اعزام دانشجويان دکتری براي تدريس زبان فارسی به خارج از کشور

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / تحصیل در خارجارسال شده در   17 بهمن 1390-06 February 2012بازدید 3895اعزام دانشجويان دکتری براي تدريس زبان فارسی به خارج از کشور


دبير ستاد گسترش زبان و ادبيات فارسي و ايران شناسي درباره اعزام استاد به دانشگاههاي کشورهايي که کرسي زبان و ادبيات فارسي در آنها ايجاد شده است، گفت: دانشجويان دکتری به عنوان استاد تمام وقت و طي يک فرصت مطالعاتي براي تدريس زبان و ادبيات فارسي به اين دانشگاه‌ها اعزام مي‌شوند.

ارسلان قرباني در گفتگو با مهر، اضافه کرد: تلاش مي شود اعزام استاد براي دانشگاههاي خارجي که مستقيماً امکانپذير نيست، به صورت پاره وقت صورت گيرد. به همين منظور از دانشجويان دکتري با عنوان فرصت مطالعاتي 6 ماهه و يک ساله جهت تامين نياز اين دسته از دانشگاهها که کرسي زبان و ادبيات فارسي و ايران شناسي را راه اندازي کرده اند، استفاده مي شود.

وي گفت: استاداني که از ايران به دانشگاههاي خارجي براي تدريس اين دوره ها اعزام مي شوند، ابتدا دوره هاي آمادگي را مي گذرانند سپس به دانشگاههايي که داراي کرسيهاي زبان و ادبيات فارسي و ايران شناسي هستند، براي آموزش در دوره هايي که منجر به مدرک خواهد شد، اعزام مي شوند.

قائم مقام وزير علوم در امور بين الملل با اشاره به فعاليت ستاد گسترش زبان فارسي و ايران شناسي خارج از کشور که رئيس آن وزيرعلوم، تحقيقات و فناوري است، يادآوري کرد که اعزام استادان پاسخگوي نياز در دوره هاي ذکر شده دانشگاههاي خارج از کشور نيست و البته فعلاً هم امکان اعزام تعداد بيشتري از اين استادان وجود ندارد.

اين مقام مسئول در وزارت علوم، با اشاره به کشورهايي که دانشگاههاي آنها در حال برگزاري دوره هاي زبان و ادبيات فارسي اند، اظهار داشت: بالغ بر 80 دانشگاه خارج از کشور هم اکنون کرسيهايي را که منجر به مدرک مي شود، اجرا مي کنند. اين در حاليست که تعداد دانشگاههاي برگزار کننده عمومي اين کرسيها به عددي حدود 200 مي رسد.


اعزام دانشجو دکتری زبان فارسی خارج از کشور
اخبار روزنامه ها