پرتال دانشگاهی کشور پرتال دانشگاهی کشور
University Portal of Iran
کلمات مرتبط

    نتایج کارشناسی ارشد 1402 نتایج ارشد 1402 دفترچه کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد امریه سربازی استخدام تامین اجتماعی استخدام شرکت نفت استخدام آموزش و پرورش استخدام بانک پذیرش بدون کنکور منابع کارشناسی ارشد منابع دکتری استخدام شهرداری آگهی استخدام پليس استخدام نیروی انتظامی لیست همایش های بین المللی لیست سمینار لیست کنفرانس سالن همایش مقاله ISI دانشگاه پيام نور استخدام بانک پاسارگاد سازمان سما استخدام بانک شهر استخدام بانک گردشگری آگهی استخدام بانک صادرات استخدام بانک پارسیان پودمانی علمی کاربردی 1402 استخدام دولتی استخدام استانداری استخدام آتش نشانی استخدام وزارت نيرو استخدام ديپلم استخدام برنامه نویس استخدام حسابدار نمونه سئوالات کارشناسی ارشد نمونه سئوالات دکتری ارزشیابی مدرک دانشگاه پیام نور فراگير دانشپذير مدرک دیپلم مدرک کارشناسی انتخاب رشته کنکور سراسری 1402 عدح.هق daneshgah پردیس دانشگاهی شهریه دانشگاهها آگهی استخدام تهران azad karshenasi arshad kardani peyvasteh azmoon konkoor mba مجازی mba یکساله مدرک mba
 اخبار دانشگاهی کشور / اخبار دانشگاه          23 اسفند 1399 - 13 March 2021


معاون فرهنگی دانشجویی دانشگاه آزاد با اشاره به اینکه تخفیف شهریه برای ۱۱ گروه دانشجویی اعمال می شود، گفت: شهریه دانشجویانی که مشمول تخفیف بوده اما اعمال نشده است، پیگیری می شود.

به گزارش پرتال دانشگاهی و به نقل از خبرنگار مهر، فرزاد جهان‌بین در یک گفتگوی زنده در یکی از شبکه‌های اجتماعی به سوالات دانشجویان پیرامون مسائل فرهنگی و دانشجویی پاسخ داد. معاون فرهنگی دانشجویی دانشگاه آزاد درباره سامانه دانشجویار گفت: ایده اولیه این سامانه این بود که ۷۰ کار دانشجویان از طریق آن انجام شود. طرح پایش سلامت، صدور کارت دانشجویی، مشاوره تحصیلی و استاد مشاور در فاز اول راه افتاده است و در فاز دوم قرار است ۶۶ خدمت دیگر اضافه شود. در فاز سوم هم قرار است بازاری برای عرضه محصولاتی که توسط دانشجویان تولید شده است، ایجاد شود و از سویی دیگر ارتباطات با مسئولین از سطح مدیر گروه تا ریاست دانشگاه قرار است در این سامانه انجام گیرد.

اتمام لایه اول سامانه آموزشیار تا پایان ترم جاری

وی در مورد زمان اجرای کامل این سامانه گفت: بعید است که این سامانه قبل از سال به اجرای کامل برسد. البته در فاز اول ۲۰ هزار نفر از دانشجویان استان تهران عضو این سامانه شده اند. به خاطر برخی بروکراسی‌ها در دانشگاه آزاد کار متوقف شده است. اما قول می‌دهم که تا پایان ترم تحصیلی جاری لایه اول این کار انجام می‌گیرد و حتی ممکن است فراتر از آن نیز صورت گیرد.

جهان‌بین اظهار کرد: اطلاعات دانشجویان از طریق سامانه آموزشیار وارد این سامانه می‌شود و یک بارکد در اختیار هر دانشجو قرار می‌گیرد و کار او با استفاده از این بارکد انجام خواهد شد.

وی ادامه داد: برای سامانه آموزشیار دانشگاه مجبور بود که یکباره آن را جایگزین سامانه سیدا کند اما برای سامانه دانشجویار چنین محدودیتی نداریم. اطلاعات دانشجویان را به صورت گام به گام به دانشجویار منتقل خواهد شد و بعد اجرایی می‌شود. به طور مثال ابتدا در استان تهران اجرا خواهد شد و بعد به سراغ دیگر استان‌ها خواهیم رفت.

جهان‌بین درباره ضمانت اجرایی عملکرد دانشجویار و اینکه کارمند پشت سیستم هم کار را انجام دهد، بیان کرد: هیچ چیزی بدون مشکل نخواهد بود اما سعی ما این است که همه مشکلات را پیگیری کنیم و مسائل را به نفع دانشجو تغییر دهیم.

میزان تخفیف شهریه در دانشگاه آزاد / پیگیری برای اعمال تخفیف شهریه

وی در پاسخ به این سوال که چرا تخفیف شهریه دانشجویان ترم قبل هنوز اعمال نشده و برای ترم جدید نیز این تخفیفات اعلام نشده است، گفت: به طور کلی تخفیف‌های مختلفی داریم و عمده آن برای دانشجویانی است که نیاز به حمایت مالی دارند. برخی از تخفیف‌ها برای دانشجویان رتبه اول یا فعالان فرهنگی هم در نظر گرفته شده است.

جهان‌بین افزود: این قول را می‌دهم که تخفیف شهریه دانشجویانی که شامل این تخفیف بودند اما هنوز برای آنها اعمال نشده است را روز شنبه پیگیری کنم و نتیجه آن را در اختیار دانشجویان قرار دهم. جدول تخفیف شهریه نیز منتشر خواهد شد.

تخفیف شهریه شامل کدام دسته از دانشجویان می‌شود؟

معاون فرهنگی دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی در ادامه برخی از انواع تخفیف شهریه را نام برد و گفت: این افراد باید به معاونت‌های دانشجویی مراجعه‌کنند تا تخفیف‌ها برایشان اعمال شود. کسانی هم که برایشان اعمال نشده دوباره مراجعه کنند، ما آن را بررسی خواهیم کرد. برخی از دانشجویانی که شامل تخفیف‌ها می‌شوند عبارتند از: دانشجویان ممتاز علمی، نفرات برتر آزمون سراسری، دانشجویان ممتاز ورزشی، قاریان و حافظان قرآن، نفرات برتر فرهنگی و هنری، دانشجویان عضو باشگاه پژوهشگران جوان، دانشجویان دارای عناوین علمی، خانواده‌هایی که بیش از یک دانشجوی دانشگاه آزاد دارند، دانشجویانی که بیماری خاص دارند و کسانی که تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی.

جهان‌بین در مورد اینکه دانشجویان در ترم جاری مجبور شده‌اند در همین ابتدای ترم تمام شهریه را به صورت کامل پرداخت کنند، گفت: هزینه خدمت به دانشجو از طریق شهریه تأمین می‌شود و دانشگاه مجبور است شهریه را از دانشجو بگیرد اما برخی دانشجویان مدام آن را به تأخیر می‌اندازند.

وی در مورد اینکه برای پرداخت کامل شهریه در زمان حذف و اضافه فشار زیادی به دانشجویان وارد شد، تاکید کرد: ۳ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان مطالبات مردمی به این معنا است که مهلت داده شده است. دانشگاه هم باید اداره شود. البته حرف دانشجویان هم درست است و باید این موضوع را پیگیری کنیم که تا جای ممکن کار انجام شود ضمن اینکه در ایام امتحانات هم این موضوع پیگیری شد و حل شد تا دانشجویان برای امتحانات استرس نداشته باشد.

نیمی از بودجه دانشگاه به تعویق افتاده است

وی ادامه داد: اداره دانشگاه کار سختی است و طرفین باید همدیگر را درک کنند؛ اینکه نیمی از بودجه دانشگاه معوق است نشانه همکاری دانشگاه با دانشجویان است.

محدودیت‌های انتقال دانشجویان دکتری از یک واحد به واحدی دیگر

جهان بین همچنین درباره بحث نقل و انتقالات دانشجویان به ویژه دانشجویان دکتری گفت: برای انتقالات دانشجویان دکتری ممنوعیتی وجود ندارد و اتفاقاً ترجیح ما بر این است که دانشجویان دکتری به جای مهمان شدن، انتقالی بگیرند؛ چرا که برای پایان‌نامه و امتحان جامع دچار مشکل می‌شوند.

وی افزود: البته محدودیت‌هایی هم وجود دارد مثل اینکه دانشجو نمی‌تواند از یک واحد با تراز پایین‌تر به واحدی با تراز بالاتر منتقل شود. یکی دیگر از محدودیت‌ها این است که بیشتر از ۲۵ درصد کل ورودی‌ها یک رشته در یک دانشگاه نمی‌توانند انتقالی بگیرند و با اولویت خانم‌ها و کسانی است که بیماری دارند.

موافقت با درخواست انتقال ۷۰۰ دانشجو در سال گذشته

جهان بین درباره سازوکار انتقالات دانشجویی هم گفت: درخواست‌ها در کمیسیون بررسی می‌شود که بنده هم مسئول کمیسیون هستم. سعی کرده‌ایم که بررسی درخواست‌ها به صورت ضابطه‌مند باشد. سال گذشته بیش از هزار نفر در سامانه منادا درخواست انتقالی داده بودند که حدود ۷۰۰ نفر شرایط را داشتند و به آنها ابلاغ شده است.

وی ادامه داد: واقعیتی که وجود دارد این است که طبق قانون تا شروع ترم فرصت نقل و انتقالات وجود دارد و امسال سه بار تمدید شد. اگر نیاز باشد باید زمان پاسخگویی به درخواست دانشجویان از طرف واحدها که ۷۲ ساعت اعلام شده است را بازنگری کرده و آن را واقع‌بینانه کنیم.

معاون فرهنگی دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به اینکه میزان رضایت از کارکنان در دانشگاه آزاد بالاست، گفت: در دانشگاه آزاد ۳۴ هزار کارمند داریم که بر اساس آخرین پیمایش صورت گرفته در سال ۹۵ در عموم استان‌ها رضایت از کارکنان بالای ۷۰ درصد است و تنها در ۳ استان میزان رضایت زیر ۷۰ درصد بود که به این استان‌ها هم تذکر داده شد.

وی در مورد نحوه رسیدگی به اعتراض‌ها و شکایت دانشجویان بیان کرد: حراست شکایت‌ها را پیگیری می‌کنند. ضمن اینکه فضای مجازی هم این امکان را داده است که دانشجویان بتوانند اعتراضات خود را به ما انتقال دهند تا آن را پیگیری کنیم.

جهان بین با اشاره به اینکه مسئول رسیدگی به شکایات معاونت فرهنگی و دانشجویی نیست، گفت: این کار بر عهده بازرسی است اما چون اسم معاونت ما دانشجویی است؛ دانشجویان هر موردی را که احساس کردند از روش‌های عادی قابل پیگیری نیست به ما اعلام کنند ما آن را پیگیری خواهیم کرد. به طور مثال در موضوع تکمیل ظرفیت پیراپزشکی، ما این موضوع را پیگیری کردیم و الحمدلله موضوع حل شد.

برگزاری انتخابات ۵۰ تشکل از طریق سامانه امتداد

معاون فرهنگی دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی در پاسخ به سوالی درباره انتخابات تشکل‌ها و نشریات عنوان کرد: ۱۸۰ تشکل دانشجویی داریم به خاطر کرونا انتخابات ۵۰ تشکل از طریق سامانه امتداد انجام شده است. از ۱۳۲ تشکل باقی مانده هم برخی از آن‌ها به صورت حضوری انتخابات شأن انجام شده است. تا پایان اردیبهشت هم فرصت داده‌ایم تا تشکل‌هایی که ۲ سال از انتخابات آنها گذشته است؛ انتخابات جدید را برگزار کنند که اگر انتخابات شأن انجام نشود از هیئت نظارت تذکر می‌گیرند و در نهایت لغو مجوز خواهند شد.

به دنبال تشکل کاغذی نیستیم / راه اندازی شورای تعامل دانشگاه و دانشجو در دانشگاه آزاد

معاون فرهنگی دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی افزود: ما دنبال این هستیم که تشکل‌ها واقعی باشند و دنبال تشکل کاغذی نیستیم؛ ضمن اینکه بعد از ۵ سال انتخابات شورای نظارت بر نشریات در دانشگاه آزاد برگزار شد.

جهان‌بین در پاسخ به سوالی درباره وضعیت شورای صنفی در دانشگاه آزاد گفت: برای اولین بار یک نسخه اصلاح شده شورای صنفی را در دانشگاه آزاد راه انداختیم و اسم آن شورای تعامل دانشگاه و دانشجو گذاشتیم. در حال حاضر در ۴ استان یزد، خراسان رضوی، اصفهان و خوزستان این شوراها تشکیل شده است. به دنبال این هستیم که ارتباطات بین دانشجویان و مسئولین را سیستماتیک کنیم. دانشجویان از طریق این شورای تعامل مشکلات خود را به منتخبین خود می‌گویند و آنها نیز به مسئولان دانشگاه انتقال می‌دهند.

معاون فرهنگی دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به اینکه اولین ترکش شورای تعامل هم به این معاونت خورد، گفت: دانشجویان یزد بیانیه‌ای علیه ما زدند که البته ما از این موضوع خوشحال شدیم و مسائل آن‌ها را نیز پیگیری کردیم.

جهان‌بین درباره راه اندازی شورای تعامل به همه واحدها بیان کرد: این طرح مصوبه هیأت رئیسه است و در پایان این ترم تحصیلی یک بازخورد از آن گرفته می‌شود و به هیئت رئیسه ارائه می‌شود که اگر به تصویب نهایی برسد برای کل واحدها در سال ۱۴۰۱ اعمال خواهد شد.

فعالیت ۳۱۸ نشریه فعال در دانشگاه آزاد

وی درباره فعالیت‌های فرهنگی دانشگاه در ایام همه‌گیری کرونا به کرسی‌های آزاداندیشی و طرح حماسه تا حماسه اشاره کرد و گفت: ۷ ماه پیش ۱۰۸ نشریه در دانشگاه آزاد فعال بود اما اکنون ۳۱۸ نشریه در دانشگاه فعال است. ضمن اینکه حدود ۱ هزار و ۳۰۰ کانون نیز در دانشگاه داریم.

جهان‌بین در مورد موضوع ارتقا اساتید هم گفت: چند مورد در ارتقا اساتید مؤثر است که فقط بحث فرهنگی آن به معاونت فرهنگی و دانشجویی مربوط می‌شود. معاونت فرهنگی در امتیاز دادن برای ارتقا اساتید خیلی وارد نمی‌شود.

افزایش هزینه خوابگاه‌ها به دلیل کاهش نفرات در اتاق‌ها

وی درباره افزایش هزینه خوابگاه‌ها به این موضوع اشاره کرد که به خاطر کرونا تعداد افراد حاضر در اتاق‌ها نصف شده است و به همین خاطر هزینه‌ها هم به ناچار افزایش پیدا کرده است.

جهان‌بین در پاسخ به سوالی درباره زمان احتمالی حضوری شدن دانشگاه‌ها گفت: حضوری شدن دانشگاه‌ها به نفع دانشگاه آزاد خواهد بود؛ نزدیک به هزار میلیارد تومان از طریق مواردی چون سلف و بوفه به درآمد دانشگاه اضافه می‌شود.

مخالفت ستاد کرونا با کلاس‌های آموزش حضوری

وی ادامه داد: عمده هزینه‌های دانشگاه مربوط به حقوق و مزایا است و با مجازی شدن آموزش هزینه‌ها خیلی کم نشده است. در دانشگاه آزاد می‌خواستیم به ازای هر ۴ جلسه آموزش مجازی یک جلسه آموزش حضوری داشته باشیم که ستاد کرونا با آن مخالفت کرد.

معاون فرهنگی دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی درباره وضعیت کلی دانشگاه آزاد گفت: با سیاست‌هایی که برای افزایش درآمد غیر شهریه‌ای داشته‌ایم، صرفه جویی‌های صورت گرفته و اقداماتی که در حوزه اساتید انجام گرفته است؛ وضعیت دانشگاه تثبیت شده است و آینده دانشگاه به مراتب بهتر از این خواهد بود. البته نقایصی هم وجود دارد. اداره دانشگاه کار سختی است و برخی از مسائل هم از گذشته به ما انتقال داده شده است. اینکه برخی افراد خارج از گود نشسته‌اند و می‌گویند لنگش کن، کار درست نیست. کسانی که از دانشگاه آزاد انتقاد می‌کنند اگر واقعاً ایده‌ای دارند آن را مطرح کنند.جدیدترین اخبار دانشگاهی - استخدامی و کنفرانس های علمی را در پرتال دانشگاهی مشاهده کنید. 
با عضویت در خبرنامه های تخصصی ، اخبار را در ایمیل خود دریافت کنید . 
کانال تلگرام پرتال دانشگاهی را  به نشانی https://telegram.me/unpir دنبال کنید.

پر بازدیدترین اخبار دانشگاه

خبرنامه - شبکه های اجتماعی