پرتال دانشگاهی کشور پرتال دانشگاهی کشور
University Portal of Iran
کلمات مرتبط

    نتایج کارشناسی ارشد 1400 نتایج ارشد 1400 دفترچه کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد امریه سربازی استخدام تامین اجتماعی استخدام شرکت نفت استخدام آموزش و پرورش استخدام بانک پذیرش بدون کنکور منابع کارشناسی ارشد منابع دکتری استخدام شهرداری آگهی استخدام پليس استخدام نیروی انتظامی لیست همایش های بین المللی لیست سمینار لیست کنفرانس سالن همایش مقاله ISI دانشگاه پيام نور استخدام بانک پاسارگاد سازمان سما استخدام بانک شهر استخدام بانک گردشگری آگهی استخدام بانک صادرات استخدام بانک پارسیان پودمانی علمی کاربردی 1400 استخدام دولتی استخدام استانداری استخدام آتش نشانی استخدام وزارت نيرو استخدام ديپلم استخدام برنامه نویس استخدام حسابدار نمونه سئوالات کارشناسی ارشد نمونه سئوالات دکتری ارزشیابی مدرک دانشگاه پیام نور فراگير دانشپذير مدرک دیپلم مدرک کارشناسی انتخاب رشته کنکور سراسری 1400 عدح.هق daneshgah پردیس دانشگاهی شهریه دانشگاهها آگهی استخدام تهران azad karshenasi arshad kardani peyvasteh azmoon konkoor mba مجازی mba یکساله مدرک mba
 اخبار دانشگاهی کشور / اخبار دانشگاه          21 امرداد 1399 - 11 August 2020


فرمانده ستاد مقابله با کرونا استان تهران گفت: در شرایط کرونایی که اکنون در آن قرار داریم بازگشایی دانشگاه‌ها پر مخاطره است و دو سناریو برای آموزش عالی در استان تهران پیشنهاد شده است.

پرتال دانشگاهی به نقل از دکتر علیرضا زالی در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به سهم عمده استان تهران از میزان دانشجویان کشور و شرایط خوابگاه‌های دانشجویی در تهران در شرایط کرونا گفت: بالاترین میزان دانشجویان شاغل به تحصیل در استان تهران و بخصوص کلانشهر تهران است و با توجه به تنوع مراکز آموزشی، تنوع فراگیر و از نظر جمعیت خوابگاهی دانشجویی استان و به ویژه شهر تهران دارای بالاترین سرانه تراکم دانشجویی است.

وی گفت: شرایط تهران برای آموزش عالی و دانشجویان با سایر بخش‌های کشور متفاوت است. تمام استان‌ها دارای مراکز آموزش عالی متنوع هستند اما تراکم جمعیتی در تهران متفاوت است. برخلاف اکثر استان‌ها که بخش عمده‌ای از دانشجویان شاغل به تحصیل آنها را دانشجویان بومی تشکیل می‌دهند سهم دانشجویان بومی در استان تهران بسیار کمتر است و اکثر دانشجویان متعلق به سایر استان‌ها هستند. اگر هم در استان تهران ساکن باشند درصد قابل توجهی از آنها از سایر شهرها می‌آیند.

زالی یادآور شد: بسیاری از دانشجویانی که قرار است پاییز از سایر شهرها برای تحصیل به تهران بیایند متعلق به استان‌هایی هستند که در شرایط قرمز کرونا قرار دارند.

وی گفت: همچنین به غیر از بحث‌های زیرساخت آموزشی که یکی از دغدغه‌ها است یکی از مهمترین مسائل خوابگاه‌های دانشجویی در استان تهران است. اغلب دانشجویان شهرستانی امکان اسکان جداگانه ندارند و از امکانات خوابگاهی استفاده می‌کنند و علیرغم توسعه امکانات خوابگاهی در سال‌های اخیر یکی از چالش‌های جدی دانشگاه‌ها کمبود فضای خوابگاهی است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی خاطرنشان کرد: فضاهای خوابگاهی در تهران فضاهای متراکمی است و حداقل ۴ دانشجو در هر اتاق ساکن هستند و محیط‌های عمومی از جمله آشپزخانه و سرویس‌های بهداشتی به صورت مشترک استفاده می‌شود و به خاطر شرایطی که وجود دارد بیش از حد معمول دانشجو در فضاهای خوابگاهی ساکن است.

وی تاکید کرد: حضور متراکم دانشجویان به خصوص در فصل پاییز که به دلیل سردی هوا مجبور هستند در فضاهای مسقف حضور داشته باشند و تهویه نامطبوعی به آنها تحمیل می‌شود، شرایط بسیار نگران کننده‌ای ایجاد می‌کند.

زالی اضافه کرد: ضمن اینکه برای همه دانشجویانی که در خوابگاه‌ها به سر می‌برند نیز امکان تست وجود ندارد چرا که روزی که فرد تست آن منفی باشد ممکن است فردا تستش مثبت باشد. از طرف دیگر در دانشگاه‌های علوم پزشکی اختلاطی میان دانشجویانی که در بیمارستان‌ها حضور دارند و دانشجویان سایر رشته‌های علوم پزشکی در خوابگاه‌ها نیز بسیار نگران کننده است.

وی تاکید کرد: بنابراین برای ترم آینده تحصیل این نگرانی‌ها را نمی‌توان در کوتاه مدت برطرف کرد و در سطح استان تهران تغییر جدی در سطح زیرساخت‌ها امکان پذیر نیست. بنابراین دو سناریو برای این موضوع در نظر گرفته شده است که یک این است که فرصت داده شود که دانشجویان در شهرهای خودشان تحصیل خود را ادامه دهند. در واقع برای تهران سناریوهایی دیده شده است که تلفیقی از آموزش مجازی و ادامه آموزش در شهر محل تحصیل است که بار اضافی در تهران در شرایط کرونا ایجاد نشود.

فرمانده ستاد مقابله با کرونا استان تهران تاکید کرد: در شرایطی که اکنون در آن قرار داریم بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها پر مخاطره است. الگوی ترددی در شهر تهران بهم می‌خورد. پیشنهاد ما در تهران این است که سال تحصیلی با حفظ شرایطی که گفته شد و به صورت مجازی ادامه پیدا کند.جدیدترین اخبار دانشگاهی - استخدامی و کنفرانس های علمی را در پرتال دانشگاهی مشاهده کنید. 
با عضویت در خبرنامه های تخصصی ، اخبار را در ایمیل خود دریافت کنید . 
کانال تلگرام پرتال دانشگاهی را  به نشانی https://telegram.me/unpir دنبال کنید.

پر بازدیدترین اخبار دانشگاه

خبرنامه - شبکه های اجتماعی