پرتال دانشگاهی کشور پرتال دانشگاهی کشور
University Portal of Iran
کلمات مرتبط

    نتایج کارشناسی ارشد 1402 نتایج ارشد 1402 دفترچه کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد امریه سربازی استخدام تامین اجتماعی استخدام شرکت نفت استخدام آموزش و پرورش استخدام بانک پذیرش بدون کنکور منابع کارشناسی ارشد منابع دکتری استخدام شهرداری آگهی استخدام پليس استخدام نیروی انتظامی لیست همایش های بین المللی لیست سمینار لیست کنفرانس سالن همایش مقاله ISI دانشگاه پيام نور استخدام بانک پاسارگاد سازمان سما استخدام بانک شهر استخدام بانک گردشگری آگهی استخدام بانک صادرات استخدام بانک پارسیان پودمانی علمی کاربردی 1402 استخدام دولتی استخدام استانداری استخدام آتش نشانی استخدام وزارت نيرو استخدام ديپلم استخدام برنامه نویس استخدام حسابدار نمونه سئوالات کارشناسی ارشد نمونه سئوالات دکتری ارزشیابی مدرک دانشگاه پیام نور فراگير دانشپذير مدرک دیپلم مدرک کارشناسی انتخاب رشته کنکور سراسری 1402 عدح.هق daneshgah پردیس دانشگاهی شهریه دانشگاهها آگهی استخدام تهران azad karshenasi arshad kardani peyvasteh azmoon konkoor mba مجازی mba یکساله مدرک mba
 اخبار دانشگاهی کشور / اخبار دانشگاه          12 دی 1400 - 02 January 2022


معاون پژوهشی وزارت علوم با اشاره به بودجه‌های پژوهشی کشور در سال ۱۴۰۱، گفت: در حال حاضر ۳۵ درصد از بودجه پژوهشی کشور به ۱۴ دانشگاه بزرگ کشور اختصاص یافته است.

به گزارش پرتال دانشگاهی و به نقل از خبرنگار مهر، پیمان صالحی در چهل و چهارمین نشست معاونان پژوهشی دانشگاه‌های بزرگ کشور که امروز در دانشگاه تهران برگزار شد، با اشاره به نقش شورای معاونان پژوهشی در تصمیم گیری‌ها و سیاستگذاری‌ها در حوزه پژوهشی و فناوری، اظهار کرد: من خاطره خوبی از برگزاری جلسات این شورا دارم از این رو از فعال‌تر شدن آن استقبال می‌کنم؛چرا که در این جلسات نه تنها مشکلات ۱۴ دانشگاه بزرگ کشور بلکه معضلات سایر دانشگاه‌ها پیگیری می‌شود.

وی با بیان اینکه معاونت پژوهشی وزارت علوم با ۶۰ نفر نیروی انسانی، به حجم بسیار زیادی از کارهای این حوزه رسیدگی می‌کند، افزود: از سوی دیگر چند ده هزار نفر عضو هیات علمی دانشگاه‌ها داریم که این مجموعه در کنار ما می‌تواند مسیر فعالیت‌های ما را تعیین کند از این رو تاکید داریم که از ظرفیت‌های همه دانشگاه‌ها در امور بهره مند شویم.

صالحی به ایجاد دو معاونت پژوهشی و فناوری در وزارت علوم با تاکید بر اینکه قرار نیست این انفکاک تاثیری در روند توسعه دانشگاه‌ها داشته باشد، خاطر نشان کرد: دغدغه ما در وزارت علوم حوزه‌های پژوهش و فناوری است و قرار نیست با این انشقاق، خللی در روند پیشرفت این حوزه‌ها در کشور ایجاد شود.

معاون پژوهشی وزارت علوم با بیان اینکه همواره دغدغه دانشگاه‌ها این بوده است که وزارت علوم به توسعه فناوری و تجاری سازی توجهی ندارد، یادآور شد: در حال حاضر توسعه فناوری و تجاری سازی از اولویت‌های وزارت علوم است و با این تفکیک سعی شده است که با برنامه‌های منسجم‌تر به آن پرداخته شود.

وی با اشاره به همکاری دانشگاه‌ها در این زمینه، اظهار کرد: ما در این مدت که در وزارت علوم مشغول به فعالیت شدیم با بخش‌های مختلف جلساتی برگزار کردیم و تاکنون بیشترین جلسات را با وزارت نفت به عنوان یکی از شرکای وزارت علوم در حوزه فناوری و پژوهشی داشتیم.

صالحی با اشاره به برگزاری جلساتی با وزارتخانه جهاد کشاورزی، ستاد کل نیروهای مسلح و شورای عالی انقلاب فرهنگی، ادامه داد: ما دست همکاری به سوی همه دانشگاه‌ها دراز می‌کنیم تا بتوانیم موضوعات مبتلا به بخش آموزش عالی را به طور جدی پیگیری کنیم.

وی با اشاره به بودجه‌های پژوهشی کشور در سال ۱۴۰۱، گفت: در حال حاضر ۳۵ درصد از بودجه پژوهشی کشور به ۱۴ دانشگاه بزرگ کشور اختصاص یافته است و این شورا نیز در جایگاه درستی است تا به چالش‌های موجود در این حوزه در ۱۴۰۰ واحد آموزش عالی کشور رسیدگی کند.

معاون پژوهشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به بیان رئوس برنامه‌های این وزارتخانه در حوزه توسعه پژوهشی اشاره کرد و گفت: استفاده از ظرفیت‌های بالفعل و بالقوه در این حوزه از برنامه‌های این وزارتخانه به شمار می‌رود. در این زمینه ما تجربه خوبی در راه اندازی شبکه آزمایشگاه راهبردی داریم؛ چرا که شاهد بودیم در این اقدام بسیاری از آزمایشگاه‌های وزارت علوم در ۴ شبکه "شاعا"، "شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی"، "آزمایشگاه مرجع وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی" و "استاندارد" عضویت دارند.

وی با اشاره به وجود برخی از تجهیزات گرانقیمت در برخی از آزمایشگاه‌ها، یادآور شد: برخی از این تجهیزات در برخی از آزمایشگاه‌ها بلا استفاده هستند و برخی از آزمایشگاه‌ها در پی خرید این تجهیزات هستند و ما نیز به شدت به دنبال این هستیم که علاوه بر شبکه سازی، تجهیزات مورد نیاز حال و آینده حوزه‌های فناورانه و پژوهشی را فراهم کنیم.

صالحی با تاکید بر اینکه شبکه سازی جز اولویت‌های وزارت علوم است، اظهار کرد: علاوه بر آن ماموریت گرا کردن دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌ها نیز در دستور کار ما قرار دارد. مشاهده کردیم که همه مشکلات ما ریشه در کمبود اعتبارات ندارد و در زمان شیوع کرونا با حضور شرکت‌های دانش بنیان توانستیم ملزومات و تجهیزات مورد نیاز کشور را تامین کنیم.

وی ایجاد ۶۵۰۰ شرکت دانش بنیان را اکوسیستم قدرتمند کشور دانست که می‌توانند مسایل را تبدیل به ارائه راهکار کنند، خاطر نشان کرد: با ماموریت گرا کردن دانشگاه‌ها، پژوهشگاه‌ها، پارک‌های علم و فناوری و مراکز رشد و نوآوری هر کدا از آنها می‌توانند در رفع نیازهای کشور موثر باشند. نقشه این عملکرد نیز موجود است.

معاون پژوهشی وزارت علوم توجه به سیاست‌های تشویقی را از دیگر رویکردهای این وزارتخانه در توسعه تحقیقات در کشور دانست و یادآور شد: ما به دانشگاه‌ها اعلام کرده‌ایم که برای ارتقا دانشگاهیان به استام تمام باید ۳ طرح پژوهشی با صنعت داشته باشند.

وی با تاکید بر نمایه سازی بین المللی نشریات علمی-پژوهشی گفت: ما کمیته‌ای را برای تهیه فهرستی از نشریات که می‌توانند به سرعت نمایه سازی در پایگاه‌های اسکوپوس و ISI شوند ایجاد کردیم و به زودی برای سردبیران این نشریات جلسات آموزشی برگزار خواهد شد.

صالحی با اشاره به وضعیت اعتبارت پژوهشی در لایحه بودجه ۱۴۰۱ گفت: ما از طریق مجلس در این زمینه در حال پیگیری هستیم و این فرصت مغتنمی برای ما و دانشگاهیان است تا بتوانیم نظرات خود را ارائه دهیم.جدیدترین اخبار دانشگاهی - استخدامی و کنفرانس های علمی را در پرتال دانشگاهی مشاهده کنید. 
با عضویت در خبرنامه های تخصصی ، اخبار را در ایمیل خود دریافت کنید . 
کانال تلگرام پرتال دانشگاهی را  به نشانی https://telegram.me/unpir دنبال کنید.

پر بازدیدترین اخبار دانشگاه

خبرنامه - شبکه های اجتماعی