پرتال دانشگاهی کشور پرتال دانشگاهی کشور
University Portal of Iran
کلمات مرتبط

    نتایج کارشناسی ارشد 1402 نتایج ارشد 1402 دفترچه کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد امریه سربازی استخدام تامین اجتماعی استخدام شرکت نفت استخدام آموزش و پرورش استخدام بانک پذیرش بدون کنکور منابع کارشناسی ارشد منابع دکتری استخدام شهرداری آگهی استخدام پليس استخدام نیروی انتظامی لیست همایش های بین المللی لیست سمینار لیست کنفرانس سالن همایش مقاله ISI دانشگاه پيام نور استخدام بانک پاسارگاد سازمان سما استخدام بانک شهر استخدام بانک گردشگری آگهی استخدام بانک صادرات استخدام بانک پارسیان پودمانی علمی کاربردی 1402 استخدام دولتی استخدام استانداری استخدام آتش نشانی استخدام وزارت نيرو استخدام ديپلم استخدام برنامه نویس استخدام حسابدار نمونه سئوالات کارشناسی ارشد نمونه سئوالات دکتری ارزشیابی مدرک دانشگاه پیام نور فراگير دانشپذير مدرک دیپلم مدرک کارشناسی انتخاب رشته کنکور سراسری 1402 عدح.هق daneshgah پردیس دانشگاهی شهریه دانشگاهها آگهی استخدام تهران azad karshenasi arshad kardani peyvasteh azmoon konkoor mba مجازی mba یکساله مدرک mba
 اخبار دانشگاهی کشور / اخبار دانشگاه          14 فروردین 1401 - 03 April 2022


معاون فنی مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت، نحوه بازگشایی و اجرای پروتکل های بهداشتی برای مراکز آموزش عالی کشور را از ۱۴ فروردین ماه تشریح کرد.

محسن فرهادی در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به شرایط متفاوت دانشگاه‌های علوم پزشکی و دانشگاه‌های غیر علوم پزشکی گفت: دانشگاه‌های علوم پزشکی هیچ موقع تعطیل نبودند و با توجه به ماهیت رشته‌های علوم پزشکی، این گروه در خط مقدم مبارزه با کرونا قرار داشتند و معمولاً در مراکز بهداشتی درمانی و بیمارستانها دانشجویان همزمان با کار دانشجویی خود ارائه خدمت هم داشتند.

وی افزود: بر اساس مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا همه دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی باید از ۱۴ فروردین ماه بازگشایی شوند و به همین منظور یک بازنگری در پروتکل بهداشتی بازگشایی انجام شد.

پروتکل بازنگری شده به دانشگاه‌ها ابلاغ می‌شود

فرهادی گفت: پروتکل بازنگری شده البته همان اصول اساسی پروتکل‌ها شامل رعایت اقدامات بهداشتی که بر پایه مسائل علمی طراحی شده و شناخت ویروس کرونا است را در بر دارد. در مهرماه ۱۴۰۰ پروتکلی برای دانشگاه‌ها اعلام شد که آن پروتکل را با تغییر کوچکی بازنگری کردیم. البته اقدامات اساسی از جمله عدم دست دادن، تهویه مناسب، زدن ماسک و داشتن تهویه در کلاس‌ها و رعایت فاصله اجتماعی مناسب کماکان ادامه دارد.

وی یادآور شد: در پاسخ به شرایط جدید در بازگشایی های مراکز آموزش عالی با معاونت‌های دانشجویی و آموزشی وزارت بهداشت و وزارت علوم جلساتی برگزار شده است پروتکل قبلی که به دانشگاه‌ها ابلاغ شده بود که در زمان خودش به دلیل شیوع اومیکرون دانشگاه‌ها اجرایی نشد، را برای وزارت کشور مجدداً ارسال کردیم تا کمیته امنیتی اجتماعی ستاد ملی مقابله با کرونا این موضوع را مصوب کرده و بر اساس مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا آن را به کل کشور ابلاغ خواهد کرد.

مراقبت از بیماری هسته اساسی پروتکل‌های بازگشایی در سال ۱۴۰۱ برای مراکز آموزش عالی

معاون فنی مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت افزود: تقریباً هسته اساسی پروتکل‌های بازگشایی در سال ۱۴۰۱ برای مراکز آموزش عالی برروی مراقبت از بیماری استوار شده است. در واقع غربالگری افراد بیمار از افراد سالم مهم است. اگر افرادی که بیمار هستند به موقع و در اسرع وقت شناخته شوند و منجر به این بشود که ارتباطات آنها چه در خوابگاه‌ها و چه در کلاس‌ها با سایر دانشجویان سالم هستند به حداقل برسد می‌توان کنترل بیشتری انجام داد.

دانشگاه‌های وزارت علوم و سایر دانشگاه‌ها به سامانه «ایران من» متصل می‌شوند

وی گفت: وزارت بهداشت به سامانه «ایران من» متصل است و قرار شد دانشگاه‌های وزارت علوم و سایر دانشگاه‌ها نیز به این سامانه متصل شوند و این سامانه اساس اتصالات باشد و میزان واکسن واکسیناسیون از سوی دانشجویان، اساتید و کارمندان دانشگاه‌ها همچنین زدن‌ماسک در تمام طول مدت برنامه کلاسی رصد شود.

فرهادی یادآور شد: از مسئولین برگزاری کلاسهای دانشگاهی خواسته شده کلاس‌ها طوری طراحی شود و زمانبندی کلاس‌ها بگونه‌ای تهیه شود که امکان حداکثر تهویه برای زمان بین کلاس‌ها تأمین شود. نکته مهم در تهویه باز کردن کامل پنجره‌ها و درها برای مناطقی است که امکانات لازم تهویه را در اختیار ندارند اما مناطقی که از دستگاه‌های پیشرفته تهویه برخوردار هستند باید از این دستگاه‌ها استفاده کنند. با توجه به اینکه هوا رو به گرمی می‌رود امکان باز ماندن درب و پنجره‌ها برای کلاس‌ها فراهم است.

وی گفت: مناطقی که فن‌های مکانیکی در اختیار دارند باید فن‌ها روشن شود دانشگاه‌های تازه ساز و یا کلاس‌هایی که در ساختمانهای نوساز قرار دارند و از فن‌های پیشرفته استفاده می‌کنند باید فن آنها روشن و به کار گرفته شود.

تنها کسانی که سه دوز واکسن زده اند می‌توانند در خوابگاه اقامت داشته باشند

معاون فنی مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت اضافه کرد: محور دیگر پروتکل‌های بهداشتی خوابگاه‌ها هستند که عمده نگرانی ما در بخش خوابگاه‌ها است. زیرا عملاً امکان فاصله گذاری اجتماعی و زدن ماسک در تمام طول روز در خوابگاه وجود ندارد. نکته مهم این است که تنها کسانی که سه دوز واکسن زده اند می‌توانند در خوابگاه اقامت داشته باشند. البته منظور واکسیناسیون کامل است. اگر افرادی دو دوز واکسن زده اند اما هنوز نوبت به دوز سوم نرسیده است مشکلی ندارند بلکه در نهایت منظور واکسیناسیون کامل است.

وی گفت: از همه مهمتر اینکه اگر فردی علائم بیماری دارد علائم بیماری کرونا دارد باید مسئول خوابگاه را مطلع کرده و خوابگاه را ترک کرده یا در منطقه قرنطینه خوابگاه قرار گیرد ضمن اینکه اگر همه دانشگاه‌ها به سامانه ایران من متصل شوند غربالگری میزان واکسیناسیون و ابتلاء به کرونا خیلی راحت تر قابل رصد کردن است.

استقبال بیشتر دانشجویان نسبت به اساتید از واکسیناسیون کرونا

فرهادی درباره میزان واکسیناسیون دانشجویان گفت: میزان واکسیناسیون دانشجویان تا حد مطلوبی انجام شده است به خصوص دانشگاه آزاد که اطلاع دارم میزان پوشش واکسن خوبی داشته است و بعد از آن دانشگاه‌های دولتی نیز پوشش واکسیناسیون خوبی داشتند ضمن اینکه دانشجویان نسبت به اساتید بیشتر از واکسیناسیون استقبال کرده اند.جدیدترین اخبار دانشگاهی - استخدامی و کنفرانس های علمی را در پرتال دانشگاهی مشاهده کنید. 
با عضویت در خبرنامه های تخصصی ، اخبار را در ایمیل خود دریافت کنید . 
کانال تلگرام پرتال دانشگاهی را  به نشانی https://telegram.me/unpir دنبال کنید.

پر بازدیدترین اخبار دانشگاه

خبرنامه - شبکه های اجتماعی