پرتال دانشگاهی کشور پرتال دانشگاهی کشور
University Portal of Iran

کلمات مرتبط

    نتایج کارشناسی ارشد 1400 نتایج ارشد 1400 دفترچه کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد امریه سربازی استخدام تامین اجتماعی استخدام شرکت نفت استخدام آموزش و پرورش استخدام بانک پذیرش بدون کنکور منابع کارشناسی ارشد منابع دکتری استخدام شهرداری آگهی استخدام پليس استخدام نیروی انتظامی لیست همایش های بین المللی لیست سمینار لیست کنفرانس سالن همایش مقاله ISI دانشگاه پيام نور استخدام بانک پاسارگاد سازمان سما استخدام بانک شهر استخدام بانک گردشگری آگهی استخدام بانک صادرات استخدام بانک پارسیان پودمانی علمی کاربردی 1400 استخدام دولتی استخدام استانداری استخدام آتش نشانی استخدام وزارت نيرو استخدام ديپلم استخدام برنامه نویس استخدام حسابدار نمونه سئوالات کارشناسی ارشد نمونه سئوالات دکتری ارزشیابی مدرک دانشگاه پیام نور فراگير دانشپذير مدرک دیپلم مدرک کارشناسی انتخاب رشته کنکور سراسری 1400 عدح.هق daneshgah پردیس دانشگاهی شهریه دانشگاهها آگهی استخدام تهران azad karshenasi arshad kardani peyvasteh azmoon konkoor mba مجازی mba یکساله مدرک mba
 اخبار دانشگاهی کشور / اخبار دانشگاه          21 خرداد 1399 - 10 June 2020


قائم مقام ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور اعلام کرد: اشتغال فارغ التحصیلان دانشگاهی اولویت اول شورای عالی انقلاب فرهنگی است.

به گزارش پرتال دانشگاهی و به نقل از خبرنگار مهر، منصور کبگانیان شب گذشته در حاشیه یکصد و سی و دومین جلسه ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور در جمع خبرنگاران با بیان اینکه، جلسه امروز با حضور اکثریت اعضاء حقوقی و حقیقی برگزار شد، افزود: سه دستور مهم در جلسه استماع و برخی مصوب شد.

وی با بیان اینکه، دستور نخست جلسه مربوط به نخستین گزارش ملی عملکرد صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری بود، خاطرنشان کرد: این صندوق دارای قانون مصوب و بودجه بسیار مناسبی است.

کبگانیان با بیان اینکه، پیش از این گزارشی از سوی صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری به ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور ارائه نشده بود، گفت: به دلیل اینکه برخی اعضاء شورا به عملکرد گذشته این صندوق انتقاد داشتند، اصلاحاتی از سوی مجموعه صندوق نوآوری صورت گرفته بود و نخستین گزارش این صندوق به استماع اعضای ستاد رسید.

وی تصریح کرد: در گزارش ارائه شده امروز که از سوی رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری ارائه شد مباحثی همچون کاهش تصدی گری دولت، توانمند سازی شرکت های دانش بنیان نیازمند حمایت های مالی، توسعه کمی و کیفی صندوق نوآوری به خصوص اعطای تسهیلات بر اساس اولویت های نقشه جامع علمی کشور مطرح شد.

قائم مقام ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور با اشاره به اینکه، صندوق نوآوری طبق روال قبلی خود از شرکت های دانش بنیان کوچک حمایت می کند، یادآورشد: پس از ارائه گزارش چندین محور پیشنهاد شد که نفوذ فناوری و دانش در پارک ها و توجه ویژه به بنگاه های بزرگ از آن جمله است چراکه بخش مهمی از اقتصاد دانش بنیان با تحول در بنگاه های بزرگ کشور اتفاق می افتد.

کبگانیان افزود: در جلسه امروز از مسوولان صندوق نوآوری درخواست شد که گزارش رسمی خود را براساس اولویت های نقشه جامع علمی کشور بخصوص میزان اشتغال فارغ التحصیلان دانشگاهی ارائه کنند.

وی سهم بالای بیکاری فارغ التحصیلان دانشگاهی در کشور را بعنوان یک آسیب جدی، دغدغه و از نگرانی های شورای عالی انقلاب فرهنگی ذکر کرد و افزود: این مسئله باعث تحمیل هزینه های بالایی به خانواده ها و کشور شده است.

قائم مقام ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور در ادامه با تاکید براینکه، اولویت نخست شورای عالی انقلاب فرهنگی اشتغال فارغ التحصیلان دانشگاهی است، افزود: لذا در انتهای جلسه مقرر شد گزارش صندوق نوآوری با اصلاحاتی که پیشنهاد شد نهایی شده و بعنوان گزارش ملی در صحن شورای انقلاب فرهنگی در حضور روسای سه قوه ارائه شود.

وی همچنین گفت: مسولان صندوق نوآوری و شکوفایی نیز در جلسه امروز نکاتی را در خصوص سیاست گذاری ها ارائه کردند، چراکه آنها تاکید داشتند ما مجری و دستگاه اجرایی هستیم و بایستی سیاست های صندوق از سوی نقشه جامع علمی کشور تعیین شود، لذا پیشنهاد شد که سیاست های مورد نظرشان را با تعامل با دبیرخانه ستاد نقشه جامع علمی کشور نهایی و برای تصویب آماده کنند.

کبگانیان با بیان اینکه بسیاری از دانشجویان مقاطع تحصیلات تکمیلی در کشور مشکلی در خصوص مدارک معادل دارند، دستور دوم جلسه شورای ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور را این موضوع دانست و افزود: گزارش این مبحث توسط وزیر علوم و معاون آموزشی این وزارتخانه ارائه شد.

وی ادامه داد: در سالهای خاص و محدودی شورای عالی انقلاب فرهنگی مصوبه ای داشته است که دانشگاه فرهنگیان از این موضوع استثنا باشد و دارندگان مدرک این دانشگاه بتوانند ادامه تحصیل بدهند، این امر به دلیل اهمیتی است که شورای عالی انقلاب فرهنگی برای بحث آموزش و پرورش و دانشگاه فرهنگیان قائل است.

کبگانیان افزود: به هرحال به علت ناآگاهی برخی دستگاه های مسول و برخی شرکت کنندگان تعدادی دیگری از دانشجویان غیر از دانشگاه فرهنگیان وارد مقاطع بالاتر شده اند و در حال حاضر مشکل قانونی دارند. لذا  این موضوع بصورت مناسب طرح شد و مورد بررسی قرار گرفت اما به دلیل تناقضات موجود در گزارش موضوع جمع بندی شد و جلسه بعدی قرار است مورد رسیدگی قرار گرفته و به تصویب برسد.

وی با اشاره به اینکه، وزارت علوم در این خصوص احتیاج به  مصوبه ای دارد که باید در این ستاد به نتیجه برسد، افزود: نکته کلیدی اینجاست که درخواست آنها تسری مصوبه ستاد به موضوع غیر از دانشگاه فرهنگیان است.

قائم مقام ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور خاطرنشان کرد: به طور معمول در این زمینه شورای عالی انقلاب فرهنگی به مصوبات خود اصرار دارد تا تغییر پیدا نکند و صحیح نیز همین است، بنابراین اعضاء جلسه درخواست کردند که اطلاعات بیشتر دریافت شود. چند نفر از اعضاء رای خود را منوط به این موضوع کردند. چراکه طبق آئین نامه ستاد بایستی از تعداد ۱۳ رای ۷ رای موافق داشته باشیم.

قائم مقام ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور با اشاره به دستور سوم جلسه ستاد گفت: این دستور مربوط به کاری است بین حوزه و دانشگاه در تحول علوم انسانی که بسیار نقش دارد و موسسات خاصی هستند که حوزوی و دانشگاهی هستند و این موسسات دارای اساسنامه مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی هستند و پیش از این تصویب شده بود که برای برنامه ریزی های خاص، کمیسیونی برای این موسسات ایجاد شود.

کبگانیان ادامه داد: ایجاد این کمیسیون قبلا به تصویب شورا رسیده بود ولیکن وزیر علوم روی این مسئله سوال داشت که خوشبختانه کار فنی انجام شد و هم مواردی توضیح داده شد و همچنین اصلاحاتی در این مصوبه انجام شد که به تصویب همه اعضاء و حاضران جلسه رسید.

وی اظهارکرد: ایجاد کمیسیونی برای گسترش و برنامه ریزی موسسات خاص در ذیل شورای گسترش آموزش عالی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به تصویب شورای راهبری ستاد نقشه جامع علمی کشور رسید.جدیدترین اخبار دانشگاهی - استخدامی و کنفرانس های علمی را در پرتال دانشگاهی مشاهده کنید. 
با عضویت در خبرنامه های تخصصی ، اخبار را در ایمیل خود دریافت کنید . 
کانال تلگرام پرتال دانشگاهی را  به نشانی https://telegram.me/unpir دنبال کنید.

پر بازدیدترین اخبار دانشگاه

خبرنامه - شبکه های اجتماعی