اگر متقاضی مهاجرت تحصیلی هستید، احتمالا می‌دانید که پرداخت اپلیکیشن فی دانشگاه برای ارسال درخواست پذیرش به هر کدام از دانشگاه‌های مورد نظرتان، هزینه زیادی برای شما خواهد داشت. جهت کاهش این هزینه می‌توانید برای چندین دانشگاه بدون اپلیکیشن فی نیز اپلای کنید. در این مقاله، راهکارهای اپلای بدون اپلیکیشن فی را بررسی می‌کنیم. همچنین دانشگاه های بدون اپلیکیشن فی کانادا، آمریکا، انگلیس، آلمان و چندین کشور دیگر را نیز معرفی خواهیم کرد.

اپلیکیشن فی دانشگاه چیست؟
اپلیکیشن فی از اولین هزینه‌هایی است که دانشگاه از دانشجویان متقاضی اپلای دریافت می‌کند. همانطور که می‌دانید برای ارسال درخواست پذیرش به یک دانشگاه، لازم است مدارک مورد نیاز برای اپلای را به دانشگاه ارسال کنید. اپلیکیشن فی دانشگاه در واقع هزینه‌ای است که برای بررسی مدارک تحصیلی و فرم پذیرش، به دانشگاه پرداخت می‌کنید.

هزینه اپلیکیشن فی تنها به بررسی مدارک دانشجویان محدود نمی‌شود. این هزینه صرف کارهایی مانند برگزاری جلسات آنلاین مصاحبه‌، بهینه سازی فرم درخواست پذیرش، پاسخ به سوالات دانشجویان و ایمیل‌ها و اعلام نتایج اپلای نیز می‌شود. اکثر دانشگاه‌ها برای بررسی درخواست پذیرش، هزینه اپلیکیشن فی را دریافت می‌کنند؛ بااین‌حال دانشگاه‌هایی هم هستند که این کار را به صورت رایگان انجام می‌دهند. در ادامه لیستی از این دانشگاه های بدون اپلیکیشن فی را خواهیم دید. همچنین برخی از دانشگاه‌ها امکان اپلای بدون اپلیکیشن فی را تحت شرایط خاصی (ویو اپلیکیشن فی)، به بعضی دانشجویان می‌دهند که در این رابطه هم در ادامه صحبت خواهیم کرد.

خوب است بدانید هزینه اپلیکیشن فی معمولا برای اپلای دو یا سه رشته در نظر گرفته می‌شود. اگر قصد اپلای برای رشته‌های بیشتری داشته باشید (در صورتی که دانشگاه چنین امکانی به شما بدهد)، باید علاوه بر هزینه Application fee، به ازای هر رشته، مبلغی اضافی نیز بپردازید. شرایط دقیق و اطلاعات لازم در این زمینه را می‌توانید در وبسایت دانشگاه مورد نظر خود بدست آورید. هزینه اپلیکیشن فی در اکثر موارد غیر قابل استرداد است و شما پس از پرداخت آن نمی‌توانید هزینه را پس بگیرید. رشته تحصیلی و مقطعی که می‌خواهید در آن ادامه تحصیل دهید، بر مقدار این هزینه تاثیرگذار هستند.

لیست دانشگاه‌ های بدون اپلیکیشن فی

همانطور که گفتیم، برخی دانشگاه‌ها امکان اپلای بدون اپلیکیشن فی را به دانشجویان می‌دهند. چشم پوشی از دریافت هزینه اپلیکیشن فی توسط دانشگاه‌ ها به چندین روش صورت می‌گیرد:
• بعضی از دانشگاه‌‌ها مبالغ بسیار کمی را برای Application fee در نظر می‌گیرند.
• برخی دیگر از دانشگاه‌ها امکان ویو کردن اپلیکیشن فی (Application Fee Waiver) را به تعدادی از دانشجویان می‌دهند. معمولا امکان ویو این هزینه به دانشجویان بین‌المللی، دانشجویانی که مدرک دیپلم خود را از مدارس اروپایی گرفته‌اند، پناهجویان و آن دسته از افرادی که در کشورهای کمتر توسعه یافته زندگی می‌کنند، تعلق می‌گیرد.
• دانشگاه‌ هایی نیز هستند که امکان اپلای بدون اپلیکیشن فی را به دانشجویان می‌دهند. ارسال درخواست پذیرش به این دانشگاه‌ها هزینه‌ای ندارد و می‌توانید به صورت رایگان، مدارک خود را جهت بررسی به دانشگاه ارسال کنید.
در لیست زیر نام دانشگاه کشورهایی که از محبوبیت زیادی بین دانشجویان برخوردارند را مشاهده می‌کنید. این لیست متشکل از دانشگاه‌ هایی است که اپلیکیشن فی دریافت نمی‌کنند، یا هزینه بسیار کمی را برای آن در نظر می‌گیرند و یا به برخی دانشجویان، امکان ویو اپلیکیشن فی می‌دهند.

دانشگاه های بدون اپلیکیشن فی کانادا:

Royal Roads University

University of Alberta

University of British Columbia

University of Victoria

Quest International University

Redeemer University

Fairleigh Dickinson University

University of Winnipeg

Mount Allison University

Canadian Virtual University

University of New Brunswick

Tyndale University

Centennial College

Booth University College

دانشگاه های بدون اپلیکیشن فی آمریکا:

University of Louisiana

Denison University

Sewanee: The University Of The South

Yale University

Creighton University

Saint Louis University

Southwestern University

Ohio Wesleyan University

DePauw University

Tulane University

Lawrence University

University of Dayton

University of St. Thomas

Illinois Wesleyan University

دانشگاه های بدون اپلیکیشن فی انگلیس:

University College of London

Lancaster University

University of Cambridge

University of Sheffield

Imperial College London

University of Oxford

University of Warwick

دانشگاه های بدون اپلیکیشن فی آلمان:

Heidelberg University

Technical University of Munich

Ludwig Maximilian University of Munich

Humboldt University of Berlin

RWTH Aachen University

دانشگاه های بدون Application Fee استرالیا:

Bond University

University of Southern Queensland

Victoria University (VU)

University of South Australia (UniSA)

Central Queensland University (CQUniversity)

University sunshine coast

RMIT University

University of Wollongong (UOW)

University of Canberra

Charles Darwin University (CDU)

دانشگاه های بدون اپلیکیشن فی ایتالیا:

University Of Florence

University Of Turin

University Of Milan

University Of Camerino

Ca’Foscari University Of Venice

دانشگاه های بدون Application Fee اسپانیا:

University of Granada

University of Alicante

Rovira i Virgili University

Complutense University of Madrid

Charles III University of Madrid

Autonomous University of Barcelona

The University of Alcala

نحوه ویو کردن Application Fee
برای ویو هزینه اپلیکیشن فی باید به دانشگاه ایمیل بزنید و با ذکر دلیل توضیح دهید که چرا نمی‌توانید این هزینه را بپردازید. چندین نکته در رابطه با این ایمیل وجود دارد که در زیر به آن‌ها می‌پردازیم:

به بخش مرتبط با اپلای و پذیرش، ایمیل بزنید. نام این بخش در وبسایت دانشگاه ها متفاوت است اما معمولا از آن تحت عنوان Graduate Administrator یا Graduate Admission یاد می‌شود. ایمیل مربوط به این بخش را می‌توانید در وبسایت دانشگاه پیدا کنید. توجه داشته باشید که اگر به استاد یا دپارتمان‌های غیرمرتبط ایمیل بزنید، این احتمال وجود خواهد داشت که ویو Application Fee پیگیری نشود یا به تاخیر بیفتد.
برای ویو کردن حتما این نکته را در نظر داشته باشید که امکان پرداخت نکردن اپلیکیشن فی تنها به تعداد محدودی از دانشجویان تعلق می‌گیرد. بنابراین اگر ایمیل را به روزهای پایانی ددلاین دانشگاه برای اپلای موکول کنید، این احتمال وجود دارد که به دلیل تکمیل ظرفیت ویو، با درخواست شما موافقت نشود.
خوب است قبل از ارسال درخواست ویو، در وبسایت دانشگاه یک پروفایل کاربری ایجاد کنید. معمولا پس از موافقت با درخواست ویو اپلیکیشن فی، دانشگاه از شما می‌خواهد که این کار را انجام دهید. ساختن یک پروفایل از قبل می‌تواند به روند این پروسه سرعت ببخشد.
در متن ایمیل حتما دلایل خود را برای ارسال این درخواست ذکر کنید. دلایل شما باید به قدری متقاعد کننده باشد که شما را از سایر دانشجویان متمایز کند. ایمیل را می‌توانید با موضوع Application Fee Waiver ارسال کنید.

با گنجاندن نام چندین دانشگاه بدون اپلیکیشن فی در لیست دانشگاه هایی که قصد اپلای برای آن‌ها را دارید، هزینه‌های مربوط به اپلای کاهش پیدا خواهد کرد. موردی که هنگام شروع اپلای حتما باید در نظر داشته باشید، توجه به ددلاین‌ دانشگاه است. ددلاین مربوط به اپلای و پرداخت اپلیکیشن فی در قسمت Admission Requirements وبسایت هر دانشگاه نوشته شده است و از آنجا می‌توانید این اطلاعات را بدست آورید. عدم توجه به ددلاین می‌تواند پروسه اپلای شما برای یک دانشگاه را تا شروع پذیرش برای ترم بعدی به تاخیر بیندازد.

هر کدام از دانشگاه‌های کانادا شرایط خاص خود را برای اخذ پذیرش دانشجو دارند اما به طور کلی برای اپلای در دانشگاه‌های کانادا باید مراحل زیر را طی کنید.

 • انتخاب دانشگاه،مقطع و رشته تحصیلی مورد نظر
 • کسب اطلاعات در مورد مقدار هزینه ثبت‌نام و شهریه رشته انتخابی
 • فراهم کردن مدارک درخواستی
 • ارسال درخواست پذیرش
 • شرکت در آزمون ورودی دانشگاه انتخابی (در صورت نیاز)
 • شرکت در آزمون زبان دانشگاه یا ارائه مدرک یکی از آزمون‌های بین‌المللی زبان انگلیسی

برای اخذ پذیرش در هر کدام از دانشگاه‌های کانادا باید مدارک درخواستی دانشگاه انتخابی را فراهم کنید اما به طور کلی ارائه مدارک زیر در اغلب دانشگاه‌ها رایج است.

 • مدارک تحصیلی معادلسازی شده قبلی به همراه ریز نمرات
 • CV یا رزومه تحصیلی
 • انگیزه نامه (درصورت نیاز)
 • توصیه نامه (درصورت نیاز)
 • گواهی عدم سوءپیشینه
 • ارائه مدرک زبان و یکی از آزمون‌های بین‌المللی مثل GMAT یا GRE (در صورت نیاز)

روش‌های مختلفی برای پرداخت اپلیکیشن فی وجود دارد. این مبلغ معمولا به صورت آنلاین و با کمک یکی از کارت‌های اعتباری زیر قابل پرداخت است.

 • ویزا کارت
 • مسترکارت
 • آمریکن اکسپرس
 • Diners Club
 • کارت BC
 • داینا کارت
 • اینتراک
 • پی پال

 

دیدگاه ها غیرفعال است