پرتال دانشگاهی کشور پرتال دانشگاهی کشور
University Portal of Iran
کلمات مرتبط

    نتایج کارشناسی ارشد 1400 نتایج ارشد 1400 دفترچه کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد امریه سربازی استخدام تامین اجتماعی استخدام شرکت نفت استخدام آموزش و پرورش استخدام بانک پذیرش بدون کنکور منابع کارشناسی ارشد منابع دکتری استخدام شهرداری آگهی استخدام پليس استخدام نیروی انتظامی لیست همایش های بین المللی لیست سمینار لیست کنفرانس سالن همایش مقاله ISI دانشگاه پيام نور استخدام بانک پاسارگاد سازمان سما استخدام بانک شهر استخدام بانک گردشگری آگهی استخدام بانک صادرات استخدام بانک پارسیان پودمانی علمی کاربردی 1400 استخدام دولتی استخدام استانداری استخدام آتش نشانی استخدام وزارت نيرو استخدام ديپلم استخدام برنامه نویس استخدام حسابدار نمونه سئوالات کارشناسی ارشد نمونه سئوالات دکتری ارزشیابی مدرک دانشگاه پیام نور فراگير دانشپذير مدرک دیپلم مدرک کارشناسی انتخاب رشته کنکور سراسری 1400 عدح.هق daneshgah پردیس دانشگاهی شهریه دانشگاهها آگهی استخدام تهران azad karshenasi arshad kardani peyvasteh azmoon konkoor mba مجازی mba یکساله مدرک mba
 اخبار دانشگاهی کشور / اخبار دانشگاه          24 فروردین 1401 - 13 April 2022


معاون آموزشی وزارت علوم گفت: باید اصلاحی در ساختار پذیرش دانشجو و روش‌های پذیرش انجام شود و فعالیت استادان باید در جهت رفع مشکلات کشور باشد.

به گزارش پرتال دانشگاهی و به نقل از خبرگزاری مهر به نقل از سازمان بسیج اساتید، قاسم عمو عابدینی معاون آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با رئیس سازمان بسیج اساتید کشور، معاونین این سازمان و مسئولین بسیج اساتید دانشگاه‌های تهران بزرگ مذاکره و گفتگو کرد.

عمو عابدینی افزود: معاونت آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری محور مهمی در مباحث دانشگاه است. معتقدم اگر قرار است تحولی در آموزش عالی کشور اتفاق بیفتد در این مجموعه معاونت خواهد بود. لذا مجموعه کارهای انجام شده و بحث‌هایی که در حکم بنده آمد باعث شده در این موضوع عمیق شویم.

وی سپس به برخی سوابق اجرایی گذشته خود و برنامه‌های انجام شده در راستای تحول دانشگاه اشاره کرده و افزود: در موضوع طرح تحولی که آقای رئیس جمهور ارائه کردند در ابتدا و در پیش نویس‌های اولیه از اساتید بسیجی دانشگاه‌های تهران نظرسنجی کردیم.

معاون آموزشی وزارت علوم افزود: این طرح در چندین نسخه تصحیح شد و نهایتاً به بخش‌های مختلف ابلاغ شد. با کنار هم قرار دادن بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی رهبر معظم انقلاب، طرح تحول ارائه شده از سوی دولت سیزدهم و نظرات دکتر زلفی‌گل دیدیم در چند بخش مشکلات جدی وجود دارد که باید رفع شود و لازم است ریل‌گذاری‌ها را تغییر داده و یا اصلاح کنیم. یکی از مشکلات بحث آموزش عالی است که ۸ بند دارد.

وی ادامه داد: مقام معظم رهبری تاکید فرمودند که ظرفیت‌های زیادی در کشور ایجاد شده است. اما متأسفانه برخی‌ها به بیراهه رفته است و تداخل دارد این رو لازم است جایی آمایش صورت گیرد و آن هم مربوط به ابلاغیه‌هایی است که باید در وزارت علوم در دوره‌های قبلی اجرا می‌شده و به نتیجه نرسیده است. یکی از این مشکلات بحث اشتغال فارغ التحصیلان است در این خصوص باید بررسی شود که برای توانمندی فارغ‌التحصیلان چه مباحثی لازم است پیگیری شود.

عمو عابدینی همچنین عنوان کرد: یکی از مشکلات بحث تعداد واحدهای تئوری در دانشگاه است. ما محاسبه کردیم که ۱۴۰ واحد در دوره لیسانس باید طی شود از این تعداد ۱۲۰ واحد تئوری است و این تعداد واحد ارائه شده قادر نیست توانمندسازی لازم را در دانشجویان برای اشتغال ایجاد کند. لازم است ارائه واحدها به سمت مهارت افزایی پیش برود. ما در مجموعه نظام آموزش عالی به صورت جزیره‌ای فعالیت‌هایی را شاهدیم.

وی ادامه داد: به عنوان مثال دانشگاه جامع علمی کاربردی و دانشگاه فنی حرفه‌ای و سازمان فنی و حرفه‌ای کشور و غیره را داریم که با دانشگاه‌های اصلی و مادر هیچ‌گونه ارتباط مؤثری ندارند. بنابراین لازم است یک نظام مهارتی همان‌گونه که رهبر فرمودند در سراسر کشور تشکیل شود.

معاون آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری عنوان کرد: قوی‌ترین، مطمئن‌ترین و کارشناس‌ترین مجموعه برای همکاری با معاونت آموزش بسیج اساتید است. این مجموعه اگر بحثی ارائه دهند اتقان بیشتری دارد بنابراین باید به مسائل ورود کند.

عمو عابدینی افزود: همچنین باید ارتباط دانشجویان با استادان صنعت افزایش یابد و کارورزی و کارآموزی از ترم‌های نخست صورت گیرد. این کار اگر شکل نگیرد اصل نظام مهارتی ما شکل نخواهد گرفت و خروجی‌ها همواره همین خواهد بود که دانشجویان در مباحث تئوری توانمند هستند اما مهارتی برای اشتغال ندارند. همچنین باید اصلاحی در ساختار پذیرش دانشجو و روش‌های پذیرش انجام شود و فعالیت استادان باید در جهت رفع مشکلات کشور باشد.

وی با تاکید بر لزوم استفاده از نظرات استادان و نخبگان برای برنامه ریزی‌های انجام شده در این معاونت بیان کرد: ما می‌خواهیم برنامه‌ها و طرح‌هایمان را با نظرسنجی استادان بررسی کنیم تا بتوانیم نظام آموزشی را احیا و بازسازی یا به صورت نوین مطرح کنیم.

وی افزود: پذیرش دانشجوی دکتری و ارشد به دو صورت می‌تواند انجام شود یکی اینکه به صورت حاکمیتی باشد، مانند فناوری‌های خط شکن که لازم است دانشجویان مستعد در این مسیر وارد شده و کادر سازی صورت گیرد. یکی مربوط به دانشگاه صنعتی است که باید با صنعت قرارداد بسته شود و عنوان مورد نیاز صنعت در دفترچه پذیرش سازمان سنجش آورده شود. باید برای یک کد، پروژه معرفی شود در این صورت است که دانشجو هم ارتباط با صنعت دارد و هم حقوق خواهد داشت. در طرح تحول باید استاد محوری شکل بگیرد. در حوزه گسترش و برنامه‌ریزی شوراهای تحولی شکل گرفته. این شورا تلاش می‌کند تمام کشور را معطوف به خود کند. باید دانشگاه‌ها مأموریت گرا شوند.

عمو عابدینی همچنین به موضوع علوم انسانی و اسلامی سازی آن اشاره کرده و افزود: برای اولین بار در طول تاریخ آموزش عالی در شورای عالی برنامه ریزی کمیسیونی به نام علوم انسانی اسلامی را شکل داده‌ایم.

وی گفت: ما با مبانی که رهبری داشتند در گام دوم و طرح تحول، کارگروه‌هایی را شکل داده‌ایم. همچنین شورای توسعه و برنامه ریزی را مجزا کرده‌ایم. در این کارگروه‌ها به حضور استادان نخبه بسیجی در سراسر کشور نیازمندیم. همچنین از این میان از افراد دارای سابقه مدیریت هم در کمیسیون استفاده می‌کنیم و اسامی این کارگروه‌ها را به بسیج اساتید ارائه خواهیم کرد. خداوند امروز به ما توفیق داده که بتوانیم کاری انجام دهیم، منشأ تحول از همین‌جاست.

وی خاطرنشان کرد: ما می‌خواهیم اقدامات را با نظر جمعی استادان و نخبگان دلسوز نظام انجام دهیم. اکنون فرصتی برای تحول نظام آموزشی کشور در حوزه‌هایی که گفته شد حاصل شده و از اساتید دانشگاه برای ارائه نظرهایشان در موضوعات مطرح شده دعوت می‌کنیم. همچنین همه افراد در وزارت علوم، تحقیقات و فناوری افرادی معتقد، قوی و دلسوز و انقلابی هستند و در سایر زمینه‌ها استادان می‌توانند طرح‌ها و نظراتشان را به این عزیزان ارائه کنندجدیدترین اخبار دانشگاهی - استخدامی و کنفرانس های علمی را در پرتال دانشگاهی مشاهده کنید. 
با عضویت در خبرنامه های تخصصی ، اخبار را در ایمیل خود دریافت کنید . 
کانال تلگرام پرتال دانشگاهی را  به نشانی https://telegram.me/unpir دنبال کنید.

پر بازدیدترین اخبار دانشگاه

خبرنامه - شبکه های اجتماعی