پرتال دانشگاهی کشور پرتال دانشگاهی کشور
University Portal of Iran
کلمات مرتبط

    نتایج کارشناسی ارشد 1402 نتایج ارشد 1402 دفترچه کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد امریه سربازی استخدام تامین اجتماعی استخدام شرکت نفت استخدام آموزش و پرورش استخدام بانک پذیرش بدون کنکور منابع کارشناسی ارشد منابع دکتری استخدام شهرداری آگهی استخدام پليس استخدام نیروی انتظامی لیست همایش های بین المللی لیست سمینار لیست کنفرانس سالن همایش مقاله ISI دانشگاه پيام نور استخدام بانک پاسارگاد سازمان سما استخدام بانک شهر استخدام بانک گردشگری آگهی استخدام بانک صادرات استخدام بانک پارسیان پودمانی علمی کاربردی 1402 استخدام دولتی استخدام استانداری استخدام آتش نشانی استخدام وزارت نيرو استخدام ديپلم استخدام برنامه نویس استخدام حسابدار نمونه سئوالات کارشناسی ارشد نمونه سئوالات دکتری ارزشیابی مدرک دانشگاه پیام نور فراگير دانشپذير مدرک دیپلم مدرک کارشناسی انتخاب رشته کنکور سراسری 1402 عدح.هق daneshgah پردیس دانشگاهی شهریه دانشگاهها آگهی استخدام تهران azad karshenasi arshad kardani peyvasteh azmoon konkoor mba مجازی mba یکساله مدرک mba
 اخبار دانشگاهی کشور / اخبار دانشگاه          18 خرداد 1400 - 08 June 2021


دستورالعمل طرح همیار دانشجو در دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی به تصویب وزیر علوم رسیده و به دانشگاه‌ها ابلاغ شد.

به گزارش پرتال دانشگاهی و به نقل از خبرنگار مهر، متن کامل این دستورالعمل به شرح زیر است:

مقدمه:

به منظور ترویج فرهنگ همیاری در میان دانشجویان و بهره گیری پاره وقت از توانمندی‌های دانشجویان در پیشبرد امور دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی و ایجاد زمینه تجربه‌اندوزی و مهارت‌آموزی به‌صورت افتخاری توسط دانشجویان در دانشگاه‌ها این دستورالعمل تدوین می‌شود.

تعاریف:

مؤسسه: دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی مستقل تحت پوشش وزارت علوم تحقیقات و فناوری

سازمان: سازمان امور دانشجویان

میانگین: معدل کل نمرات واحدهای اخذ شده دانشجو

همیار: کمک‌کننده در انجام فعالیت‌ها در مؤسسه به تشخیص مسئول همیاری

اهداف:

ترویج فرهنگ همیاری در میان دانشجویان

بهره‌گیری از همیاری دانشجویان در پیشبرد امور آموزشی، پژوهشی فرهنگی، دانشجویی، اداری و رفاهی مؤسسه

ایجاد بستر مناسب جهت مشارکت بیشتر دانشجویان در فعالیت‌های تخصصی و فنی در زمینه تحصیل خود

ایجاد زمینه‌های کسب تجربه برای دانشجویان در حین تحصیل

کمک به دانشجویان به‌منظور قدردانی از همیاری آنان

شرایط لازم برای استفاده از همیار دانشجو:

گذراندن حداقل یک نیمسال تحصیلی برای دانشجویان دوره کاردانی، کارشناسی پیوسته و ناپیوسته و دکترای حرفه‌ای.

تبصره: برای دانشجویان تحصیلات تکمیلی شرط گذراندن یک نیمسال لازم نیست

اعلام نیاز واحدهای مختلف مؤسسه با توجه به شرح وظایف محوله تشخیص واحدهای درخواست‌کننده مبتنی بر کارایی دانشجو برای همکاری با واحد مربوطه

داشتن صلاحیت‌های عمومی و آموزشی به تشخیص معاونت دانشجویی مؤسسه

حداقل میانگین دانشجویان متقاضی همیار دانشجو در مقطع کاردانی، کارشناسی پیوسته و ناپیوسته ۱۲و مقاطع تحصیلات تکمیلی و دکترای حرفه‌ای ۱۴

تبصره: دانشجویان نمونه ممتاز و متأهل از اولویت برخوردار هستند.

معاونت دانشجویی هر مؤسسه مسئول توزیع و نظارت بر ارائه فعالیت‌هایی تحت عنوان همیار دانشجوی ماهانه دانشجویان بوده و وظایف ذیل را برعهده دارد:

دریافت درخواست از متقاضیان همیار دانشجو

بررسی شرایط متقاضیان و توزیع مناسب همیار دانشجو در محیط‌های مختلف مؤسسه در بین متقاضیان بر اساس اعلام نیاز واحدها

نظارت و کنترل وضعیت آموزشی و انضباطی دانشجویان بهره‌مند از این دستورالعمل، به‌منظور جلوگیری از تأثیر منفی آن بر روند تحصیلی آنان توسط معاونت دانشجویی صورت می‌گیرد.

نظارت بر روند فعالیت همیاری دانشجویان به‌صورت ماهانه است.

در صورت تمایل دانشجو به دریافت حق همیاری حداکثر تا یک ماه پس‌از وصول گزارش تأیید حسن انجام همیاری در نیمسال توسط واحدهای مربوطه پرداخت خواهد شد.

حق همیاری جهت حمایت و تشویق دانشجویانی که به‌صورت افتخاری در دانشگاه‌ها در حیطه تخصصی خود اقدام به همکاری در این قالب را داشته‌اند، از محل اعتبارات مؤسسه مربوط برحسب مقطع تحصیلی، نوع، سابقه و کیفیت ارائه‌شده بر اساس آخرین افزایش در سال ۹۹ و تصویب و افزایش آن و توسط هیأت‌امنا مؤسسه مؤسسه قابل پرداخت است.

سقف استفاده از همیار دانشجو برای هر دانشجو ۸۵ ساعت در ماه است که با نظر معاون دانشجویی مؤسسه تعیین می‌شود.

حق همیاری دانشجویان که با میانگین بیش‌از ۱۶ در رشته‌های فنی و مهندسی و علوم پایه و بیش‌از ۱۷ در رشته‌های کشاورزی، علوم انسانی و هنر به کار اشتغال دارند، با تصویب هیأت‌امنا مؤسسه به میزان ۲۰ درصد حق همیاری مندرج در ماده پنج افزایش می‌یابد.

ملاک عمل در این ماده میانگین نیمسال قبل از شروع به همیاری دانشجو است.

تاریخ شروع و خاتمه ارائه همیاری دانشجو ابتدا و انتهای هر نیمسال تحصیلی است.

استفاده از دانشجویان برای همیاری دانشجویی در تابستان با نظر معاون دانشجویی مؤسسه بلامانع خواهد بود.

در صورت عدم رضایت و یا رفع نیاز واحد مربوطه پس‌ از ارائه گزارش به معاون دانشجویی مؤسسه از سوی واحد مربوطه همکاری با همیار دانشجو خاتمه داده خواهد شد.

دانشجویانی که اشتغال دیگری ندارند در شرایط مساوی براساس نظر معاون دانشجویی نسبت‌ به دانشجویانی که اشتغال به کار دارند در اولویت هستند.

مؤسسات موظف‌اند گزارش سالیانه عملکرد این دستورالعمل را به سازمان ارسال کنند.

کلیه دانشجویانی که از طریق همیار دانشجو در دانشگاه خدماتی را ارائه می‌نمایند این همکاری و همیاری اختیاری بوده و تحت شمول قوانین استخدامی کار و غیره نبوده و به‌هیچ‌وجه مؤسسه تعهدی در قبال به‌کارگیری آنان نداشته و ندارد.

این دستورالعمل مشتمل بر سیزده ماده و سه تبصره در تاریخ بیست و هفت اردیبهشت هزار و چهارصد به تصویب وزیر علوم رسیده و از تاریخ ابلاغ لازم‌الاجرا بوده و کلیه دستورالعمل‌های مغایر با آن ملغی می‌گردد.

به گزارش مهر، این طرح به نظر می‌رسد همان طرح «کار دانشجویی» است که با نام جدید ارائه شده است.جدیدترین اخبار دانشگاهی - استخدامی و کنفرانس های علمی را در پرتال دانشگاهی مشاهده کنید. 
با عضویت در خبرنامه های تخصصی ، اخبار را در ایمیل خود دریافت کنید . 
کانال تلگرام پرتال دانشگاهی را  به نشانی https://telegram.me/unpir دنبال کنید.

پر بازدیدترین اخبار دانشگاه

خبرنامه - شبکه های اجتماعی