پذیرش لجام گسیخته دانشجو در برخي دانشگاه ها

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / گزارش روزارسال شده در   03 شهریور 1390-25 August 2011بازدید 3028


پذیرش لجام گسیخته دانشجو در برخي دانشگاه ها


رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس، بیان داشت: مشکلی که در این زمینه وجود داشت این بود که برخی از دانشگاه‌ها مانند دانشگاه پیام نور خیلی لجام گسیخته در رشته‌های علوم انسانی اقدام به جذب دانشجو کردند و تعادل در رشته‌های علوم انسانی را برهم زدند.
رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در رابطه با دغدغه‌های مقام معظم رهبری درباه علوم انسانی و تدریس دیدگاه‌های غربی در دانشگاه‌های کشور، گفت: برخی از دانشگاه‌ها خیلی لجام گسیخته در رشته‌های علوم انسانی اقدام به جذب دانشجو کردند و تعادل در رشته‌های علوم انسانی را برهم زدند.

به گزارش خانه ملت "علی عباسپور تهرانی فرد" در رابطه با دغدغه‌های مقام معظم رهبری درباره علوم انسانی و دیدگاه‌های غربی، تصریح کرد: رهبر معظم انقلاب عنوان کرده‌اند که باید بازنگری در رشته‌های علوم انسانی انجام شود و تاکید داشتند که مبانی و تفکرات اسلامی در این زمینه مورد توجه قرار گیرد.

نماینده مردم تهران، شمیرانات، ری و اسلامشهر در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: در رشته‌های علوم اجتماعی و اقتصادی مبانی اسلامی قوی وجود دارد که باید مد نظر قرار بگیرد و طبیعتا این بازنگری باید صورت گیرد؛ اما بازنگری در این رشته‌ها به معنای حذف این رشته‌ها نیست.

وی با اشاره به حذف برخی از رشته‌های علوم انسانی در برخی از دانشگاه‌های کشور، اظهار کرد: هرچند این مساله ختم به خیر شد و با هماهنگی وزارت علوم این موضوع حل شد اما مسئولان محترم باید بدانند که بازنگری به معنای صفر کردن ظرفیت رشته‌های علوم انسانی در دانشگاه‌ها نیست.

عباسپور خاطرنشان کرد: این دلایل نباید بهانه‌ای برای بازنگری در رشته‌های علوم انسانی شود زیرا حذف این رشته‌ها نیز مد نظر مقام معظم رهبری نیست.

رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس، بیان داشت: مشکلی که در این زمینه وجود داشت این بود که برخی از دانشگاه‌ها مانند دانشگاه پیام نور خیلی لجام گسیخته در رشته‌های علوم انسانی اقدام به جذب دانشجو کردند و تعادل در رشته‌های علوم انسانی را برهم زدند.

عباسپور گفت: اگر قرار بر کم شدن ظرفیت در دانشگاه‌ها است باید این کاهش ظرفیت در دانشگاهی مانند پیام نور صورت گیرد نه دانشگاهی مثل علامه طباطبایی که سطح آموزش در این دانشگاه از کیفیت بالایی برخوردار است.

رهبر معظم انقلاب در دیدار جمعی از دانشجویان در نهمین روز از ماه مبارک رمضان -۱۹ مرداد- فرمودند: این که پشت سر پیشرفت علوم، پیشرفت فکر وجود دارد؛ این که مبداء تحول ملت‌ها بیش و پیش از آن چه که علم و تجربه باشد، فکر و اندیشه است، کاملا حرف درست و اثبات شده‌ای است. به همین دلیل است که من روی مسائل علوم انسانی حساسیت به خرج می‌دهم. ما به هیچ وجه نگفتیم که دانسته‌های غربی‌ها را که در زمینه‌های گوناگون علوم انسانی پیشرفت های چند قرنی زیادی داشتند، یاد نگیریم یا کتاب‌های این‌ها را نخوانیم؛ ما می گوییم تقلید نکنیم.

مقام معظم رهبری تاکید کردند: ما می‌گوییم علوم انسانى را یاد بگیریم تا بتوانیم شکل بومى آن را خودمان تولید کنیم و این را به دنیا صادر کنیم. بله، وقتى که این اتفاق افتاد، آنگاه هر یک نفرى که از مرزهاى ما خارج می‌شود، مایه‌ امید و اتکاى ماست. بنابراین ما می‌گوییم در این علوم مقلد نباشیم. حرف ما در زمینه‌ علوم انسانى این است.


پذیرش لجام گسیخته دانشجو برخي دانشگاه ها

مهمترین عناوین اخبار روزنامه های صبح امروز

14 دانشگاه ایرانی در جمع 100 دانشگاه برتر دنیا

دکتر غلامعباس بارانی سرپرست دانشگاه صنعتی سیرجان شد

ساخت پایگاه تخصصی همکاری با دانشمندان ایرانی غیر مقیم در دانشگاه اصفهان

ایران در آستانه حذف از اتحادیه انجمن‌های ریاضی دنیا

اجرای پروژه‌های نفتی با راه‌اندازی دانشکده شیمی و پتروشیمی

تعیین وضعیت انتقال رشته‌های مرتبط با سلامت تا پایان سال

اهداف ایجاد پژوهشگاه مرکزی دانشگاه آزاد (تقویت ارتباط با صنعت)

فعالیت های آموزشی در حوزه صنعت نفت، گاز و پتروشیمی

ضیا هاشمی:افزایش پاسخگویی مسؤولین به دانشجویان در سال جدید

جهاد دانشگاهی،میزبان کارگاه‌های امور حقوقی مرتبط با پژوهش

جزییات دوره آموزش مدرس قرآن در دانشگاه‌های علوم پزشکی

نظام مند شدن بررسی وضعیت طرح‌های پژوهشی کشور

گرفتن دیپلم مشروط به گرفتن گواهینامنه شد

مشکل کمبود فضای آموزشی در دانشگاه لرستان

اخبار روزنامه ها