پرتال دانشگاهی کشور پرتال دانشگاهی کشور
University Portal of Iran

کلمات مرتبط

    نتایج کارشناسی ارشد 1400 نتایج ارشد 1400 دفترچه کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد امریه سربازی استخدام تامین اجتماعی استخدام شرکت نفت استخدام آموزش و پرورش استخدام بانک پذیرش بدون کنکور منابع کارشناسی ارشد منابع دکتری استخدام شهرداری آگهی استخدام پليس استخدام نیروی انتظامی لیست همایش های بین المللی لیست سمینار لیست کنفرانس سالن همایش مقاله ISI دانشگاه پيام نور استخدام بانک پاسارگاد سازمان سما استخدام بانک شهر استخدام بانک گردشگری آگهی استخدام بانک صادرات استخدام بانک پارسیان پودمانی علمی کاربردی 1400 استخدام دولتی استخدام استانداری استخدام آتش نشانی استخدام وزارت نيرو استخدام ديپلم استخدام برنامه نویس استخدام حسابدار نمونه سئوالات کارشناسی ارشد نمونه سئوالات دکتری ارزشیابی مدرک دانشگاه پیام نور فراگير دانشپذير مدرک دیپلم مدرک کارشناسی انتخاب رشته کنکور سراسری 1400 عدح.هق daneshgah پردیس دانشگاهی شهریه دانشگاهها آگهی استخدام تهران azad karshenasi arshad kardani peyvasteh azmoon konkoor mba مجازی mba یکساله مدرک mba
 اخبار دانشگاهی کشور / اخبار دانشگاه          02 شهریور 1399 - 23 August 2020


چالش های آموزش مجازی و راهکارهای آن در ۳۴ بند توسط اساتید، دانشجویان و متخصصان این حوزه برای سال تحصیلی جدید اعلام شد.

به گزارش پرتال دانشگاهی و به نقل از خبرنگار مهر، طبق اعلام ستاد ملی مقابله با کرونا سال تحصیلی آینده ۱۵ شهریور آغاز می‌شود و آموزش ها به صورت ترکیبی با تاکید بر آموزش مجازی در دانشگاه‌ها خواهد بود، با توجه به این موضوع که کمتر از دو هفته به بازگشایی دانشگاه ها فرصت باقی مانده است، ارزیابی سال تحصیلی گذشته برای جلوگیری از مشکلات ترم گذشته ضروری است، بنابراین همایش ملی تبادل تجربیات دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی در اجرای آموزش الکترونیکی در بحران کووید ۱۹ اخیرا به صورت مجازی و با حضور صدها تن از اساتید و دانشجویان و متخصصان برگزار شد.

در این همایش چالش ها و راهکارهای آموزش مجازی در ۳۴ بند جمع بندی، نهایی و اعلام شد که به شرح زیر است :

۱. بحث آموزش الکترونیکی نباید به عنوان یک حاشیه نگاه شود و همه باید در راستای توسعه این بسترها تلاش کنیم. در عین حال نیازمند برنامه ریزی صحیح هستیم و باید از تمرکز گرایی هم اجتناب شود.

۲.پس از گذشت از کرونا، یادگیری الکترونیکی و آموزش ترکیبی باید در آموزش عالی تعمیق داده شود.

۳. باید به سمت آموزش الکترونیکی به صورت گسترده تر با ارایه مدرک رسمی پیش رفت.

۴.ورود دوره های خاص حرفه ای یادگیری الکترونیکی.

۵. انتظار می رود کیفیت آموزش مجازی افزایش پیدا کند و بخشی از آن مثل دسترسی به اینترنت توسط نهاد مربوطه تقویت شود.

۶. همچنین ارایه مطالب و محتواهای خوب و تعاملی که در بستر الکترونیکی صورت می گیرد، باید کیفیت بهتری داشته باشد.

۷. نیاز است عملکرد دانشگاه ها در آموزش مجازی ارزیابی شود.

۸. نیاز است ارزیابی دانشجویان در طول ترم انجام شود در حالی که در ترم گذشته به این موضوع کمتر توجه شد.

۹.جذب دانشجویان بین المللی بر بستر آموزش الکترونیکی یکی از موضوعات مهم در زمینه اقتصاد آموزش در دنیا است و آموزش عالی در کشور ما نباید از این موضوع غافل شود.

۱۰.نیاز است بررسی شود که در نظام آموزشی چگونه باید مدیریت آموزشی را باز تعریف کرد. ساماندهی آموزش عالی و شناسایی مراکز ماموریت گرا و ارایه برخی ماموریت ها به دانشگاه های غیر دولتی نیز حائز اهمیت است.

۱۱.نیاز است اقدامات عملی و نوآوری ها و چالش ها در زمینه آموزش الکترونیکی اطلاع رسانی گسترده شود و صاحب نظران نظرات خود را اعلام کنند.

۱۲.همچنین باید برای ارتباط گیری با دانشجویان جدیدالورود برنامه ریزی دقیق تری صورت گیرد تا با نحوه آموزش آشنا شوند.

۱۳.باید تمامی حوزه ها در کشور به کرونا ورود پیدا کنند و دولت در شرایط بحران از آموزش عالی و خصوصا در شرایط فعلی از بستر آموزشهای الکترونیکی حمایت کند و زیر ساخت های لازم تقویت شود.

۱۴.لزوم آماده شدن هر چه سریعتر  شبکه علمی برای از دانشگاهها و مراکز علمی و تحقیقاتی.

۱۵.پیگیری اعمال تخفیف مناسب در هزینه اینترنت داشنجویان و دانشگاهها.

۱۶.  ارسال گزارش دقیق از وزارت علوم به دکتر هاشمی (معاون وزارت ارتباطات) حاوی اطلاعات سرورها و مراکز داده دانشگاهها جهت تمهیدات اعمال تخفیف.

۱۷.  پیشنهاد تمهیدات دانشگاهها برای خرید همه نوع تجهیزات مرتبط با آموزش الکترونیکی از محل  گرنت اساتید در شرایط کرونایی.

۱۸.توسعه شبکه اجتماعی بین دانشگاهها.

۱۹.توسعه  فعالیتهای پژوهشی بر بستر الکترونیکی.

۲۰.اعمال حاکمیت در سطح وزارت علوم برای آموزش های الکترونیکی (معاونت آموزشی وزارت عتف)

۲۱.لازم است برنامه آموزش مهارتی برای همه استادان و همه کارشناسان مرتبط و همه دانشجویان هرچه سریعتر طراحی و اجرا شود (همه دانشگاهها با همکاری کارگروه آموزش عالی الکترونیکی و انجمن یادگیری الکترونیکی ایران و با نظارت معاونت آموزشی وزارت عتف)

۲۲. لازم است بحث ارزیابی در تمام سطوح از درس از مدرس تا دانشگاه یا موسسه بطور جدی و با نگاه کارشناسی انجام شود (با همکاری کارگروه آموزش عالی الکترونیکی،   انجمن یادگیری الکترونیکی ایران و با نظارت معاونت آموزشی وزارت عتف و همکاری دفتر نظارت و ارزیابی وزارت عتف).

۲۳. بررسی نوع مواجهه جدی با استادانی که برای کسب مهارت و اجرای کیفی برنامه ها بر بستر الکترونیکی تلاش نکنند و تلاش برای رعایت حقوق دانشجویان (معاونین آموزشی دانشگاهها).

۲۴. لزوم برنامه ریزی جدی تر معاونت علمی ریاست جمهوری، شورای عالی علوم و تحققیات و فناوری، و مرکز حمایت از پژوهشگران جهت کمک به ارتقای نیازهای آموزش الکترونیکی در شرایط حاضر.

۲۵.بحث دانشجویان محروم و لزوم ارائه راهکارهای مختلف برای حل گسترده نیاز های ابزاری آنها (استفاده از نظر خبرگان و همکاری سازمان دانشجویان و وزارت ارتباطات و مجمع خیرین وزارت علوم)

۲۶.در زیست بوم شرکتهای فناور در حوزه یادگیری الکترونیکی برای توانمند سازی شرکتها لازم است شرکتهای فعال شناخته شوند.

۲۷. سیاست ها و مشوق های حاکمیتی برای ایجاد سهولت انجام کسب و کار در حوزه یادگیری الکترونیکی لازم است.

۲۸. اکنون زمان این است که به جای ارائه زیرساخت و سامانه توسط شرکتها، آنها وارد حوزه های دیگر یادگیری الکترونیکی هم بشوند. به عنوان نمونه توانمندسازی استادان، پشتیبانی تولید محتوای الکترونیکی، کمک در تدریس.

۲۹. دانشگاه ها نیازهای خاصی در استفاده از سامانه های موجود خود دارند که لازم است شرکت ها در آن زمینه حرکت کنند.

۳۰. از بحثهای غفلت شده در سامانه های مورد نیاز مسئله برگزاری آزمون است.

۳۱. ایجاد یک مدل کسب و کار جدید برای همکاری بین داشگاه و شرکتهای استارتاپی لازم است.

۳۲. زیرساختهای فنی شرکت ها مانند اپراتورها به اضافه محتوای تخصصی دانشگاه ها می تواند خلق ارزش بکند.

۳۳. فهم نادرست از پداگوژی در حوزه یادگیری الکترونیکی لازم است تصحیح شود و شرکتها در این زمینه باید کار کنند.

۳۴. امروزه لازم است به جای زنجیره ارزش از شبکه ارزش صحبت  شود.جدیدترین اخبار دانشگاهی - استخدامی و کنفرانس های علمی را در پرتال دانشگاهی مشاهده کنید. 
با عضویت در خبرنامه های تخصصی ، اخبار را در ایمیل خود دریافت کنید . 
کانال تلگرام پرتال دانشگاهی را  به نشانی https://telegram.me/unpir دنبال کنید.

پر بازدیدترین اخبار دانشگاه

خبرنامه - شبکه های اجتماعی