پرتال دانشگاهی کشور پرتال دانشگاهی کشور
University Portal of Iran
کلمات مرتبط

    نتایج کارشناسی ارشد 1402 نتایج ارشد 1402 دفترچه کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد امریه سربازی استخدام تامین اجتماعی استخدام شرکت نفت استخدام آموزش و پرورش استخدام بانک پذیرش بدون کنکور منابع کارشناسی ارشد منابع دکتری استخدام شهرداری آگهی استخدام پليس استخدام نیروی انتظامی لیست همایش های بین المللی لیست سمینار لیست کنفرانس سالن همایش مقاله ISI دانشگاه پيام نور استخدام بانک پاسارگاد سازمان سما استخدام بانک شهر استخدام بانک گردشگری آگهی استخدام بانک صادرات استخدام بانک پارسیان پودمانی علمی کاربردی 1402 استخدام دولتی استخدام استانداری استخدام آتش نشانی استخدام وزارت نيرو استخدام ديپلم استخدام برنامه نویس استخدام حسابدار نمونه سئوالات کارشناسی ارشد نمونه سئوالات دکتری ارزشیابی مدرک دانشگاه پیام نور فراگير دانشپذير مدرک دیپلم مدرک کارشناسی انتخاب رشته کنکور سراسری 1402 عدح.هق daneshgah پردیس دانشگاهی شهریه دانشگاهها آگهی استخدام تهران azad karshenasi arshad kardani peyvasteh azmoon konkoor mba مجازی mba یکساله مدرک mba
 اخبار دانشگاهی کشور / اخبار دانشگاه          16 آذر 1400 - 07 December 2021


رئیس دانشگاه تهران گفت: اینکه با مقاله‌شماری صرف، یک عضو هیئت علمی به مرتبه استاد تمامی برسد، یعنی ترویج یک پیام غلط مبنی بر نگاه محض به مقاله.

به گزارش پرتال دانشگاهی و به نقل از خبرگزاری مهر به نقل از دانشگاه تهران، سید محمد مقیمی در جمع دبیران و نمایندگان انجمن‌های علمی دانشجویی و کانون‌های فرهنگی هنری و همچنین برخی فعالان نشریات دانشجویی دانشگاه تهران، افزود: برنامه‌های شبکه تلویزیون اینترنتی دانشگاه می‌تواند طوری طراحی شود که هر هفته یک میزگرد با حضور اعضای یکی از انجمن‌های علمی دانشجویی دانشگاه تهران و اساتید مرتبط با حوزه فعالیت آن انجمن علمی درباره یک مسئله روز کشور برگزار شود و دغدغه‌ها درباره آن موضوع از منظر دانشجویان دانشگاه تهران مورد بررسی قرار گیرد.

رئیس دانشگاه تهران اظهار کرد: اعتقاد داریم که باید فضا را برای فعالیت‌های علمی دانشجویی در بستر انجمن‌ها و کانون‌های دانشجویی فراهم کنیم تا بتوانیم فارغ‌التحصیلانی تربیت کنیم که بتوانند با داشتن مهارت‌های فعالیت جمعی، راه حلی برای رفع مشکلات کشور ارائه دهند.

وی یکی از مسیرهای ارتقای کیفیت دانشگاه را توجه به انجمن‌های علمی دانشجویی دانست و افزود: روند تغییرات کمی و کیفی فعالیت‌های انجمن‌های علمی دانشجویی و همچنین ارزیابی آنها از فضای دانشگاه و اعضای هیأت علمی و … یک داشبورد برای ارزیابی کیفیت دانشگاه محسوب می‌شود.

مقیمی با دعوت از انجمن‌های علمی دانشجویی، کانون‌های فرهنگی و نشریات دانشجویی برای پرداختن به حوزه‌های ابتکاری و نوآورانه، درباره درخواست این فعالان دانشجویی برای حمایت مالی از فعالیت‌ها و برنامه‌های دانشجویی، گفت: منابع و امکانات برای فعالیت‌های دانشجویی باید متناسب با شأن و جایگاه ممتاز دانشجویان تأمین شود. علی‌رغم محدودیت‌هایی که در زمینه امکانات وجود دارد اما لذت فعالیت‌های دانشجویی و روحیه کارآفرینانه دانشجویان فعال باعث می‌شود که دانشجویان با همین امکانات موجود هم بهترین و ثمربخش‌ترین فعالیت‌ها را رقم بزنند.

رئیس دانشگاه تهران در عین حال تاکید کرد: حمایت مالی از انجمن‌های علمی دانشجویی در دو بخش صورت گیرد. یک مبلغ ثابتی به صورت ماهانه یا ترمی به آنها تعلق گیرد و بخشی هم مبتنی بر عملکرد انجمن‌ها به آنها اختصاص داده شود. همچنین لازم است مبلغی برای انجام فعالیت‌های پژوهشی به انجمن‌های علمی دانشجویی تخصیص پیدا کند تا مهارت پژوهش در بستر انجمن‌های علمی در دانشجویان ایجاد شود.

وی افزود: اگر برنامه مشخصی داشته باشیم، حتماً مشکل تأمین منابع مالی هم قابل رفع است. رویکرد جدیدی در بین خیرین نیک‌اندیش حوزه آموزش عالی ایجاد شده است که در جهت تنوع‌بخشی به حوزه‌های مورد حمایت خود اقدام می‌کنند. حمایت از دانشجویان و پژوهشگران و صاحبان ایده‌های برتر از جمله آنهاست. می‌توان با خیرین وارد مذاکره شد تا توسعه حمایت از فعالیت‌های انجمن‌ها و کانون‌های علمی و فرهنگی را مدنظر قرار دهند.

مقیمی با تاکید بر شبکه‌سازی در میان فعالان و آثار دانشجویی، ادامه داد: در این شبکه یک سیستم داوری ایجاد کنیم که نشریات دانشجویی در حوزه انجمن‌های علمی دانشجویی سطح‌بندی شوند و بر اساس معیارهایی که برای داوری تدوین می‌شود، امتیازدهی به این نشریات صورت گیرد. این رتبه‌بندی و امتیازدهی‌ها در صورتی مفید است که دانشجویان در صورت چاپ مقاله و اثر علمی خود در این نشریات، یک امتیازی هم دریافت کنند تا حتی در جریان ورودشان به مقاطع تحصیلی بالاتر نیز بتواند مؤثر باشد.

رئیس دانشگاه تهران با پیشنهاد اینکه انجمن‌های علمی دانشجویی دانشگاه تهران به صورت ماهانه به معرفی بهترین مجله و برترین مقاله‌های چاپ شده در مجلات خود بپردازند، خاطرنشان کرد: بحث شبکه‌سازی برای کانون‌های فرهنگی و هنری هم با جدیت دنبال شود.

مقیمی در بخشی از سخنان خود، با انتقاد از تبدیل مقاله‌نویسی به یک معیار وتویی برای ارتقای اعضای هیئت علمی، خاطرنشان کرد: اینکه با مقاله‌شماری صرف، یک عضو هیئت علمی به مرتبه استاد تمامی برسد، یعنی ترویج یک پیام غلط مبنی بر نگاه محض به مقاله. این درحالیست که به نظر می‌رسد برای اینکه یک عضو هیئت علمی ارتقا پیدا کند و استاد شود، باید یک معلم خوب باشد و مهمترین معیار معلم خوب، شاگردپروری است.

رئیس دانشگاه تهران تاکید کرد: شاگردپروری این است که اعضای هیأت علمی در خارج از وقت کلاس‌ها واقعاً برای دانشجویان وقت بگذارند و توجه به دانشجو در محیط علمی را مدنظر داشته باشند.جدیدترین اخبار دانشگاهی - استخدامی و کنفرانس های علمی را در پرتال دانشگاهی مشاهده کنید. 
با عضویت در خبرنامه های تخصصی ، اخبار را در ایمیل خود دریافت کنید . 
کانال تلگرام پرتال دانشگاهی را  به نشانی https://telegram.me/unpir دنبال کنید.

پر بازدیدترین اخبار دانشگاه

خبرنامه - شبکه های اجتماعی