اعلام ظرفيت دانشگاهها براي تغييرات کنکور دکتري

مجموعه  اخبار دانشگاهی کشور / کنکورارسال شده در   08 امرداد 1390-30 July 2011بازدید 2773


رئيس سازمان سنجش آموزش کشور درباره تغيير ظرفيت در کنکور نيمه متمرکز دکتري سال 90 گفت: دانشگاهها تا پايان مردادماه شرايط خود را براي تغييرات در ظرفيت پذيرش دوره دکتري به وزارت علوم اعلام مي کنند و آن زمان شيوه هاي اعمال افزايش ظرفيت اجرايي مي شود.

دکتر محمدحسين سرورالدين در گفتگو با خبرنگار مهر افزود: تکميل ظرفيت در دوره دکتري براي آزمون نيمه متمرکز دکتري سال 90 که بر اساس تصميم شوراي عالي انقلاب فرهنگي اعلام شده است انجام مي گيرد اما شيوه اعمال آن پس از بررسي و نياز سنجي دانشگاهها اعلام مي شود.

وي افزود: دانشگاهها بايد به وزارت علوم اعلام کنند که در چه رشته اي و چه ميزان به دانشجوي دکتري نياز دارند و پس از اعلام ظرفيت در اين زمينه تصميم گيري مي شود. ممکن است برخي رشته ها افزايش داشته باشد و در برخي ديگر از رشته ها هيچ ظرفيتي اضافه نشود.

سرورالدين اظهار داشت: بر اساس برنامه از پيش تعيين شده به احتمال بسيار قوي آزمون نيمه متمرکز دکتري در نيمه دوم سال يعني آذرماه برگزار خواهد شد اما شرايط برگزاري و زمان ثبت نام و تغييرات آن در اطلاع رساني هايي بعدي سازمان سنجش اعلام مي شود.

وي خاطرنشان کرد: در واقع آزمون تغييري نمي کند اما از شکل کلي و عمومي فعلي به شکل تخصصي تر تغيير مي کند و همانطور که نظر شوراي عالي انقلاب فرهنگي نيز بود به جاي گروه آزمايشي، رشته هاي تخصصي به همراه گرايش هاي خود اعلام مي شوند.

رئيس سازمان سنجش آموزش کشور گفت: در حال حاضر در حال بررسي شيوه هاي موثر براي اعمال تکميل ظرفيت هستيم. در يک شيوه ممکن است تمام افرادي که براي تکميل ظرفيت معرفي مي شوند از ميان معرفي شدگان امتحان دکتري فروردين ماه 90 باشند و در شيوه ديگر ممکن است تکميل ظرفيت در آزمون آذرماه 90 اعمال شود.

سرورالدين تاکيد کرد: سعي بر اين است که ميزان افزايش ظرفيت 10 هزار نفري که در شوراي عالي انقلاب فرهنگي براي مقطع دکتري دانشگاهها مصوب شده است اعمال شود اما شيوه اعمال آن پس از بررسي بهترين راهکار اعلام مي شود.

به گزارش مهر، بر اساس تصميم شورايعالي انقلاب فرهنگي ظرفيت پذيرش دانشجوي دکتري در سال 90 به 10 هزار نفر افزايش پيدا مي کند. اولين آزمون نيمه متمرکز دکتري (Ph.D) سال 1390 پنجشنبه 25 فروردين در 32 شهر کشور و61 حوزه امتحاني با رقابت 130 هزار و 900 نفر در گروه هاي فني و مهندسي، علوم پايه، علوم انساني، کشاورزي، زبانهاي خارجي، دامپزشکي، هنر و تربيت بدني و 107 کد رشته برگزار شده است.


ظرفيت دانشگاهها تغييرات کنکور دکتري
اخبار روزنامه ها