تحصیل در کانادا

تحصیل در کانادا

کشور کانادا با مساحت حدود ۹۹۸۴۶۷۰ کیلومتر مربع، پس از روسیه، دومین کشور پهناور دنیاست. با وجود وسعت جغرافیایی این کشور تنها حدود ۴۰ میلیون نفر در آن زندگی می کنند. قسمت شمالی این کشور دارای آب و هوایی سرد و قسمت جنوبی آن که مجاور با مرزهای آمریکا است عمدتا بارانی می باشد که باعث شده است اهمیت ویژه ای را از نظر تولید محصولات کشاورزی در این ناحیه به خود اختصاص دهد. با وجود اینکه تنها یک صد سال تز استقلال این کشور می گذرد اما طی این زمان اندک توانسته است از جنبه های گوناگون رشد و توسعه مناسبی پیدا کند به طوریکه این کشور یکی از ۸ کشور صنعتی جهان (عضو گروه موسوم به G8) می باشد.

دانشگاه ها، مراکز علمی-پژوهشی و دیگر موسسات آموزشی آن از اعتبار بالایی در دنیا برخوردار است. در مجموع میتوان گفت عواملی چون وسعت زیاد،جمعیت کم، ثبات سیاسی و اجتماعی و درآمد سرانه بالا سبب شده است که افراد بسیاری از سراسر دنیا ،از جمله ایرانیان عزیز، برای ادامه تحصیل ویا اخذ اقامت ، این کشور را انتخاب کنند.

دولت کانادا بر اساس یکی از موارد زیر مهاجران را انتخاب می کند:

۱-پیوستن به خانواده و اقوام نزدیک
۲-مسائل بشر دوستانه (پناهجویی که نیاز به اسکان دارد)
۳-دلایل علمی
۴-دلایل اقتصادی

در کشور کانادا برای یک دانشجو چند نوع کار وجود دارد :

کار در محیط دانشگاه (On Campus): اگر دانشجوی تمام وقت هستید و دارای ویزای تحصیلی معتبر می باشید، می توانید درهمان دانشگاه که پذیرفته شدید کار کنید و نیازی به مجوز کار نخواهید داشت. برای کار دانشجویی در کانادا نیاز به داشتن Sin Number خواهید بود.

کار در خارج از دانشگاه (Off Campus): اگر دانشجوی تمام وقت هستید و دارای ویزای تحصیلی معتبر می باشید، میتوانید هفته ای ۲۰ ساعت در زمان هایی که دانشگاه تعطیل است کار کنید. برای این نوع کار نیز باید Sin Number داشته باشید.

کار به عنوان کار آموز: برای کارآموزی ابتدا باید ویزای تحصیلی معتبر داشته باشید و همچنین برنامه کارآموزی بخشی از برنامه تحصیلی شما باشد . همچنین مدت کارآموزی نباید بیشتر از ۵۰% طول تحصیل شما باشد .

کار همسر دانشجو: تازمانی که ویزای تحصیلی فرد اصلی مورد قبول و معتبر باشد همسر وی می تواند با داشتن ویزای کار به صورت نامحدود در این کشور مشغول به کار شود .

Share