پرتال دانشگاهی کشور پرتال دانشگاهی کشور
University Portal of Iran
کلمات مرتبط

    نتایج کارشناسی ارشد 1400 نتایج ارشد 1400 دفترچه کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد امریه سربازی استخدام تامین اجتماعی استخدام شرکت نفت استخدام آموزش و پرورش استخدام بانک پذیرش بدون کنکور منابع کارشناسی ارشد منابع دکتری استخدام شهرداری آگهی استخدام پليس استخدام نیروی انتظامی لیست همایش های بین المللی لیست سمینار لیست کنفرانس سالن همایش مقاله ISI دانشگاه پيام نور استخدام بانک پاسارگاد سازمان سما استخدام بانک شهر استخدام بانک گردشگری آگهی استخدام بانک صادرات استخدام بانک پارسیان پودمانی علمی کاربردی 1400 استخدام دولتی استخدام استانداری استخدام آتش نشانی استخدام وزارت نيرو استخدام ديپلم استخدام برنامه نویس استخدام حسابدار نمونه سئوالات کارشناسی ارشد نمونه سئوالات دکتری ارزشیابی مدرک دانشگاه پیام نور فراگير دانشپذير مدرک دیپلم مدرک کارشناسی انتخاب رشته کنکور سراسری 1400 عدح.هق daneshgah پردیس دانشگاهی شهریه دانشگاهها آگهی استخدام تهران azad karshenasi arshad kardani peyvasteh azmoon konkoor mba مجازی mba یکساله مدرک mba
 اخبار دانشگاهی کشور / اخبار دانشگاه          23 مهر 1399 - 14 October 2020


دانشجویان شهریه پرداز از ترم گذشته تاکنون این مطالبه را دارند که چرا وقتی آموزش بر بستر آموزشی آنلاین به دانشجو ارائه می شود، همچنان باید شهریه براساس آموزش حضوری را بپردازند؟

به گزارش پرتال دانشگاهی و به نقل از خبرنگار مهر، ۸ ماه از زمانی که «آموزش مجازی» و «برخط» جای خود را به آموزش حضوری و کلاس درس داد، می گذرد؛ در این مدت، پاندمی کرونا بسیاری از دانشجویان را از امکانات فیزیکی دانشگاه محروم کرد و البته در این میان، برخی تلاش کردند تا امکان حضور دانشجویان پژوهش محور و یا آن هایی را که نیاز به آزمایشگاه دارند، در دانشگاه فراهم سازند.

در این بین موضوع شهریه از ترم گذشته تاکنون به یکی از دغدغه های اساسی دانشجویان شهریه پرداز شبانه، مهمان، پردیسی و ... تبدیل شده است؛ به طوری که این دانشجویان با این استدلال که با مجازی شدن آموزش، بسیاری از هزینه های دانشگاه کاهش یافته، انتظار تخفیف و یا کاهش شهریه را از مسولان دانشگاهی خود داشته اند؛ هرچند که مسئولان دانشگاهی معتقدند هزینه های دانشگاه کاهش نیافته است.

مطالبه اصلی دانشجویان در ترم جدید تحصیلی این است که با توجه به رکود اقتصادی در کشور و کاهش درآمد اقشار مختلف جامعه، با تخفیف و یا کاهش شهریه شان موافقت شود.

آن ها معتقدند، با عدم حضور دانشجو در دانشگاه، بسیاری از هزینه‌های خوابگاه، غذا، سرویس و سایر امور رفاهی، تعمیر و نگهداری تأسیسات و نیز هزینه های برق، گاز و اینترنت و... کاهش می یابد و پرداخت شهریه مانند نرخ پیش از وقوع کرونا، موجه نیست.

یکی از دانشجویان ارشد شبانه دانشگاه تهران در این باره به خبرنگار مهر می گوید: دانشگاه این ترم نسبت به ترم گذشته، در میزان شهریه ها افزایشی اعمال نکرده است، اما مطالبه ما این است که با توجه به اینکه افزایش هزینه ها، بار سنگینی بر دوش ما و خانواده هایمان گذاشته است، تخفیفی در شهریه صورت گیرد.  

گلایه از افزایش بیش از ۱۵ درصدی شهریه

یک دانشجوی شهریه پرداز علم و صنعت هم که به عنوان مهمان در این دانشگاه تحصیل می کند، می گوید که شهریه اش بیش از ۱۵ درصد افزایش داشته است. این دانشجوی رشته مهندسی مکانیک می گوید: در این ترم ۱۸ واحد و یک درس کارگاهی برداشتم که شهریه آن ۷ و نیم میلیون تومان شد؛ در حالیکه ترم گذشته، بابت ۱۶ واحد ۶ میلیون تومان پرداخت کردم.  

وی افزود: در این ترم که دروس عملی به صورت مجازی ارائه می شود، کلاس از کیفیت مناسبی برخوردار نیست؛ به طوری که استاد یک فیلم از یوتوب دانلود و برای ما پخش می کند؛ خب این روش را خودمان می توانیم انجام دهیم و نیازی به کلاس مجازی نیست!

یکی دیگر از دانشجویان دانشگاه شهید بهشتی می گوید: یک ماه گذشته و در نامه ای به مسئولان مربوطه دانشگاه، درخواست کردیم در شهریه ثابت و متغیر دانشجویان دوره‌های پردیس و شبانه تخفیف اعمال شود و شهریه ها بر اساس شهریه دوره‌های مجازی، مطابق با آیین‌نامه و قوانین کلاس‌های مجازی و همچنین با توجه به سال ورود دانشجو به دانشگاه، محاسبه شود.

شهریه حذف ترم گذشته عودت داده نشد

وی اعمال تخفیف در شهریه پایان‌نامه دانشجویان دوره‌های پردیس و شبانه را یکی دیگر از درخواست های دانشجویانی نظیر خود برشمرد و افزود: ترم گذشته، برخی دانشجویان شهریه پرداز، درخواست حذف ترم کردند و در حالی که دانشگاه وعده داده بود در صورت حذف ترم، شهریه عودت داده می شود اما تا همین هفته گذشته هیچ شهریه ای بازگشت داده نشده است.

در شهریه دانشجویان مهمان و اتباع خارجی تجدید نظر شود

این دانشجوی دانشگاه شهید بهشتی معتقد است شیوه آموزش مجازی اصلاً بازدهی کلاس‌های حضوری را ندارد و باید در شهریه دانشجویان مهمان و اتباع خارجی نیز با توجه به مجازی شدن کلاس ها و عدم استفاده از امکانات دانشگاه، تجدید نظر و تخفیفی در آن ها اعمال شود.

دانشگاه می گوید امکان کاهش شهریه وجود ندارد

یکی از دانشجویان شهریه پرداز دانشگاه قم نیز به خبرنگار مهر می گوید: هیات امنای دانشگاه برای ترم جدید تخفیف و یا کاهش شهریه ای برای شهریه پردازها در نظر نگرفته است و در پاسخ به مطالبه ما می گوید «دانشگاه بر بستر مجازی خدمات ارائه می دهد و امکان کاهش وجود ندارد.» دانشگاه البته مهلت پرداخت شهریه را تا سال آینده افزایش داده است.

وی ادامه داد: در حال حاضر دروس عملی و کارگاهی که شهریه بالاتری نیز بابت آن می پردازیم، به دلیل بحران شیوع ویروس به صورت مجازی برگزار می شود و ما از مجازی برگزار شدن دروس عملی مجازی رضایت نداریم. چرا که یادگیری از این طریق بسیار دشوار است؛ دانشگاه گفته است که شاید اواخر ترم؛ طی ۲ الی ۳ هفته کلاس های عملی را به صورت حضوری و فشرده برگزار کند. 

یکی از دانشجویان دانشگاه صنعتی امیرکبیر با اشاره به کیفیت نازل و مشکلات فراوان کلاس های مجازی، می گوید: شهریه دانشگاه در ترم جدید حدود ۲۰ درصد افزایش داشته این در حالی است که علی رغم افزایش هزینه ها در کشور، کاهش درآمد خانواده ها و عدم حضور دانشجو در دانشگاه انتظار نمی رفت شهریه تا این میزان افزایش یابد.

وی ادامه داد: در حالی باید این میزان افزایش را متحمل شویم که بسیاری از اساتید فقط به بارگذاری محتوای آفلاین بسنده می کنند و در واقع کیفیت یادگیری به نازل ترین حد خود رسیده است.

رئیس دانشگاه امیرکبیر: شهریه را باید ۵۰ درصد افزایش می دادیم نه ۲۰ درصد

با این وجود رییس دانشگاه امیرکبیر معتقد است با توجه به تورم موجود باید افزایش ۵۰ درصدی شهریه را می‌داشتیم اما تنها ۲۰ درصد شهریه را افزایش داده ایم. او البته این را هم گفته است که برای پردیس کیش و پردیس های اقماری به دلیل اینکه کلاس ها به صورت مجازی برگزار می شود هزینه اسکان و رفت و آمد اساتید کاهش یافته و به دانشجویان این پردیس ها تخفیف هایی در شهریه داده شد.

معتمدی با رد این تصور که عدم حضور دانشجو هزینه ها را کاهش داده، می گوید: تصور اشتباهی در میان دانشجویان، استاد و مسئولان کشور و سازمان مدیریت برنامه ریزی به وجود آمده که هزینه دانشجویی به دلیل شرایط فعلی کاهش یافته اما این موضوع صحیح نیست چراکه تنها هزینه تغذیه دانشگاه ها با کاهش مواجه بوده است.

۲ دانشگاه دولتی شهریه های شبانه را افزایش نداد

حدود ۱۰ روز گذشته رئیس مرکز هیات های امنا و هیات های ممیزه وزارت علوم میزان افزایش شهریه دانشگاه های دولتی در ترم ۱۳۹۹-۱۴۰۰ را حداقل ۱۰ و حداکثر ۲۰ درصد اعلام کرد؛ با این وجود اما برخی دانشگاه ها در ترم جدید، شهریه ها را افزایش نداده اند؛ به طور مثال دانشگاه های تهران و شریف اعلام کرده اند که شهریه ترم جدید برای نوبت دوم افزایش نمی یابد و همان شهریه سال ۹۸ از دانشجویان اخذ خواهد شد.

دانشگاه الزهرا نیز اعلام کرده است برای رفاه حال دانشجویان شهریه پرداز شبانه ۲۰ درصد تخفیف شهریه در تمامی مقاطع در نظر گرفته است.

در سوی دیگر اعتراض دانشجویان دانشگاه آزاد در ترم گذشته نسبت به کاهش شهریه بی نتیجه ماند و رئیس این دانشگاه تاکید کرد که شهریه ها باید پرداخت شود. او در یک گفتکوی زنده تلویزیونی عنوان کرده بود که دانشگاه آزاد ۵۸ هزار کارمند و هیأت علمی دارد و باید حقوق آن‌ها پرداخت شود؛ طهرانچی به خساراتهای وارد شده به این دانشگاه در دوران کرونا اشاره کرد و گفت: برآوردهای ما نشان می‌دهد دانشگاه به دلیل شرایط موجود هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان در بخش درآمدهای غیرشهریه ای؛ اعم از بوفه‌ها، پارکینگ و پیمانکاران و …متحمل خسارت‌هایی شده است.

وضعیت شهریه دانشگاه آزاد در ترم جدید/افزایش شهریه متغیر کمتر از ۱۵ درصد

دانشگاه آزاد اما برای ترم جدید کرونایی تدابیری در خصوص شهریه دانشجویان در نظر گرفته است، به طوری که به گفته طهرانچی در کل دوره ها، سرجمع شهریه ثابت کاهش یافته و شهریه متغیر متناسب با نوع رشته و محل تحصیل دانشجو کاهش و یا افزایش می یابد. آنطور که اعلام شده شهریه متغیردر سر جمع کمتر از ۱۵ درصد افزایش خواهد یافت.

براساس تصمیم این دانشگاه میزان شهریه در رشته‌های پرطرفدار در راستای رعایت توازن، قدری افزایش یافته است. از جمله تسهیلاتی که برای دانشگاه آزادی ها در ابتدای ترم در نظر گرفته شده این است که آن ها در زمان انتخاب واحد فقط شهریه ثابت را پرداخت کرده اند و پرداخت شهریه متغیر به زمان دیگری موکول شده است. همچنین دانشگاه این امکان را فراهم کرده که دانشجویان شهریه متغیر خود را به صورت قسطی پرداخت کنند.

شهریه ثابت دانشگاه آزاد در رشته های کاردانی برای ورودی های سال ۹۹، بین ۴۰۰ تا یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان بسته به واحد محل تحصیل در نظر گرفته شده است. همچنین در مقطع کارشناسی شهریه ثابت بین ۶۰۰ تا یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان، کارشناسی ناپیوسته ۶۰۰ تا یک میلیون و ۸۰۰ هزار تومان خواهد بود.

افزایش شهریه دانشگاه پیام نور از صفر تا ۱۲ درصد

دیگر دانشگاه ها؛ از جمله پیام نور در برخی رشته ها افزایش شهریه ۱۰ تا ۱۲ درصد بوده و در برخی رشته ها در مناطق کمتر برخوردار، این افزایش صفر درصد بوده است. مسولان دانشگاه پیام نور اعلام کرده اند؛  در سال تحصیلی جاری شهریه بیش از ۷۰ درصد رشته ها افزایش چندانی نداشته و حتی در برخی از رشته ها به ویژه در مناطق کم برخوردار، این افزایش صفر درصد بوده است.

اغلب موسسات غیرانتفاعی شهریه ها را ۱۵ درصد افزایش دادند

موسسات آموزش عالی غیردولتی نیز در ترم جدید تحصیلی از ۱۵ تا ۲۵ درصد افزایش شهریه دارند که البته به گفته مدیر کل دفتر آموزش های غیردولتی وزارت علوم، اکثر این موسسات فقط ۱۵ درصد افزایش داشتند. فرزانه شمیرانی در همین رابطه گفته است مؤسسات غیردولتی و غیرانتفاعی یک بخش خصوصی هستند همان طور که افزایش هزینه‌ها در تمام قسمت‌ها به افراد فشار آورده و این مؤسسات نیز هزینه‌های نگهداری و حقوق اعضای هیات علمی دارند و مجبورند مؤسسه را بچرخانند.

دانشگاه علمی کاردبردی نیز ضمن اعلام افزایش شهریه در ترم جدید، اعلام کرد؛ رایزنی با برخی از بانک ها انجام شده است تا تمام شهریه به صورت تسهیلات در اختیار دانشجو قرار گیرد و بعد از اتمام تحصیل، پرداخت شود.  

جدول میزان افزایش شهریه دانشگاه های مختلف کشور برای سال جدید تحصیلی ۱۳۹۹-۱۴۰۰ به شرح زیر است؛
جدیدترین اخبار دانشگاهی - استخدامی و کنفرانس های علمی را در پرتال دانشگاهی مشاهده کنید. 
با عضویت در خبرنامه های تخصصی ، اخبار را در ایمیل خود دریافت کنید . 
کانال تلگرام پرتال دانشگاهی را  به نشانی https://telegram.me/unpir دنبال کنید.

پر بازدیدترین اخبار دانشگاه

خبرنامه - شبکه های اجتماعی