پرتال دانشگاهی کشور پرتال دانشگاهی کشور
University Portal of Iran
کلمات مرتبط

    نتایج کارشناسی ارشد 1400 نتایج ارشد 1400 دفترچه کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد امریه سربازی استخدام تامین اجتماعی استخدام شرکت نفت استخدام آموزش و پرورش استخدام بانک پذیرش بدون کنکور منابع کارشناسی ارشد منابع دکتری استخدام شهرداری آگهی استخدام پليس استخدام نیروی انتظامی لیست همایش های بین المللی لیست سمینار لیست کنفرانس سالن همایش مقاله ISI دانشگاه پيام نور استخدام بانک پاسارگاد سازمان سما استخدام بانک شهر استخدام بانک گردشگری آگهی استخدام بانک صادرات استخدام بانک پارسیان پودمانی علمی کاربردی 1400 استخدام دولتی استخدام استانداری استخدام آتش نشانی استخدام وزارت نيرو استخدام ديپلم استخدام برنامه نویس استخدام حسابدار نمونه سئوالات کارشناسی ارشد نمونه سئوالات دکتری ارزشیابی مدرک دانشگاه پیام نور فراگير دانشپذير مدرک دیپلم مدرک کارشناسی انتخاب رشته کنکور سراسری 1400 عدح.هق daneshgah پردیس دانشگاهی شهریه دانشگاهها آگهی استخدام تهران azad karshenasi arshad kardani peyvasteh azmoon konkoor mba مجازی mba یکساله مدرک mba
 اخبار دانشگاهی کشور / اخبار دانشگاه          21 فروردین 1402 - 10 April 2023


مدیر توسعه فناوری و ارتباط با صنعت دانشگاه علوم پزشکی تهران از اعطای پایه تشویقی به اعضای هیئت علمی دارای پتنت بین المللی گرنت شده برای نخستین بار در دانشگاه علوم پزشکی تهران و کشور خبر داد.

به گزارش پرتال دانشگاهی و به نقل از خبرگزاری مهر به نقل از دانشگاه علوم پزشکی تهران، دکتر رضا فریدی مجیدی در خصوص اعطای پایه تشویقی به اعضای هیئت علمی دارای پتنت بین المللی گرنت شده گفت: مهرماه ۱۴۰۱ به پیشنهاد شورای همفکری فناوری دانشگاه، مقرر شد به اعضای هیئت علمی دارای پتنت بین المللی گرنت شده، پایه تشویقی اعطا شود. بر این اساس پس از بررسی مدیریت توسعه فناوری و پیشنهاد ۲۷ عضو هیئت علمی حائز شرایط، به شورای دانشگاه، در اسفند ماه سال گذشته پایه تشویقی به این افراد اعطا شد.

فریدی ثبت اختراع را به دلیل جایگاه آن در نظام های رتبه بندی بین المللی مهم دانست و گفت: پیش از این، ثبت اختراع، آن طور که باید مورد توجه و سیاستگذاری مسئولان قرار نگرفته بود و اکنون در دانشگاه علوم پزشکی تهران برای نخستین بار در کشور، با اعطای پایه تشویقی و دیگر اقدامات حمایتی مورد توجه قرار گرفته است.

مدیر توسعه فناوری و ارتباط با صنعت دانشگاه علوم پزشکی تهران، با اشاره به نحوه حمایت از ثبت اختراع در دانشگاه گفت: ثبت اختراع به دلیل هزینه بالای حدود ۱۲ تا ۲۰ هزار دلاری، کمتر مورد استقبال اعضای هیئت علمی قرار می گیرد که با تفاهم نامه دانشگاه و کانون پتنت ایران (زیرمجموعه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری) تا سقف ۹۵ درصد هزینه ثبت اختراع را کانون پتنت ایران و مابقی آن را دانشگاه متقبل می شود که امیدوارم با این حمایت، تعداد پتنت های دانشگاه افزایش یابد.

وی شمار پتنت های دانشگاه را حدود ۱۵۰ مورد برشمرد و گفت: حدود ۶۰ اختراع بین المللی ثبت شده به مرحله گرنت رسیده و تعدادی نیز در مراحل نهایی است که مجموع آن به حدود ۱۵۰ پتنت می رسد و باید تلاش کنیم این تعداد افزایش یابد.

فریدی با اشاره به برنامه دانشگاه برای شرکت الزامی دانشجویان PhD در کارگاه های ثبت اختراع گفت: با معاونت آموزشی دانشگاه درحال رایزنی هستیم که دانشجویان PhD در شرف فارغ التحصیلی، در کارگاه ثبت پتنت شرکت کنند و با اهمیت ثبت اختراع و مالکیت فکری در فرایند تجاری سازی آشنا شوند.

وی از امکان صدور مجوز دفاع پایان نامه های دکتری با نامه کانون پتنت ایران مبنی بر قابلیت پتنت پذیری کار انجام شده، خبر داد و گفت: با پیشنهاد شورای همفکری فناوری دانشگاه به معاونت آموزشی و تصویب آن در شورای آموزشی، مقرر شد به دانشجویان PhD دارای نامه کانون پتنت مبنی بر امکان ثبت اختراع بین المللی از کار پایان نامه، مجوز دفاع از پایان نامه داده شود.

مدیر توسعه فناوری و ارتباط با صنعت دانشگاه علوم پزشکی تهران با اشاره به دیگر حمایت های دانشگاه، برای رسیدن ثبت اختراع به مرحله تجاری سازی گفت: در معاونت تحقیقات و فناوری و مدیریت توسعه فناوری دانشگاه، مسیرهای مختلفی برای حمایت از فناوران پیش بینی شده است. افزون بر حمایت هایی که برای ثبت اختراع می شود؛ در مرحله تجاری سازی نیز، فضای فیزیکی مورد نیاز در مراکز رشد و پارک علم و فناوری و همچنین اعطای تسهیلات سهل الوصول و گرنت فناوری به فناوران تعلق می گیرد.

وی با بیان نتایج فراخوان فناوری های پیشران گفت: سال گذشته در چهار حوزه تجهیزات پزشکی، دارویی، هوش مصنوعی و سلول های بنیادی و ژن رسانی فراخوانی اعلام شد که پس از انجام داوری ها برای برخی طرحها عقد قرارداد شده است. برخی نیز در مرحله عقد قرار داد بوده و به زودی داوری طرح های مربوط به فراخوان تجهیزات پزشکی نیز تکمیل می شود. این اقدامات در راستای حمایت از تجاری سازی محصولات فناورانه صورت گرفته است.

فریدی ابراز امیدواری کرد؛ با مجموعه این اقدامات، اهداف عالی دانشگاه علوم پزشکی تهران، در ارتقا دستاوردهای آموزشی و پژوهشی برای خدمت به جامعه تحقق یابد.جدیدترین اخبار دانشگاهی - استخدامی و کنفرانس های علمی را در پرتال دانشگاهی مشاهده کنید. 
با عضویت در خبرنامه های تخصصی ، اخبار را در ایمیل خود دریافت کنید . 
کانال تلگرام پرتال دانشگاهی را  به نشانی https://telegram.me/unpir دنبال کنید.

پر بازدیدترین اخبار دانشگاه

خبرنامه - شبکه های اجتماعی