پرتال دانشگاهی کشور پرتال دانشگاهی کشور
University Portal of Iran
کلمات مرتبط

    نتایج کارشناسی ارشد 1400 نتایج ارشد 1400 دفترچه کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد امریه سربازی استخدام تامین اجتماعی استخدام شرکت نفت استخدام آموزش و پرورش استخدام بانک پذیرش بدون کنکور منابع کارشناسی ارشد منابع دکتری استخدام شهرداری آگهی استخدام پليس استخدام نیروی انتظامی لیست همایش های بین المللی لیست سمینار لیست کنفرانس سالن همایش مقاله ISI دانشگاه پيام نور استخدام بانک پاسارگاد سازمان سما استخدام بانک شهر استخدام بانک گردشگری آگهی استخدام بانک صادرات استخدام بانک پارسیان پودمانی علمی کاربردی 1400 استخدام دولتی استخدام استانداری استخدام آتش نشانی استخدام وزارت نيرو استخدام ديپلم استخدام برنامه نویس استخدام حسابدار نمونه سئوالات کارشناسی ارشد نمونه سئوالات دکتری ارزشیابی مدرک دانشگاه پیام نور فراگير دانشپذير مدرک دیپلم مدرک کارشناسی انتخاب رشته کنکور سراسری 1400 عدح.هق daneshgah پردیس دانشگاهی شهریه دانشگاهها آگهی استخدام تهران azad karshenasi arshad kardani peyvasteh azmoon konkoor mba مجازی mba یکساله مدرک mba
 اخبار دانشگاهی کشور / اخبار دانشگاه          28 شهریور 1401 - 19 September 2022


معاون آموزشی وزارت علوم گفت: کل آیین نامه دانشجویان استعداد درخشان تغییر کرده و طبق برنامه تحول استادمحور می شود.

به گزارش پرتال دانشگاهی و به نقل از خبرنگار مهر، دکتر قاسم عموعابدینی معاون آموزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری صبح امروز در اجلاس معاونین آموزشی که در دانشگاه فرهنگیان در حال برگزاری است با اشاره به شروع سال تحصیلی جدید و بازگشایی حضوری دانشگاه‌ها و ضرورت اجرای طرح تحول آموزشی گفت: جریان تحول آموزشی بسیار مهم است و پایه و حوزه تمدن سازی مبتنی بر علم و دانش است و دانشگاه‌ها در توسعه علم و دانش نقش ویژه ای دارند و باید در این زمینه نقش آفرینی کنند.

وی افزود: پایه تمدن نوین اسلامی دانش و علم است و پایه‌های یک کشور مبتنی بر آموزش است و در حال حاضر نقش آفرینی دانشگاه‌ها در جریان تمدن سازی شکل گرفته است.

عموعابدینی یادآور شد: به نظر می‌رسد در یک بخش‌هایی باید تغییری در ریل گذاری دانشگاه‌ها صورت گیرد و این فرآیند باید اصلاح شود و ۹۰ درصد تحول آموزشی اصلاح فرآیندها و درصدی هم باید ریل گذاری جدید صورت گیرد.

معاون آموزشی وزارت علوم در ادامه افزود: باید روی کیفیت آموزشی توجه ویژه ای شود در حال حاضر خیلی عجیب است وظیفه دانشگاه پیام نور را دانشگاه‌های دیگر نیز انجام می‌دهند و یا اینکه وظیفه دانشگاه‌های مهارتی مانند فنی حرفه ای، فرهنگیان، علمی کاربردی را دانشگاه‌های دیگر انجام می‌دهند و یکسری تداخل‌ها انجام شده که باید اصلاح شود.

ملزم به اجرای آمایش آموزش عالی هستیم

عموعابدینی در ادامه به آمایش آموزش عالی اشاره کرد و گفت: در جاهایی زمانی که می‌خواهیم آمایش رشته‌ها را ایجاد کنیم مقاومت‌هایی می‌شود بحث آمایش ساماندهی، مأموریت گرایی، رتبه بندی همه دارای ضوابطی است که باید اجرایی شود.

وی گفت: بعضی‌ها تصورشان از آمایش آموزش عالی ادغام یا منحل شدن دانشگاه هاست در صورتی که به این شکل نیست. ما ملزم به اجرای آمایش آموزش عالی هستیم و زمانی که از آمایش آموزش عالی صحبت می‌کنیم منظورمان منحل کردن یا ادغام و این مسائل نیست ما باید نگرش مان را در ساماندهی آموزش عالی از تعطیلی و ادغام و منحل تغییر دهیم. منظور ما از ساماندهی این است که کار موازی انجام نگیرد و یک حکمرانی هماهنگ داشته باشیم.

پذیرش ۲۰ درصدی دانشجویان دکتری به صورت استادمحور

معاون آموزشی وزارت علوم با بیان اینکه طرح تحول آموزش عالی شش ماه است آغاز شده گفت: استادمحوری را آغاز کرده ایم و از سال آینده ۲۰ درصد دانشجویان دکتری استادمحور پذیرش می‌شوند.

وی ادامه داد: زمانی که برنامه تحول دولت در بخش آموزش عالی به وزارت علوم ابلاغ شد، وزیر علوم برای اجرای آن دستور دادند در زمینه‌های مختلف فرهنگی، پژوهشی، فناوری، نوآوری، هیأت امنا این طرح تحول ایجاد شده است.

کمیته تحول در دانشگاه‌ها ایجاد می‌شود

عموعابدینی ادامه داد: به دانشگاه‌ها ابلاغ کرده ایم تا کمیته تحول آموزشی تشکیل دهند.

آئین نامه استعداد درخشان تغییر می‌کند

وی گفت: یکی از برنامه‌های ما در طرح تحول آموزش عالی تغییر کل مجموعه آئین نامه استعداد درخشان است، طبق برنامه تحول استادمحور خواهد شد.

عموعابدینی در بخش دیگری از سخنان خود افزود: نظام آموزشی و جریان آموزشی ما باید تغییر کند. علوم پایه ما دچار مشکل است و باید فکری برای آن کرد.

نظام پذیرش دانشجو و تخصیص رشته باید اصلاح شود

معاون آموزشی وزارت علوم در بخش دیگری از سخنان خود افزود: نظام تأسیس رشته و نحوه پذیرش دانشجو باید اصلاح شود.

عدم اقبال از برخی رشته‌های دانشگاهی با وجود بدون آزمون شدن

وی ادامه داد: رشته‌های دانشگاهی باید بر اساس مأموریت عام و خاص به دانشگاه‌ها ارائه شود. به طوری که در حال حاضر بخشی از رشته‌های ما در دانشگاه‌ها اقبالی به آنها نیست باید فکری در طرح تحول برای آنها شود، خیلی از رشته‌ها اکنون بدون متقاضی هستند، با معدل و سوابق تحصیلی کسی از آنها استقبال نمی‌کند.

نظام پذیرش دانشجو باید تغییر کند

عموعابدینی تاکید کرد: باید در نظام پذیرش دانشجو تغییر داده و روی آن کار کنیم باید در نظام تخصیص رشته‌ها تغییر ایجاد کنیم.

وی ادامه داد: مصوبه‌ای در حال آماده شدن داریم که از سال آینده پذیرش دانشجو در رشته هایی مثل ریاضی، فیزیک، شیمی زیست شناسی، کودکان استثنایی بین دانشگاه فرهنگیان و دانشگاه صنعتی شریف انجام شود برخی از واحدها را در دانشگاه صنعتی شریف و برخی از واحدها را در دانشگاه فرهنگیان طی کنند و به آنها مدرک مشترک داده می‌شود.

معاون آموزشی وزارت علوم در ادامه به پذیرش دانشجوی کارشناسی حرفه ای از سال جاری اشاره کرد و افزود: کارشناسی حرفه ای نیز امسال دانشجوی خود را گرفت. ما باید در حوزه برنامه ریزی درسی یک مسیر جدید باز کنیم باید به دانشجو اختیار دهیم که می‌خواهد کارشناسی حرفه ای تحصیل کند یا محقق شود. این تحول باید شکل گیرد. ما نظام جامع آموزشی صنعت، جامعه و کشاورزی را در دست اقدام داریم.

وی افزود: در بررسی‌هایی که کرده ایم ۸۰ دانشگاه آمار مشروطی داشته اند این در حالی است که آموزش حضوری بوده اما وقتی آموزش مجازی شده و آزمون مجازی برگزار شده این تعداد کم شده و این نشان می‌دهد یک مشکل در این بین وجود دارد.جدیدترین اخبار دانشگاهی - استخدامی و کنفرانس های علمی را در پرتال دانشگاهی مشاهده کنید. 
با عضویت در خبرنامه های تخصصی ، اخبار را در ایمیل خود دریافت کنید . 
کانال تلگرام پرتال دانشگاهی را  به نشانی https://telegram.me/unpir دنبال کنید.

پر بازدیدترین اخبار دانشگاه

خبرنامه - شبکه های اجتماعی