پرتال دانشگاهی کشور پرتال دانشگاهی کشور
University Portal of Iran

کلمات مرتبط

    نتایج کارشناسی ارشد 1400 نتایج ارشد 1400 دفترچه کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد امریه سربازی استخدام تامین اجتماعی استخدام شرکت نفت استخدام آموزش و پرورش استخدام بانک پذیرش بدون کنکور منابع کارشناسی ارشد منابع دکتری استخدام شهرداری آگهی استخدام پليس استخدام نیروی انتظامی لیست همایش های بین المللی لیست سمینار لیست کنفرانس سالن همایش مقاله ISI دانشگاه پيام نور استخدام بانک پاسارگاد سازمان سما استخدام بانک شهر استخدام بانک گردشگری آگهی استخدام بانک صادرات استخدام بانک پارسیان پودمانی علمی کاربردی 1400 استخدام دولتی استخدام استانداری استخدام آتش نشانی استخدام وزارت نيرو استخدام ديپلم استخدام برنامه نویس استخدام حسابدار نمونه سئوالات کارشناسی ارشد نمونه سئوالات دکتری ارزشیابی مدرک دانشگاه پیام نور فراگير دانشپذير مدرک دیپلم مدرک کارشناسی انتخاب رشته کنکور سراسری 1400 عدح.هق daneshgah پردیس دانشگاهی شهریه دانشگاهها آگهی استخدام تهران azad karshenasi arshad kardani peyvasteh azmoon konkoor mba مجازی mba یکساله مدرک mba
 اخبار دانشگاهی کشور / اخبار دانشگاه          21 آبان 1399 - 11 November 2020


قائم مقام ستاد علم و فناوری شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: برای پرهیز ازجنگ روانی دوران کنکور پیشنهادشد تا کنکور بیش از یک بار در سال برگزار شود، سازمان سنجش نیز اعلام آمادگی کرد.

به گزارش پرتال دانشگاهی و به نقل از خبرنگار مهر، منصور کبگانیان امروز درحاشیه یکصدوسی و هشتمین ستاد نقشه جامع علمی کشور با اشاره به بحث ساماندهی میزان سنجش و پذیرش (کنکور) گفت: امروز بحث‌های خوبی دراین زمینه شد حدود ۸ سیاست در کمیسیون علم و آموزش آماده شده بود که به صورت کلی ارائه شد.

وی ادامه داد: در این جلسه به جدا شدن فرایند سنجش از پذیرش پرداخته شد. در موضوعی که الان به اسم کنکور وجود دارد، داوطلب بلافاصله بعد از کنکور پذیرش شده و مشخص می‌شود که چه رتبه‌ای دارد.

قائم مقام ستاد علم و فناوری شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: جدا شدن سنجش از پذیرش بدین معنی است که سطح علمی و رتبه فرد تعیین می‌شود و امروز پیشنهاد شد این رتبه تا بازه زمانی مثلاً حدود ۲ سال، معتبر باشد تا داوطلب برای انتخاب رشته و دانشگاه آزادی عمل داشته باشد.

وی با بیان اینکه فرایند پذیرش حتماً باید از سنجش جدا شود، افزود: برای پرهیز از جنگ روانی که در دوران کنکور رخ می‌دهد تاکید شد و سازمان سنجش نیز اعلام آمادگی کرد تا این امتحان (کنکور) بیش از یک بار در سال برگزار شود. البته ما علاقه داریم بیشتر از دو بار برگزار شود ولی حداقل دو بار در سال پیشنهاد شد. که همه این موارد روند نهایی شدن را طی می‌کند.

کبگانیان افزود: اجتناب از ارزیابی محفوظات و اندازه گیری عمق یادگیری داوطلبان به عنوان یک سیاست نیز در این جلسه تاکید شد.

وی ادامه داد:: در این جلسه مطرح شد که سنجش تک بعدی و مسابقه‌ای، (کنکور) کنار گذاشته شود و بتوانیم سنجش را به صورت سطوح بالای شناختی ببریم.

کبگانیان ادامه داد: این موضوع چند جلسه در دستور کار قرار می‌گیرد، ممکن است فرایند ساماندهی سنجش و پذیرش چند ماه در ستاد نقشه جامع علمی کشور مطرح شود، سپس با سازمان سنجش آموزش کشور و وزارت علوم و وزارت بهداشت مکاتبه می‌کنیم تا برمبنای این سیاست‌ها، طرح جامع سنجش و پذیرش را اعلام کنند.

وی افزود: بعد از آن یک فاصله زمانی یکسال را خواهیم داشت تا داوطلبان و خانواده آنها خود را با سیاست و طرح جدید تطبیق دهند، مجلس نیز اعلام آمادگی کرده است تا اگر در این روند براساس سیاست‌ها مصوبه قانونی نیاز بود همراهی کند. وزارت علوم و تمام وزرای عضو شورای سنجش و پذیرش نیز باید طرح جامع سنجش پذیرش را براساس سیاست‌ها ارائه دهند.

وی درباره اینکه پس با این تفاصیل بحث حذف کنکور فعلاً منتفی است، گفت: چیزی که در دستور شورای عالی انقلاب فرهنگی و تکلیف نقشه جامع علمی کشور بوده، ساماندهی نظام سنجش و پذیرش است این ساماندهی به نحوی است که باید به صورت سراسری آزمون‌هایی برگزار شود ولی شکل و نوع آن تغییر می‌کند، سابقه تحصیلی نیز با هماهنگی آموزش و پذیرش در پذیرش و سنجش نقش خواهد داشت.

وی ادامه داد: در این جلسه گزارش علمی نیز ارائه شد در این گزارش نتیجه نظام رتبه بندی QS و ۱۰ دانشگاه برتر جهان ارزیابی شد در این نظام دانشگاه‌های ایران در جایگاه نسبتاً خوبی قرار دارند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: البته رؤسای دانشگاه‌های حاضر در جلسه آسیبی را ذکر کردند مبنی بر اینکه اطلاع رسانی بین المللی دانشگاه‌های داخل کشور کم است این درحالی است که توانایی علمی و فناوری دانشگاه‌های ما بالا است ولی به اطلاع مجامع بین المللی نمی‌رسد.

وی ادامه داد: در سطح آسیا، پنج دانشگاه صنعتی شریف، دانشگاه شیراز، صنعتی امیرکبیر، تهران و علم و صنعت جمعاً در رتبه یازدهم قرار دارند.

کبگانیان افزود: در حوره خاص کرونا نیز تولید علم و ارجاعات علمی در سطح جهان گسترده شده است. ۶۷ هزار و ۷۱۲ مقاله در سال ۲۰۲۰ در دنیا هزار و ۸۸۴ مقاله درایران با موضوع کرونا منتشر شده است.جدیدترین اخبار دانشگاهی - استخدامی و کنفرانس های علمی را در پرتال دانشگاهی مشاهده کنید. 
با عضویت در خبرنامه های تخصصی ، اخبار را در ایمیل خود دریافت کنید . 
کانال تلگرام پرتال دانشگاهی را  به نشانی https://telegram.me/unpir دنبال کنید.

پر بازدیدترین اخبار دانشگاه

خبرنامه - شبکه های اجتماعی