پرتال دانشگاهی کشور پرتال دانشگاهی کشور
University Portal of Iran
کلمات مرتبط

    نتایج کارشناسی ارشد 1402 نتایج ارشد 1402 دفترچه کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد امریه سربازی استخدام تامین اجتماعی استخدام شرکت نفت استخدام آموزش و پرورش استخدام بانک پذیرش بدون کنکور منابع کارشناسی ارشد منابع دکتری استخدام شهرداری آگهی استخدام پليس استخدام نیروی انتظامی لیست همایش های بین المللی لیست سمینار لیست کنفرانس سالن همایش مقاله ISI دانشگاه پيام نور استخدام بانک پاسارگاد سازمان سما استخدام بانک شهر استخدام بانک گردشگری آگهی استخدام بانک صادرات استخدام بانک پارسیان پودمانی علمی کاربردی 1402 استخدام دولتی استخدام استانداری استخدام آتش نشانی استخدام وزارت نيرو استخدام ديپلم استخدام برنامه نویس استخدام حسابدار نمونه سئوالات کارشناسی ارشد نمونه سئوالات دکتری ارزشیابی مدرک دانشگاه پیام نور فراگير دانشپذير مدرک دیپلم مدرک کارشناسی انتخاب رشته کنکور سراسری 1402 عدح.هق daneshgah پردیس دانشگاهی شهریه دانشگاهها آگهی استخدام تهران azad karshenasi arshad kardani peyvasteh azmoon konkoor mba مجازی mba یکساله مدرک mba
 اخبار دانشگاهی کشور / اخبار دانشگاه          30 بهمن 1399 - 18 February 2021


دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران در حالی دوباره خبر ساز می شود که این بار شائبه جذب و اخراج اساتید خلاف عرف و قاعده علمی و آموزشی در این نهاد دانشگاهی مطرح شده است.

به گزارش پرتال دانشگاهی و به نقل از خبرنگار مهر، این روزها حواشی جدیدی پیرامون دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران مطرح شده به طوری که زمزمه‌هایی از گوشه و کنار دانشکده مبنی بر جذب غیرمعمول و خلاف روال برخی افراد فاقد صلاحیت در گروه جامعه شناسی به گوش می‌رسد. برخی اساتید و دانشجویان این دانشکده بر این باور هستند که ساحت علم در این دانشکده دچار سیاست زدگی شده و فضا توسط مسئولان دانشکده به سمت اهداف شخصی و منافع جناحی سوق داده شده است.

دانشکده علوم اجتماعی؛ از رانت پژوهشی تا مشکوک بودن پروژه‌های برخی اساتید

این دانشکده نخستین بار نیست که حاشیه ساز شده بلکه سال گذشته بود که سهیلا صادقی استاد دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران در سخنانی صریح از رانت پژوهشی در دانشگاه پرده برداشت و درباره «عدم شایسته سالاری» و نقش پررنگ «باندبازی‌های سیاسی» در عزل و نصب اساتید و اعضای هیأت‌های علمی دانشگاه‌ها سخن گفت. صادقی در بخشی از صحبت‌های خود به این موضوع اشاره کرد که بخش عمده بودجه‌های پژوهشی به جای آنکه بر اساس اولویت‌های علمی و نیازهای جامعه تخصیص یابد، بر اساس دوری و نزدیکی حزبی-سیاسی توزیع می‌شود و منتفع اصلی آن «رانت‌پژوهان» هستند.

پس از اظهارات جنجالی دانشیار دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران، اسنادی دال بر مشکوک بودن برخی پروژه‌های پژوهشی از اساتید این دانشکده منتشر شد. در این اسناد مشخص شد که برخی از این افراد در حالی که پروژه‌ای را در اختیار داشته‌اند، توانسته‌اند نظارت پروژه‌ای دیگر را نیز برعهده بگیرند و یا دو پروژه را به فاصله زمانی یک ماه دریافت و با عنوان‌های شبیه به هم پیش برده‌اند.

حالا اما ماجرا در این دانشکده به گونه‌ای دیگر رقم خورده و مشکلاتی در ارتقا برخی اساتید به وجود آمده و جذب برخی اساتید آن هم خارج از عرف، شائبه‌هایی برای اساتید و دانشجویان ایجاد کرده است.

ابهام در وضعیت یک استاد جامعه شناسی / اخراج و انتقال به گروه دیگر

یکی از اساتید این دانشکده که در مرحله ارتقا قرار دارد، در ارائه دومین مقاله خود با مشکل رو به رو شده و کمیته بررسی صلاحیت علمی با بررسی مقاله مورد نظر به او اتهام تخلف علمی زده است. این کمیته همچنین با ممانعت از تبدیل وضعیت این استاد او را اخراج و به گروه علوم اجتماعی اسلامی منتقل کرده است.

این استاد با انتشار بیانیه‌ای که به تازگی منتشر کرده ضمن اشاره به طولانی شدن روند تبدیل وضعیت خود گفته است: «در ادامه رقابت‌های غیرسازنده در دانشکده علوم اجتماعی و در استمرار تقلای سیاسی و غیرعلمی درون گروه جامعه شناسی اتهام اشتراک بین دو مقاله علمی-پژوهشی مطرح شده، با اینکه در مقاله دوم به مقاله اول ارجاع داده شده است.»

او همچنین در بخشی دیگر از بیانیه خود تاکید کرده است که «کسانی در کمیته بررسی صلاحیت‌های علمی، اتهام تخلف علمی را روا داشته‌اند که مع‌الاسف، خود مبتلا به تقلب از دیگری و از خود هستند.» این استاد مستندات خود مبنی بر کشف تقلب در آثار اعضای این کمیته را در بیانیه خود ذکر کرده است.

بسیج دانشجویی دانشکده علوم اجتماعی هم در واکنش به اخراج این استاد نامه‌ای به ریاست دانشکده علوم اجتماعی و رئیس گروه جامعه شناسی نوشت و در این نامه از مسئولان دانشکده دعوت کرد تا در نشست رسانه‌ای با حضور دانشجویان و اساتید درباره اتفاقات توضیحاتی شفاف و صریح بدهند.

حضور افراد مساله دار در هیأت ممیزه دانشکده علوم اجتماعی

یکی از اساتید معترض و مطلع درباره اتفاقات رخ داده در این دانشکده به خبرنگار مهر بیشتر توضیح می‌دهد و می‌گوید: دانشکده علوم اجتماعی در جذب و ارتقا اساتید یا تمدید قرارداد برخی اعضای هیأت علمی دچار مشکل شده است. در واقع افرادی که باید در مورد جذب و ارتقا اساتید تصمیم بگیرند، خودشان در سال‌های گذشته پرونده‌های زیادی دارند و حتی در هیأت ممیزه دانشکده عضویت داشته و تمام اختیارات را در دست دارند.

وقتی فردی غیرمتخصص رئیس گروه ارتباطات می‌شود!

وی ادامه داد: به طور مثال یکی از همین افراد به فرد دیگری که از آشنایان او بوده، با تحصیلات نامرتبط بورسیه فرانسه داده است و حالا همان فرد با تحصیلات کاملاً غیرمرتبط رئیس گروه ارتباطات دانشکده و در حال حاضر دانشیار هم شده است! حتی فردی که صلاحیت عضویت در هیأت ممیزی دانشکده را ندارد در حال حاضر نماینده هیأت ممیزه در دانشگاه است و تمام اختیارات جذب و ارتقای اساتید و تمدید در دستان او است.

وی افزود: از طرف دیگر دانشگاه اقدام به جذب افرادی کرده که به لحاظ رزومه علمی قدرتمند نیستند. ضمن اینکه دانشگاه در فرایند جذب مستقیم وارد عمل شده و از طریق مرکز جذب و فراخوان جذب اقدام نکرده است.

شائبه در خصوص جذب دو استاد در گروه جامعه شناسی / شبهه در رزومه علمی

یکی دیگر از افراد مطلع در این دانشکده به مهر می‌گوید: ماجرا از این قرار است که یکی از اساتید گروه برنامه‌ریزی به گروه جامعه شناسی منتقل شده در حالی که حیطه علمی تخصصی او ارتباطی با جامعه شناسی ندارد و سوال این است که چرا و به چه دلیلی ایشان در گروه جذب شده است؟

وی افزود: از طرف دیگر در خصوص نحوه جذب این استاد نیز شبهاتی وجود دارد و شنیده‌ها حاکی از آن است که روند جذب او غیرمعمول و خلاف روال بوده است. گفته می‌شود جلسه‌ای که در آن برای جذب ایشان برگزار شده از قبل به اطلاع اساتید گروه نرسیده است در حالی که روال به این صورت است که رأی‌گیری و سایر مسائل مهم از قبل به اطلاع همه اساتید رسانده شود.

این فرد مطلع در ادامه می‌گوید: گروه جامعه‌شناسی از قبل برای جذب هیأت علمی جدید اعلام نیاز عمومی نکرده و به همین دلیل فرصت یکسان برای همه متقاضیان جذب فراهم نشده است و این ادله باعث می‌شود که روند جذب این فرد غیرمعمول نشان داده شود.

بسیج دانشجویی دانشکده بیانیه داد / مسئولان دانشکده پاسخ روشن و قانع کننده بدهند

همچنین پیش از این بسیج دانشجویی دانشکده علوم اجتماعی در واکنش به این موضوع در نامه‌ای به دکتر اعتمادی فرد رئیس دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران خواستار شفاف سازی در خصوص انتقال یکی از اساتید از گروه برنامه‌ریزی به گروه جامعه شناسی و شایعات جذب برخی افراد دیگر به این گروه شده بود.

در بخشی از این بیانیه آمده است: «این قبیل رفتارها و عملکردهای غیرشفاف و ناگهانی، گمانی مبنی بر استفاده از قدرت نهادی برای دخالت در رویه آکادمیک و برهم‌زدن فرایند دموکراتیک نهاد علم را به وجود می‌آورد. امیدواریم مسئولان محترم دانشکده پاسخ‌هایی روشن و قانع‌کننده به پرسش‌های مطرح‌شده بدهند و به هرگونه شائبه‌ای درباره عملکرد جناحی و مبتنی بر منفعت گروهی پایان دهند.»

به گزارش مهر، این شنیده‌ها در حالی است که محمدرضا رضوان‌طلب رئیس مرکز جذب پیش از این گفته بود دانشگاه تهران در برخی از موارد چندان خود را ملزم به هماهنگی با احکام هیأت مرکزی جذب نمی‌داند.

رضوان طلب در گفتگویی که سابقا با مهر داشت یکی از مصداق‌های عدم هماهنگی دانشگاه تهران با برخی از آرا و مصوبات هیأت مرکزی جذب وزارت علوم را انتقال یکی از اساتید از دانشگاه‌های شهرستان به این دانشگاه عنوان کرد.

او این توضیح را هم داده بود که این استاد در آن دانشگاه، مرتکب تخلف اخلاقی شده بود و پرونده قابل تأملی در این رابطه داشت و به همین دلیل در آن دانشگاه محروم از تدریس شده بود. علی‌رغم حکم هیأت مرکزی در مورد لزوم بازگشت وی به دانشگاه مبدا، دانشگاه تهران بیش از ۴ سال است بر ادامه خدمت وی در این دانشگاه اصرار دارد.

و در پایان

از شخص رئیس دانشگاه تهران این انتظار می‌رود برای اینکه حیثیت علم در دانشگاه تهران زیر سوال نرود و با توجه به اینکه فشار سنگینی بر دوش برخی از اساتید این دانشکده وجود دارد، به اتفاقات رخ داده در دانشکده علوم اجتماعی ورود کند و ضمن بررسی اعتراضات اساتید این دانشگاه در این زمینه پاسخگو باشد و شفاف‌سازی‌های لازم را نیز انجام دهد.جدیدترین اخبار دانشگاهی - استخدامی و کنفرانس های علمی را در پرتال دانشگاهی مشاهده کنید. 
با عضویت در خبرنامه های تخصصی ، اخبار را در ایمیل خود دریافت کنید . 
کانال تلگرام پرتال دانشگاهی را  به نشانی https://telegram.me/unpir دنبال کنید.

پر بازدیدترین اخبار دانشگاه

خبرنامه - شبکه های اجتماعی