آقایان هوای زنان دانشجو را داشته باشند

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / گزارش روزارسال شده در   05 فروردین 1391-24 March 2012بازدید 4136
آقایان هوای زنان دانشجو را داشته باشند

ازدواج دانشجویی

گفتگو با حجت الاسلام نقدی استاد حوزه و دانشگاه

با آمدن نوروز سنت ازدواج در بین خانواده های ایرانی رونق خاصی به خود می گیرد.در چند سال اخیر شاهد برگزاری سنت حسنه ازدواج در بین دانشجویان در قالب طرح ازدواج دانشجویی بوده ایم. این روزها دانشگاههای سراسر کشور شاهد برگزاری پانزدهمین دوره جشن ازدواج دانشجویی هستند. به این بهانه پای صحبت یکی از اساتید حوزه و دانشگاه در این خصوص نشستیم.

شبکه ایران /فرشته پارسا

*چرا در بین مردم این تفکر رواج دارد که کار خانه با زن است؟

جامعه ما یک جامعه دینی است.تلاش خانواده ها در اینست که زندگی خود را با اموزه های دینی تطبیق کنند.اما باید بپذیریم که برخی تفکر های غلط مثل مردسالاری و یا زن سالاری در ذهن برخی به وجود امده است.برخی مردی را مقتدر می دانند که در منزل دست به سیاه و سفید نزند. این ریشه در اسلام و دین ندارد و با شریعت در تضاد است.برخی از این نگاههای اشتباه به زن از سنتهای نادرست قدیمی به ما به ارث رسیده است.

*در زندگی معصومین ایم قضیه به چه شکلی بوده است؟

آنچه از روایات به ما رسیده است حاکی از همکاری و همیاری پیامبر و ائمه در منزل بوده است.طبق قوانین شریعت زن وظیفه ای در قبال کار منزل ندارد و اگر کاری هم می کند به خاطر حرمت زندگی مشترک و احترام به همسر است. و گرنه هر دو باید با هم کار بکنند.

*نقش دخالت خانواده ها در زمینه تقسیم کار در منزل چگونه است؟

کم و بیش این دخالت دیده می شود که به پسر خود می گویند معنی ندارد که مرد در خانه کمک کند! البته اگر زوجین از ضعف عقیدتی برخوردار باشند تحت تاثیر این تبلیغات بنیان زندگیشان سست می شود.انها باید معتقد به این موضوع باشند این باری است که زن و شوهر باید با هم بردارند.

*به نظر می رسد زنان دانشجو در این زمینه با مشکل بیشتری روبرو باشند؟

مشکلات خانمها بطور طبیعی از اقایان بیشتر است. بعنوان مثال در کنار کار های مختلف منزل در دوران بارداری با مشکلات و محدودیتهای زیادی روبرو می شوند که حتی در تصور اقایان نمی گنجد. تربیت فرزند هم مهمترین وظیفه مادر است. اکنون در نظر بگیرید که زن دانشجو هم باشد و در کنار این همه کار بخواهد تحصیل هم بکند. پس اقایانی که برای ازدواج ، خانمهای دانشجو را انتخاب می کنند باید بدانند که همکاری کردن با خانم خانه در این شرایط یک وظیفه و لازمه زندگی مشترک است.

*نقش اقایان در این زمینه چیست؟

وقتی مرد از اینکه همسر آینده اش حداقل چند سالی دانشجو است اگاه می باشد باید این بینش را در خود تقویت کند که در کارهای خانه و اداره منزل مسئولیت بیشتری به خرج بدهد. زنان از لحاظ روحی و عاطفی ظریف هستند. از لحاظ جسمی نیز به همین گونه است. زودتر از اقایان خسته می شوند . مرد اگر درک این موضوع را داشته باشد می داند که علاوه بر کارهای خانه همسرش مجبور است کارهای مربوط به تحصیلش را نیز انجام دهد. لذا داشتن بینش کافی از سوی مرد باعث می شود برای موفیت همسر و زندگی خود اولا از میزان توقعاتش کم کند و در ثانی در اداره امور منزل همکاری بیشتری به خرج بدهد. در ازدواجهای دانشجویی چون دو طرف دانشجو هستند باید برای آنان این آموزشها بعنوان یک پیشنیاز شروع زندگی داده شود تا طرفین بدانند باید در چه سطحی از همسر خود توقع داشته باشند.زنان دانشجو

مهمترین عناوین اخبار روزنامه های صبح امروز

14 دانشگاه ایرانی در جمع 100 دانشگاه برتر دنیا

دکتر غلامعباس بارانی سرپرست دانشگاه صنعتی سیرجان شد

ساخت پایگاه تخصصی همکاری با دانشمندان ایرانی غیر مقیم در دانشگاه اصفهان

ایران در آستانه حذف از اتحادیه انجمن‌های ریاضی دنیا

اجرای پروژه‌های نفتی با راه‌اندازی دانشکده شیمی و پتروشیمی

تعیین وضعیت انتقال رشته‌های مرتبط با سلامت تا پایان سال

اهداف ایجاد پژوهشگاه مرکزی دانشگاه آزاد (تقویت ارتباط با صنعت)

فعالیت های آموزشی در حوزه صنعت نفت، گاز و پتروشیمی

ضیا هاشمی:افزایش پاسخگویی مسؤولین به دانشجویان در سال جدید

جهاد دانشگاهی،میزبان کارگاه‌های امور حقوقی مرتبط با پژوهش

جزییات دوره آموزش مدرس قرآن در دانشگاه‌های علوم پزشکی

نظام مند شدن بررسی وضعیت طرح‌های پژوهشی کشور

گرفتن دیپلم مشروط به گرفتن گواهینامنه شد

مشکل کمبود فضای آموزشی در دانشگاه لرستان

اخبار روزنامه ها