پذيرش تمامي دانشجويان ايراني خارج از كشور در دانشگاه‌هاي داخل

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / تحصیل در خارجارسال شده در   04 اردیبهشت 1390-24 April 2011بازدید 2853


خبرگزاري فارس: دكتر محمود ملاباشي معاون دانشجويي وزير علوم، در جمع اعضاي هيأت علمي دانشگاه‌هاي كردستان در سخناني از ايجاد ظرفيت براي جذب دانشجويان ايراني خارج از كشور خبر داد.
در سومين سفر استاني هيأت دولت به كردستان، دكتر محمود ملاباشي معاون دانشجويي وزارت علوم ، تحقيقات و فن‌آوري در جمع اعضاي هيأت علمي دانشگاه‌هاي كردستان در سخناني از ايجاد ظرفيت براي جذب دانشجويان ايراني خارج از كشور خبر داد.
به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاري فارس به نقل از روابط عمومي وزارت علوم، دكتر ملا‌باشي در اين نشست با بيان اينكه تحصيل افراد در دانشگاه‌هاي خارج از كشور امري طبيعي است و اين كار براي نگهداري مرزهاي دانش بايد صورت گيرد، گفت: ما وظيفه داريم ظرفيت مناسب پذيرش دانشجو را در آموزش عالي كشور ايجاد كنيم و اين دانشجويان هستند كه تحصيل در داخل و يا خارج از كشور را انتخاب مي‌كنند.
وي در ادامه افزود: به عنوان مثال در حال حاضر 14 هزار دانشجوي آمريكايي در چين تحصيل مي‌كنند كه اين مسئله به معناي ضعف علمي دانشگاه هاي آمريكا نيست بلكه بايدنقاط قوت اين مسئله را نيز پيگيري كنيم.
وي با بيان اينكه بعضاً به علت عدم مراجعه دانشجويان ايراني به پايگاه‌هاي آمارگيري و رايزنان علمي كشورمان در كشورهاي ديگر نمي‌توانيم آمار صحيحي از تعداد دانشجوياني كه در خارج از كشور تحصيل مي ‌كنند، داشته باشيم، گفت:‌ در حال حاضر با توجه به حدود 250 هزار صندلي خالي در دانشگاه‌ها، مي‌توانيم كليه دانشجويان ايراني شاغل به تحصيل در خارج از كشور را در درون دانشگاه‌هاي داخلي بپذيريم.
معاون دانشجويي وزير علوم با بيان اينكه20 درصد دانشجويان ايراني خارج از كشور در مقاطع تحصيلات تكميلي تحصيل هستند، گفت: اين دانشجويان مي‌توانند ازطريق سايت وزارت علوم، تقاضاي پذيرش در دانشگاه‌هاي داخل را ارائه دهند و يك هفته بعد مكاتبات پذيرش آن در اختيار فرد و دانشگاه مقصد قرار مي‌گيرد.
دكتر ملا باشي با تأكيد بر ايجاد نشاط و شادابي در محيط دانشجويي در دانشگاه‌ها گفت: برگزاري كرسي‌هاي آزاد انديشي در دانشگاه‌ها به عنوان يكي از بسترهاي اصلي طرح مباحث و انتقادات منطقي طرفين مناظرات است كه مي تواند ضمن افزايش آگاهي سياسي و اجتماعي دانشجويان فضاي نقد سازنده را فراهم كند.
وي افزود : پس از بررسي‌ها و آسيب شناسي‌هاي انجام شده مشخص شده كه انجام مواردي از قبيل گسترش كرسي‌هاي آزاد انديشي، ايجاد كرسي‌هاي نظريه پردازي، آموزش مهارت‌هاي زندگي، ايجاد كانون‌هاي علمي و فرهنگي و فعاليت هاي علمي-پ‍ژوهشي دانشجويان مي‌تواند در ايجاد فضاي پر نشاط در دانشگاه‌ها مؤثر باشد.
همچنين در اين نشست نمايندگان اعضاي هيئت علمي دانشگاه‌هاي استان كردستان مسائل و ديدگاه‌هاي خود را با معاون دانشجويي وزير علوم در ميان گذاشتند.


دانشجويان ايراني خارج از كشور
اخبار روزنامه ها