ها در شاخص سلامت و رفاه برای مردم

در این رتبه بندی آموزش عالی، نظام بین‌المللی تایمز عملکرد دانشگاه‌ها را تنها در شاخص سلامت و رفاه برای مردم، اهداف توسعه پایدار سازمان ملل (SDG) با مقایسه تحقیق، توسعه و نظارت ارزیابی کرده است و در این شاخص، تحقیقات دانشگاه‌ها در زمینه بیماری‌های کلیدی و شرایط آنها، حمایت آنها از مشاغل حوزه بهداشت و سلامت و سلامت دانشجویان و کارکنان اندازه‌گیری شده‌اند.

این فهرست شامل ۶۲۰ دانشگاه از ۸۰ کشور جهان است. رتبه نخست این فهرست متعلق به دانشگاه علوم پزشکی و بهداشت RCSI جمهوری ایرلند است. دانشگاه La Trobe استرالیا و دانشگاه پزشکی چین در تایوان رتبه‌های برتر بعدی را در اختیار دارند.

ژاپن با ۵۵ موسسه در صدر جدول قرار دارد و در پی آن روسیه دارای ۳۹ موسسه و ترکیه با ۳۳ موسسه آموزش عالی هستند.

۱۰ دانشگاه برتر در رتبه بندی موثرترین دانشگاه‌ها در شاخص سلامت و رفاه برای مردم

اما از جمهوری اسلامی ایران نیز ۱۰ دانشگاه ایرانی در میان این ۶۲۰ دانشگاه موثر دنیا در این شاخص حضور دارند.

۱۰ دانشگاه برتر ایرانی در رتبه بندی موثرترین دانشگاه‌ها در شاخص سلامت و رفاه برای مردم

روش شناسی این رتبه بندی به تحقیقات دانشگاه‌ها در مورد شرایط و بیماری‌های کلیدی که تأثیر زیادی بر پیامدهای بهداشتی در سراسر جهان، حمایت آنها از حرفه‌های مراقبت‌های بهداشتی و سلامت دانشجویان و کارکنان دارد تمرکز دارد و معیار کلی آموزش و تحقیقات پزشکی دانشگاه ملاک نیست.

تحقیقات در مورد بهداشت و بهزیستی وزنی معادل ۲۷ درصد دارد. نسبت مقالات پژوهشی که مشاهده یا دریافت شده (۱۰ درصد)، نسبت مقالات پژوهشی که در راهنمایی بالینی ذکر شده‌اند (۱۰ درصد) و میزان مقالات منتشر شده (۷ درصد) وزن دارند.

داده‌ها توسط مجموعه داده اسکوپوس و الزویر و بر اساس جستجوی کلمات کلیدی مرتبط با سلامت و رفاه تهیه شده است. داده‌ها شامل کلیه نشریات ایندکس شده بین سال‌های ۲۰۱۴ و ۲۰۱۸ هستند.

میزان فارغ‌التحصیلان حوزه سلامت و رفاه نیز وزنی معادل ۳۴.۶ درصد در این رتبه بندی دارد. این داده‌ها مربوط به تعداد فارغ‌التحصیلان سال تحصیلی سال ۲۰۱۸ هستند. لزوماً به توانایی آنها ارتباط مستقیم ندارد. داده‌ها مستقیماً توسط دانشگاه‌ها تهیه شده است.

همکاری‌ها و خدمات درمانی نیز وزنی معادل ۳۸.۴ درصد دارد. دانشگاه بدون دخانیات ۸ درصد، همکاری با مؤسسات بهداشت محلی یا جهانی برای بهبود سلامت و رفاه ۷ درصد، دستیابی جامعه به برنامه‌های بهبود سلامت و رفاه ۷ درصد، دسترسی به خدمات بهداشتی برای دانشجویان ۷ درصد، پشتیبانی بهداشت روان رایگان برای دانشجویان و کارکنان ۷ درصد و دسترسی جامعه به امکانات ورزشی دانشگاه ۲.۴ درصد وزن دارند که در این رتبه بندی به آنها استناد شده است.

داده‌ها و شواهد این معیارها مستقیماً توسط دانشگاه‌ها ارائه شده است و این مدارک و شواهد توسط نظام بین‌المللی تایمز Times Higher Education بررسی شده است. موسسات داده‌های نهادی خود را برای استفاده در رتبه بندی ها تهیه و امضا می‌کنند و شواهد در برابر مجموعه‌ای از معیارها ارزیابی می‌شوند.جدیدترین اخبار دانشگاهی - استخدامی و کنفرانس های علمی را در پرتال دانشگاهی مشاهده کنید. 
با عضویت در خبرنامه های تخصصی ، اخبار را در ایمیل خود دریافت کنید . 
کانال تلگرام پرتال دانشگاهی را  به نشانی https://telegram.me/unpir دنبال کنید.

پر بازدیدترین اخبار دانشگاه

خبرنامه - شبکه های اجتماعی