پرتال دانشگاهی کشور پرتال دانشگاهی کشور
University Portal of Iran
کلمات مرتبط

    نتایج کارشناسی ارشد 1400 نتایج ارشد 1400 دفترچه کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد امریه سربازی استخدام تامین اجتماعی استخدام شرکت نفت استخدام آموزش و پرورش استخدام بانک پذیرش بدون کنکور منابع کارشناسی ارشد منابع دکتری استخدام شهرداری آگهی استخدام پليس استخدام نیروی انتظامی لیست همایش های بین المللی لیست سمینار لیست کنفرانس سالن همایش مقاله ISI دانشگاه پيام نور استخدام بانک پاسارگاد سازمان سما استخدام بانک شهر استخدام بانک گردشگری آگهی استخدام بانک صادرات استخدام بانک پارسیان پودمانی علمی کاربردی 1400 استخدام دولتی استخدام استانداری استخدام آتش نشانی استخدام وزارت نيرو استخدام ديپلم استخدام برنامه نویس استخدام حسابدار نمونه سئوالات کارشناسی ارشد نمونه سئوالات دکتری ارزشیابی مدرک دانشگاه پیام نور فراگير دانشپذير مدرک دیپلم مدرک کارشناسی انتخاب رشته کنکور سراسری 1400 عدح.هق daneshgah پردیس دانشگاهی شهریه دانشگاهها آگهی استخدام تهران azad karshenasi arshad kardani peyvasteh azmoon konkoor mba مجازی mba یکساله مدرک mba
 اخبار دانشگاهی کشور / اخبار دانشگاه          16 تیر 1400 - 07 July 2021


برخی دانشجویان دانشگاه تهران از عملکرد مسولان دانشکده فنی کاسپین انتقاد کردند و خواستار رسیدگی به کمبودهای موجود در حوزه دانشجویی، آموزشی و پژوهشی شدند.

به گزارش پرتال دانشگاهی و به نقل از خبرنگار مهر، جمعی از تشکل های دانشجویی دانشکده فنی کاسپین دانشگاه تهران در بیانیه ای نسبت به مشکلات و عملکرد مسئولان این دانشکده انتقاد کرده و خواستار رفع مشکلات دانشکده در حوزه های مختلف شدند.

متن این بیانیه به شرح زیر است:

پردیس های اقماری دانشگاه تهران به سبب دوری از مرکز همواره دارای مشکلاتی بوده اند که عمدتا از عدم امکان نظارت مستمر از طرف دانشگاه به سبب فاصله مکانی و عدم توجه کافی دانشگاه به این پردیس ها نشأت می گیرند اما متاسفانه در سال های اخیر پردیس فنی کاسپین بیش از پیش مورد بی توجهی قرار گرفته که باعث فاصله گرفتن هر چه بیشتر این دانشکده از اصول اساسی دانشگاه تهران شده است.

مواردی همچون عدم وجود هرگونه اسم یا تصویر از دانشکده فنی کاسپین در مستند های "من دانشگاه تهرانی ام"، "رویای شیرین" و "University of Tehran: An Introduction" تهیه شده توسط معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه در سال ۱۳۹۹، عدم ابلاغ آئین نامه شوراهای فرهنگی پردیس ها و دانشکده های مستقل دانشگاه تهران توسط پردیس دانشکده های فنی به دانشکده با گذشت بیش از چهار ماه از ابلاغ آن توسط معاونت فرهنگی دانشگاه، عدم انتشار گزارش عملکرد دانشکده فنی کاسپین در کانال تلگرام روابط عمومی دانشگاه تهران علی رغم درج گزارش عملکرد سایر دانشکده های مشابه، عدم نظارت کافی بر روند آموزشی این دانشکده با توجه به افت فاحش معدل های دانشجویان، عدم حضور هیچ یک از معاونت های دانشگاه در سال های اخیر در این دانشکده و.... نمونه های بسیار کوچکی از بی مهری های اخیر مسئولین دانشگاه به دانشکده فنی کاسپین است که نشانه های واضحی از عدم توجه و نظارت کافی از طرف دانشگاه می باشند.

پس از انتشار گزارش عملکرد سال ۱۳۹۹ دانشکده فنی کاسپین توسط اداره کل روابط عمومی دانشگاه تهران، ضمن تشکر و قدردانی از مسئولین دانشکده جهت فعالیت های صورت گرفته متاسفانه با ادعاهایی مواجه شدیم که نیاز به تامل و بررسی دارد. بدینوسیله بسیج‌دانشجویی، شورای صنفی، انجمن‌علمی مهندسی‌ شیمی و پلیمر، انجمن علمی مهندسی مکانیک،کانون‌ فیلم و عکس و کانون قرآن و عترت دانشکده فنی‌کاسپین دانشگاه تهران به عنوان نماینده قانونی دانشجویان موضع خود را به تفکیک حوزه های مختلف در برابر این گزارش تامل برانگیز اعلام می‌کنند.

* حوزه آموزشی

مسئولان محترم دانشکده در گزارش این حوزه اخذ مجوز اجرای دوره کارشناسی ارشد رشته مهندسی پلیمر، گرایش فرآورش را اعلام کرده اند و این در حالی است که تعداد زیادی از دروس این رشته در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد به دلیل کمبود هیئت علمی مهندسی پلیمر توسط اساتید مدعو ارائه می شود که همواره باعث ایجاد مشکلات جدی برای دانشجویان و فشار مضاعف بر تنها هیئت علمی حاضر در دانشکده این رشته شده است. حال سوال اینجاست آیا جذب دانشجو بدون پشتوانه علمی و آموزشی کافی و صرفا اتکا به اساتید مدعو بازی با اعتبار دانشکده و آینده دانشجویان نیست؟!

تشکیل کانال! برای اساتید دانشکده تحت عنوان عملکرد حوزه آموزشی ذکر شده است که ماهیت درج چنین بند بی ارزشی در گزارش عملکرد حوزه آموزشی یک دانشکده دانشگاه تهران برای افزایش سطور این گزارش توخالی، بی ارزش انگاشتن تفکر و تعقل دانشجو را القا می نماید و توهین به شخصیت و شعور دانشجویان فهیم به نظر می رسد! حال بماند که نگارنده گزارش حتی مطلع نبوده است از اینکه بستر واتس آپ اصلا امکان تشکیل کانال را ندارد!

ضمن وجود مشکلات متعدد در آموزش مجازی و لزوم ارتباط مستمر معاونت آموزشی با دانشجویان و تاکید تشکل ها برای برقراری این ارتباط، متاسفانه در ترم فعلی و ترم گذشته هیچ ارتباط دو سویه ای بین معاونت آموزشی و دانشجویان صورت نگرفته است و عملا تعدادی از پیگیری تشکل ها نیز بی نتیجه مانده است.

اما در ادامه این گزارش شاید لازم بود اشاره ای هم به سطح پایین معدل های هر سه رشته این دانشکده و بالاخص رشته ی مهندسی شیمی می شد که با توجه به اعلام رسمی دانشگاه تفاوت فاحش معنا داری با دانشکده های مشابه دارد و همین موضوع سبب ایجاد اثرات سوء بر ادامه تحصیل، استفاده از سهمیه استعداد درخشان برای مقاطع بالاتر، اشتغال و آینده دانشجویان این دانشکده شده است و عوامل این موضوع در نامه ها و جلسات شفاهی متعدد توسط بسیج دانشجویی، شورای صنفی و انجمن‌های علمی به مسئولان دانشکده ارائه شده است ولی عمدتا در توجیه این اتفاق، عملکرد نامناسب و تلاش ضعیف دانشجویان را دلیل این موضوع دانسته اند، اما سوال اینجاست اگر حتی دانشجو نیز مسبب این موضوع باشد، هیئت رئیسه دانشکده چندبار تا به حال این موضوع را آسیب شناسی کرده اند تا راهکاری برای برون رفت از وضعیت موجود اتخاذ کنند؟

همچنین یکی از اقدامات مهم و موثر سال های اخیر معاونت آموزشی در افت سطح علمی دانشکده، پر کردن جای خالی اساتید بزرگی همچون دکتر موسویان، دکتر پورپاک و... که سالیان گذشته در این دانشکده تدریس می کردند با اساتید مدعوی هست که حتی فاقد مدرک دکتری و سابقه تدریس می باشند و برخی اولین تجربه تدریسشان در این دانشکده رقم خورده است. نمونه های بسیاری در سال های اخیر وجود دارد که استاد صرفا برای یک یا دو ترم در دانشکده حضور داشته است و سپس به سبب عدم انطباق بر حداقل ترین معیارهای دانشگاه کنار گذاشته شده است؛ اما سوال اینجاست آیا دانشجویان این دانشکده عنصری برای آزمون و خطا های مسئولین دانشکده جهت کشف استاد هستند؟!

* حوزه پژوهشی

در این حوزه با مراجعه با عملکرد دانشکده های مشابه نظیر دانشکده فنی فومن با قدمت کمتر نسبت به دانشکده فنی کاسپین هر ساله شاهد برگزاری کنگره ها، سمینار ها و همایش های متعددی در این دانشکده هستیم اما در چند سال اخیر دانشکده فنی کاسپین به عنوان قطب مهندسی شیمی شمال کشور نه تنها کاملا تهی از چنین برنامه هایی بوده است بلکه بازتاب صحیحی نیز از همکاری‌ های بین‌المللی برخی اساتید محترم هیئت ‌علمی دانشکده نیز صورت نگرفته است.

همچنین در خصوص رشته مهندسی مکانیک این دانشکده از زمان راه اندازی مقطع کارشناسی این رشته در سال ۱۳۹۴، هیچ آزمایشگاه تحقیقاتی مرتبط با آن در این دانشکده تاسیس نشده است تا دانشجویان علاقه مند به حوزه تحقیقات بتوانند به فعالیت های پژوهشی مربوط به رشته خود بپردازند و نکته حائز اهمیت آن است که با وجود این کمبود بسیار پر اهمیت و عدم وجود هرگونه زیرساخت قابل قبول حتی برای دانشجویان مقطع کارشناسی رشته مهندسی مکانیک، دانشکده فنی کاسپین در گزارش عملکرد خود در حوزه آموزش، اخذ مجوز اجرای دوره کارشناسی ارشد رشته مهندسی مکانیک را نیز اعلام کرده است!

عدم امکان استفاده اساتید و دانشجویان جهت کارهای پژوهشی از دستگاه های ارزشمند موجود در آزمایشگاه های دانشکده به بهانه ایرادات جزئی یا نداشتن اپراتور هم حکایت از عدم عزم کافی مسئولان این حوزه برای رفع مشکلات جزئی موجود دارد.

عملکرد واحد ارتباط با صنعت دانشکده به عنوان بخشی از حوزه پژوهشی نیز در سال های اخیر جای بحث دارد که عملا فعالیت خاصی توسط این بخش در دو سال اخیر مشاهده نشده است.

* حوزه اجرایی

شواهد حاکی براین است که دانشجویان دانشکده فنی کاسپین همواره از کمبود فضای خوابگاه و دانشکده، امکانات ورزشی و تربیت‌بدنی رنج برده اند اما علاوه بر اینکه برای گسترش امکانات این حوزه اقدام چشمگیری صورت نگرفته است، تنها اتاق تربیت بدنی دانشکده نیز با انتقال وسایل آن به رختکن دانشجویان، به بخش اداری تبدیل شده است و تحت عنوان احداث! سالن اداری دانشجویی دانشکده در سال ۱۳۹۹ قید شده است و جالب تر اینجاست که حتی این تبدیل (نه احداث) اتاق تربیت بدنی به بخش اداری در سال ۱۳۹۸ صورت گرفته است!

نقطه عطف این گزارش بخش فرهنگی آن است که متاسفانه به جز برگزاری آئین خوش آمد گویی نودانشجویان که در نهایت ناهماهنگی و بی برنامگی با اصرار دانشگاه برگزار شد، هیچ فعالیت دیگری از معاونت فرهنگی دانشکده به عنوان سیاست گذار اصلی امور فرهنگی یک مجموعه مشاهده نمی شود و این امر صرفا معطوف به سال ۱۳۹۹ نیست بلکه انفعال مسئولان اصلی فرهنگی دانشکده در سال های اخیر همواره ملموس بوده است. همچنین لازم به ذکر است اگر تشکیل گروه اجرایی نقشه راه مهندسی توسط تشکل های دانشجویی و فعالیت های خودجوشی نظیر برگزاری چند وبینار راهنمایی برای نودانشجویان، تشکیل کانال و گروه های راهنما نبود قطعا با این ناکارآمدی مجموعه فرهنگی و دانشجویی دانشکده سردرگمی بسیاری برای نودانشجویان در بدو ورود به دانشگاه ایجاد می شد.

از طرفی کوتاهی و بی توجهی به فعالیت های فرهنگی کانون ها از جمله کانون فیلم و عکس این دانشکده از طرف مسئولین، سخت و پیچیده کردن فرآیند تامین بودجه لازمه جشنواره عکاسی کاسپیکز که در این بیانیه نمی توان گنجاند و در گزارش سالانه کانون حتما توضیحات مفصل داده خواهد شد، نیز نمونه ای از ناکارآمدی حوزه فرهنگی است. البته مسئولان دانشکده علت عدم درج گزارش جشنواره کاسپیکز در گزارش عملکرد سالانه دانشکده را پرداختن به مسائل کلی در این گزارش عنوان کرده اند؛ اما جای سوال اینجاست که آیا اهمیت تشکیل یک کانال واتس آپ! بیشتر از برگزاری یک جشنواره فرهنگی در سطح دانشگاه است؟!

موارد فوق الذکر در کنار نداشتن برنامه راهبردی فرهنگی سالانه از طرف معاونت فرهنگی دانشکده، مغفول ماندن امور فرهنگی به سبب ادغام معاونت های متعدد تحت عنوان معاونت اجرایی را می رساند. بنابراین وجود یک معاونت فرهنگی مستقل برای رسیدگی به امور مربوطه بسیار مورد نیاز است.

* روابط عمومی

در بخش روابط عمومی دانشکده به عنوان مرجع اصلی اطلاع رسانی یک مجموعه، همین عدم انتشار گزارش عملکرد در هیچ یک از مراجع اصلی اطلاع رسانی دانشکده خود، هویدای عدم پویایی این بخش است. حال مواردی همچون درج مکرر پیام های غیرمرتبط در کانال دانشکده، تبریک عید فطر با تصویر یک کلیسا و... خود نشان از عدم تخصص مسئولین این بخش را دارد.

در حالت‌کلی باید درنظر داشت که آیا این گزارش در شان دانشگاه‌ تهران است؟ گزارشی که به دو صفحه خلاصه شود! جدا از تمامی بحث‌های بالا، ما شاهد تکه کاغذی هستیم با نگارشی ضعیف و تیتروار که حتی استانداردهای اولیه گزارش‌نویسی را رعایت نکرده است. این نشان‌ می‌دهد نویسنده حتی به‌خود زحمت‌ نداده فعالیت های به اصطلاح انجام گرفته شده را همانند سایر دانشکده های دانشگاه تهران با جزئیات توصیف کند.

ضروریست انتقاد ‌کنیم از مراجع دریافت کننده گزارش در دانشگاه که چگونه این گزارش مبهم و سراسر ایراد را قبول کرده و به عنوان گزارش عملکرد یک دانشکده دانشگاه تهران در سایت دانشگاه منتشر کرده اند؟

با توجه به این کارنامه یک ساله و اتفاقات چندساله اخیر بی درنگ پی می بریم که در دوران سراشیبی مدیریتی دانشکده فنی کاسپین قرار داریم و روز به روز شاهد افول و دور شدن دانشکده از اصالت خود هستیم به گونه ای که ما دانشجویان در این چند سال بیش از هر زمان دیگری خود را با دیگر دانشکده های دانشگاه تهران مقایسه می کنیم؛ لذا از مسئولان دانشگاه تهران به عنوان نماد آموزش عالی کشور خواستار رسیدگی به این ناکارآمدی های حاکم بر دانشکده فنی کاسپین و جلوگیری از تضییع بیشتر حقوق دانشجویان این دانشکده هستیم.

و من الله توفیق

تشکل های دانشجویی دانشکده فنی کاسپین، دانشگاه تهران

( بسیج دانشجویی، شورای صنفی، انجمن علمی شیمی و پلیمر، انجمن علمی مکانیک، کانون فیلم و عکس و کانون قرآن و عترت)جدیدترین اخبار دانشگاهی - استخدامی و کنفرانس های علمی را در پرتال دانشگاهی مشاهده کنید. 
با عضویت در خبرنامه های تخصصی ، اخبار را در ایمیل خود دریافت کنید . 
کانال تلگرام پرتال دانشگاهی را  به نشانی https://telegram.me/unpir دنبال کنید.

پر بازدیدترین اخبار دانشگاه

خبرنامه - شبکه های اجتماعی