پرتال دانشگاهی کشور پرتال دانشگاهی کشور
University Portal of Iran
کلمات مرتبط

    نتایج کارشناسی ارشد 1402 نتایج ارشد 1402 دفترچه کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد امریه سربازی استخدام تامین اجتماعی استخدام شرکت نفت استخدام آموزش و پرورش استخدام بانک پذیرش بدون کنکور منابع کارشناسی ارشد منابع دکتری استخدام شهرداری آگهی استخدام پليس استخدام نیروی انتظامی لیست همایش های بین المللی لیست سمینار لیست کنفرانس سالن همایش مقاله ISI دانشگاه پيام نور استخدام بانک پاسارگاد سازمان سما استخدام بانک شهر استخدام بانک گردشگری آگهی استخدام بانک صادرات استخدام بانک پارسیان پودمانی علمی کاربردی 1402 استخدام دولتی استخدام استانداری استخدام آتش نشانی استخدام وزارت نيرو استخدام ديپلم استخدام برنامه نویس استخدام حسابدار نمونه سئوالات کارشناسی ارشد نمونه سئوالات دکتری ارزشیابی مدرک دانشگاه پیام نور فراگير دانشپذير مدرک دیپلم مدرک کارشناسی انتخاب رشته کنکور سراسری 1402 عدح.هق daneshgah پردیس دانشگاهی شهریه دانشگاهها آگهی استخدام تهران azad karshenasi arshad kardani peyvasteh azmoon konkoor mba مجازی mba یکساله مدرک mba
 اخبار دانشگاهی کشور / اخبار دانشگاه          06 تیر 1400 - 27 June 2021


شورای صنفی مرکزی دانشگاه امیرکبیر در نامه ای به مسولان دانشگاه، ضمن مخالفت دانشجویان با سامانه امن آزمون، آن را اجرای عدالت نمایشی برای رفع تکلیف و نقض حریم خصوصی دانشجویان دانستند.

به گزارش پرتال دانشگاهی و به نقل از خبرنگار مهر، شورای صنفی مرکزی دانشگاه صنعتی امیرکبیر به مسئولان ذیربط دانشگاه در خصوص استفاده از سامانه موسوم به «امن آزمون» نامه‌ای نوشتند. این نامه در امتداد پیگیری‌های حضوری و مکاتبات دیگر شورای صنفی در راستای مخالفت با استفاده از این سامانه تنظیم شده است.

شورای صنفی همچنین اعلام کرده، در کارزار اعتراض به این سامانه، حدود ۱۴۰۰ امضا جمع‌آوری شده که برای مدیران دانشگاه ارسال شده است.

متن نامه به شرح زیر است؛

احتراماً پیرو مکاتبات و ارتباطات واسطه‌ای و مستقیم قبلی شورای صنفی در خصوص استفاده از سامانه جدید دانشگاه، موسوم به «امن آزمون»، لازم است بار دیگر مواضع شفاف دانشجویان و شورای صنفی را بیان کرده و پیشنهاداتی هر چند تکراری به آن ریاست و معاونت محترم تقدیم شود.

۱. با استناد به متن صریح ماده ۳۶ حقوق شهروندی که اذعان دارد «حق هر شهروند است که حریم خصوصی او محترم شناخته شود. محل سکونت، اماکن و اشیا خصوصی و وسایل نقلیه شخصی از تفتیش و بازرسی مصون است؛ مگر به حکم قانون، این تشکل و عموم دانشجویان، دستورالعمل اجرایی سامانه موسوم به «امن آزمون» را واضحاً در مقابل این بند ارزیابی می‌کنند».

۲. با استناد به متن صریح ماده ۳۷ حقوق شهروندی که اذعان دارد «تفتیش، گردآوری، پردازش، به‌کارگیری و افشای نامه‌ها اعم از الکترونیکی و غیرالکترونیکی، اطلاعات و داده‌های شخصی و نیز سایر مراسلات پستی و ارتباطات از راه دور نظیر ارتباطات تلفنی، نمابر، بی‌سیم و ارتباطات اینترنتی خصوصی و مانند اینها ممنوع است؛ مگر به موجب قانون شورای صنفی و دانشجویان، تمامی دسترسی‌های مورد درخواست در این سامانه را به عنوان ناقض صریح این ماده شناسایی می‌کند».

۳. با استناد به متن صریح ماده ۳۸ حقوق شهروندی که اذعان دارد «گردآوری و انتشار اطلاعات خصوصی شهروندان جز با رضایت آگاهانه یا به حکم قانون ممنوع است و با پشتوانه امضای حدود ۱۴۰۰ نفر از دانشجویان معترض که به پیوست این نامه تقدیم حضورتان شده است؛ واضحاً اعلام می‌دارد که رضایت هیچ‌کس از دانشجویان دانشگاه صنعتی امیرکبیر نسبت به گردآوری و انتشار داده‌های شخصی آنان جلب نشده است و هرگونه اقدام دانشگاه نسبت به ایجاد فشار برای گردآوری داده‌های مذکور برخلاف قانون قلمداد می‌شود».

۴. با در نظر گرفتن جوانب دیگر امر و فارغ از مسائل حقوقی، این سامانه هر چند که در سایر دانشگاه‌ها چه در ایران و چه در خارج از ایران مورد استفاده قرار گرفته باشد، مُهر تائیدی بر ناکارآمدی سیستم نظارت و دانشگاه مجری است که در پیگیری و احقاق حقوق و عدالت آموزشی، از راه‌های متعارف عاجز مانده است و اکنون روی به شیوه‌هایی آورده که به وضوح حرمت روابط استاد دانشجویی را هتک کرده، صداقت دانشجو و توانایی استادان در مدیریت کلاس‌ها را زیر سوال برده و در پی اجرای یک عدالت نمایشی برای رفع تکلیف است.

۵. مورد دیگری که مغفول مانده زیرساخت‌های مورد نیاز از طرف دانشجویان برای اجرای این سیستم است. بر اساس دسترسی‌های مورد استفاده در این سامانه و استاندارد توصیه شده برای انتقال اطلاعات، یک ارتباط اینترنتی پایدار و با سرعت آپلود حداقل ۳‌مگابیت بر ثانیه مورد نیاز است. همچنین حداقل یک لپ‌تاپ در سناریوی یک دستگاه و یک گوشی هوشمند لزوماً اندرویدی به انضمام یک لپ‌تاپ در سناریوی دو دستگاه نیاز است. در کنار این موارد همچنین طبیعی است که نیاز است برق دانشجو هم پیوسته وصل باشد. آیا شما به عنوان اولیای امر می‌توانید تضمین دهید تمامی دانشجویان به این موارد دسترسی دارند؟

۶ پیشنهاد شورای صنفی که بارها قبلاً مورد ذکر قرار گرفته است. دیدگاه دانشگاه نسبت به مسئله تقلب در آزمون همواره دیدگاه آفندی بوده و تقلب را به عنوان یک حقیقت پذیرفته و فقط در پی آن است که در این پروسه تقلب در آزمون‌ها دست‌انداز ایجاد کند که البته این مورد، در سامانه امن آزمون منجر به ایجاد هزینه‌های گزاف برای دانشجویان دیگر هم شده و کاملاً غیرعقلانی است.

پیشنهاد تکراری ما تغییر دید آفندی به دید پدافندی است. به این ترتیب که به جای حمله به پروسه تقلب در امتحانات، به انگیزه تقلب حمله کرد که دیگر پروسه‌ای برای تقلب وجود نداشته باشد. پیشنهاد قطعی ما که از حمایت حداکثری دانشجویان و اساتید هم برخوردار است، استفاده از سیستم ارزیابی کیفی است که حاضریم دلایل خود و ارتباط این پیشنهاد با تقلب در آزمون‌ها را به صورت کامل تشریح کنیم. یادآور می‌شود مسئله‌ای به این مهمی در ترم گذشته با جواب‌هایی از قبیل وقت نیست / نمی‌توانیم برنامه‌نویسی پورتال را عوض کنیم و …» توجیه شد اما ما بر این باوریم که آن مدیریت محترم نگرانی‌های دانشجویان و اساتید محترم را درک می‌کنند.

در نهایت بار دیگر تأکید می‌شود مخالفت و اعتراض کامل دانشجویان و شورای صنفی نسبت به این سامانه کماکان پابرجاست و از هرگونه اقدام جهت احقاق حقوق بدیهی دانشجویان و بازگرداندن حریم از دست رفته دانشجویان دریغ نخواهیم کرد.

شورای صنفی مرکزی دانشگاه صنعتی امیرکبیرجدیدترین اخبار دانشگاهی - استخدامی و کنفرانس های علمی را در پرتال دانشگاهی مشاهده کنید. 
با عضویت در خبرنامه های تخصصی ، اخبار را در ایمیل خود دریافت کنید . 
کانال تلگرام پرتال دانشگاهی را  به نشانی https://telegram.me/unpir دنبال کنید.

پر بازدیدترین اخبار دانشگاه

خبرنامه - شبکه های اجتماعی