تأکيد وزارت علوم براي کنترل ظرفيت رشته شيمي

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / گزارش روزارسال شده در   24 اسفند 1389-15 March 2011بازدید 1976


خبرگزاري مهر - گروه حوزه و دانشگاه: تأکيد يک مسئول ارشد حوزه آموزشي وزارت علوم درباره کنترل توسعه رشته شيمي درحاليست که زلفي‌گل دبير انجمن علمي شيمي ايران معتقد است به طرز شديدي به توسعه رشته شيمي در ايران نيازمند هستيم.
به گزارش خبرنگار مهر، سعيد قديمي - مديرکل امور آموزشي وزارت علوم، تحقيقات و فناوري در نشست اخير روساي دانشگاه‌هاي منتخب استاني طرح آمايش آموزش عالي در حالي که الزامات توسعه رشته‌هاي دانشگاهي را تبيين مي‌کرد بر دقت در توسعه آموزش عالي با توجه به نيازهاي کشور تأکيد کرد و گفت: در حال حاضر 67 هزار دانشجو در رشته شيمي و در مقاطع مختلف در حال تحصيل هستند اما هنوز مرتب از دانشگاه‌هاي متعدد براي توسعه ظرفيت‌ها در رشته شيمي درخواست مي‌شود اين در حالي است که بايد با دقت بيشتري نسبت به توسعه اين گونه رشته‌ها توجه کرد.
محمدعلي زلفي گل - دبير انجمن علمي شيمي ايران در گفتگو با خبرنگار مهر در واکنش به اظهارات مديرکل امور آموزشي وزارت علوم، تحقيقات و فناوري گفت: يکي از نکاتي که در پذيرش دانشجو بايد ملاک عمل قرار گيرد بحث علاقه و انگيزه افراد براي تحصيل در آن رشته است. توجه به آينده شغلي فارغ التحصيلان و ادامه تحصيل در يک رشته از ديگر نکات درباره توسعه رشته و پذيرش دانشجو در يک رشته است.
وي افزود: رشته شيمي علم بومي ايران است و تاريخچه‌اش به جابر ابن حيان و امام جعفر صادق (ع) برمي‌گردد و از طرفي نيز اقتصاد کشورمان بر پايه نفت، گاز، پتروشيمي، معادن و صنايع شيميايي و دارويي است.
رئيس دانشگاه بوعلي سينا همدان خاطرنشان کرد: زماني مي‌توانيم بگوييم که فارغ التحصيلان شيمي در کشور زياد هستند که اين تکنولوژي را به دست آورده باشيم که ديگر خام‌فروشي نکنيم. تا زماني که نفتمان را خام مي‌فروشيم نشان مي‌دهد رشته شيمي در کشورمان به اندازه کافي به بلوغ نرسيده و ضرورت توسعه‌اش وجود دارد.
دبير انجمن علمي شيمي ايران افزود: اعتقاد دارم حضور شيمي‌دانها چه در توليد علم و چه در توليد فناوري در هر صنعتي اعم از خودروسازي، صنايع مخابراتي، صنايع شيميايي، محيط زيست و ... لازم است. بويژه علم شيمي را شديدا نياز داريم و بايد توسعه پيدا کند.
وي تأکيد کرد: حد قرمز براي اشباع شدن در رشته شيمي زماني است که نفتمان را خام نفروشيم.

مهمترین عناوین اخبار روزنامه های صبح امروز

14 دانشگاه ایرانی در جمع 100 دانشگاه برتر دنیا

دکتر غلامعباس بارانی سرپرست دانشگاه صنعتی سیرجان شد

ایران در آستانه حذف از اتحادیه انجمن‌های ریاضی دنیا

ساخت پایگاه تخصصی همکاری با دانشمندان ایرانی غیر مقیم در دانشگاه اصفهان

اجرای پروژه‌های نفتی با راه‌اندازی دانشکده شیمی و پتروشیمی

تعیین وضعیت انتقال رشته‌های مرتبط با سلامت تا پایان سال

اهداف ایجاد پژوهشگاه مرکزی دانشگاه آزاد (تقویت ارتباط با صنعت)

فعالیت های آموزشی در حوزه صنعت نفت، گاز و پتروشیمی

ضیا هاشمی:افزایش پاسخگویی مسؤولین به دانشجویان در سال جدید

جهاد دانشگاهی،میزبان کارگاه‌های امور حقوقی مرتبط با پژوهش

جزییات دوره آموزش مدرس قرآن در دانشگاه‌های علوم پزشکی

نظام مند شدن بررسی وضعیت طرح‌های پژوهشی کشور

گرفتن دیپلم مشروط به گرفتن گواهینامنه شد

مشکل کمبود فضای آموزشی در دانشگاه لرستان

اخبار روزنامه ها