پرتال دانشگاهی کشور پرتال دانشگاهی کشور
University Portal of Iran
کلمات مرتبط

    نتایج کارشناسی ارشد 1402 نتایج ارشد 1402 دفترچه کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد امریه سربازی استخدام تامین اجتماعی استخدام شرکت نفت استخدام آموزش و پرورش استخدام بانک پذیرش بدون کنکور منابع کارشناسی ارشد منابع دکتری استخدام شهرداری آگهی استخدام پليس استخدام نیروی انتظامی لیست همایش های بین المللی لیست سمینار لیست کنفرانس سالن همایش مقاله ISI دانشگاه پيام نور استخدام بانک پاسارگاد سازمان سما استخدام بانک شهر استخدام بانک گردشگری آگهی استخدام بانک صادرات استخدام بانک پارسیان پودمانی علمی کاربردی 1402 استخدام دولتی استخدام استانداری استخدام آتش نشانی استخدام وزارت نيرو استخدام ديپلم استخدام برنامه نویس استخدام حسابدار نمونه سئوالات کارشناسی ارشد نمونه سئوالات دکتری ارزشیابی مدرک دانشگاه پیام نور فراگير دانشپذير مدرک دیپلم مدرک کارشناسی انتخاب رشته کنکور سراسری 1402 عدح.هق daneshgah پردیس دانشگاهی شهریه دانشگاهها آگهی استخدام تهران azad karshenasi arshad kardani peyvasteh azmoon konkoor mba مجازی mba یکساله مدرک mba
 اخبار دانشگاهی کشور / اخبار دانشگاه          10 فروردین 1400 - 30 March 2021


بسیج دانشجویی درباره ارتقا ساختار طب سنتی ایرانی و تشکیل سازمان طب سنتی بیانیه داد.

به گزارش پرتال دانشگاهی و به نقل از خبرگزاری مهر، در واپسین روزهای سال ۱۳۹۹، «طرح تشکیل سازمان طب اسلامی-ایرانی» از سوی جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی، واکنش‌های زیادی را برانگیخت.

از این رو تشکل بسیج دانشجویی در بیانیه‌ای به نکاتی اشاره کرده است که در ذیل می‌آید.

۱- سازمان بهداشت جهانی در سال‌های اخیر برنامه استراتژیک جهت بهره گیری از طب سنتی ارائه کرده است. همچنین تا سال ۲۰۱۹ تعداد ۱۰۹ کشور قوانین و مقررات مربوط به توسعه طب سنتی و مکمل را وضع کرده اند. در ایران نیز جهت بهره مندی هرچه بیشتر از گنجینه علمی و فرهنگی طب سنتی، در قوانینی از جمله سیاست‌های کلی سلامت، سند نقشه علمی جامع کشور، نقشه جامع سلامت کشور، سند ملی گیاهان دارویی و طب سنتی و برنامه توسعه پنجم و ششم به این مقوله پرداخته شده است.

در سال گذشته شاهد تشکیل فراکسیون و کمیته طب سنتی در مجلس شورای اسلامی بودیم. اکنون نیز جمعی از نمایندگان دغدغه مند مجلس شورای اسلامی جهت ساماندهی و تقویت طب سنتی طرح تشکیل سازمان طب اسلامی-ایرانی را مطرح کردند. نفس توجه و پرداختن نمایندگان مجلس شورای اسلامی به مقوله طب سنتی ارزشمند و قابل تقدیر است. در همین جا از این توجهات و دغدغه نمایندگان ملت سپاسگزاریم.

۲- اما طرح ارائه شده اشکالاتی جدی دارد. مهمترین این اشکالات، به رسمیت شناختن چیزی است که «طب اسلامی» نامیده می‌شود. طب، شاخه‌ای از علوم است و جایگاه علوم در نظام اسلامی، دانشگاه‌ها و حوزه‌های علمیه است. حال آنکه طب اسلامی، مورد تأیید دانشگاه و حتی حوزه علمیه نیست و به نوعی ادعای عده‌ای است. لذا به رسمیت شناختن و جایگاه قائل شدن برای آنچه که طب اسلامی نامیده می‌شود، آن هم از سوی نمایندگان ملت در قوه‌ی مقننه تعجب برانگیز است! البته در اسلام توصیه‌ها و آموزه‌های بهداشتی و طبی وجود دارد و باید به درستی و با روش صحیح از آنها بهره برد اما اسلام مکتب طبی جدایی ندارد که اکنون مورد ادعای عده‌ای قرارگرفته است.

با شناختی که از دغدغه و منطق نمایندگان طراح طرح وجود دارد، پیشنهاد و پیگیری این طرح را از خارج مجلس شورای اسلامی و توسط افرادی می‌دانیم که نفعشان در پیوند اعتقادات پاک اسلامی و علم طب است که منجر به ابداعی شده است به نام «طب اسلامی». متأسفانه برخی از این افراد با ایجاد جو تبلیغات و روانی سنگین، قبل از اثبات وجود علمی به نام طب اسلامی، به دنبال گسترش و ساماندهی آن هستند و به اصطلاح «برادری خود را اثبات نکرده، ادعای ارث و میراث دارند.»

با عنایت به بحث‌های مفصل صورت گرفته در حوزه علمیه و نظر علما، از نمایندگان مجلس تقاضا داریم، فارغ از توصیه‌ها و پیگیری‌های ذی نفعان نام طب اسلامی، بار دیگر و اصولی‌تر به این مقوله بنگرند و اگر به وجود طب اسلامی رسیدند اقدام به ساماندهی و تقویت آن کنند.

۳- اما باید به علل گسترش چنین تفکرات غیرعلمی، حال به هر نامی که باشند، توجه کرد. مهمترین این علل عملکرد وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و عده‌ای از مؤثرین و اهالی علوم پزشکی کشور در این مورد است.

اعتقاد به طب سنتی در جامعه ایرانی جزئی از فرهنگ ملت است. در این شرایط اگر نسخه صحیح به مردم ارائه نشود، نسخ ناصحیح رواج می‌یابد. قریب به ۱۴ سال است که رشته طب سنتی ایرانی (که از زمان استبداد رضاخانی محدود شده بود) ایجاد شده است و به موازات آن دانشکده‌های طب ایرانی در دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور فعالند. اما هنوز هم عده‌ای سعی دارند وجود چنین علمی را انکار کنند! این افراد حتی حاضر نیستند دستاوردهای علمی این رشته که در مراجع معتبر علمی جهان ثبت شده است را مورد توجه قرار دهند که این خود عملی ضد علم است.

حتی مجمع و انجمن‌های علمی پزشکی در بیانیه اعتراضی خود به طرح تشکیل سازمان طب اسلامی-ایرانی نیز، انجمن علمی طب سنتی ایرانی را نادیده گرفته اند. این رویکرد که در موضوعی، وجود و نظرات مرتبط‌ترین انجمن علمی انکار شود، خود جای تأمل بسیار دارد. طبعاً تا زمانی که به اهالی طب سنتی ایرانی که دانش آموختگان مورد تأیید علوم پزشکی هستند و با روش‌های علمی به این مقوله ورود کرده و می‌کنند بهای کافی داده نشود، هر روز باید منتظر افرادی بود که بدون داشتن تخصص کافی از اعتقادات مردم بهره ببرند.

البته در همه آنچه نگاشته شد، حساب علاقه مندان طب سنتی از سودجویان این عرصه جداست. همانان که دغدغه مندانه به دنبال مجرایی برای فعالیت و همیاری در این مقوله علمی و فرهنگی هستند اما راهی نیافته اند و از این رو به سمت نام‌های مدعی طب سنتی هدایت شده اند.

۴- در نهایت پیشنهاد بسیج دانشجویی نیز ارتقا اساسی ساختار طب سنتی ایرانی و حتی تشکیل سازمان طب سنتی است؛ اما نه به آن صورتی که طرح شد. در صورت تمایل مراجع ذی ربط، آمادگی تبیین لزوم و فواید تشکیل چنین ساختاری وجود دارد.

همچنین تشکل بسیج دانشجویی آمادگی خود را برای هرگونه کمک در زمینه توسعه صحیح طب سنتی ایرانی اعلام می‌دارد.

بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی تهران
بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی ایران
بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی شیراز
بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی مشهد
بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی تبریز
بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی کرمان
بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله (عج)
بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی همدان
بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی بابل
بسیج دانشجویی دانشگاه شاهدجدیدترین اخبار دانشگاهی - استخدامی و کنفرانس های علمی را در پرتال دانشگاهی مشاهده کنید. 
با عضویت در خبرنامه های تخصصی ، اخبار را در ایمیل خود دریافت کنید . 
کانال تلگرام پرتال دانشگاهی را  به نشانی https://telegram.me/unpir دنبال کنید.

پر بازدیدترین اخبار دانشگاه

خبرنامه - شبکه های اجتماعی