پرتال دانشگاهی کشور پرتال دانشگاهی کشور
University Portal of Iran
کلمات مرتبط

    نتایج کارشناسی ارشد 1402 نتایج ارشد 1402 دفترچه کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد امریه سربازی استخدام تامین اجتماعی استخدام شرکت نفت استخدام آموزش و پرورش استخدام بانک پذیرش بدون کنکور منابع کارشناسی ارشد منابع دکتری استخدام شهرداری آگهی استخدام پليس استخدام نیروی انتظامی لیست همایش های بین المللی لیست سمینار لیست کنفرانس سالن همایش مقاله ISI دانشگاه پيام نور استخدام بانک پاسارگاد سازمان سما استخدام بانک شهر استخدام بانک گردشگری آگهی استخدام بانک صادرات استخدام بانک پارسیان پودمانی علمی کاربردی 1402 استخدام دولتی استخدام استانداری استخدام آتش نشانی استخدام وزارت نيرو استخدام ديپلم استخدام برنامه نویس استخدام حسابدار نمونه سئوالات کارشناسی ارشد نمونه سئوالات دکتری ارزشیابی مدرک دانشگاه پیام نور فراگير دانشپذير مدرک دیپلم مدرک کارشناسی انتخاب رشته کنکور سراسری 1402 عدح.هق daneshgah پردیس دانشگاهی شهریه دانشگاهها آگهی استخدام تهران azad karshenasi arshad kardani peyvasteh azmoon konkoor mba مجازی mba یکساله مدرک mba
 اخبار دانشگاهی کشور / اخبار دانشگاه          07 دی 1401 - 28 December 2022


مراسم انعقاد تفاهم نامه همکاری علمی و پژوهشی بین دانشگاه آزاد اسلامی و مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی برگزار شد.

به گزارش پرتال دانشگاهی و به نقل از خبرگزاری مهر به نقل از دانشگاه آزاد اسلامی، محمدمهدی طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در این مراسم با بیان اینکه امام خمینی (ره) در ساختار حکمرانی کشور به نیکی به مباحث علم و دین توجه داشتند، گفت: براساس آیات قرآن کریم در ساختار حکومت اسلامی باید دو موضوع اثم (گناه) و منافع للناس مورد توجه قرار بگیرد. به همین دلیل امام راحل در ساختار جمهوری اسلامی ایران در کنار مجلس شورای اسلامی و پدیده قانونگذاری که یک جهت آن تأمین منافع مردم است، شورای نگهبان را تأسیس کردند تا در تأیید لوایح و طرحها رابطه آنها با ارزش گذاری الهی را بررسی کند. در کنار این دو نهاد مهم مجمع تشخیص مصلحت نظام راه اندازی شد تا اگر این دو نهاد دچار چالش شدند، مجمع تعیین مسأله کند.

وی با تأکید بر اینکه امام خمینی (ره) از منظر قانون‌گذاری و سیاست‌گذاری افق روشن و مشخصی را در جمهوری اسلامی ایران لحاظ کردند، گفت: بنیانگذار انقلاب اسلامی همچنین در حوزه سیاست پژوهی و قانون پژوهی بحث وحدت حوزه و دانشگاه را مطرح کردند، اما متأسفانه در این حوزه به بلوغ کامل نرسیده‌ایم. واقعیت این است که در نظام ما سیاست پژوهی و قانون پژوهی باید تحت عنوان علم و حکمت بررسی شود، چرا که سیاست پژوهی صرفاً علمی، رابطه با خداوند را نمی‌تواند لحاظ کرده و اگر این سیاست پژوهی صرفاً حکمی باشد، به منافع للناس نمی‌تواند توجه کامل داشته باشد.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی ادامه داد: با توجه به اهمیت این موضوع باید انسان‌هایی تربیت شوند که بتوانند بین منافع مردم و ارزش‌های الهی ارتباط برقرار کرده و گزاره‌های منافع للناس را مبتنی بر علم و آخرین دستاوردهای بشری و همچنین رابطه آن با خدا را در نظر بگیرند. این نگاه را می‌توان در قالب کانون های سیاست پژوهی یا حکمت‌کده‌ها دنبال کرد.

طهرانچی خاطرنشان کرد: سیاست پژوه باید بتواند از نظریه به گزاره رسیده و از گزاره به منافع مردم برسد. کار مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی فعالیت بین گزاره علمی و گزاره قانونی است که پژوهش‌های غیرخطی و پیچیده با در نظر گرفتن شرایط اجتماعی، اقتصادی، سیاسی و غیره انجام می‌دهد تا بتواند به پژوهش‌های ترجمانی دست یابد.

وی با اشاره به اهمیت راه اندازی کانون‌ها و اندیشکده‌های سیاست پژوهی در کنار مرکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: این کانون‌ها و اندیشکده ها باید در بررسی طرح‌ها، لوایح، قوانین و مقررات به گزاره‌های ارزشگذاری نسبت به خداوند توجه داشته باشد، به عنوان نمونه در مدل‌های اقتصادی حتماً موضوع اثم مطرح است که موضوعاتی حکمی است و نباید قوانین و مقرراتی که در آن ربا، تبذیر و اسراف که نزد خداوند ارزش‌های منفی دارد و می‌تواند باعث کفران نعمت و سلب روزی شود، تصویب شود.

بابک نگاهداری رئیس مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی نیز در این مراسم با اشاره به اهتمام دانشگاه آزاد اسلامی در حل مسائل کشور، گفت: مرکز پژوهش های مجلس و دانشگاه آزاد اسلامی برای حل مسائل کشور دغدغه مشترک دارند، از اینرو این مرکز توافق نامه های همکاری با مراکز مختلف امضا کرده و امروز نیز این تفاهم نامه با دانشگاه آزاد اسلامی منعقد خواهد شد تا بتوانیم از پایان نامه های دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی حمایت کرده در قالب گزارش مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی آنها را منتشر کنیم.

وی ادامه داد: مرکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی در این مدت به ظرفیت نوآوری باز و تعامل و ارتباط با اندیشکده‌ها، پژوهشکده‌ها و دانشگاه‌ها توجه ویژه‌ای داشته است و علاوه بر راه اندازی مرکز خلاق و اندیشکده حکمرانی در استانها توانسته ایم ظرفیت پژوهشگران استانی برای ارائه مشاوره به نمایندگان مجلس را فعال کنیم. اجرای طرح پارلمان دانشجویی در دانشگاه های تهران از دیگر برنامه های این مرکز در سال جاری است.

رئیس مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: این مرکز طی یک سال گذشته ۳۴۲ گزارش درباره طرحها و لوایح، ۳۲۷ گزارش راهبردی و نظارتی، ۱۱۶ پیش نویس قانون ارائه کرده و به ۶۰۷ درخواست کارشناسی توسط نمایندگان پاسخ داده است. برگزاری ۴ هزار و ۲۰۰ جلسه با ذی نفعان بیرونی در ارتباط با مسائل مختلف و ۳ هزار و ۲۰۰ جلسه در کمیسیون های مجلس شورای اسلامی از دیگر برنامه‌های مرکز پژوهش‌های مجلس در یک سال گذشته بوده است.

هدف از انعقاد تفاهم‌نامه همکاری علمی و پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی و مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، شناخت مشترک از مسائل موجود کشور، بهره گیری از ظرفیت های کارشناسی و نخبگی طرفین در جهت تدوین و نهادینه سازی راهکارهای مطلوب حل مسائل در قالب نقش های تقنینی و نظارتی مجلس شورای اسلامی است.

همچنین توسعه همکاری‌های آموزشی، علمی و پژوهشی و بهره‌مندی متقابل از توانایی‌ها، ظرفیت‌ها و امکانات طرفین از دیگر اهداف این تفاهم نامه همکاری است.

برگزاری دوره‌های عمومی و تخصصی آموزشی و کارگاه های کوتاه مدت، همکاری و حمایت مادی و معنوی از پایان‌نامه‌ها و رساله‌های علمی مورد نیاز مرکز، انتقال و انتشار علم و فناوری، فراهم کردن زمینه همکاری های علمی و پژوهشی در شرکت های دانش بنیان و پارک علم و فناوری، همکاری و مشارکت جهت حضور علمی، فرهنگی سیاسی و اجتماعی در مراکز علمی داخلی و بین‌المللی، بهره‌مندی از فضاهای فرهنگی و آموزشی برای برگزاری برنامه‌های مختلف، همکاری در آموزش و تربیت متخصصین متعهد، خلاق، ماهر و کارآفرین و همکاری در طراحی و تأسیس رشته‌های تخصصی مورد نیاز از جمله محورهای علمی و آموزشی این تفاهم نامه است.

محورهای پژوهشی تفاهم‌نامه همکاری علمی و پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی و مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی شامل انجام پروژه های مشترک و مطالعات راهبردی مورد نیاز مرکز به ویژه در زمینه مباحث علوم اجتماعی و آسیب شناسی، توسعه ارتباطات و تعامل میان انجمن های علمی و پژوهشی، زمینه سازی در جهت بهره گیری از توانایی ها و ظرفیت های نخبگان دانشگاه در عرصه های مختلف، همکاری در تألیف، ترجمه و نشر کتاب، مشارکت و پشتیبانی محتوایی طرفین به منظور راه اندازی اتاق فکر، اندیشکده و تولید نشریات علمی پژوهشی مشترک و … است.جدیدترین اخبار دانشگاهی - استخدامی و کنفرانس های علمی را در پرتال دانشگاهی مشاهده کنید. 
با عضویت در خبرنامه های تخصصی ، اخبار را در ایمیل خود دریافت کنید . 
کانال تلگرام پرتال دانشگاهی را  به نشانی https://telegram.me/unpir دنبال کنید.

پر بازدیدترین اخبار دانشگاه

خبرنامه - شبکه های اجتماعی