شبکه علمی حوزه‌های علمیه خواهران راه‌اندازی می‌شود

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / معارف اسلامیارسال شده در   29 خرداد 1390-19 June 2011بازدید 1619


قم - خبرگزاری مهر: مسئول دفتر فناوری اطلاعات حوزه‌های علمیه خواهران از راه‌اندازی شبکه علمی حوزه‌های علمیه خواهران تا دو سال آینده خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر، علی طایی‌زاده با بیان اینکه دفتر فناوری اطلاعات حوزه‌های علمیه خواهران، امسال فعال‌سازی امور پژوهشی و فرهنگی مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه خواهران را در دستور کار خود دارد، بیان کرد: در همین راستا تأسیس شبکه علمی یکپارچه کشوری از جمله برنامه‌هایی است که در حال پیگیری است.

وی با اشاره به اینکه حوزه‌های علمیه خواهران در زمینه راه اندازی شبکه یکپارچه کشوری با بیش از 300 نقطه در سطح کشور، یکی از پیشروترین مراکز کشور است، اضافه کرد: تاکنون بیشترین حجم اطلاعات این شبکه، شامل اطلاعات اداری بوده است.

مسئول دفتر فناوری اطلاعات حوزه‌های علمیه خواهران افزود: امسال به منظور استفاده و بهره‌مندی خواهران و استادان حوزوی، اطلاعات علمی- پژوهشی شامل اطلاعات کتابخانه‌‌ها، پایان‌نامه‌ها و منابع پژوهشی مدارس و مراکز آموزش عالی حوزوی در این شبکه قرار می‌گیرد.

وی زمان بهره‌برداری از شبکه علمی حوزه‌های علمیه خواهران را دو سال آینده ذکر کرد و گفت: استفاده از این شبکه در مرحله اول مختص مدارس علمیه و خواهران حوزوی خواهد بود و در مراحل بعد امکان استفاده پژوهشگران و محققان غیر حوزوی و عموم مردم نیز فراهم می‌شود.

طایی‌زاده از راه‌اندازی نسخه جدید پورتال اطلاع‌رسانی حوزه‌های علمیه خواهران خبر داد و افزود: این موضوع ما را در واگذاری امکانات و فضای بیشتر به مدارس سراسر کشور توانمند‌تر می‌کند.

وی اضافه کرد: از جمله کارهای دیگری که در بخش پژوهش دنبال می‌شود، تولید و آماده‌سازی نرم‌افزار چندرسانه‌ای مأخذشناسی زندگی حضرت خدیجه(س) است که به زودی رونمایی می‌شود. همچنین با تولید نرم‌افزار دستاوردهای پژوهشی حوزه‌های علمیه خواهران تمام فعالیت‌های پژوهشی مدارس و طلاب شامل مقالات، تحقیقات، پایان نامه‌‌ها، کتب و تألیفات اساتید حوزوی و همایش‌های پژوهشی مدارس و مراکز آموزش عالی حوزوی ساماندهی می‌شود.

مسئول دفتر فناوری اطلاعات حوزه‌های علمیه خواهران نرم‌افزار چندرسانه‌ای نرم افزار مأخذ شناسی زندگی حضرت خدیجه(س) را حاصل فیش برداری از اطلاعات بیش از چهار هزار کتاب در خصوص زندگی این بانوی بزرگ دانست و اظهار داشت: این نرم افزار نخستین نرم افزار پژوهشی درباره زندگی حضرت خدیجه(س) است که قابلیت‌های پژوهشی مورد نیاز در فعالیتهای تحقیقی در آن گنجانده شده و مأخذ مورد بحث در آن، پژوهشگر را به کتب و منابع اصلی راهنمایی می‌کند.

وی بیان کرد: دفتر توسعه فناوری اطلاعات مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه خواهران با توجه به گستردگی شبکه و تعداد زیاد کاربران این شبکه، امسال طرح مدیریت امنیت اطلاعات را نیز دنبال می‌کند.

طایی‌زاده یادآور شد: این طرح که بیش از 100 استاندارد و قانون امنیتی در آن اعمال می‌شود، به تازگی کلید خورده و امیدواریم در سال جاری به نتیجه و هدف مطلوب برسد.


شبکه علمی حوزه‌های علمیه خواهران
اخبار روزنامه ها