ماجرای هک سایت پایان نامه ها

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / گزارش روزارسال شده در   11 خرداد 1390-01 June 2011بازدید 1636


"ایران داک" که بر اساس گزارش‌های رسمی دارای مقام اول از نظر حجم محتوا در میان پایگاه‌های ‌وب دولتی است به گفته رئیس پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات، برای ساعاتی هک شده اما این حمله ناکام مانده است.

به گزارش خبرنگار مهر، وجود حفره‌های امنیتی در پایگاه اینترنتی پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران درحالیست که این پژوهشگاه مدیریت مدارک علمی را بر عهده دارد و پایگاهی برای ثبت پایان نامه های دانشجویی است در اساسنامه‌اش از مدیریت دانش و جامعه اطلاعاتی به عنوان یکی از اهداف آن نام برده شده و با ابلاغیه دبیر شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری به عنوان متولی و اداره‌کننده سامانه ملی اطلاعات علم و فناوری و سامانه وزارتی اطلاعات علم و فناوری انتخاب شده است.

در حال حاضر پایگاه‎های اطلاعاتی جدید و پیشین پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران بیش از 615 هزار رکورد اطلاعاتی دارد که 126 هزار و 847 رکورد آن به پایان‌نامه‌های کارشناسیارشد و دکتری اختصاص دارد. این پایگاه اینترنتی بر اساس گزارش شورای عالی اطلاع‌ رسانی، از نظر حجم محتوا، مقام اول در میان پایگاه‌های ‌وب دولتی را دارا است.

سید امید فاطمی - رئیس پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران در گفتگو با خبرنگار مهر با تأیید هک پایگاه اینترنتی این پژوهشگاه گفت: قطعا حفره‌های امنیتی وجود داشته که این اتفاق افتاده است. با بررسی‌هایی که صورت گرفت مشخص شد مدت زمانی که این پایگاه مورد حمله قرار گرفته است خیلی کوتاه بوده و فردی که نسبت به هک این پایگاه اقدام کرده به پایگاه داده‌ها (Data Base ) کاری نداشته است.

وی افزود: بررسی‌هایمان نشان داد که حمله کننده به پایگاه اینترنتی پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران به کدام قسمت‌های این پایگاه مراجعه داشته است اما هیچ کدام از قسمت‌هایی که رفته بود به Data Base نمی‌خورد. هر چند فردی که این حمله را انجام داده است اطلاعاتی کم یا زیاد نکرده اما این حمله خود یک سیگنال است که باید حفره‌های امنیتی را برطرف کرد.

رئیس پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران در عین حال با بیان اینکه سایت‌ها هر چه قدر هم قوی باشند هک می‌شوند، خاطرنشان کرد: برخی سایت‌های مشهور دنیا هم هک می‌شوند.


هک سایت پایان نامه ها

مهمترین عناوین اخبار روزنامه های صبح امروز

14 دانشگاه ایرانی در جمع 100 دانشگاه برتر دنیا

دکتر غلامعباس بارانی سرپرست دانشگاه صنعتی سیرجان شد

ساخت پایگاه تخصصی همکاری با دانشمندان ایرانی غیر مقیم در دانشگاه اصفهان

ایران در آستانه حذف از اتحادیه انجمن‌های ریاضی دنیا

اجرای پروژه‌های نفتی با راه‌اندازی دانشکده شیمی و پتروشیمی

تعیین وضعیت انتقال رشته‌های مرتبط با سلامت تا پایان سال

اهداف ایجاد پژوهشگاه مرکزی دانشگاه آزاد (تقویت ارتباط با صنعت)

فعالیت های آموزشی در حوزه صنعت نفت، گاز و پتروشیمی

ضیا هاشمی:افزایش پاسخگویی مسؤولین به دانشجویان در سال جدید

جهاد دانشگاهی،میزبان کارگاه‌های امور حقوقی مرتبط با پژوهش

جزییات دوره آموزش مدرس قرآن در دانشگاه‌های علوم پزشکی

نظام مند شدن بررسی وضعیت طرح‌های پژوهشی کشور

گرفتن دیپلم مشروط به گرفتن گواهینامنه شد

مشکل کمبود فضای آموزشی در دانشگاه لرستان

اخبار روزنامه ها